19.08.2015 Справа №607/10280/15-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі :
головуючого Ромазана В.В.
з участю секретаря Буцик О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи на стороні відповідача приватне підприємство "Дружба сервіс житло 1", дочірнє підприємство "Дружба сервіс житло 2", приватне мале підприємство "Вал", господарське товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія" про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25 березня 2015 року №265 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", -
Позивач ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи на стороні відповідача приватне підприємство "Дружба сервіс житло 1", дочірнє підприємство "Дружба сервіс житло 2", приватне мале підприємство "Вал", господарське товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія" у якому просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25 березня 2015 року №265 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій". Свої вимоги мотивує тим, що виконкомом Тернопільської міської ради 25 березня 2015 року прийнято рішення №265 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій". Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на ніші житлово-комунальні послуги", обмежено дані витрати на 60 відсотків. Накладні витрати в 2011 році розраховувались не кожному надавачові послуг окремо, а виконавчим комітетом самостійно встановлено тарифи кожному надавачові послуг окремо. До складу коефіцієнту зміни витрат, пов"язаних із наданням послуг, який є складовою частиною включено крім накладних витрат, велика кількість показників. Деталізованого обґрунтування складу накладних витрат на рівні 60 відсотків та їх співвідношення до корегуючого коефіцієнту 1,6 до тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та на інші житлово-комунальні послуги відповідач не надав. Також зазначив, що відповідач укладаючи договори про управління майном на виконання рішень виконавчого комітету Тернопільської міської ради, не здійснював їх нотаріальне посвідчення в силу вимог ч.2 ст.1031 ЦК України та державну реєстрацію. Крім цього, у рахунках, які отримував позивач про нарахування оплати за надані житлово-комунальні послуги не було зазначено про те, що нарахування по оплаті послуг за утримання будинку та прибудинкової території житлового будинку №18 по вул..Руська в місті Тернополі провадяться на підставі договору між ГТОВ "Мрія" та ПМП "Вал" від 01.04.2011 року.
ОСОБА_1 та третя особа на стороні позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просять їх задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві та поданих додаткових поясненнях.
Представник виконавчого комітету Тернопільської міської ради в судовому засіданні позовних вимог не визнав, проти їх задоволення заперечив та суду пояснив, що спірне рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25 березня 2015 року №265 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" приймалось у відповідності до вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а також постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги". У позові просить відмовити.
Представники третіх осіб приватного підприємства "Дружба сервіс житло 1", дочірнього підприємства "Дружба сервіс житло 2", приватного малого підприємства "Вал", у судове засідання не з"явились, хоча належним чином повідомлялись про місце та час розгляду справи. Представник господарського товариства з обсмеженою відповідальністю "Мрія" подав суду заяву про слухання справи у його відсутності.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив.
25 березня 2015 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято спірне рішення №265 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", яке було опубліковане у друкованому виданні "Тернопіль вечірній" від 25 березня 2015 року №7 (1780). Як зазначене у спірному рішенні, його було прийнятно за результатами розгляду поданих підприємствами, що обслуговують житловий фонд міста розрахунки, які розроблені на основі "Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифі на житлово-комунальні послуги" в частині коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, враховуючи п.12 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28.09.2011 року №1603 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги", з метою забезпечення відшкодування витрат при зміні рівня заробітної плати, цін на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси, керуючись ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи рішення тарифної комісії. Зазначеним рішенням вирішено затвердити корегуючий коефіцієнт 1,6 до тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги. Підприємствам, які надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, застосувати даний коефіцієнт до існуючих тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28.09.2011 року №1603 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги" (зі змінами). Внести зміни в рішення виконавчого комітету міської ради від 28 вересня 2011 року №1603 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги", а саме додаток 15 викласти в новій редакції. Дане рішення набрало чинності з 15 квітня 2015 року.
Як вбачається із витягу з протоколу засідання тарифної комісії у місті Тернополі від 16 березня 2015 року, розглянувши питання щодо коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, тарифна комісія вирішила подати на розгляд виконавчого комітету Тернопільської міської ради рішення "Про корегування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій".
Пунктом 12 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28.09.2011 року №1603 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і на інші житлово-комунальні послуги", передбачено, що при необхідності проводити корегування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, згідно "Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869. Дане коригування буде здійснюватись шляхом прийняття окремого рішення виконавчим комітетом Тернопільської міської ради.
Відповідно до ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін, окрім іншого належить власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Згідно із ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг у тому числі належить, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Статтею 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін). Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи визначає Кабінет міністрів України. Частиною 3 зазначеної статті Закону передбачено, що органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно-обгрунтованих витрат на їх виробництво (надання). Частиною 10 вказаної статті Закону передбачено, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом корегування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скорегованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (надалі-Порядок). Зазначений Порядок визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги, суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями, органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках). Порядком передбачено механізм коригування тарифів на послуги. Так, у пункті 36 Порядку зазначено, що метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість. Механізм коригування тарифів на послуги запроваджується у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов'язкових платежів), рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси. Коригуванню підлягають лише складові витрат, за якими відбулися цінові зміни у бік збільшення (зменшення), що сприятиме забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження механізму коригування тарифів на послуги. Пунктами 37, 38 Порядку, який діяв на момент прийняття спірного рішення, передбачено, що коригування тарифів на послуги здійснюється Тск = Тдк х Кзв, де Тск - скоригований тариф; Тдк - тариф, що діє на момент коригування; Кзв - коефіцієнт зміни витрат, пов'язаних з наданням послуг. Коефіцієнт зміни витрат, пов'язаних з наданням послуг, визначається за формулою Кзв = 1 + Пзп х (Взн - Взд) : Взд + Пел х (Тен - Тед) : Тед + Ппал х (Цпн - Цпд) : Цпд + [Пм х (Цмн - Цмд) : Цмд], де Пзп - питома вага витрат із заробітної плати і відрахування із заробітної плати внесків до Пенсійного фонду України та інших фондів соціального страхування у структурі діючого тарифу на послуги; Взн - витрати із заробітної плати і відрахування із заробітної плати внесків до Пенсійного фонду України та інших фондів соціального страхування з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Взд - витрати із заробітної плати та відрахування із заробітної плати внесків до Пенсійного фонду України та інших фондів соціального страхування на дату встановлення діючого тарифу на послуги; Пел - питома вага витрат з електроенергії у структурі діючого тарифу на послуги; Тен - тариф на електроенергію з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу; Тед - тариф на електроенергію на дату встановлення діючого тарифу; Ппал - питома вага витрат із закупівлі пально-мастильних матеріалів у структурі діючого тарифу; Цпн - ціна пально-мастильних матеріалів з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Цпд - ціна пально-мастильних матеріалів на дату встановлення діючого тарифу на послуги; Пм - питома вага витрат на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання у структурі діючого тарифу на послуги; Цпн - ціна на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Цпд - ціна на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання на дату встановлення діючого тарифу на послуги.
Відповідно до ч.6 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Частиною 10 зазначеної статті Закону передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов"язковий характер для суб2єктів цих відносин.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права в зв"язку із прийняттям рішення суб"єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.
Таким чином, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов"язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв"язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначених законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Суд вважає, що рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25 березня 2015 року №265 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" прийняте зазначеним органом у межах своїх повноважень, з урахуванням вимог ч.1 ст.144 Конституції України, вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифі на житлово-комунальні послуги". Суд вважає, що позивачем не доведено тих обставин, що оскаржуваним актом порушені його права та охоронювані законом інтереси, а тому у задоволенні позову слід відмовити. При цьому, суд зазначає, що твердження позивача про те, що відповідач укладаючи договори про управління майном на виконання рішень виконавчого комітету Тернопільської міської ради, не здійснював їх нотаріальне посвідчення та не проводив державну реєстрацію, а також про те, що нарахування по оплаті послуг за утримання будинку та прибудинкової території житлового будинку №18 по вул..Руська в місті Тернополі провадяться на підставі договору між ГТОВ "Мрія" та ПМП "Вал", не заслуговують на увагу, оскільки, на думку суду, не можуть бути підставою для визнання оскаржуваного рішення виконавчого комітету протиправним та його скасування.
Керуючись ст.ст.11, 18, 71, 86, 158, 163, 186 КАС України, ст144 Конституції України, Законом України "Про місцеве самоврядування", Законом України "Про житлово-комунальні послуги", постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифі на житлово-комунальні послуги", суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи на стороні відповідача приватне підприємство "Дружба сервіс житло 1", дочірнє підприємство "Дружба сервіс житло 2", приватне мале підприємство "Вал", господарське товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія" про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25 березня 2015 року №265 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
ГОЛОВУЮЧИЙ В.В.РОМАЗАН