Справа № 141/117/16-к
05 лютого 2016 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю особи, щодо якої внесено подання ОСОБА_3
представника Оратівського відділення поліції Гайсинського відділу поліції ГУНП України у Вінницькій області ст. л-нта поліції ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Оратів подання т.в.о. начальника Оратівського відідлення Гайсинського відділу ГУ НП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Човновиця Оратівського району Вінницької області, жителя АДРЕСА_1 , з середньою освітою, непрацюючого, раніше судимого 13.04.2006 р. Оратівським районним судом за ч. 3 ст. 186 КК України до 5 років позбавлення волі, 10.12.2008 р. Оратівським районним судом за ч. 3 ст. 185 КК України до 5 років 4 місяці позбавлення волі, 30.08.2012 р. Оратівським районним судом за ст. 395 КК України до 2 місяців арешту, 21.03.2014 р. Іллінецьким районним судом за ст. 395 КК України до 3 місяців арешту, -
ОСОБА_3 із Стрижавської ВК у Вінницькій області № 81 після відбуття терміну покарання 29.08.2014 року прибув в с. Човновиця Оратівського району Вінницької області, де проживає і значиться зареєстрованим в домогосподарстві свого брата ОСОБА_6 , за адресою АДРЕСА_1 .
Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_3 належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став. 06.02.2015 року Оратівським районним судом Вінницької області відносно ОСОБА_3 встановлено адміністративний нагляд терміном на 1 рік на підставі п.В ст.3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місць позбавлення вол», із встановленням обмежень передбачених Законом.
Перебуваючи під адміністративним наглядом, ОСОБА_3 на шлях виправлення не став та вчинив ряд правопорушень, в тому числі і порушень обмежень адміністративного нагляду. Так:
- 07.08.2015 року відносно ОСОБА_3 було складено адміністративний протокол за ч.1 ст. 187 КУпАП, та 02.09.2015 року Оратівським районним судом Вінницької області накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 грн.
- 30.01.2016 року відносно ОСОБА_3 було складено адміністративний протокол за ч.1 ст.178 КУпАП, та 01.02.2016 року Оратівським відділенням Гайсинського відділу ГУ НП у Вінницькій області накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 34 грн.
Старшим інспектором Оратівського відідлення Гайсинського відділу ГУ НП у Вінницькій області майором поліції ОСОБА_7 проводилась профілактична робота по недопущенню скоєння ОСОБА_3 злочинів та порушень громадського порядку, на які останній реагував негативно.
Від Оратівського відділення поліції Гайсинського відділу поліції ГУНП України у Вінницькій області надійшло подання про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 .
Представник Оратівського відділення поліції Гайсинського відділу поліції ГУНП України у Вінницькій області ст. л-нт поліції ОСОБА_4 в судовому засіданні подання підтримав в повному обсязі, просить його задовольнити.
ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання про продовження адміністративного нагляду щодо нього.
Суд, вислухавши учасників судового процесу, вивчивши матеріали подання, вважає, що подання підлягає задоволенню, виходячи з слідуючого.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Вислухавши ОСОБА_3 , вивчивши матеріали подання, враховуючи те, що ОСОБА_3 після відбування покарання на шлях виправлення не став, незважаючи на попередження та профілактичну роботу органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, тому залишається небезпечним для суспільства, та з метою запобігання вчиненню злочинів і здійснення виховного впливу на ОСОБА_3 суд вважає, що подання т.в.о. начальника Оратівського відділення Гайсинського відділу ГУ НП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_5 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", -
Подання т.в.о. начальника Оратівського ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 задоволити.
Продовжити адміністративний нагляд на строк 6 (шість) місяців відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та застосувати такі обмеження:
1.Знаходитись щоденно за місцем проживання АДРЕСА_1 з 21:00 год вечора до 5:00 год ранку наступного дня.
2.З'являтись на реєстрацію в Оратівське ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області кожен другий вівторок кожного місяця.
3.Заборонити виїзд в особистих справах за межі Оратівського району Вінницької області без дозволу керівництва Оратівського ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області.
4.Заборонити відвідувати ресторани, бари, кафе, магазини, торгові точки, де реалізуються на розлив спиртні напої.
Постанова може бути оскаржена на протязі 7 (семи) діб з моменту її винесення до Апеляційного суду Вінницької області через Оратівський районний суд Вінницької області.
СУДДЯ ОСОБА_1