Ухвала від 01.03.2016 по справі 415/5726/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Чорнобривко Л.Б.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2016 року справа №415/5726/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д.,

за участі секретаря судового засідання: Куленко О.Д.

представника позивача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 29 грудня 2015 року у справі № 415/5726/15-а (головуючий І інстанції Чернобривко Л.Б.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області, третя особа Державна податкова інспекція у м. Лисичанську, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Лисичанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську про перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС, третя особа Державна податкова інспекція у м. Лисичанську, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області в якому просить визнати незаконними дії УПФУ в м. Лисичанську Луганської області, щодо утримання з 01 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із розміру пенсії призначеної йому відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі Закон № 796-XII), зобов'язати УПФУ в м. Лисичанську видати розпорядження про перерахунок пенсії сум податку на доходи фізичних осіб з 1 лютого 2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.

Під час розгляду справи у суді першої інстанції, представник позивача ОСОБА_2, уточнив позовні вимоги щодо перерахунку пенсії сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01 лютого 2015 року по 31 серпня 2015 року включно.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідно до ст. 1197 ЦК України розмір втраченого фізичною особою внаслідок каліцтва або іншого ушкодження здоров'я заробітку (доходу) , що підлягає відшкодуванню, визначається у відсотках від середнього місячного заробітку (доходу), який потерпілий мав до каліцтва або іншого ушкодження здоров'я , з урахуванням ступеня втрати потерпілим професійної працездатності. Пенсія позивачу розраховувалась саме за такою формулою, шляхом множення середньомісячного Чорнобильського заробітку на % втрати працездатності дорівнює загальному розміру пенсії від середнього заробітку. Таким чином, Закон № 796-XII визначає пенсію інвалідам Чорнобиля, як відшкодування шкоди, а тому на підставі ст. 165 Податкового Кодексу України не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 29 грудня 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. В обґрунтування вимог апеляційної скарги, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Закону № 71-VIIІ, пп. 3 п. 1 ст. 165, ст. 164 ПК України, а також Закону №796-XII, що призвело до неправильного вирішення справи. Апелянт зазначає що пенсія позивача є відшкодуванням шкоди. Просить скасувати постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 29 грудня 2015 року, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові та апеляційній скарзі, просив скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_3 є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні, як потерпілий внаслідок аварії на ЧАЕС. Розмір призначеної пенсії складає 9490грн.

Позивачу стало відомо, що відповідач з 01.02.2015 стягує з його пенсії податок на доходи з фізичних осіб в розмірі 15 % з суми, що перевищує 3654 грн.

Позивач, не погодившись з діями відповідача, у липні 2015 року звернувся до Управління із заявою про повернення податку, але отримав відповідь, що утримання з пенсії йому проводиться вірно у відповідності до ст. 163 ПК України. В обґрунтування своєї відповіді, пенсійний фонд зазначив, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.10.2014 року № 71-VIII внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року, об'єктом спадкування є доходи, визначені статтею 163 ПК України, до яких належать суми пенсій (включаючи суму індексації, нараховану відповідно до закону), або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (1218грн.), встановленої на 01.01.2015 року. Отже, для пенсій які разом з індексацією перевищують 3654грн., на розмір перевищення нараховується 1,5% військовий збір та 15% податок на доходи фізичних осіб.

Відповідно до п.18 ст.20 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Відповідно до п.23 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” інвалідам та прирівняним до них особам (ст.7 цього Закону) надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Відповідно до п.3 ст. 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення” пенсії не підлягають оподаткуванню.

Законом №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесені зміни до ПК України, які набули чинності з 01.01.2015.

Згідно пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня звітного податкового року.

З 1 січня 2015 року відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1 218 грн. на місяць.

Тобто, починаючи з 01.01.2015 податкові агенти, яким у даному випадку є відповідач, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3 654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1 218 грн. х 3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.

Згідно п. 168.3 ст. 168 ПК України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого з джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.п.1.6 п.16.1 підрозд.10 розд. ХХ ПК України платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, що визначені ст. 176 ПК України.

З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та саме п.18 ст. 20 цього Закону та п.23 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що саме податковим законодавством встановлюються пільги зі сплати податків, зборів.

Отже, з 01.01.2015 органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсії. Положення ПК України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015, і не визнанні такими, що не відповідають Конституції України, тому у відповідача відсутні правові підстави не застосовувати норму закону, яка є чинною та такою, що не визнана не конституційною.

З 1 вересня 2015 року податок на доходи з фізичних осіб з пенсії позивача не утримується, оскільки набув чинності Закон України від 17.07.2015 № 653-VIII "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб", яким звільнено від оподаткування пенсії осіб, прирівняних до інвалідів війни відповідно до ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що дії відповідача при утриманні з пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб у період до 01 вересня 2015 року правомірними.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає що рішення Донецького окружного адміністративного суду прийняте при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а отже не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Лисичаського міського суду Луганської області від 29 грудня 2015 року у справі № 415/5726/15-а - залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

Головуючий суддя Д.В. Ляшенко

Судді Л.В. Ястребова

ОСОБА_4