25 лютого 2016 року Справа № 876/12369/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів: Затолочного В.С., Улицького В.З.,
за участі секретаря судового засідання Бєлкіної Н.І.,
та за участі осіб:
від позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2015 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Управління державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -
встановив:
25.11.2010 року Державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області звернулася до суду із позовом до відповідача ОСОБА_2 та просила стягнути з відповідача податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 33949,00 грн.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що відповідачем при проведенні першої реєстрації транспортного засобу фактично не сплачено до бюджету суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підтверджується довідкою ДПІ у Залізничному районі м.Львова № 30312/9/19-023/1569 від 05.11.2010 року. Тому є підстави для стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів податковим органом в примусовому порядку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2015 р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, з наступних підстав.
Відповідно до статті 55 КАС України здійснено заміну позивача на правонаступника Залізничну об'єднану Державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Львівській області.
Судом першої інстанції достовірно встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні обставини.
Відповідно до листа Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державтоінспекції ГУМВС України у Львівській області №9/2074 від 31.08.2010 року, який надійшов на адресу ДПА у Львівській області, на ім'я ОСОБА_2 зареєстровано два транспортних засоби, а саме: Citroen, д.н.з. НОМЕР_2, 2001 р.в. (дата державної реєстрації 30.07.2009 року) та Peugeot, д.н.з. НОМЕР_3, 2002 р.в. (дата державної реєстрації 21.08.2009 року).
Відповідно до довідки Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова №30312/9/19-023/1569 від 05.11.2010 року кошти на загальну суму 33949 грн., які мали бути сплачені при першій державній реєстрації зазначених вище двох транспортних засобів на ім'я ОСОБА_2, до бюджету не надходили.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (далі-Закон №1963-XII) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього ж Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 3 цього ж Закону перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Відповідно до ч. 1 п. 3 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою КМ України № 1371 (далі - Порядок), державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.
У відповідності до ч. 4 п. 8 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Пунктом 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом МВС
№ 379 (далі - Інструкція) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
При цьому, згідно ч. 4 ст. 5 Закону №1963-XII, фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку.
Також, пунктом 8 Порядку встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.
Судом першої інстанції встановлено, що державну реєстрацію автомобілів НОМЕР_2, 2001 р.в., та Peugeot, д.н.з. НОМЕР_3, 2002 р.в., на ім'я ОСОБА_2 здійснено на підставі заяв №6574 від 29.07.2009 року та №177 від 20.08.2009 року відповідно, а також інших документів щодо придбання та ввезення на митну територію України зазначених вище транспортних засобів
Відповідач заперечив правомірність державної реєстрації на його ім'я зазначених автомобілів, у зв'язку з чим звернувся з позовною заявою про визнання неправомірними дій органів ДАІ та скасування державної реєстрації згаданих вище транспортних засобів, щодо яких ДПІ у Залізничному районі м. Львова заявлено позов про стягнення податку з власників транспортних засобів.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.05.2011 року суд зупинив провадженні в даній адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 2а-4140/11/1370.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року по справі №2а-4140/11/1370 адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними дії Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо першої державної реєстрації за ОСОБА_2 транспортних засобів CITROEN, державний номерний знак НОМЕР_2, 2001 року випуску, від 30.07.2009 року та PEUGEOT, державний номерний знак НОМЕР_3, 2002 року випуску, від 21.08.2009 року.
Зазначена постанова не оскаржувалася і набрала законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З вище наведеного колегія суддів приходить до висновку, що оскільки постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року, яка набрала законної сили визнано незаконною державну реєстрацію транспортних засобів на ім'я ОСОБА_2, він не може вважатися платником податку з власників транспортних засобів відповідно до ст. 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" .
Тому, встановивши обставини справи та оцінивши наявні в ній письмові докази, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке не підлягає до скасування.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2015 року у справі № 2а-11052/10/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя В.С. Затолочний
суддя В.З. Улицький
Ухвала складена в повному обсязі 29.02.2016 року.