25 лютого 2016 року Справа № 876/12323/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів: Затолочного В.С., Улицького В.З.,
за участі секретаря судового засідання Бєлкіної Н.І.,
та за участі осіб:
від позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -
встановив:
16.12.2010 року Державна податкова інспекція у Жовківському районі Львівської області звернулася до суду із позовом до ОСОБА_3 третя особа на стороні відповідача Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів у розмірі 79 459,00 грн.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що відповідачем при проведенні першої реєстрації транспортного засобу фактично не сплачено до бюджету суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 року, позовні вимоги задоволено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.07.2015 року касаційну скаргу ОСОБА_3 задоволено, Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 року та постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року у справі №2а-12057/10/1370 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.
Відповідно до статті 55 КАС України здійснено заміну позивача на правонаступника Державну податкову інспекцію у Жовківському районі Головного управління ДФС у Львівській області.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2015 р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції достовірно встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні обставини.
Відповідно до листа Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державтоінспекції ГУМВС України у Львівській області на ім'я ОСОБА_3 14.07.2009 року здійснено реєстрацію автомобіля марки FIAT SCUDO, (державний номерний знак НОМЕР_1) 2001 року випуску та 06.03.2010 року здійснено реєстрацію автомобілів марки MERSEDES-BENS 308D, (державний номерний знак НОМЕР_2), 1996 року випуску та автомобіль марки MERSEDES-BENZ ATEGO 815, (державний номерний знак НОМЕР_1), 1999 року випуску.
Згідно Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів, що підлягає сплаті відповідачем під час здійснення першої реєстрації вказаних транспортних засобів в Україні, сума податку становить 79 459,00 грн.
Державною податковою інспекцією у Жовківському районі було направлено відповідачу виклик рекомендованим листом з повідомленням про вручення щодо сплати податку з власників транспортних засобів за зазначений автомобіль.
29.10.2010 року ДПІ у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області проведено перевірку щодо повноти та своєчасності сплати податку відповідачем.
За результатами перевірки складено довідку № 15494/17-0 від 29.10.2010 року, якою підтверджується факт несплати ОСОБА_3 податку з власників транспортних засобів в розмірі 79 459,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (далі-Закон №1963-XII) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього ж Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 3 цього ж Закону перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
У відповідності до ч. 4 п. 8 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Пунктом 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом МВС
№ 379 (далі - Інструкція) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
При цьому, згідно ч. 4 ст. 5 Закону №1963-XII, фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку.
Згідно п. 3.11 Інструкції, після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.
Частиною 6 статті 5 Закону встановлено, що у разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
Слід зазначити, що платник податку не несе відповідальності за дії банківських та кредитних установ, які беруть участь у процесі сплати та перерахування податків до бюджету. Відсутність надходження податку в дохід бюджету не є підставою для стягнення його з відповідача.
Також, пунктом 8 Порядку встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів.
Згідно п. 3.1 Інструкції, для проведення реєстрації транспортного засобу посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників транспортного засобу.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції, особа власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів. Відтак, провівши реєстрацію транспортного засобу, посадові особи Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області підтвердили виконання відповідачем усіх необхідних вимог, зокрема і сплати податку з власників транспортних засобів.
Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать, що першій реєстрації в Україні транспортних засобів на ім'я ОСОБА_3 передувала сплата податку з власників транспортних засобів, яка є безумовною підставою для такої реєстрації, що спростовує доводи податкового органу про відсутність сплати податку.
Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Так, існування обставин, які б свідчили про наявність вини відповідача у ненадходженні коштів в розмірі 79 459,00 грн. до місцевого бюджету, податковим органом не доведено.
Тому, встановивши обставини справи та оцінивши наявні в ній письмові докази, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке не підлягає до скасування.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року у справі № 2а-12057/10/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя В.С. Затолочний
суддя В.З. Улицький
Ухвала складена в повному обсязі 29.02.2016 року