23 лютого 2016 року м. Київ К/800/14071/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддів:Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., Тракало В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа Сумський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення дій за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 12 січня 2015 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року,
У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що проходив військову службу на посаді начальника науково-дослідної лабораторії Наукового центру Військового інституту артилерії при Сумському державному університеті і має право на перерахунок пенсії на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», яким збільшено посадовий оклад за посадою, яку займав позивач до звільнення з військової служби.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 12 січня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року. Зобов'язано відповідача звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 зі списком на прізвище позивача для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням збільшення: посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними документами та розміру премії, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року в повному обсязі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 не отримані кошти згідно пункту 3 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 12 червня 2014 року.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року постанову суду першої інстанції в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести виплати ОСОБА_1 не отриманих коштів згідно пункту 3 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 12 червня 2014 року скасовано та ухвалено в цій частині нову постанову, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести виплати ОСОБА_1 не отриманих коштів згідно пункту 3 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 10 листопада 2014 року.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести виплати не отриманих коштів згідно пункту 3 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за період з 12 червня 2014 року по 09 листопада 2014 року відмовлено. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову. В обґрунтування доводів касаційної скарги зазначає, що Кабінет Міністрів України рішення щодо зміни розміру посадових окладів осіб, звільнених з військової служби, не приймав та не делегував відповідних повноважень іншим державним органам, а тому наказ Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року не є підставою для проведення позивачу перерахунку пенсії.
Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
10 листопада 2014 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року за №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області № 631/I-11 від 21 листопада 2014 року позивачу повідомлено, що підстави для перерахунку розміру його пенсії згідно наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року за №814 відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадових окладів відповідно до наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року за №814.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій.
Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
За змістом наведеної норми підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
На виконання зазначеної постанови, наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України. При цьому, за вказаним нормативним актом розмір посадового окладу за посадою, з якої позивача звільнено з військової служби в запас з призначенням пенсії військовослужбовця збільшено.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому наказ Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Висновки судів ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідають правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у справах цієї категорії, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 01 липня 2014 року у справі № 21-252а14.
При цьому, враховуючи дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 саме з цієї дати.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального та процесуального права. Оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Тому колегія суддів, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції у нескасованій частині та постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року та постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 12 січня 2015 року у нескасованій частині - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.
Головуючий: Судді: Я.Л. Іваненко М.І. Мойсюк В.В. Тракало