"23" лютого 2016 р.Справа № 923/1739/14
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Мишкіної М.А.
суддів Будішевської Л.О., Філінюка І.Г.
(склад судової колегії змінений відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату суду щодо повторного автоматичного розподілу справи №23 від 11.01.2016р. та протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 11.01.2016р.)
при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.
за участю представників сторін:
від ОСОБА_1 - ОСОБА_2. - за довіреністю;
від ОСОБА_3 - ОСОБА_4 - за довіреністю;
від МКП «АГАТ» - Нікіфоров О.Є. - за довіреністю;
від Цюрупинської райдержадміністрації - не з'явився;
від ОСОБА_6 - не з'явився;
від ОСОБА_7 - не з'явився;
від ОСОБА_8 - не з'явився;
від ОСОБА_9 - не з'явився;
від Цюрупинської міськради - не з'явився
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_3
на рішення господарського суду Херсонської області від 01 жовтня 2015 року
по справі №923/1739/14
за позовом Малого колективного підприємства «АГАТ»
до Цюрупинської районної державної адміністрації
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
- ОСОБА_6;
- ОСОБА_7;
- ОСОБА_3;
- ОСОБА_1;
- ОСОБА_8;
- ОСОБА_9;
- Цюрупинська міська рада
про визнання розпорядження частково недійсним
(склад учасників процесу зазначений згідно оскаржуваного рішення)
Сторони та треті особи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
В судовому засіданні 23.02.16р. згідно ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
25.11.2014р. Мале колективне підприємство «АГАТ» звернулося до господарського суду Херсонської області з позовом до Цюрупинської районної державної адміністрації, в якому просило суд визнати частково недійсним розпорядження Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області від 06.08.2008 р. №678 «Про надання земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства» в частині пунктів 1 та 2, якими затверджено проекти землеустрою щодо відведення та надання у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель запасу в адміністративних межах Цюрупинської міської ради, яким присвоєно кадастрові номери: НОМЕР_1; НОМЕР_2; НОМЕР_3; НОМЕР_4; НОМЕР_6.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорюваним розпорядженням райдержадміністрації затверджено технічну документацію та надано у власність громадянам земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки, законним користувачем якої є позивач на підставі державного акту на право постійного користування землею від 19.06.1997 р. серії НОМЕР_5, що призвело до порушення його права на користування спірною земельною ділянкою, яке на даний час не припинено ані в добровільному, ані в примусовому порядку, земельна ділянка, що перебуває у користуванні МКП «АГАТ» всупереч вимогам ч.5 ст.116 ЗК України не вилучалась у позивача.
З посиланням на норми ст.ст.16, 21 ЦК України, ч.5 ст.116, ч.1 ст.154, ч.1 ст.155, ч.3 ст.152 ЗК України, ч.2 ст.20 ГК України позивач просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 25.12.2014р. залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9.
11.12.2014р. Цюрупинська райдержадміністрація подала суду першої інстанції відзив на позовну заяву, в якому просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 15.01.2015р. позов МКП «АГАТ» задоволено.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2015р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 та виключено зі складу третіх осіб ОСОБА_7.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2015р. рішення господарського суду Херсонської області від 15.01.2015 скасовано, в позові відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 01.07.2015р. постанову Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2015р. рішення господарського суду Херсонської області від 15.01.2015р. скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Херсонської області.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 28.07.2015р. (суддя Пригуза П.Д.), зокрема, прийнято справу до провадження та залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Цюрупинську міську раду Херсонської області.
18.08.2015р. та 03.09.2015р. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 подали суду першої інстанції відзив та заперечення на позов, відповідно, в яких просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
10.09.2015р. Цюрупинська райдержадміністрація подала місцевому господарському суду пояснення, в яких просила відмовити у позові у зв'язку з необґрунтованістю заявлених вимог.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 01.10.2015р. (суддя Пригуза П.Д.) позов задоволено повністю; визнано недійсними пункти 1 та 2 розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області №678 від 06.08.2008р. «Про надання земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства» в частині затвердження проектів землеустрою щодо відведення та надання у власність громадянам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель запасу в адміністративних межах Цюрупинської міської ради (відкриті землі (інші)); стягнуто з Цюрупинської райдержадміністрації Херсонської області на користь МКП «АГАТ» 1218грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду вмотивовано посиланнями на норми ст.23, ч.5 ст.116, ст.152 ЗК України, роз'яснення які містяться у п.2.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» та обґрунтовано тим, що на підставі рішення Цюрупинської міськради народних депутатів від 21.05.1997р. МКП «АГАТ» 19.06.1997р. видано Державний акт на право постійного користування землею площею 2,4 га, яка розташована на території Цюрупинської міськради в межах згідно з планом землекористування, для будівництва автозаправної станції з блоком технічного обслуговування і мотелем. План зовнішніх меж землекористування є невід'ємною частиною зазначеного Державного акту, наведений у ньому. Разом з цим, земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2; НОМЕР_3; НОМЕР_4; НОМЕР_6 були сформовані на підставі розпорядження відповідача №678 від 06.08.2008р. «Про надання земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення та надання у власність громадянам земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадянам (всього 12 осіб) загальною площею 11,1199га із земель запасу в адміністративних межах Цюрупинської міської ради. Ці земельні ділянки належать ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_8 та ОСОБА_9
Місцевий господарський суд під час розгляду справи встановив факт накладання земельної ділянки, що належить МКП «АГАТ» на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_7 від 19.06.1997р. та земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2; НОМЕР_3; НОМЕР_4; НОМЕР_6, які надані громадянам (третім особам) у власність спірним розпорядженням. На час прийняття спірного розпорядження відповідачем позивачеві належало право постійного користування землею, яка без її вилучення була поділена на декілька земельних ділянок та передана іншим особам у власність.
Оскільки оскарженим розпорядженням були порушені права МКП «Агат», розпорядження №678 від 06.08.2008р. у відповідності до норм ст.155 ЗК України підлягає визнанню недійсним.
Не погодившись з рішенням суду від 01.10.2015р., ОСОБА_1 та ОСОБА_3 звернулися до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційними скаргами, в яких просять скасувати оскаржене рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_1 зазначив, що рішення винесено з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню з наступних підстав:
- аналіз Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_5 від 19.06.1997р. не дає можливості визначити місцезнаходження земельної ділянки, її конфігурацію та інші фізичні параметри, включаючи географічні координати;
- ситуаційний план (на який суд посилається у своєму рішенні) земельної ділянки не є додатком до Державного акту та/або рішення органу місцевого самоврядування, та є виключно графічним зображенням земельної ділянки для технічної документації на земельну ділянку, яка в подальшому затверджується відповідним державним органом, що виключає можливість його використання в будь-якому іншому статусі;
- суд першої інстанції взагалі не надав оцінки п.1.5 рішення Цюрупинської міськради від 21.05.1997р., хоча про необхідність такої оцінки прямо вказано в постанові Вищого господарського суду України від 01.07.2015р. про направлення справи на новий розгляд. В той же час, аналіз цієї частини рішення міської ради підтверджує відсутність у позивача прав постійного користування на будь-яку земельну ділянку в межах Цюрупинської міськради, оскільки вказане рішення взагалі не визначає правового режиму земельної ділянки, яку мали б виділити позивачу;
- сам Державний акт є нікчемним, оскільки виданий органом, який не мав права його видавати з огляду на положення ст.19 ЗК України від 18.12.1990р., оскільки відповідно до ч.2 вказаної статті, міська рада мала право виділяти у постійне користування тільки земельні ділянки, що знаходяться в межах міста, в той час як судом встановлено, що земельна ділянка за Держактом від 19.06.1997р. знаходиться поза межами міста Цюрупинська, що було підтверджено як представником Цюрупинської райдержадміністрації так і представником Цюрупинської міськради. Суд першої інстанції при наданні висновку про порушення прав позивача не врахував відповідні положення ч.2 ст.19 та ч.1 ст.22 ЗК України від 18.12.1990р. та безпідставно застосував відповідні норми ЗК України від 25.10.2001 р., що вказує на порушення норм матеріального права України;
- суд першої інстанції не врахував, що п.1 оскаржуваного розпорядження зазначає про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а отже є рішенням однократної дії, що вичерпало свою дію з моменту отримання земельних ділянок, а отже таке рішення не може бути скасоване та/або визнане недійсним в подальшому,
ОСОБА_3 в обґрунтування апеляційної скарги зазначив наступне:
- фактично єдиним доказом обґрунтованості позовних вимог суд першої інстанції визнав вкладений до Держакту ситуаційний план, який не складовою частиною ані Держакту, ані технічної документації з виготовлення Держакту, містить явні ознаки виправлень та підчисток, а його так званий оригінал, оглянутий в судовому засіданні, не містить будь-яких «мокрих» підписів та відтисків печаток та виготовлений шляхом перенесення на кальку схеми з невідомого документа. Незважаючи на це, суд першої інстанції в порушення ст. 34 ГПК України прийняв цей неналежний доказ та не дав йому критичної оцінки;
- ідентифікація (прив'язка до місцевості) земельної ділянки, на яку претендує МКП «Агат» згідно Держакту НОМЕР_5 від 19.06.97р., згідно чинного законодавства можлива лише за наявністю як мінімум технічної документації по складанню Державного акту в обсягах, визначених п. 1.10 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.07.1993р. за №31 (діяла до 04.05.99 р.);
- згідно отриманої судом першої інстанції інформації від відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області технічна документація зі складання Держакту НОМЕР_5 від 19.06.97р. відсутня. За таких обставин земельна ділянка площею 2,4га, на яку претендує позивач на підставі Держакту НОМЕР_8 від 19.06.97р. може бути розташована будь-де в адміністративних межах Цюрупинської міськради за вибором позивача, оскільки чіткої адреси або прив'язки до місцевості ані Держакт, ані рішення виконкому про його видачу не містять;
- представником відповідача у судовому засіданні було надано належні докази того, що на момент винесення оспорюваного розпорядження земля, що була надана у власність третім особам для ведення особистого селянського господарства знаходилася за межами населеного пункту м.Цюрупинськ, отже відповідач діяв в межах повноважень, визначених ст.ст.17, 118, 122 та п.10 Перехідних положень ЗК України 2001 року в редакції, що діяла на момент винесення оскарженого розпорядження.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 29.10.2015р. (головуючий суддя Мишкіна М.А., судді Будішевська Л.О., Бєляновський В.В.) прийнято апеляційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_3 до провадження та призначено їх до розгляду у судовому засіданні.
25.12.2015р. та 01.02.2016р. Цюрупинська РДА надіслала суду апеляційної інстанції листи, в яких просила скасувати оскаржене рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. Також у листах міститься клопотання про розгляд справи за відсутності представника райдержадміністрації.
У зв'язку із відпусткою судді Бєляновського В.В. розпорядженням в.о. керівника апарату №23 від 11.01.2016р. призначено повторний автоматичний розподіл справи №923/1739/14.
Протоколом автоматизованої зміни складу колегії суддів від 11.01.2016р. визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя - Мишкіна М.А., судді: Будішевська Л.О., Філінюк І.Г.
Ухвалою суду апеляційної інстанції 11.01.2016р. (головуючий суддя Мишкіна М.А., судді Будішевська Л.О., Філінюк І.Г.) справу №916/1739/14 прийнято до провадження колегії суддів у зазначеному складі.
В засіданні суду апеляційної інстанції представники скаржників підтримали доводи та вимоги апеляційних скарг.
Представник МКП «АГАТ» заперечував проти доводів та вимог апеляційних скарг з підстав законності та обґрунтованості оскарженого рішення.
Цюрупинська райдержадміністрація, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, та Цюрупинська міськрада своїх представників в засідання суду апеляційної інстанції не направили, про час і місце засідань суду апеляційної інстанції повідомлені належним чином. (ОСОБА_9 за відмітками відділення поштового зв'язку на судових повістках померла).
Відповідно до ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників скаржників та позивача, обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для їх задоволення виходячи із наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 14.05.1997р. Виконавчий комітет Цюрупинської міської ради народних депутатів прийняв рішення №125 «Про надання земельних ділянок підприємствам міста та вилучення ділянок за їх заявами», яким Виконком вирішив:
- вилучити з землекористування від АТ «Херсонагроінвест» земельну ділянку площею 2,4га в зв'язку з переходом прав на будівництво та фінансування мотелю АЗС та станції технічного обслуговування до МКП «АГАТ» за його заявою (п.1 Рішення);
- надати земельну ділянку площею 2,4га МКП «АГАТ» в зв'язку з переходом прав на будівництво та фінансування мотелю АЗС та станції технічного обслуговування від АТ «Херсонагроінвест» (п.2 Рішення).
21.05.1997р. на ХІ сесії ХХІІ скликання Цюрупинської міської ради народних депутатів прийнято рішення «Про затвердження рішень міськвиконкому, прийнятих в міжсесійний період з питань землекористування та землевпорядкування підприємств, організацій, установ», пунктом 1.5. якого затверджено рішення від 14.05.1997р. №125 про надання земельної ділянки площею 2,4 га МКП «АГАТ» у зв'язку з переходом прав на будівництво та фінансування мотелю, АЗС та станції технічного обслуговування від АТ «Херсонагроінвест», згідно із статтею 30 Земельного кодексу України.
На підставі вищезазначеного рішення від 21.05.1997р. МКП «АГАТ» 19.06.1997р. видано Державний акт на право постійного користування землею НОМЕР_5 площею 2,4га, яка розташована на території Цюрупинської міської ради в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для будівництва автозаправної станції з блоком технічного обслуговування і мотелем.
Державний акт НОМЕР_5 від 19.06.1997р. зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №109, його другий екземпляр переданий на зберігання Цюрупинській міській раді.
Як вбачається з листа ТОВ «Фелия» від 23.05.2014р. №22 на ім'я директора МКП «АГАТ», 30.10.2013р. МКП «АГАТ» уклало з ТОВ «Фелия» договори №34/303 на земельно-кадастрові роботи та №33/302 розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) згідно Держакту на право постійного користування землею НОМЕР_5 від 19.06.1997р.
У вищезазначеному листі зазначено, що під час виконання підготовчих робіт при рекогностуванні місцевості та перевірки вихідних даних замовника щодо розташування земельної ділянки на місцевості на предмет наявності (відсутності) перешкод з боку інших землевласників шляхом їх співставлення з даними Публічної кадастрової карти України (http://www.map.land.gov.ua/kadastrova-karta) встановлено, що на земельну ділянку площею 2,4га накладаються земельні ділянки інших землевласників, ідентифікованих за кадастровими номерами: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_6. У зв'язку з цим ТОВ «Фелия» повідомляє МКП «АГАТ» про неможливість подальшого продовження виконання земельно-кадастрових робіт за договорами до з'ясування і вирішення замовником питання щодо правомірності надання вказаних земельних ділянок.
30.09.2014р. МКП «АГАТ» звернулось до Відділу Держземагентства у Цюрупинському районі з заявою про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру (реєстраційний НОМЕР_9).
13.10.2014р. Державним кадастровим реєстратором Відділу Держземагентства у Цюрупинському районі розглянуто заяву МКП «АГАТ» про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру (реєстраційний НОМЕР_9) разом з доданими документами та прийнято рішення НОМЕР_10 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з таких підстав:
- невідповідності поданих документів вимогам, установленим ЗУ «Про Державний земельний кадастр» і Порядку ведення Державного земельного кадастру, а саме:
- згідно п.2.1 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету земельних ресурсів №376 від 18.05.2010р. встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Технічне завдання на встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не відповідає п.2.8 вищезазначеної інструкції. Код ВКЦПЗ зазначається в межах певної категорії земель - код КВЦПЗ 03.07 не відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики оборони та іншого призначення, зазначених у електронному документі. Уточнити код КВЦПЗ. Відсутня схема перенесення меж, яка зазначена в списку межових знаків, переданих на зберігання та в кроках межових знаків;
- невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме:
- в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, відповідно до документації із землеустрою знаходяться частини земельних ділянок НОМЕР_3, НОМЕР_1, НОМЕР_4, НОМЕР_2, НОМЕР_6
- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Як вбачається з матеріалів справи, в 2008р. «GEO-СВІТ» приватним підприємцем ОСОБА_11 розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадян ОСОБА_12 (1,7118га), ОСОБА_13 (0,8554га), ОСОБА_14 (0,8559га), ОСОБА_15 (0,8559га), ОСОБА_16 (0,8559га), ОСОБА_17 (0,8501га), ОСОБА_18 (0,8559га), ОСОБА_6 (0,8559га), ОСОБА_7 (0,8559га), ОСОБА_1 (0,8554га), ОСОБА_8 (0,8559га), ОСОБА_9 (0,8559га) загальною площею 11,1199га розташованих за адресою: адміністративні межі Цюрупинської міської ради, Херсонської області із земель запасу Цюрупинської міської ради (т.1 а.с.201-251).
06.08.2008р. відбулось позачергове засідання комісії по врегулюванню земельних відносин на території Цюрупинського району за межами населеного пункту, на якому розглядалось, зокрема, питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства (всього 12 осіб) в адміністративних межах Цюрупинської міської ради, та комісія вирішила: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства (всього 12 осіб) в адміністративних межах Цюрупинської міської ради (протокол №16 від 06.08.2008р.) (т.1 а.с87).
Розпорядженням голови Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області №678 від 06.08.2008р. «Про надання земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства» вирішено:
- затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам (всього 12 чоловік) загальною площею11,1199га, із земель запасу в адміністративних межах Цюрупинської міської ради, розроблений «GEO-СВІТ» приватним підприємцем ОСОБА_11 (пункт 1 Розпорядження);
- надати у власність земельні ділянки - відкриті землі (інші), для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Цюрупинської міської ради та видати державні акти на право власності на земельні ділянки громадянам згідно з додатком.
У Додатку до Розпорядження районної державної адміністрації №678 від 06.08.2008р. зазначений список громадян, яким надається у власність земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Цюрупинської міської ради, та площа земельних ділянок - ОСОБА_12 -1,7118га, ОСОБА_13 - 0,8554га, ОСОБА_14 - 0,8559га, ОСОБА_15 - 0,8559га, ОСОБА_16 - 0,8559га, ОСОБА_17 - 0,8501га, ОСОБА_18 - 0,8559га, ОСОБА_6 - 0,8559га, ОСОБА_19 - 0,8559га, ОСОБА_1 - 0,8554га, ОСОБА_8 - 0,8559га, ОСОБА_9 -0,8559га.
На підставі Розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації №678 від 06.08.2008р. відділом земельних ресурсів у Цюрупинському районі Херсонської області видані Державні акти на право власності на земельну ділянку:
- 01.09.2008р. серія НОМЕР_11 ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 0,8559га, кадастровий номер НОМЕР_6, що розташована в адміністративних межах Цюрупинської міської ради Херсонської області;
- 12.08.2008р. серія НОМЕР_12 ОСОБА_8 на земельну ділянку площею 0,8559га, кадастровий номер НОМЕР_4, що розташована в адміністративних межах Цюрупинської міської ради Херсонської області;
- 10.08.2008р. серія НОМЕР_13 ОСОБА_7 на земельну ділянку площею 0,8559га, кадастровий номер НОМЕР_2, що розташована в адміністративних межах Цюрупинської міської ради Херсонської області;
- 14.08.2008р. серія НОМЕР_14 ОСОБА_10 на земельну ділянку площею 0,8554га, кадастровий номер НОМЕР_3, що розташована в адміністративних межах Цюрупинської міської ради Херсонської області;
- 14.08.2008р. серія НОМЕР_15 ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 0,8559га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована в адміністративних межах Цюрупинської міської ради Херсонської області.
Відповідно до листа Відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області від 24.12.2014р. №2645/01-11 земельним ділянкам присвоєно наступні кадастрові номери: ОСОБА_6 - НОМЕР_1, ОСОБА_7 (згідно договору купівлі-продажу від 17.11.2009р. №1666 право власності перейшло до ОСОБА_3) - НОМЕР_2, ОСОБА_1 - НОМЕР_3, ОСОБА_8 - НОМЕР_4, ОСОБА_9 - НОМЕР_6 (т.1 а.с.103).
МКП «АГАТ» оспорює дійсність Розпорядження Цюрупинської райдержадміністрації №678 від 06.08.2008р., зазначаючи, що оспорюваним розпорядженням затверджено технічну документацію та надано у власність громадянам земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства частково за рахунок земельної ділянки, законним користувачем якої є МКП «АГАТ» на підставі державного акту на право постійного користування землею від 19.06.1997 р. серії НОМЕР_5, що призвело до порушення його права на користування спірною земельною ділянкою, яке не припинено ані в добровільному, ані в примусовому порядку.
Суд першої інстанції у своєму рішенні дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки встановив що факт накладання земельної ділянки, що належить МКП «АГАТ» на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою НОМЕР_7 від 19.06.1997р., та земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2; НОМЕР_3; НОМЕР_4; НОМЕР_6, які надані громадянам (третім особам) у власність спірним розпорядженням. На час прийняття спірного розпорядження відповідачем МКП «АГАТ» належало право постійного користування землею, яка без її вилучення у позивача була поділена на декілька земельних ділянок та передана іншим особам у власність, чим порушено вимоги ч.5 ст.116 ЗК України.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції помилковими з огляду наступного.
В 1997 році земельні відносини в Україні регулювались, крім іншого, Земельним Кодексом України від 18.12.1990р. 561-XII, який втратив чинність.
Згідно із ч.ч.ч1,2 ст.1 ЗК України від 18.12.1990р. земельні відносини в Україні регулюються цим Кодексом та іншими актами законодавства України і Республіки Крим, що видаються відповідно до нього. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою створення умов для раціонального використання й охорони земель, рівноправного розвитку всіх форм власності на землю і господарювання, збереження та відтворення родючості ґрунтів, поліпшення природного середовища, охорони прав громадян, підприємств, установ і організацій на землю.
Відповідно до ст.19 ЗК України від 18.12.1990р. (в редакції, чинній станом на 1997 рік) сільські, селищні Ради народних депутатів надають земельні ділянки у користування для всіх потреб із земель сіл, селищ, а також за їх межами для будівництва шкіл, лікарень, підприємств торгівлі та інших об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням населення (сфера послуг), сільськогосподарського використання, ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва, індивідуального і колективного садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби, традиційних народних промислів. Міська Рада народних депутатів надає земельні ділянки (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) для будь-яких потреб у межах міста. Районні, міські, в адміністративному підпорядкуванні яких є район, Ради народних депутатів надають земельні ділянки за межами населених пунктів: із земель запасу для сільськогосподарського використання; із земель лісового і водного фонду у випадках, передбачених статтями 77 і 79 цього Кодексу; для ведення селянського (фермерського) господарства, у разі відмови в наданні земельної ділянки сільською, селищною Радою народних депутатів. Обласні Ради народних депутатів надають земельні ділянки: із земель усіх категорій за межами населених пунктів для будівництва шляхів, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів та інших лінійних споруд; в усіх інших випадках, крім передбачених частинами першою, другою, третьою і п'ятою цієї статті. Верховна Рада України надає земельні ділянки у разі, коли для вилучення цих земель установлено особливий порядок (стаття 32). Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, іншому громадянину, підприємству, установі, організації провадиться лише після вилучення (викупу) цієї ділянки в порядку, передбаченому статтями 31 і 32 цього Кодексу. Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок. Розробку проектів відведення земельних ділянок, перенесення їх меж у натуру (на місцевість) і виготовлення документів, що посвідчують право користування землею, здійснюють державні та інші землевпорядні організації. Замовниками виконання вказаних робіт є відповідні місцеві Ради народних депутатів, підприємства, установи і організації. Відведення земельних ділянок для потреб громадян провадиться за кошти державного, республіканського (Республіки Крим) та місцевих бюджетів на замовлення сільських, селищних, міських, районних Рад народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки. Умови і строки розробки проектів відведення земельних ділянок і перенесення їх меж у натуру (на місцевість) визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт. Підприємство, установа, організація та громадяни, заінтересовані в одержанні земельних ділянок, звертаються з відповідним клопотанням (громадянин з заявою) до місцевої Ради народних депутатів, яка має право надавати земельні ділянки. Клопотання про відведення ділянок, що надаються Верховною Радою України, подаються до обласної, Київської, Севастопольської міської Ради народних депутатів. До клопотання додаються: копія генерального плану будівництва або інші графічні матеріали, що обґрунтовують розмір намічуваної для відведення площі, титульний список або довідка про фінансування будівництва, проект рекультивації земель, інші матеріали. У заяві громадянина про надання земельної ділянки вказуються бажані її розмір і місце розташування, мета використання. Відповідна місцева Рада народних депутатів розглядає клопотання (заяву) у строк не більше місяця, дає дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки і одночасно повідомляє про це Раду народних депутатів, на території якої розташована намічувана для відведення земельна ділянка. Проект відведення земельної ділянки погоджується з власником землі або землекористувачем та подається до сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, яка розглядає його у місячний строк і в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земель. Якщо надання земельної ділянки провадиться районною, обласною Радою народних депутатів або Верховною Радою України, сільська, селищна, міська Рада народних депутатів свій висновок подає до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів. Районна (міська) Рада народних депутатів приймає у місячний строк рішення про надання земельної ділянки, а по проекту, за яким надання ділянки провадиться обласною Радою народних депутатів або Верховною Радою України, подає свій висновок до обласної Ради народних депутатів. Обласна, Київська, Севастопольська міська Рада народних депутатів вирішує у місячний строк питання про надання земельної ділянки, а по проекту, за яким надання земель провадиться Верховною Радою України, подає проектні матеріали і свій висновок до Кабінету Міністрів України, який розглядає ці матеріали і вносить у місячний строк свої пропозиції до Верховної Ради України.
Відповідно до ст.22 ЗК України від 18.12.1990р. право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.
Згідно із ст.102 ЗК України від 18.12.1990р. (в редакції, чинній станом на 1997 рік) розгляд і затвердження землевпорядних проектів провадиться в такому порядку: 1) прогнозні матеріали, техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель і схема землеустрою після погодження у порядку, встановленому у завданнях на їх розробку, розглядаються і затверджуються відповідними Радами народних депутатів; 2) проекти утворення нових землеволодінь і землекористувань після погодження із заінтересованими власниками землі та землекористувачами розглядаються і затверджуються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів; 3) проекти відведення земельних ділянок у власність або користування затверджуються Радами народних депутатів, які надають і вилучають земельні ділянки; 4) проекти внутрігосподарського землеустрою колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, радгоспів та інших сільськогосподарських підприємств, установ і організацій, селянських (фермерських) господарств після погодження їх із власниками землі і землекористувачами, сільськими, селищними Радами народних депутатів розглядаються та затверджуються районними, міськими, в адміністративному підпорядкуванні яких є район, Радами народних депутатів; 5) робочі землевпорядні проекти, пов'язані з упорядкуванням, докорінним поліпшенням і охороною земель, раціональним їх використанням, розглядаються і затверджуються замовниками цих проектів. Зміни до землевпорядних проектів та інших матеріалів з питань землеустрою, затверджених у порядку, передбаченому пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті, вносяться за рішенням Рад народних депутатів, які затвердили ці проекти. Землевпорядні проекти, зазначені в пункті 5 частини першої цієї статті, змінюються з дозволу замовників проектів.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.7-1.10 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі умовах оренди), затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 15.04.1993р. №28 (яка була чинною до 04.05.1999р.) право власності на землю і право постійного користування землею посвідчується державними актами: на право колективної власності на землю; на право приватної власності на землю; на право постійного користування землею, форми яких затверджені Верховною Радою України. На земельні ділянки, якими користуються громадяни, підприємства, установи, організації та садівницькі товариства, державні акти виготовляються після визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) і складання плану земельної ділянки. Роботи, пов'язані із складанням державних актів на право колективної власності на землю, приватної власності на землю і постійного користування землею на існуючі землекористування проводяться, як правило, одночасно по всій території сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, а також по всій території населеного пункту або окремих його кварталах. Розробку технічної документації по складанню державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею здійснюють державні та інші землевпорядні організації. Технічна документація при складанні державних актів включає: при складанні державних актів на право приватної власності на землю і право постійного користування землею, що видаються громадянам на земельні ділянки, якими вони користуються: виписку з рішення місцевої Ради народних депутатів про передачу земельної ділянки у власність або надання її у користування; абриси обміру земельної ділянки; план земельної ділянки, складений за результатами обміру; збірний план землевласників і землекористувачів; відомість обчислення площ; матеріали погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками землі і землекористувачами; при складанні державних актів на право постійного користування землею, що видаються підприємствам, установам і організаціям на земельні ділянки, якими вони користуються: виписку з рішення відповідного органу про надання земельної ділянки; журнали і абриси геодезичних вимірювань; каталог координат окружної межі землекористування; план земельної ділянки; відомість обчислення площ; експлікацію земельних угідь; матеріали погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками землі і землекористувачами. Технічна документація по складанню державних актів зберігається у відділах земельних ресурсів районних державних адміністрацій, міських (міст обласного підпорядкування) відділах земельних ресурсів, управліннях земельних ресурсів Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.
Згідно із пунктами 2, 2.1-2.5 Інструкції роботи по складанню державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею виконуються в такому порядку: підготовчі роботи; встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); складання плану земельної ділянки; заповнення бланка державного акта. Підготовчі роботи включають: при складанні державних актів на право приватної власності на землю і право постійного користування землею, що видаються громадянам на земельні ділянки, якими вони користуються: виписку з земельно-облікових документів про розмір земельної ділянки; довідку про членство громадянина у садовому товаристві; аналіз планово-картографічних матеріалів; звірку плану земельної ділянки з натурою та її обмір; підготовку виписки з рішення відповідної місцевої Ради народних депутатів про передачу земельної ділянки у власність або надання її у постійне користування; аналіз договору купівлі-продажу земельної ділянки і документа про оплату вартості землі, звірку меж земельної ділянки з суміжними власниками землі і землекористувачами, розробку технічної документації по складанню державних актів. При складанні державних актів на право постійного користування землею, що видаються підприємствам, установам і організаціям на земельні ділянки, якими вони користуються: аналіз земельно-облікових документів, попереднього акта на право користування земельною ділянкою, геодезичних даних на зовнішні межі, планово-картографічних матеріалів; підготовку виписки з рішення відповідного органу про надання земельної ділянки; розробка технічної документації по складанню державних актів. Якщо земельна ділянка надається за проектом її відведення, вивчаються матеріали цього проекту і рішення про її надання. Межі наданих (переданих) земельних ділянок переносяться у натуру (на місцевість) і закріплюються межовими знаками, а межі ділянок, що знаходяться у власності та користуванні і проходять по визначених в натурі контурах, звіряються з наявними планами ділянок. При відсутності плану проводиться зйомка зовнішніх меж земельної ділянки, встановлюються суміжні власники землі і землекористувачі, за участю останніх складається протокол, в якому докладно описується розташування меж на місцевості. Межі земель, що передаються у колективну власність, переносяться у натуру (на місцевість) відповідно до затвердженого проекту роздержавлення і приватизації земель. Перенесення меж у натуру здійснюється шляхом прокладання теодолітних ходів, з прив'язкою їх до існуючих межових знаків, або державної геодезичної мережі. В окремих випадках, при чітко виражених межах на місцевості, допускається визначення координат поворотних точок меж за допомогою електронного планіметра. Складається план земельної ділянки з визначенням на ньому її меж і розмірів, описом меж суміжних власників землі і землекористувачів. На плані показуються: межі всіх черезсмужних ділянок, що передаються (надаються) у власність або користування в межах відповідної Ради народних депутатів; лінійні проміри по межі земельної ділянки; всі поворотні точки меж земельної ділянки; всі точки, закріплені в натурі (на місцевості) довгостроковими межовими знаками; всі лінії, які є суходольними межами. Ці межі викреслюються суцільною лінією чорною тушшю; річки, озера, канали, шляхи, лісосмуги, інші урочища, що співпадають з межами. На плані зовнішніх меж земель власників і користувачів показуються вкраплені земельні ділянки сторонніх власників землі і землекористувачів, та додається їх список. План земельної ділянки складається у масштабі, який забезпечує чітке зображення всіх елементів і надписів. Державні акти на право колективної власності на землю, право приватної власності на землю, право постійного користування землею складаються у двох примірниках, підписуються головою відповідної місцевої Ради народних депутатів і скріплюються гербовою печаткою. Сторінку державного акта із зображенням плану земельної ділянки підписує інженер-землевпорядник.
Як вбачається з матеріалів справи, листом №1-15/17 від 20.05.2014р. Цюрупинська райдержадміністрація Херсонської області (архівний відділ) повідомила Відділ Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області про те, що до рішення, прийнятого на ХІ сесії ХХІІ скликання від 21.05.1997р. п.1.5 матеріали, які були основою для прийняття відсутні (т.1 а.с.90).
Відповідно до відомостей, які містяться у листі Відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області №29-28-0.1-576/2-15 від 23.03.2015р. Державний акт НОМЕР_5 від 19.06.1997р. виписано без розроблення відповідної землевпорядної документації, тобто надати землевпорядну документацію, що була підставою для реєстрації Державного акту НОМЕР_5 не є можливим (т.1 а.с.270).
Згідно із відомостями, які містяться у листі Відділу Держгеокадастру у Цюрупинському районі (на виконання ухвали господарського суду Херсонської області від 18.08.2015р.) Державний акт на право постійного користування землею виписаний МКП «АГАТ» без розробленої землевпорядної документації.
Дослідивши зміст Державного акту на право постійного користування землею від 19.06.1997р., колегія суддів встановила, що він, крім зазначення тієї обставини, що земельна ділянка розташована на території Цюруринської міської ради, не містить будь-яких відомостей, які б могли чітко ідентифікувати земельну ділянку на місцевості та довести (або спростувати) факт «накладання» земельної ділянки МКП «Агат» та земельних ділянок, щодо яких видано оскаржене розпорядження №678 від 06.08.2008р., станом на 06.08.2008р.
При зверненні до суду з позовом, МКП «АГАТ» в додатки до позовної заяви, крім іншого, було надано «Ситуаційний план» (т.1 а.с.13-14).
Згідно із ч.1 ст.32, ч.1 ст.33 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Вищезазначений «Ситуаційний план» не є складовою частиною ані Державного акту на право постійного користування землею від 19.06.1997р. серія НОМЕР_5, ані технічної документації з виготовлення даного Держакту, а отже не є належним та допустимим доказом обставин, на які МКП «АГАТ» посилалось як на підставу задоволення своїх позовних вимог, оскільки він не є планом земельної ділянки з визначенням на ньому її меж і розмірів, описом меж суміжних власників землі і землекористувачів, з відомостями, які мають міститись у плані земельної ділянки відповідно до вимог Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі умовах оренди), затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 15.04.1993р. №28.
Крім того, МКП «АГАТ» ані під час розгляду справи в суді першої інстанції, ані під час апеляційного перегляду справи не надано жодного доказу, що підтверджує встановлення меж наданої у постійне користування МКП «АГАТ» земельної ділянки в натурі.
Позивач визнає той факт, що межі його земельної ділянки в натурі не встановлювались.
Разом з цим, відповідно до ст.17 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. (в редакції, чинній станом на 06.08.2008р.) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст.118 ЗК України (в редакції, чинній станом на 06.08.2008р.) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації. Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, виданню спірного розпорядження Цюрупинської РДА Херсонської області, крім іншого, передувало розроблення «GEO-СВІТ» приватним підприємцем ОСОБА_11 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадян ОСОБА_12 (1,7118га), ОСОБА_13 (0,8554га), ОСОБА_14 (0,8559га), ОСОБА_15 (0,8559га), ОСОБА_16 (0,8559га), ОСОБА_17 (0,8501га), ОСОБА_18 (0,8559га), ОСОБА_6 (0,8559га), ОСОБА_7 (0,8559га), ОСОБА_1 (0,8554га), ОСОБА_8 (0,8559га), ОСОБА_9 (0,8559га) загальною площею 11,1199га розташованих за адресою: адміністративні межі Цюрупинської міської ради, Херсонської області із земель запасу Цюрупинської міської ради.
Під час розробки вищезазначеного проекту землеустрою GEO-СВІТ» ПП ОСОБА_11, крім іншого, було здійснено викопіювання з планово-картографічних матеріалів Цюрупинської міської ради земельних ділянок, які пропонувались до відведення у власність вищезазначених фізичних осіб (т.1 а.с.209), встановлено та узгоджено зовнішні межі земельних ділянок, що підтверджується відповідним Актом від 29.07.2008р. (підписаним землевпорядником Цюрупинської міськради та представником ВАТ «ЕК Херсонобленерго») (т.1 а.с.210), створені таблиці довжин ліній земельних ділянок (т.1 а.с.211).
Матеріали справи (зокрема проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства 12 громадянам) не містять відомостей про те, що під час розроблення вищезазначеного проекту землеустрою та видання оскарженого розпорядження земельні ділянки, надані фізичним особам розпорядженням №678 від 06.08.2008р. накладались на будь-які інші земельні ділянки, що перебували у власності або користуванні інших осіб, у тому числі МКП «АГАТ».
На виконання вказівок Вищого господарського суду України у постанові по даній справі від 01.07.2015р. колегія суддів дослідила рішення Виконкому Цюрупинської міської ради народних депутатів від 14.05.1997р. №125 та встановила, що земельна ділянка площею 2,4 га перебувала у користуванні АТ «Херсонагроінвест» (тобто не була в землях запасу), та перейшла на невизначеному у рішенні праві до МКП «АГАТ» у зв'язку із переходом прав на будівництво та фінансування мотелю АЗС та станції обслуговування. Рішення від 14.05.1997р. №125 прийняте Виконкомом Цюрупинської міської ради народних депутатів на підставі ст.ст.9,19 Земельного кодексу України (від 18.12.1990р.).
Відповідно до ч.2 ст.19 ЗК України (від 18.12.1990р.) міська Рада народних депутатів надає земельні ділянки (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) для будь-яких потреб у межах міста.
Земельна ділянка площею 2,4га знаходиться поза межами м.Цюрупинськ, що визнається усіма учасниками судового процесу та підтверджується доказами у матеріалах справи.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу від 25.10.2001р. до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює продаж земель сільськогосподарського призначення, крім земель, переданих у приватну власність, та земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації. Державні органи приватизації здійснюють розпорядження (крім відчуження земель, на яких розташовані об'єкти, що не підлягають приватизації) землями, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації.
Відтак Цюрупинська райдержадміністрація Херсонської області відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу від 25.10.2001р. мала повноваження на розпорядження землями за межами населеного пункту.
Щодо рішення Міськради від 21.05.1997р., прийнятому на сесії міськради, то ним тільки затверджено рішення Виконкому №125 від 14.05.1997р. про передачу МКП «АГАТ» землі площею 2,4га у зв'язку із переходом прав на будівництво, тобто це рішення в контексті визначення права користування позбавлено змістовного навантаження.
Виходячи з наведеного, рішення Виконкому від 14.05.1997р. та рішення Міськради від 21.05.1997р. не є рішеннями повноважного органу про надання МКП «АГАТ» земельної ділянки у користування на будь-який строк чи безстроково.
Щодо правової оцінки п.1.5 рішення Міськради від 21.05.1997р., то в матеріалах справи відсутні документи, оформленням яких посвідчується факт передачі прав на будівництво МКП «АГАТ», що робить таку оцінку неможливою.
Відповідно до ст.ст.38,99,101 ГПК України апеляційний господарський суд не наділений повноваженнями витребування доказів з власної ініціативи, тому апеляційний господарський суд надає оцінку доказам наявним у матеріалах справи, які посвідчують обставину належності права власності на земельні ділянки третім особам - громадянам України (копії державних актів на право власності на земельну ділянку, копія договору купівлі-продажу земельної ділянки ОСОБА_3 ОСОБА_7.).
Отже при виданні Цюрупинською райдержадміністрацію Херсонської області розпорядження №678 від 06.08.2008р. райдержадміністрацією було дотримано вимоги, встановлені Земельним кодексом України (ст.ст.118,122 ЗК України від 25.10.2001р.).
Відповідно до ст.22 Земельного кодексу України (від 18.12.1990р.) право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що межі земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 2,4га, на яку видано Державний акт на право постійного користування землею від 19.06.1997р., землевпорядними організаціями не встановлювались, відтак право постійного користування цією земельною ділянкою у позивача не виникло.
Відтак, оскаржуваним розпорядженням №678 від 06.08.2008р. не можуть порушуватись права та охоронюваний інтереси МКП «АГАТ», що є підставою для відмови у позові.
Відповідно до ст.152 ЗК України від 25.10.2001р. держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, МКП «АГАТ» не доведено належними та допустимими доказами тієї обставини, що оскарженим Розпорядженням №678 від 06.08.2008р. порушуються його права та інтереси, адже матеріали справи не містять доказів накладання земельної ділянки, на яку видано Держакт на землю, на земельні ділянки, які були надані у власність фізичним особам спірним розпорядженням, а отже правові підстави для задоволення позовних вимог у даному випадку відсутні.
Встановити, як то зазначив у постанові суд касаційної інстанції, факт накладання земельної ділянки позивача на земельні ділянки третіх осіб - громадян у судовому розгляді виявилося неможливим, оскільки межі земельної ділянки МКП «АГАТ», про право постійного користування якою він наголошує, не були встановлені, землевпорядна документація відсутня та взагалі ніколи не складалась.
Колегія суддів також констатує, що оскаржуване (в частині) розпорядження Цюрупинської РДА №678 від 06.08.2008р. було реалізоване шляхом видачі громадянам державних актів на право власності на земельну ділянку, отже вичерпало свою дію, тому обраний МКП «АГАТ» спосіб захисту не спроможний відновити становище, яке існувало до видання розпорядження навіть у разі, якщо б оскаржуваним розпорядженням були порушені права та охоронювані законом інтереси МКП «Агат» (правова позиція Верховного суду України у постанові від 11.11.2014р. №21-405а14).
Суд першої інстанції безпідставно встановив факт часткового накладання земельних ділянок громадян - третіх осіб по справі на земельну ділянку площею 2,4га, на яку МКП «АГАТ» видано Державний акт, не надав належної правової оцінки підставам виникнення у позивача права постійного користування згідно Держакту від 19.06.1997р. відповідно до положень ЗК України 1990р. та дійшов помилкового висновку, що Цюрупинська РДА не могла розпорядитись землями за межами населеного пункту до вилучення земельної ділянки (або її частини) у МКП «АГАТ» з постійного користування, що призвело до порушення і неправильного застосування норм матеріального права (ч.5 ст.116, ст.155 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. в редакції, чинній на дату прийняття розпорядження №678).
На підставі вищевикладеного, колегія суддів скасовує оскаржуване рішення господарського суду Херсонської області від 01.10.2015р. у справі №923/1739/14 у зв'язку із невідповідністю висновків суду обставинам, що мають значення для вирішення спору, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Витрати по сплаті судового збору в суді апеляційної інстанції покладаються на МКП «АГАТ» з їх відшкодуванням ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на підставі ст.ст.49,105 ГПК України.
Керуючись ст.ст.49,99,101-105 ГПК України, колегія суддів -
Апеляційні скарги задовольнити.
Рішення господарського суду Херсонської області від 01.10.2015р. у справі №923/1739/14 скасувати.
У задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Малого колективного підприємства «АГАТ» на користь ОСОБА_1 1339,80грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Стягнути з Малого колективного підприємства «АГАТ» на користь ОСОБА_3 1339,80грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Доручити господарському суду Херсонської області видати відповідні накази із зазначенням необхідних реквізитів.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови підписаний 29.02.2016р.
Головуючий суддя Мишкіна М.А.
Суддя Будішевська Л.О.
Суддя Філінюк І.Г.