Постанова від 25.02.2016 по справі 809/33/16

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" лютого 2016 р. Справа № 809/33/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Кишинського М.І.

за участю секретаря судового засідання: Мельник О.Я.

позивача: Помазановська О.І.

відповідача: Кічура Г.В.

відповідач 2: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Перко"

до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області,

про визнання дій протиправними,визнання протиправними та скасування запису №11191440016002945 від 19.10.2015, рішення №116/18 від 19.10.2015 та зобов"язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Перко" (надалі-позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області (надалі-відповідач) про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування запису №11191440016002945 від 19.10.2015, рішення №116/18 від 19.10.2015 та зобов"язання до вчинення дій.

Вимоги адміністративного позову мотивовані тим, що 19.10.2015 року Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №116/18 анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Перко". Як вбачається із рішення №116/18 від 19.10.2015 року підставою для анулювання реєстрації слугував реєстраційний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про не підтвердження відомостей за №7601835538663 від 22.10.2015 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги та зміну позовних вимог з обставин викладених в адміністративному позові підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову в судовому засіданні заперечила повністю, просила в задоволенні позову відмовити, свої обґрунтування виклала в письмових запереченнях.

Розглянувши адміністративний позов, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПЕРКО» зареєстроване як юридична особа 01.12.2005 року, а 17.11.2011 року - зареєстроване як платник податку на додану вартість.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження товариства зазначено: 76018, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вулиця Франка, будинок 10А, квартира 21.

Згідно вимог ч. 11 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Таким чином, відповідно до вимог зазначеної статті позивач протягом місяця часу, що настає за датою державної реєстрації повинен підтвердити відомості шляхом подачі реєстраційної картки встановленого взірця. Строк виконання зазначеного зобов'язання в 2015 році - до 01.01.2016 року.

Незважаючи на це, на протязі 2015 року позивач неодноразово підтверджував відомості, а саме:

18.03.2015 року (підстава підтвердження відомостей - повідомлення ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 25.02.2015 року;

28.08.2015 року (підстава підтвердження відомостей - повідомлення ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 14.08.2015 року).

19.10.2015 року рішенням Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську ГУ ДФС України в Івано-Франківській області № 116/18 анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЕРКО» на підставі п.п. «ж» п.184.1 ст.184 ПК України наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Після ознайомлення із матеріалами Реєстраційної справи ТОВ «ПЕРКО» встановлено, що 15.09.2015 року ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в котрий раз надіслала на адресу Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції (відділ державної реєстрації, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та легалізації об'єднань громадян) повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

З метою встановлення обставин справи, 11.11.2015 року адвокатом Палько А.В. направлялося на адресу ДПІ у м. Івано-Франківську запит щодо отримання відомостей та інформації про підстави направлення контролюючим органом повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Як вбачається з відповіді ДПІ у м. Івано-Франківську за вих. № 24178/10/09/15-11-01- 048/2371 від 20.11.2015 року підставою для направлення повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 15.09.2015 року слугувала довідка № 1064/07-03 від 10.09.2015 року про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків.

Зі змісту зазначеної довідки № 1064/07-03 від 10.09.2015 року вбачається, що «...місцезнаходження платника податків не встановлено та/або встановлено, що суб'єкт господарювання зареєстрований на осіб, які до діяльності юридичної особи або фізичної особи жодного відношення не мають, вжито всіх заходів, передбачених пунктом 4.13. IV Положення...», без зазначення конкретних заходів щодо встановлення місцезнаходження юридичної особи.

В подальшому зазначена довідка стала підставою для направлення повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про не підтвердження відомостей про юридичну особу та прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платника ПДВ регулюється ст. 184 Податкового кодексу України та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість.

Відповідно до п.п. "ж" п.184.1 ст.184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно із абз. 2 та абз. 3 п.184.2 ст.184 ПК України анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б"-"з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу. Анулювання такої реєстрації здійснюється на дату подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.

Про анулювання реєстрації платника податку контролюючий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації (п.184.10 ст.184 ПК України).

Наказом Міністерства доходів та зборів України від 26.01.2014 року № 26 затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (Форма №№ 3-ПДВ, 6-РПДВ, 6-РЖ, 1-РС, 3-РС, 6-РРС, 6-РЖС, 1-ЗВР, 2-ВР, 1-ЗДР, 2-ДР).

Відповідно до п.5.5 цього Положення анулювання реєстрації за ініціативою відповідного контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу). Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою контролюючого органу приймається за наявності відповідних підтверджуючих документів (відомостей). Таким документом є, зокрема, повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).

Згідно із п.5.6 Положення за наявності зазначених підтверджуючих документів (відомостей) контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою контролюючого органу оформляється за формою № 6-РПДВ. Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу. Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ вважається днем прийняття такого рішення.

Відповідно до п.5.7 Положення протягом трьох робочих днів після дня анулювання один примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ надсилається контролюючим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи або за наявності відомостей про комісію з припинення (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію) або ліквідатора такої особи - за місцезнаходженням комісії.

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою контролюючого органу може бути оскаржене в адміністративному порядку відповідно до вимог статті 56 Кодексу або до суду. Підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до Міністерства доходів і зборів України для внесення відповідних змін до Реєстру (п.5.10 Положення).

Наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року затверджено Порядок обліку платників податків і зборів (Форми №№ 1-ОПП, 2-ОПП, 4-ОПП, 4-УРП, 14-ОПП, 12-ОПП, 7-ОПП, 16-ОПП, 11-ОПП, 6-ОПП, 15-ОПП, 8-ОПП, 24-ОПП, 25-ОПП, 26- ОПП, 27-ОПП, 22-ОПП, 10-ОПП, 28-ОПП, 23-ОПП, 18-ОПП, 19-ОПП, 1-РПП, 5-ОПП, 20- ОПП) .

Цей Порядок розроблений відповідно до Податкового кодексу України з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів в органах державної податкової служби та створення умов для здійснення органами державної податкової служби контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Ведення такого обліку визначається одним із способів податкового контролю (п.1.1 та п.1.2 Порядку).

З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) (п.1.4 Порядку).

Розділ XII Порядку регулює питання встановлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків. Так, з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами-підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби, до функцій яких входить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, реорганізації та внесення змін до реєстраційних чи установчих документів (п.12.1 Порядку).

Відповідно до п.12.2 Порядку підрозділи органу державної податкової служби: стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкових декларацій (звітів, розрахунків), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи з погашення податкового боргу.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може Здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.

Згідно з п.12.4 Порядку щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону (п.12.5 Порядку).

Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом ДПА України № 336 від 17.05.2010, яким регламентується порядок такої взаємодії.

Пунктом 3.2 зазначеного Положення встановлено, що у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє його до підрозділу податкової міліції.

Відповідно до п. 4.2 розділу IV цього Положення підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію Заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'яЗково Здійснює вихід за його адресою і у разі дійсного незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за Згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі Заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований За адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення - орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті.

Пунктами 4.3 - 4.5 та 4.8 даного Положення встановлено, що за даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків. За необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків. За встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності. Кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).

Отже, процедура встановлення місцезнаходження платника податків передбачає проведення ряду заходів співробітниками органів ДПІ, а саме встановлення фактичного місцезнаходженням платника податків, його засновників та керівників, відібрання пояснень, тощо, з обов'язковим документальним оформлення здійснення таких заходів.

З огляду на все вищезазначене, суд приходить до висновку, що контролюючим органом не було вжито жодних заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи, вжиття заходів шляхом встановлення місця проживання керівників і засновників платника податків (запити до адресного бюро), відібрання пояснень, складення рапортів тощо, внаслідок чого безпідставно складено довідку № 1064/07-03 від 10.09.2015 року та повідомлення № 6261/09-15- 1-01-036/1647 від 15.09.2105 року, а тому рішення підлягають скасуванню, а позов до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо складання та направлення до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області повідомлення №6261/09-15-1-0-1-036/1647 від 15.09.2015 року за формою 18-ОПП про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "Перко" за місцезнаходженням.

Визнати протиправними дії Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області щодо внесення запису та скасування запис №11191440016002945 від 19.10.2015 року про "Внесення інформації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу" та зобов'язати Реєстраційну службу Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області внести про це відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №116/18 від 19.10.2015 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Перко".

Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за рахунок асигнувань Дежавного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Перко" судові витрати в сумі 4 454, 00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Кишинський М.І.

Постанова складена в повному обсязі 03.03.2016 року.