Справа № 2а-2387/2009 р.
11вересня 2009 р.
Сніжнянський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Корекян Н.Р.,
при секретарі Башаєвой В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сніжне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про визнання дій неправомірними , стягнення недоотриманої суми разової грошової допомоги за 2009 рік, -
11.06.2009року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про визнання неправомірними відмови у виплаті разової грошової допомоги та стягнення недоотриманих сум разової грошової допомоги за 2009 рік, мотивуючи свої вимоги тим, що він є інвалідом війни 3-ї групи, відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ має право щорічно до 05 травня на отримання разової грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком . Таку виплату відповідач здійснив не в повному обсязі, сплачено 380грн.,в той час як повинно сплатити 3486грн, борг по виплаті складає 3106грн.
В судове засідання позивач не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без участі , в письмових запереченнях на позов, вимоги не визнав у повному обсязі, пояснив, що ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виплачувало за рахунок коштів Державного бюджету України щорічну разову грошову допомогу в 2009 р. , у розмірах, встановлених Постановою Кабінетом Міністрів України від 18.03.2009 року №211 «Про розміри разової грошової допомоги, яка сплачується в 2009р. згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту «та «Про жертви нациських переслідувань».
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні ним обставини.
Позивач ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії Б № 343566 є інвалідом війни 3 гр. та має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни .
Відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії іх соціального захисту» № 3551-ХІІ від 22.10.1993 р. встановлена інвалідам війни 3гр. виплата щорічно до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. Фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію Закону України №3551-ХІІ, здійснюється за рахунок коштів державного та міського бюджетів, а виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 вказаного Закону відповідно до ст. 17-1 цього закону здійснюють органи праці та соціального захисту населення. На відповідача покладений обов'язок здійснення виплати разової грошової допомоги саме в розмірах, передбачених Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивачу була здійснена виплата щорічної грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня за 2009 р. - 380 грн., виплачена була 10.04.2009 р. що підтверджується довідкою відповідача № 07-2131 від 1.06.2009 р.
Отже, виплати позивачеві здійснені у розмірі, встановлених Постановою Кабінетом Міністрів України від 18.03.2009 року №211 «Про розміри разової грошової допомоги, яка сплачується в 2009р. згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту «та «Про жертви нациських переслідувань».
Тобто в даному випадку на період виникнення зазначених спірних правовідносин, які є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу,але по різному встановлюють розмір щорічної допомоги до 5 травня інвалідам війни.
Згідно зі ст.75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні. Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу. Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997року №4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив:»Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те що з прийняттям нового акта ,якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується одно предметний акт, який діяв у часі раніше».
Отже за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми , яка прийнята пізніше.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи зазначене виплата щорічної разової допомоги до 5 травня , здійснена відповідачем у 2009 році в сумі 380 грн., є правомірною.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік не підлягають задоволенню.
На підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії іх соціального захисту» № 3551-ХІІ від 22.10.1993 р., Постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2009 року №211 «Про розміри разової грошової допомоги, яка сплачується в 2009р. згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту «та «Про жертви нациських переслідувань», чст.ст.19,75 Конституції України ,керуючись ст.ст. 5-15,159-163,185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про визнання неправомірними дій ,стягнення недоотриманої суми разової грошової допомоги за 2009 рік, відмовити.
Постанова може бути повністю або частково оскаржена сторонами, іншими особами, які беруть участь у справі, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки до Донецького адміністративного апеляційного суду через Сніжнянський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Головуюча: