Справа № 815/7238/15
29 лютого 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось до суду із адміністративним позовом до комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. № № 4916, 4917, 4918, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 74А; ліфтів реєстр № № 5076, 5077 які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 78 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що відповідно до Наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.11.2015 № 268 у період з 15 грудня 2015 року по 23 грудня 2015 року головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві та котлонагляді Царелунгом Сергієм Сергійовичем проведено планову перевірку виробничих об'єктів комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» (код за ЄДРПОУ 35303278, юридична адреса - 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 38А), а саме ліфтів у житлових будинках за адресами: м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 74А; м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 78 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення планової перевірки КП «ЖКС «Черьомушки» було виявлено всього 13 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 4 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Позивачем зазначено, що враховуючи порушення законодавства, викладені у рядках в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 21 грудня 2015 року №15/16.1/06-10; у рядках № 1, 2 розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 23 грудня 2015 року №15/16.1/06-11 у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №№ 4916, 4917, 4918, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 74А; ліфтів реєстр. №№ 5076, 5077, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 78 до проведення експертного обстеження та позачергового повного технічного огляду та усунення виявлених порушень.
Відповідач надав до суду заперечення до адміністративного позову (а.с.37-42), в яких зазначив, що КП "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" виконані ті приписи, які можливо було виконати власними силами підприємства, а при виділенні коштів Департаментом міського господарства Одеської міської ради в рамках фінансування галузі будуть придбані електрозахисті засоби. Також, в запереченнях до адміністративного позову представник відповідача просив суд залучити в якості другого відповідача Дапертамент міського господарства Одеської міської ради, однак в судовому засіданні відкликав раніше заявлене клопотання.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, судом належним чином повідомлявся про слухання справи, що підтверджується розпискою по адміністративній справі за підписом представника відповідача за довіреністю Дергачева А.В.(а.с.82).
Представник позивача в судовому засіданні зазначив про відсутність потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
У відповідності до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. N 96 (далі - Положення N 96) державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно п. 7 Положення N 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
В силу ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року N 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
У відповідності до ст. 38 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року N 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Підпунктом 16 п. 4 Положення передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Як з'ясовано судом, відповідно до Наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.11.2015 № 268 (а.с.8), графіку проведення перевірок суб'єктів господарювання відділу нагляду в будівництві та котлонагляді на грудень 2015 року (а.с.9-10), направлень на проведення перевірки від 20.11.2015 року № 15/16.1/06-80, № 15/16.1/06-81 (а.с.11-12), повідомлень про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 19.11.2015 року № 15/16.1/06-142, № 15/16.1/06-143 (а.с.13-14) у період з 15 грудня 2015 року по 23 грудня 2015 року головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві та котлонагляді Царелунгом Сергієм Сергійовичем проведено планову перевірку виробничих об'єктів комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» (код за ЄДРПОУ 35303278, юридична адреса - 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 38А), а саме ліфтів у житлових будинках за адресами: м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 74А; м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 78 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами яких складено акти перевірки від 21.12.2015 року № 15/16.1/06-10, від 23.12.2015 року № 15/16.1/06-11 (а.с.15-22).
Як посилався представник позивача в адміністративному позові під час проведення планової перевірки КП «ЖКС «Черьомушки» серед інших 4 порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 21 грудня 2015 року № 15/16.1/06-10 зафіксовані, зокрема, наступні порушення: п. 6.1.22 НПАОП 0.00-1.02-08 Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів: закінчився термін служби пасажирських ліфтів реєс. №№ 4916, 4917, 4918. Експертне обстеження відповідно до вимог НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено; п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98: не проведені профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання ліфтів реєс. №№4916, 4917, 4918.
Згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 23 грудня 2015 року № 15/16.1/06-11 зафіксовані наступні порушення, які п. 6.1.22 НПАОП 0.00-1.02-08 Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів: закінчився термін служби пасажирських ліфтів реєс. №№ 5076, 5077. Експертне обстеження відповідно до вимог НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено; п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98: не проведені профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання ліфтів реєс. №№ 5076, 5077.
Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 1 вересня 2008 р. N 190 затверджено Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (далі - Правила).
Згідно п. 9.2.1 у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням.
У відповідності до п.п.9.7.15 Правил робота ліфта не дозволяється, якщо, зокрема, не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта.
П.п. 9.5.1 Правил передбачено, що позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі, зокрема, закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 687 затверджено Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, пунктом 32 якого передбачено, що за результатами експертного обстеження експертна організація готує висновок експертизи.
Водночас, суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів фактичного проведення експертного обстеження ліфтів. При цьому, суд погоджується з доводами позивача, що відповідачем, який є балансоутримувачем майна та несе відповідальність за його експлуатацію, порушено норми чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів, що несе собою пряму загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 №826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Частиною 5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, викладені в актах перевірки суб'єкта господарювання (виробничої об'єкта), у зв'язку з виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущень спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вбачає підстави для повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. № № 4916, 4917, 4918, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 74А; ліфтів реєстр № № 5076, 5077 які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 78.
Таким чином, адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області підлягає задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69-71, 76, 79, 86, 128, 158-163,КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. № № 4916, 4917, 4918, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 74А; ліфтів реєстр № № 5076, 5077 які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Петрова, буд. 78 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.