Ухвала від 23.02.2016 по справі 802/4052/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/4052/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук І.М.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

23 лютого 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Сокольвак Ю.В.,

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: Хоменчука С.А.

представника відповідача: Кошелюк Н.М.

третьої особи: Шевченка Є.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 19 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вінницької обласної державної адміністрації в особі Комісії з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - Вінницької обласної державної адміністрації в особі Комісії з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї про правомірність встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійснення на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань, у відповідності до протоколу Комісії №1 від 21.10.2015; позбавити статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії ОСОБА_2 у зв'язку з відсутністю доказів для підтвердження факту його участі в ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та вилучити посвідчення.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 19.01.2016 у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Позивач та його представник в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали, в повному обсязі та просили колегію суддів її задовольнити.

Представник відповідача та третя особа заперечили проти апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2015 у адміністративній справі № 802/1169/15-а, прийнятої за наслідками розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12.06.2015, визнано протиправними дії Комісії по вирішенню спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї в частині залишення без розгляду питання про правомірність встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань до завершення кримінального провадження, у відповідності з протоколом № 2 від 13.11.2014 та зобов'язано Вінницьку обласну державну адміністрацію в особі Комісії з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї розглянути по суті питання про правомірність встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань в місячний строк.

На виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2015, 21.10.2015 Комісією з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї розглянуто питання щодо правомірності встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань.

Відповідно до протоколу № 1 засідання Комісії з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї від 21.10.2015 на підставі представлених документів підтверджено правомірність встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань.

Так, зі змісту даного протоколу слідує, що основним документом, який підтверджує факт участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань є довідка військової частини НОМЕР_1 від 15.12.2004 № 448/16/1136-лп3.

При цьому відповідно до вказаної довідки вона видана ОСОБА_2 про те, що він в період з 1961 року по 1963 рік брав безпосередню участь в регламентних роботах по обслуговуванню ядерних боєприпасів, їх зберіганні та транспортуванні для відповідних випробувань та навчань.

Водночас згідно з копії посвідчення ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , яке видане останньому головним управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької ОДА 17.01.2005 як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС 3 категорії, а також видане на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 15.12.2004 № 448/16/1136-лп3.

Як на підставу для визнання протиправним рішення Комісії про правомірність встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань, позивач посилається на те, що відповідними службами Російської Федерації, на неодноразові його запити, надано відповідь, що регламентні роботи по обслуговуванню ядерних боєприпасів не є роботою по складанню ядерних зарядів.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що з встановлених під час судового розгляду обставин слідує, що Комісією не встановлено відсутності достатніх доказів для підтвердження факту участі ОСОБА_2 у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а навпаки підтверджено факт участі ОСОБА_2 у здійсненні регламентних робіт по обслуговуванню ядерних боєприпасів для проведення відповідних випробувань і військових навчань, а тому, відсутні підстави для позбавлення ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та вилучення у нього відповідного посвідчення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.1992 № 674 затверджено Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Зазначений Порядок визначає умови віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також громадян, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, до 1, 2 або 3 категорій, встановлених статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В силу п. 2 Порядку, громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться до категорії 3 - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань.

Разом з тим згідно розпорядження Вінницької обласної державної адміністрації від 19.09.2012 №532, на підставі ст. 14 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 02.12.1992 №674, Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено: склад комісії з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; затверджено Положення про комісію з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (далі - Положення).

Відповідно до Положення, Комісія з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (далі - Комісія) - постійно діючий колегіальний орган, що створюється при обласній державній адміністрації.

Метою створення комісії є вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

У своїй діяльності комісія керується Конституцією і Законами України, актами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.

Водночас основними принципами діяльності Комісії є: законність; колегіальність; повнота розгляду наданих документів та інших підтверджуючих матеріалів; обґрунтованість прийнятих рішень; незалежність членів Комісії (недопущення втручання в діяльність Комісії фізичних та юридичних осіб, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування); компетентність членів Комісії.

Комісія має право: одержувати в установленому законодавством порядку та обсягах від підприємств, установ та організацій, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, об'єднань громадян необхідну інформацію, документи та інші матеріали для виконання покладених на комісію завдань; у разі потреби залучати до розгляду питань, що належать до її компетенції, відповідних фахівців науково-дослідних установ, вищих навчальних закладів, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян за погодженням з їх керівниками.

Робота комісії відбувається у формі засідань, які проводяться у міру необхідності.

Засідання комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менш як 2/3 її членів.

Рішення комісії приймаються простою більшістю голосів від загальної кількості присутніх членів комісії та оформляються протоколами, які підписуються головою та секретарем.

При цьому відповідно до п. 12 Положення, Рішення Комісії є підставою для видачі громадянам у встановленому законодавством порядку посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії, а також вилучення такого посвідчення в разі встановлення Комісією відсутності достатніх доказів для підтвердження факту участі у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї при виникненні спірних питань по справам громадян, яким уже встановлено статус.

Так, з матеріалів справи слідує, що 21.10.2015 на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2015 Комісією з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї розглянуто питання щодо правомірності встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань.

За результатами розгляду зазначеного питання було складено протокол № 1 від 21.10.2015 засідання Комісії з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї згідно якого на підставі представлених документів підтверджено правомірність встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань.

Зі змісту даного протоколу слідує, що основним документом, який підтверджує факт участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань є довідка військової частини НОМЕР_1 від 15.12.2004 № 448/16/1136-лп3.

Разом з тим згідно зазначеної довідки, ОСОБА_2 у період з 1961 по 1963 брав безпосередню участь в регламентних роботах по обслуговуванню ядерних боєприпасів, їх зберіганні та транспортуванні для відповідних випробувань та навчань.

Окрім цього відповідно до копії посвідчення ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , виданого останньому головним управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької ОДА 17.01.2005, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС 3 категорії, а також видане на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 15.12.2004 № 448/16/1136-лп3.

Таким чином, оскільки у довідці військової частини НОМЕР_1 від 15.12.2004 № 448/16/1136-лп3 вказано, що ОСОБА_2 брав безпосередню участь в регламентних роботах по обслуговуванню ядерних боєприпасів, їх зберіганні та транспортуванні для відповідних випробувань та навчань та враховуючи те, що відповідно до Порядку № 674 особи, які брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї відносяться до категорії 3, а тому Комісією, було прийнято правомірне рішення, оскільки на момент прийняття такого рішення в останньої були наявні усі необхідні документи та докази підтвердження факту участь ОСОБА_2 в регламентних роботах по обслуговуванню ядерних боєприпасів, їх зберіганні та транспортуванні для відповідних випробувань та навчань.

Водночас колегія суддів зазначає, що необґрунтованим є посилання позивача, як на підставу для визнання протиправним рішення Комісії про правомірність встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань, на відповідь на запит позивача наданої відповідними службами Російської Федерації, що регламентні роботи по обслуговуванню ядерних боєприпасів не є роботою по складанню ядерних зарядів, оскільки спеціальним нормативно-правовим актом в Україні, що регулює спірні правовідносини є Порядок № 674.

Відповідно до п. 2 Порядку № 674, громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться до категорії 3 - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що під час судового розгляду справи, знайшов своє підтвердження факт участі ОСОБА_2 в здійсненні регламентних робіт по обслуговуванню ядерних боєприпасів для проведення відповідних випробувань і військових навчань, що, в свою чергу, свідчить про правомірність прийняття Вінницькою обласною державною адміністрацією в особі Комісії з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї оскаржуваного рішення, оформленого протоколом № 1 від 21.10.2015.

Крім того, варто зазначити, що ч. 1 ст. 6 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси

Згідно ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням.

Отже, в межах розгляду даної адміністративної справи суд правочинний надавати оцінку оскаржуваному рішенню лише в частині прийняття такого за наслідками розгляду відповідної скарги ОСОБА_1 .

Прийняття рішення Комісією за результатами розгляду по суті скарги позивача про правомірність встановлення факту участі ОСОБА_2 в складанні ядерних зарядів, здійсненні на них регламентних робіт для проведення відповідних випробувань і військових навчань не свідчить про порушення прав, свобод та інтересів позивача.

При цьому, оскаржуване рішення відповідача створює правові наслідки та задовольняє законні інтереси виключно третьої особи ОСОБА_2 і тому не може спричинити порушення прав та законних інтересів позивача у публічно-правовій сфері.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що ОСОБА_1 не є учасником публічно-правових відносин при прийнятті рішення Комісії з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Також під час розгляду справи не встановлено порушення прав, свобод або інтересів позивача, доказів їх порушення оскаржуваним рішенням надано не було.

При цьому суд першої інстанції правомірно послався на висновок викладений у постанові Верховного суду України від 10.04.2012 по справі № 21-1115во10, який відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Разом з тим суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції щодо відсутності підстав для позбавлення ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та вилучення у нього відповідного посвідчення з таких підстав.

Так, за приписами п. 12 Положення про комісію з вирішення спірних питань щодо встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, підставою для вилучання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії є рішення такої Комісії.

Водночас, таке рішення може бути прийняте в разі встановлення Комісією відсутності достатніх доказів для підтвердження факту участі у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї при виникненні спірних питань по справам громадян, яким уже встановлено статус.

З досліджених під час судового розгляду документів та обставин слідує, що Комісією не встановлено відсутності достатніх доказів для підтвердження факту участі ОСОБА_2 у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а навпаки підтверджено факт участі ОСОБА_2 у здійсненні регламентних робіт по обслуговуванню ядерних боєприпасів для проведення відповідних випробувань і військових навчань.

На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 19 січня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 01 березня 2016 року.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.