Постанова від 10.02.2010 по справі 2-а-1097/10

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 1/2, 69006, (061) 283-08-13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2010 року Ленінський районний суд м.Запоріжжя у складі:

головуючого судді Дубини Л.А.

при секретарі Кривицький К.Л.

розглянув у відкритому судовому зсіданні справу за адміністративним позовом довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Дільничої виборчої комісії №32 територіального виборчого округу №76 про визнання неправомірними дій дільничої виборчої комісії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому вказує, що 07.02.2010 під час безперервного голосування відповідачем порушено вимоги ч.2,3,4 ст. 35, ч.8,9 ст.28, ч.4 ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України», а саме прийнято рішення про включення до списку виборців, осіб, які до нього не були включені.

Позивач вважає, що відповідно до ч.8 ст. 28 Закону України «Про вибори Президента України» дільнича виборча комісія мала розглянути звернення, які надійшли у день голосування невідкладно після закінчення голосування.

Крім того, як вказує позивач у своїй позовній заяві, дільнича виборча комісія прийняла рішення про включення до списку виборців не на підставі документів, визначених ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України», а на підставі заяв, поданих виборцями.

Позивач просить суд визнати неправомірними дії дільничої виборчої комісії №32 по проведенню засідання дільничої виборчої комісії на якому прийнято рішення про включенні виборців до списку виборців на підставі їх заяв та надання можливості проголосувати.

Позивач у судове засідання не з'явивcя, продав до суду заяву у якій просив на підставі ч.3 ст.122 КАС України розглядати справу без його участі.

Представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі і просить їх задовольнити.

Представник відповідача, проти позову заперечує, і пояснив суду, що на його думку, ДВК №32 діяла у повній відповідності до норм і приписів діючого законодавства, в межах наданих їй повноважень. Щодо прийняття рішення про включення до списку виборців, то при прийнятті таких рішень дільнича виборча комісія керувалася Законом України «Про вибори Президента України», а також Постановою ЦВК №197 від 01.02.2010 та Постановою ЦВК №432 від 08.12.2009, згідно яких надано роз'яснення щодо порядку розгляду скарг виборців та порядку включення до списку виборців. Крім того, пояснив, що виборче право гарантоване ОСОБА_3 України, і ніхто не може бути його позбавлений, тому дільнича виборча комісія виходила з конституційних принципів і забезпечила право громадян на участь у виборах Президента України.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що позивач відповідно до ст.. 12 Закону України «Про вибори Президента України» є суб'єктом виборчого процесу, а отже, має право звернутися до суду з даним позовом.

Судом також установлено, що 07.02.2010 року о 12 год. 30 хв. ДВК №32 ТВО №76 прийнято постанови про включення до списку виборців осіб, які не були до нього включені, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, що вбачається з Акту про порушення Закону України «Про вибори Президента України» під час голосування та підрахунку голосів, складного офіційним спостерігачем.

Протокол засідання та постанова від 07.02.2010 дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 32 територіального виборчого округу № 76 з виборів Президента України щодо розгляду скарг ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на не включення їх до списку виборців, підтверджують ті обставини, що розгляд вищезазначених скарг дійсно проводився на засіданні зазначеної комісії та прийнято рішення щодо внесення змін до уточненого списку виборців шляхом включення їх до списку виборців.

Питання складання списків виборців, їх уточнення, ознайомлення з ними виборців та включення до цих списків виборців проводиться в порядку, встановленому ст. ст. 31-35 Закону України "Про вибори Президента України".

Не включення у списки виборців, неправильне включення або виключення зі списку може бути оскаржено особисто виборцем шляхом подачі про це скарги і в тому числі до дільничної виборчої комісії.

Частина 2 ст.35 Закону України "Про вибори Президента України" передбачає внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці.

Згідно п.4 ч.2 ст. 35 Закону України "Про вибори Президента України" зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі рішення дільничної виборчої комісії.

Статтею 27 Закону України "Про вибори Президента України" визначено повноваження дільничної виборчої комісії, зокрема п. 10 даної статті, передбачено розгляд звернення, заяви і скарги з питань внесення змін до списку виборців та в межах наданих повноважень прийняття щодо них рішення.

Частина 1 ст. 75 Закону України "Про вибори Президента України" зазначає, що голосування проводиться у день виборів та у день повторного голосування з 08-00 години до 20-00 години.

Водночас вимоги ч.8 ст. 28 Закону України "Про вибори Президента України" зобов'язують дільничну виборчу комісію розглянути на своєму засіданні звернення, які надійшли до неї в день виборів чи в день повторного голосування, невідкладно після закінчення голосування. Порядок внесення змін до уточненого списку виборці ст. 28 Закону України „Про вибори Президента України” не визначено.

Однак, п. 2.6 Постанови Центральної Виборчої Комісії України № 197 від 01.02.2010 «Про затвердження Роз'яснення щодо порядку уточнення списків виборців для повторного голосування з виборів Президента України 7 лютого 2010 року», а також п. 8.2.2, 10.1, 11.3 Постанови Центральної Виборчої Комісії України № 432 від 08.12.2009 «Про Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України», які відповідно вимог п.1 ч.2 ст. 25 Закону України „Про вибори Президента України" є обов'язковими для виконання, в тому числі дільничною виборчою комісією, вимагають невідкладного, без перерви в голосуванні не пізніше ніж за одну годину до закінчення голосування розгляду дільничною виборчою комісією скарги щодо допущених при складанні списку виборців неправильностей.

Вказані Постанови Центральної Виборчої Комісії України не скасовані і є чинними.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач розглядаючи скарги виборців щодо неправильностей списків виборців діяв у межах наданих повноважень та відповідно до норм діючого законодавства.

У судовому засіданні не знайшло підтвердження доведення до відома дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 32 територіального виборчого округу № 76 з виборів Президента України 07.02.2010 року рішень, якими визнано заборону дільничним виборчим комісіям приймати в день голосування рішення по зверненням громадян, в тому числі по скаргам на неправильності у списках виборців.

Доводи позивача та його представника про перевищення відповідачами повноважень також не знайшло підтвердження у судовому засіданні, оскільки судом установлено, що голосування з приводу внесення виборців до уточненого списку виборців було без переривання процесу голосування в межах наданих їм Законом України „Про вибори Президента України” повноважень та постановами Центральної Виборчої Комісії України.

Згідно ст.. 38 ОСОБА_3 Україні кожному громадянину гарантовано право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраним до органів державної влади і органів місцевого самоврядування.

ОСОБА_3 України гарантується невід'ємне право голосу громадянина України на виборах (ст. 70 ОСОБА_3 України), вимоги ст.ст. 6-8 Закону України „Про вибори Президента України” узгоджуються з конституційними нормами.

Частина 1 ст. 6 Закону України „Про вибори Президента України” передбачає забезпечення виборцям умов для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.

Статтею 64 ОСОБА_3 України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених ОСОБА_3.

У зв'язку із чим, дії відповідачів були направлені на забезпечення права виборців на вираження їх волевиявлення і забезпечення реалізації гарантованого конституційного права.

Згідно ст. 8 ОСОБА_3 України визнається, що в Україні діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні їй відповідати. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії.

Таким чином, виходячи із установлених судом обставин, положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими та відповідно такими, що не підлягають задоволенню.

З урахуванням вимог ч.9 ст.172 КАС України, з огляду на несплату позивачем судового збору при подачі позову до суду, суд вважає за необхідне судові витрати стягнути з позивача в дохід держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.. ст..8,35,38,64,70,71 ОСОБА_3 України, ст.ст. 2, 6-11, 17-19, 69-72, 87-94, 99, 100, 102, 128, 158-163, 167, 172, 177 КАС України, Законом України «Про вибори Президента України», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 32 територіального виборчого округу № 76 з виборів Президента України 07 лютого 2010 року про визнання неправомірними дій - в і д м о в и т и.

Стягнути з довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_2 в дохід держави судові витрати, пов”язані з розглядом цивільної справи - судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп..

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня проголошення постанови.

Суддя: