номер провадження справи 20/5/16
23.02.2016 Справа № 908/121/16
За позовом Комунального підприємства “Водоканал” (69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, буд. 61)
до відповідача: Публічного акціонерного товариства “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” (69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 11)
про стягнення суми 17906,41 грн.
Суддя Гандюкова Л.П.
Представники сторін:
Від позивача - ОСОБА_1 (дов. № 05 від 05.01.2016 р.);
Від відповідача - ОСОБА_2 (дов. № 18 від 26.02.2015 р.)
Заявлений позов про стягнення з відповідача заборгованості по оплаті за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.12.2013 р. - 28.02.2014 р. в сумі 13022,45 грн., за період з 01.03.2014 р. - 31.05.2014 р. в сумі 4883,96 грн., разом 17906,41 грн.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 13.01.2016 р. справу № 908/121/16 прийнято до розгляду суддею Гандюковою Л.П., справі присвоєно номер провадження 20/5/16, судове засідання призначено на 26.01.2016 р. На підставі ст. 77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалась перерва до 08.02.2016 р., 22.02.2016 р. потім - до 23.02.2016 р.
У судовому засіданні 23.02.2016 р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивач підтримав позовні вимоги, викладені в позовній заяві, які мотивовані, зокрема, наступним. На підставі укладеного між сторонами договору № 650/1 від 01.01.2010 р. позивач забезпечує відповідачу подачу питної води на господарсько-питні побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам відповідача. 10.02.2014 р. лабораторією позивача в присутності відповідача був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку К-3, що зафіксовано в акті відбору проб стічних вод від 10.02.2014 р. Результати хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по залізу - 1,38 мг/дм3, при допустимій концентрації - 0,68 мг/дм3, що було зафіксовано в протоколі аналізу стічних вод. Про результати хімічного аналізу стічних вод відповідача було повідомлено телефонограмою 12.02.2014 р. Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період: 01.12.2013 р. - 28.02.2014 р. в сумі 13022,45 грн. 26.03.2014 р. відповідачу було направлено відповідну претензію № 2769 від 19.03.2014 р., повторно направлено 19.04.2014 р. 12.05.2014 р. лабораторією позивача в присутності відповідача був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольні точки К-2, К-3, про що було складено акт від 12.05.2014 р. За результатами хімічних досліджень стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по залізу загальному - 1,44 мг/дм3, при ДК - 0,68 мг/дм3, що було зафіксовано в протоколі аналізу стічних вод. Про результати хімічного аналізу відповідач був повідомлений телефонограмою 14.05.2014 р. Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період: 01.03.2014 р. - 31.05.2014 р. в сумі 10432,67 грн. 01.07.2014 р. відповідачу було направлено претензію № 7120 від 20.06.2014 р. Відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень по акту-рахунку № 650/1 від 19.03.2014 р. не здійснив, заборгованість складає 13022,45 грн. Заборгованість за скид понаднормативних забруднень по акту-рахунку № 650/1 від 20.06.2014 р. відповідач оплатив частково в сумі 5548,71 грн., внаслідок чого заборгованість складає 4883,96 грн. Обґрунтовуючи позов п.п. 7.7, 9.2, 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167, п.п. 7.8, 7.10 «Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002 р. № 37, п. 2.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України, ст.ст. 173, 174 ГК України, ст. 629 ЦК України, умовами договору, просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у письмовому запереченні, яке надійшло до суду 25.01.2016 р., по суті спору зазначив наступне. Позивачем у 2014 році було здійснено три контрольні проби стічних вод відповідача: 10.02.2014 р., 11.03.2014 р., 12.05.2014 р. За наслідками аналізів по пробі від 11.03.2014 р. позивач виставив претензію № 3747 від 10.04.2014 р. з вимогою додаткової оплати за перевищення забруднюючих речовин у розмірі 22302,40 грн. за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2014 р. На письмове прохання відповідача від 29.04.2014 р. про розстрочення платежу до кінця 2014 р. з щомісячною сплатою 2787,80 грн., позивач направив лист № 4855 від 13.05.2014 р. зі згодою на розстрочку платежу в розмірі 22302,40 грн. на умовах, запропонованих відповідачем. Щомісячною оплатою відповідач до кінця 2014 р. сплатив усю суму перевищень по претензії № 3747 від 10.04.2014 р. За результатами розгляду претензії позивача № 7120 від 20.06.2014 р. (третя проба) відповідач визнав її обґрунтованість в частині оплати за перевищення нормативних забруднюючих речовин за квітень-травень 2014 р. і відмовився оплачувати нараховану суму за березень 2014 р., оскільки березень 2014 р. увійшов до вимоги про сплату за понаднормативний скид забруднюючих речовин по претензії № 3747 від 10.04.2014 р. Таким чином, вимоги повторної сплати за березень 2014 р. по претензії № 7120 від 20.06.2014 р. вважає необґрунтованими та протиправними. Претензію № 2769 від 19.03.2014 р. на суму 13022,45 грн. відповідач не визнав і відмовився оплачувати нараховану суму, так як п. 7.7 Правил передбачено обов'язковий досудовий (претензійний) порядок врегулювання спору, з терміном подачі претензії протягом 6 місяців і в зв'язку з пропуском цього строку претензійні вимоги про сплату за грудень 2013 р., січень, лютий 2014 р. задоволенню не підлягають. Крім того, оскільки січень і лютий 2014 р. увійшли до вимоги про сплату за понаднормативний склад по претензії № 3747, вимоги повторної сплати за січень, лютий 2014 р. за вказаною претензією є необґрунтованими. Після відмови в задоволенні претензії № 2769 від 19.03.2014 р., яка надійшла відповідачу 23.09.2014 р., позивач у листі від 04.11.2014 р. стверджував, що претензія № 2769 була отримана відповідачем 23.09.2014 р. є повторною. На запит відповідача ЗД «Укрпошта» повідомила, що лист позивача значиться адресованим відповідачу по вул. Куйбишева, 478, м. Запоріжжя і надійшов 28.03.2014 р. У зв'язку з не розшуком адресата за даною адресою та закінченням терміну зберігання, лист був повернутий на адресу відправника 28.04.2014 р. Викладені обставини свідчать про неналежне виконання п. 7.7 щодо шестимісячного претензійного строку Правил, а причина пропуску терміну подачі претензії, на думку відповідача, не можуть бути визнані поважними. Просить відмовити в позові повністю. Заперечення обґрунтовані п.п. 7.7, 8.1.2, 9.1 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167.
Позивач на відзив відповідача надав письмове пояснення, в якому зазначено, що згідно з п. 3.6 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів, п. 9.6 Правил № 167, п. 5.2.2 договору визначено, що плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій складає 3 календарних місяці (поточний і два попередніх). Вважає, що позивачем не порушено приписів законодавства щодо порядку відбору проб стічних вод та вірно здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень. 26.03.2014 р. позивачем цінним листом з описом вкладення відповідачу було направлено претензію № 2769 від 19.03.2014 р. з додатками на суму 13022,45 грн. Адреса та індекс відповідача при направленні претензій були вказані вірні: 69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпропетровське шосе, 11, про що свідчить опис вкладення в цінний лист від 26.03.2014 р. Індекс, який вказаний в копії фіскального чеку про сплату, не може бути причиною не отримання відповідачем претензії № 2769. Чинним законодавством не передбачено, що КП «Водоканал» не має права вимагати оплати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації в разі пропуску шестимісячного строку для направлення претензій абонентам. Доводи відповідача вважає безпідставними та наполягає на задоволенні позову.
08.02.2016 р. позивач надав письмове пояснення щодо розрахунку суми позовних вимог у розмірі 17906,41 грн. (міститься в матеріалах справи).
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд
01.01.2010 р. між Комунальним підприємством «Водоканал» (позивач) та Відкритим акціонерним товариством “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” укладений договір № 650/1 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації.
Згідно з пунктом 1.1 статуту ПАТ “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” найменування Відкрите акціонерне товариство “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” змінено на Публічне акціонерне товариство “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” (скорочене: ПАТ «ВІТ»).
Додатковою угодою № 3 від 25.07.2011 р. сторони змінили преамбулу договору № 650/1, змінивши Відкрите акціонерне товариство “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” на Публічне акціонерне товариство “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” (відповідач); встановили, що Публічне акціонерне товариство “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” є правонаступником усіх прав і обов'язків Відкритого акціонерного товариства “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування”.
У розділі 2 договору «Термін дії договору» встановлено, що договір укладається з 01.01.2010 р. по 30.09.2010 р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін.
Згідно з позовною заявою, та що підтверджено усними поясненнями представників сторін у судовому засіданні, договір № 650/1 діє до теперішнього часу, термін його дії сторонами не припинявся.
Згідно з пунктом 1.1 позивач зобов'язався забезпечувати відповідачу подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчиках ВАТ «ВІТ» 1) інститут по вул. Дніпропетровського шосе, 11; 2) гуртожиток вул. Дудикіна, 11; 3) відомча квартира АДРЕСА_1.
Згідно з п. 3.2.9 (у редакції додаткової угоди № 8) відповідач зобов'язався виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках по вул. Дніпропетровське шосе, 11 - К-3 повинна відповідати вимогам Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя і допустимим концентраціям (Додаток № 1 до п. 3.2.9). Відбір проб стічних вод Водоканалом здійснюється у будь-який час доби без попередження абонента. При перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень Водоканалу, відповідно до «Правил приймання…», «Правил приймання…м. Запоріжжя», «Інструкції…».
У розділі 5 договору встановлений порядок розрахунків. Відповідно до п. 5.2.2 за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, абонент зобов'язаний сплатити Водоканалу кошти згідно з претензії за скид у систему каналізації понаднормативних забруднень, складену відповідно до «Правил приймання…», «Правил приймання…м. Запоріжжя», «Правил користування…» та «Інструкції…». Період, за який стягується плата за скид абонентом понаднормативних забруднень складає три календарних місяця (поточний місяць та два попередніх). Перелік документів для оформлення Водоканалом плати за скид понаддоговірних об'ємів: акт за фактом порушення, розрахунок додаткової плати, рахунок за скид понаддоговірних об'ємів, претензія.
У додатку № 1 до п. 3.2.9 договору № 650/1 встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.
Відповідно до п. 6.1 договору сторони несуть відповідальність за невиконання зобов'язань відповідно до чинного законодавства та вказаними в цьому договорі нормативними документами. Всі питання, не передбачені цим договором, регулюються чинним законодавством України, нормативними актами органів місцевої влади та органів місцевого самоврядування (п. 9.3).
Матеріали справи свідчать, що представниками позивача були складені Акти відбору проб стічних вод у контрольних точках по майданчикам відповідача №№ К-2, К-3 для проведення основного та арбітражного аналізів, а саме: 10.02.2014 р., 12.05.2014 р. В актах зазначено, що їх складено за участі представників підприємства, акти підписані зазначеними особами та екземпляр акту переданий відповідачу. Зазначено, що відповідачем відібрана паралельна проба.
По акту відбору проб стічних вод від 10.02.2014 р. позивачем складений протокол якості скиду стічних вод від 13.02.2014 р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин за результатами хімічного дослідження: перевищена концентрація заліза загального - 1,38 мг/дм3, допустима концентрація - 0,68 мг/дм3.
Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача телефонограмою 12.02.2014 р. (прийнято о 08.45 год. зав. госп. ОСОБА_3Л.).
Позивачем складений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 13022,45 грн. за період із 01.12.2013 р. по 28.02.2014 р. по об'єму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період - 4725 м3.
19.03.2014 р. позивач виписав відповідачу рахунок № 650/1 на суму 13022,45 грн.
У зв'язку з вищезазначеним порушенням позивач 19.09.2014 р. направив відповідачу претензію № 2769 від 19.03.2014 р. на суму 13022,45 грн., до якої додав протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок. Зазначена претензія отримана відповідачем 23.09.2014 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 26 зі зворотнього боку).
Листом від 14.10.2014 р. № 67.3-03/15 відповідач дану претензію не визнав у зв'язку з пропуском позивачем шестимісячного строку подачі претензії, а також у частині періоду, за який проведений розрахунок суми додаткових платежів.
По акту відбору проб стічних вод від 12.05.2014 р. позивачем складений протокол якості скиду стічних вод від 12.05.2014 р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин за результатами хімічного дослідження: перевищена концентрація заліза загального - 1,44 мг/дм3, допустима концентрація - 0,68 мг/дм3.
Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача телефонограмою 14.05.2014 р. (прийнято о 13.00 год. зав. госп. ОСОБА_3Л.).
Позивачем складений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 10432,67 грн. за період із 01.03.2014 р. по 31.05.2014 р. по об'єму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період - 3484 м3.
20.06.2014 р. позивач виписав відповідачу рахунок № 650/1 на суму 10432,67 грн.
У зв'язку з вищезазначеним порушенням позивач 01.07.2014 р. направив відповідачу претензію № 7120 від 20.06.2014 р. на суму 10432,67 грн., до якої додав протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок. Зазначена претензія отримана відповідачем 08.07.2014 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 27 зі зворотнього боку).
Листом від 08.07.2014 р. № 35-12/239 відповідач не погодився з періодом, зазначеним у претензії № 7120, просив установити додаткову плату за скид понаднормативних забруднень лише за травень 2014 р.
Як вказав позивач у позовній заяві, відповідач здійснив часткову оплату за рахунком № 650/1 від 20.06.2014 р. в сумі 5548,71 грн., внаслідок чого заборгованість з плати за скид понаднормових забруднень за даним рахунком складає 4883,96 грн. Оплата за скид понаднормативних забруднень по рахунку № 650/1 від 19.03.2014 р. у сумі 13022,45 грн. відповідачем не здійснена, до стягнення заявлена заборгованість в сумі 13022,45 грн. та 4883,96 грн.
Вирішуючи спір у даній справі, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Згідно з п. 1.2 «Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691 (далі - Правила приймання), Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно з п. 1.5 Правил приймання на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6 Правил приймання).
Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (п. 2.1 Правил приймання).
Так, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003 р. № 167 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя (далі - Правила приймання м. Запоріжжя), які погоджено Державним управлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області та санітарним лікарем міської СЕС. Правила затверджено відповідно до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.02 № 37 «Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 402/6690, зокрема, для стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Згідно з п. 1.2 даних Правил, Правила є обов'язковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання і водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003 р. № 167 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» в частині додатку № 1 до Правил, затверджено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування у новій редакції.
Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України (п. 1.7 Правил приймання).
Згідно з п. 7.8 Правил приймання із метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.
При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п.п. 7.10, 7.11 Правил приймання).
Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Проводити аналіз якості стічних вод підприємства. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим. Виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов договору (п. 2.1 Правил приймання м. Запоріжжя).
Допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємств розробляються згідно з Правил приймання з урахуванням фонової концентрації води, що використовується на підприємстві. Дотримання встановлених ДК визначається в КТ на випуску підприємства відповідно до Додатку № 1 до Правил (п. 5.1 Правил приймання м. Запоріжжя).
У пункті 7.9 Правил приймання м. Запоріжжя визначений порядок відбору проб. З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод. У випадку виявлення порушення норм скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію за результатами вимірювань заповнюється «Протокол якості скиду стічних вод». У випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться Водоканалом, доводяться підприємству телефонограмою в 15-денний термін.
У Додатку № 1 до Правил приймання м. Запоріжжя (в редакції згідно з рішенням виконкому Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476) встановлено розмір допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування, зокрема, допустимі концентрації заліза загального для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 0,65 мг/м3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складає 0,68 мг/м3.
Згідно з п. 2.4 Правил приймання підприємства зобов'язані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Згідно з додатком № 1 до договору № 650/1 «Допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування» допустимі концентрації заліза загального для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 0,65 мг/м3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складає 0,68 мг/м3.
Відповідно до усних пояснень представника позивача, наданих у судовому засіданні, стічні води відповідача надходять до ЦОС-2, відповідно допустимі концентрації заліза загального для відповідача встановлені - 0,68 мг/м3.
Згідно з п. 9.2 Правил приймання м. Запоріжжя при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими правилами ДК, підприємства зобов'язані провести оплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, об'ємом скинутих понаднормативних забруднень стічних вод та коефіцієнтом кратності.
Період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь об'єм стічних вод, скинених підприємством за цей період з даного об'єкту (п. 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя).
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція), яка встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Згідно з п. 1.3 Інструкції при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання підприємства зобов'язані сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються Підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.
У розділі 3 Інструкції визначено порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів, зокрема, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.
30.04.2013 р. генеральним директором КП «Водоканал» затверджено норматив плати за понаднормативний скид забруднюючих речовин в систему каналізації з 05.05.2013 р., який складає 2,232 грн. за 1 куб.м без ПДВ.
Відповідно до ст. 193 ГК України, ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання
має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст.ст. 11, 509 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Як встановлено судом, надані до матеріалів справи документи свідчать про те, що за результатами відбору проб за вищевказаними актами та проведення хімічного лабораторного аналізу, у стічних водах підприємства відповідача було виявлено перевищення найбільших допустимих концентрацій забруднюючої речовини - заліза загального, які зафіксовано у протоколах якості стічних вод, що покладені в підставу позову. Позивачем і з додержанням вищевказаних вимог місцевих Правил, Інструкції та договору складено розрахунки додаткової плати за скид понаднормативних забруднень за встановленою формою за двома спірними актами відбору проб: від 10.02.2014 р. (за період грудень 2013 р. - січень, лютий 2014 р.) на суму 13022,45 грн., від 12.05.2014 р. (за березень - травень 2014 р.) на суму 10432,67 грн.
Позивачем за вказаними актами виставлені відповідачу відповідні рахунки, направлені претензії. Відповідач проти вмісту в стічних водах його підприємства рівня вмісту забруднюючих речовин (заліза загального) не заперечив, сплативши по акту від 12.05.2014 р. суму 5548,71 грн., що підтверджується банківськими виписками, які маються в матеріалах справи.
Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень здійснений позивачем на підставі Правил прийому стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Враховуючи наведене, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.
Стосовно заперечень відповідача, суд зазначає наступне.
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що ним було повністю сплачено суму в розмірі 22302,40 грн. за претензією № 3747 від 10.04.2014 р., виставленою позивачем за результатами контрольного відбору проб стічних вод 11.03.2014 р. (додаткова оплата за перевищення забруднюючих речовин за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2014 р.). Визнавши частково суму по претензії № 7120 від 20.06.2014 р., виставленої позивачем за результатами акту відбору проб стічних вод 12.05.2014 р., відповідач сплатив суму 5548,71 грн., відмовившись оплачувати нараховану суму за березень 2014 р. Відмову від оплати відповідач пояснює тим, що березень 2014 р. увійшов до вимоги про сплату за понаднормативний скид забруднюючих речовин по претензії № 3747 від 10.04.2014 р. (по акту від 11.03.2014 р.), яка була повністю оплачена відповідачем. Також відповідач вважає безпідставними вимоги позивача щодо нарахування плати за понаднормативний скид по претензії № 2769 від 19.03.2014 р., складеної за актом від 10.02.2014 р., оскільки плата, нарахована за січень та лютий 2014 р., оплачена ним (відповідачем) згідно з претензією № 3747 (за актом від 11.03.2014 р.
Суд не погоджується з доводами відповідача, оскільки Правилами приймання стічних вод у систему каналізування м. Запоріжжя та укладеним між сторонами договором № 650/1 передбачене право Водоканалу проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента та складати акти за результатами цих обстежень. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складається з трьох календарних місяців (поточного і двох попередніх місяців).
Стосовно заперечень відповідача щодо порушення позивачем шестимісячного претензійного строку, встановленого п. 7.7 Правил (по претензії № 2769), суд зазначає, що відповідно до Рішення Конституційного суду України від 09.07.2002 року № 15-рп/2002 справа № 1-2/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) обов'язкове досудове врегулювання спорів, яке виключає можливість прийняття позовної заяви до розгляду і здійснення за нею правосуддя, порушує право особи на судовий захист. Можливість використання суб'єктами правовідносин досудового врегулювання спорів може бути додатковим засобом правового захисту, який держава надає учасникам певних правовідносин, що не суперечить принципу здійснення правосуддя виключно судом. Виходячи з необхідності підвищення рівня правового захисту, держава може стимулювати вирішення правових спорів у межах досудових процедур, однак їх використання є правом, а не обов'язком особи, яка потребує такого захисту.
Відповідно до ст. 5 ГПК України сторони застосовують заходи досудового врегулювання господарського спору за домовленістю між собою. Господарським процесуальним кодексу України не передбачене обов'язкове направлення претензії, що безумовно повинно передувати переданню спору на розгляд господарського суду. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі № 15-рп/2002 право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Таким чином, порушення, на думку відповідача, шестимісячного строку направлення позивачем претензії, не позбавляє його права на звернення до суду та не звільняє відповідача від обов'язку оплатити нараховану суму додаткової плати за стоки, яка заявлена до стягнення і визнана судом обґрунтованою.
Разом з тим, матеріали справи містять копії телефонограм від 12.02.2014 р., від 14.05.2014 р. щодо повідомлення відповідача про результати хімічних аналізів за результатами відібраних проб, а також копії претензій з доказами їх направлення, згідно з якими відповідачу направлялися копії протоколів якості скиду стічних вод, розрахунків та рахунків на додаткову плату.
Факт скидання відповідачем стічних вод із перевищенням встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин суд вважає встановленим на підставі вищеперелічених доказів. Розрахунок розміру плати перевірений судом та визнано вірним. Відповідач перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин (заліза загального) в його стічних водах не заперечив.
Доказів виконання зобов'язання і перерахування позивачу заявленої суми або доказів, які спростовують позовні вимоги, відповідач суду не надав. Усі заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір стягується з відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” (69069, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, буд. 11, код ЄДРПОУ 00216757) на користь Комунального підприємства “Водоканал” (69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, буд. 61, код ЄДРПОУ 03327121) заборгованість по оплаті за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.12.2013 р. - 28.02.2014 р. в сумі 13022 (тринадцять тисяч двадцять дві) грн. 45 коп., за період з 01.03.2014 р. - 31.05.2014 р. в сумі 4883 (чотири тисячі вісімсот вісімдесят три) грн. 96 коп. (разом 17906 (сімнадцять тисяч дев'ятсот шість) грн. 41 коп.)), а також 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Повне рішення складено 26 лютого 2016 р.
Суддя Л.П. Гандюкова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів із дня оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання повного рішення.