Справа № 473/4751/15-а
іменем України
"25" лютого 2016 р.Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої - судді Висоцької Г.А.
при секретарі - Радєвій Н.В.
за участю позивача - ОСОБА_1, його представника - ОСОБА_2
представників відповідача - ОСОБА_3,ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Вознесенська із застосуванням звукозаписувальної техніки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вознесенської міської ради Миколаївської області про визнання неправомірною бездіяльності органів місцевого самоврядування та зобов'язання вчинити певні дії,
21.12.2015 року ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вознесенської міської ради Миколаївської області про визнання неправомірною бездіяльності органів місцевого самоврядування та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх вимог зазначав, що він проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказана вулиця знаходиться на крутому схилі району міста - Болгарка, тому стрімким потоком дощових вод дорога розмивається, утворюючи величезні заглибини. З приводу капітального ремонту вказаної дороги він разом з іншими мешканцями вказаної вулиці, починаючи з 2002 року по теперішній час, неодноразово звертався письмово до Вознесенської міської ради Миколаївської області, проте отримував відповіді з обіцянками, якими ремонт дороги відкладався з року на рік. Вважає, що Вознесенська міська рада Миколаївської області постійно переносить ремонт дороги по вул. Травневій на ділянці від житлового будинку № 75 до вул. Гордієнко в м. Вознесенську, надає громадянам надію, проте нічого фактично не робить для вирішення даного проблемного питання, що свідчить про її бездіяльність.
На підставі викладеного, просив суд визнати бездіяльність Вознесенської міської ради Миколаївської області щодо здійснення капітального ремонту дороги по вул. Травневій на ділянці від житлового будинку № 75 до вул. Гордієнко в м. Вознесенську неправомірною, зобов'язати Вознесенську міську раду винести рішення про включення ремонту вказаної ділянки дороги до програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства в м. Вознесенську на 2016 рік.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Представники відповідача - Вознесенської міської ради Миколаївської області - ОСОБА_3,ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, зазначили, що на всі письмові звернення позивача щодо проведення ремонту дороги на ділянці по вул. Травневій на ділянці від житлового будинку № 75 до вул. Гордієнко в м. Вознесенську було надано обґрунтовані відповіді в терміни визначені законодавством.
Крім того зазначили, що ремонтні роботи по вулиці Травневій не розпочинаються, оскільки по-перше, першочерговість включення тієї чи іншої вулиці, проїзду дороги в план ремонту здійснюється на підставі технічних оглядів та обстежень, по-друге, виконком має право розпоряджатися коштами на ремонт доріг тільки в сумі, яка виділена в бюджеті і затверджена сесією міської ради та субвенціями які надійшли з державного бюджету.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає зважаючи на наступне.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 року за № 280/97-ВР місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 ст. 13 Закону України « Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року № 2807-ІV до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, а саме вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.
Частиною 1 ст. 5 Закону № 2807 -1V передбачено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 10 Закону № 2807 -1V до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с. 3 ).
Дороги по вулиці Травневій та вулиці Гордієнко (вулиця Зарічна) знаходяться у комунальній власності Територіальної громади м. Вознесенська та перебувають на балансі Комунального підприємства «Санітарна очистка міста», що підтверджується листом Вознесенської міської ради Миколаївської області № 08-02/11-89 від 17.02.2016 року ( а.с. 69).
Як зазначає позивач в судовому засіданні, склалася ситуація, що унеможливлює нормальний дорожній рух по вулиці Травневій м. Вознесенська і таке становище загрожує безпеці, здоров'ю людей, які не можуть пересуватися по зазначеній вулиці особливо в негоду, що призводить до травм, як в його випадку. псування транспортних засобів, відмови таксі та «швидкої допомоги» обслуговувати мешканців вулиці через неналежний експлуатаційний стан дороги, відсутність дорожнього покриття проїзної частини вулиці.
З приводу капітального ремонту вказаної дороги позивач, починаючи з 2002 року по теперішній час, неодноразово звертався письмово до Вознесенської міської ради Миколаївської області, Миколаївської облдержадміністрації, депутатів Миколаївської обласної ради, тощо.
Як вбачається з листів-відповідей Вознесенської міської ради Миколаївської області за підписами міського голови ОСОБА_5 № ОП-304 від 11.10.2005 року ( а.с. 8 ), міського голови ОСОБА_6 № МА-2452809-УГЛ від 26.08.2014 року ( а.с.11), № М-1748-14 від 23.12.2014 року ( 12 ), № М-28УТЛ від 04.06.2015 року ( а.с. 17 ), № М-43 від 26.06.2015 року ( а.с. 18 ) в зазначений період у зв'язку обмеженими можливостями місцевого бюджету, відсутністю державного фінансування та необхідністю виконання робіт по програмі «Благоустрій доріг на схилах міста на 2005 та 2015 роки» депутатською комісією було визначено, що виконання робіт по вул. Куйбишева та пров. Нагорний є першочерговим завданням місцевої ради.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 - начальник Управління житлово-комунального господарства та капітального будівництва Вознесенської міської ради зазначила, що після комісійного обстеження, при необхідності по вулиці Травневій проводяться роботи по утриманню ґрунтової дороги, а саме профілювання з підсипанням різними матеріалами, грейдерування, проти чого позивач не заперечував, але зазначив, що цього недостатньо і роботи по влаштуванню бетонного покриття мають бути включені в «Програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства м. Вознесенська на 2016 рік», оскільки з року в рік місцева влада нічого не робить з спірного питання тільки посилається на відсутність фінансування.
Крім того в судовому засіданні було встановлено, що тільки в 2013 році мешканці вулиці Травневої закінчили виконання робіт по заміні водопроводу до своїх будинків, що передує проведенню робіт з влаштування твердого покриття доріг.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 140 та ч 1 ст. 142 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Статтею 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.
Під бездіяльністю, орієнтуючись на загальні норми права, слід розуміти певну форму поведінки особи, пов'язану з невиконанням нею дій, які вона повинна була і могла вчинити в силу покладених на неї обов'язків згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 4 Закону України від 18.09.1991 року № 1562-ХІІ "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" в міських бюджетах щорічно передбачаються видатки на проведення робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг, для чого у складі бюджету створюється територіальний бюджетний фонд.
Дохідна частина дорожнього фонду формується за рахунок:
а) збору за першу реєстрацію транспортного засобу. Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до надходжень спеціального фонду міського бюджету у розмірі 50%;
б) збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності в частині торгівельної діяльності нафтопродуктами, скрапленим та стиснутим газом на стаціонарних, малогабаритних і пересувних автозаправних станціях, заправних пунктах. Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до надходжень спеціального фонду міського бюджету в розмірі 100%;
в) частини коштів Державного дорожнього фонду України відповідно до порядку, розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України згідно із законами, тобто субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах. Порядок використання затверджується щорічно Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту "г" , підпункту 1.2.1 пункту 1.2 розділу І "Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів" затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 року № 154 до об'єкту благоустрою населених пунктів належать вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, майданчики для паркування транспортних засобів.
Як вбачається з наданих до справи доказів, у 2013 році Управлінням житлово-комунального господарства та капітального будівництва Вознесенської міської ради виготовлено робочий проект капітального ремонту дороги по вул. Травневій на ділянці від житлового будинку № 75 до вул. Гордієнко в м. Вознесенську Миколаївської області ( а.с. 51-65 ).
Згідно інформації секретаря міської ради ОСОБА_7 за № М-15УТЛ від 25.03.2015 року ( а.с. 15 ) та М-36/2УТЛ від 17.07.23015 року ( а.с. 19 ) постановою КМУ № 284 від 29.04.2015 року внесено зміни до п. 3 порядку надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, згідно якої субвенція спрямовується бюджетам адміністративно-територіальних одиниць зони спостереження атомних електростанцій ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», в тому числі на реалізацію проектів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту автомобільних доріг.
Відповідно до зазначеного нормативного документу за розподілом субвенцій з державного бюджету місту Вознесенську Миколаївської області передбачено 3514.2 тис грн. надходжень рівними частками за період з квітня по грудень 2015 року, тому з урахуванням вже встановленого переліку відповідних об'єктів, запропонованих органами місцевого самоврядування виконання робіт по капремонту вул. Травневої на ділянці від житлового будинку № 75 до вул. Гордієнко в м. Вознесенську було включено до проекту плану 2015 року, але через недостатність фінансування роботи не проводились.
Також, рішенням Вознесенської міської ради № 6 від 21.12.2015 року затверджено Програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства м. Вознесенськ на 2016 рік» в якій джерелом фінансування є на даний час міський бюджет у розмірі 8559.888 грн. ( а.с. 66-67), серед заходів якої є, як поточний ремонт доріг, так і капітальний ремонт дороги по вул. Бородіна, окремі ділянки вул. Пархоменка, Литвинова, Єнгельса-Зіркова-Торгівельна-Добровольського в м. Вознесенську.
Згідно Лімітної довідки про бюджетні асигнування та кредитування на 2016 рік фінансового управління Вознесенської міської ради відповідно до рішення міської ради від 13.01.2016 року за № 4 «Про уточнення бюджету м. Вознесенська на 2016 рік» управлінню ЖКГ виділено 3495123 грн.( а.с. 43).
Відповідно до кошторисної документації робочого проекту капітального ремонту дороги по вул. Травневій на ділянці від житлового будинку № 75 до вул. Гордієнко в м. Вознесенську Миколаївської області загальна вартість ремонту становить 1338219 грн.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що Вознесенською міською радою фактично виконуються обов'язки щодо благоустрою спірної дороги, про що, зокрема, свідчать надані відповідачем робочий проект капітального ремонту дороги по вул. Травневій в м. Вознесенську, рішення сесії Вознесенської міської ради щодо затвердження Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства міста на 2016 рік
До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до положень ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи надані представниками відповідача докази, суд дійшов висновку, що останній виконує покладені на нього обов'язки по ремонту доріг в місті Вознесенську, а саме щодо дороги по вул. Травневій на ділянці від житлового будинку № 75 до вул. Гордієнко в м. Вознесенську, згідно виділених коштів та переліку доріг, що підлягають ремонту, які затверджені першочергово виконкомом міської ради відповідно до Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства міста на даний рік.
Згідно норм діючого законодавства виконавчий комітет міської ради має право розпоряджатися коштами на ремонт доріг тільки в сумі, яка виділена в бюджеті і затверджена сесією міської ради та субвенціями які надійшли державного бюджету.
Суд вважає, що виконком Вознесенської міської ради Миколаївської області діяв в рамках своїх повноважень та згідно передбаченого бюджету фінансування.
За таких обставин доводи суб'єкта владних повноважень, щодо бездіяльності міської ради по виконанню робіт, пов'язаних з ремонтом спірної дороги позивачем не спростовані, а тому обидві позовні вимоги є безпідставними, і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 158- 163 КАС України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Вознесенської міської ради Миколаївської області про визнання неправомірною бездіяльності органів місцевого самоврядування та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з часу отримання копії постанови.
Суддя: Висоцька Г.А.