Постанова від 11.09.2009 по справі 2а-2301/2009

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ справа 2а-2301\2009

.

11 вересня 2009 р.

Сніжнянський міський суд Донецької області

у складі:

головуючого судді Корекян Н.Р.

при секретарі Башаєвой В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання зробити перерахунок та сплату додаткової пенсії -

ВСТАНОВИВ:

9.06.2009 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання зробити перерахунок та сплату додаткової пенсії, як особі, потерпілій від Чорнобильської катастрофи - 2 категорії у відповідності до приписів статей 51,55,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1.03.2009 року .

Позивач прохав справу розглянути у його відсутність.

Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову, вказуючи на те, що позивач дійсно перебуває на обліку, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи - 2 категорії . Додаткова пенсія позивачу призначена у розмірі 15% від прожиткового мінімуму, встановленому Законом для осіб, які втратили працездатність.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши надані докази в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав. _,.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , відноситься до 2 категорії осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС,згідно посвідчення серії А №180765 внаслідок чого має право на додаткову пенсію на підставі ст.ст. 51,55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ (надалі Закон № 1058), який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону

Частиною 3ст. 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.

Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця - між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІГ, оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Нормами статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Частина 1 статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає, що особам ,віднесеним до категорії 2,щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю,призначається у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Обчислення і призначення пенсій проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи, що порядок обчислення мінімальної пенсії за віком встановлений лише нормами Закону України № 1058, суд вважає за необхідне також застосувати аналогію Закону, закріплену статтею 9 КАС України, відповідно до якої у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що дії відповідача щодо виплати додаткової пенсій позивачу у розмірах менших, ніж це передбачено законом є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам статей 51, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, для позивача, як особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, розмір додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів 30% мінімальної пенсії за віком.

Пенсію за віком позивач отримує з 15.08.2006р. З 1.01.2009 року додаткова пенсія становить 74,70грн. Із відповідною заявою про перерахунок розміру додаткової пенсії позивач звернувся до відповідача 2.03.2009 року.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача, слід задовольнити та позивачу необхідно перерахувати розмір додаткової пенсії із розрахунку 30 % від мінімальної пенсії за віком з 1.03.2009 року а різницю сплатити.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 17-18, 162, 163, 167,185-186. 254 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання зробити перерахунок та сплату додаткової пенсії задовольнити .

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.03. 2009 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області перерахувати та сплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.ст. 51,55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»- з 1.03.2009 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сніжнянський міський суд Донецької області.Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви |про апеляційне оскарження. ;

Головуюча :