23 лютого 2016 року Справа № 915/433/15
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С.,
при секретарі Куліненко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
кредитори:
1) Управління Пенсійного фонду України в м. Вознесенську та Вознесенському районі Миколаївської області (56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Кірова, 25, ідентифікаційний код 37945221),
2) Публічне акціонерне товариство “ВОЗКО” (56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Жовтневої революції, 287, ідентифікаційний код 00310781),
3) Вознесенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Миколаївській області (56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, пров. Братів Іпатових, 6, ідентифікаційний код 39555323),
банкрут: Товариство з обмеженою відповідальністю “Вознесенський шкірсировинний завод” (56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Жовтневої революції, буд. 287/3, поштова адреса: 54056, м. Миколаїв, а/с 86, ідентифікаційний код 35433681),
ліквідатор: ОСОБА_1 (54056, м. Миколаїв, а/с 86),
про банкрутство,
за участю представників учасників процесу:
від УПФУ в м. Вознесенську та Вознесенському районі: не з'явився,
від ПАТ “ВОЗКО”: не з'явився,
від Вознесенської ОДПІ: не з'явився,
ліквідатор банкрута: ОСОБА_1,
19.03.2015 до Господарського суду Миколаївської області від Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Вознесенський шкірсировинний завод” надійшла заява б/н від 19.03.2015 про порушення справи про його банкрутство в порядку ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі - Закон про банкрутство).
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 24.03.2015 зазначену заяву прийнято та призначено до розгляду в підготовчому засіданні суду на 03.04.2015.
Ухвалою підготовчого засідання суду від 03.04.2015 порушено провадження у справі за заявою боржника - ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” про визнання його банкрутом за положеннями ст. 95 Закону про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та призначено справу до розгляду в засіданні суду для прийняття постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури на 16 квітня 2015 року.
Постановою Господарського суду Миколаївської області від 16.04.2015 боржника визнано банкрутом за ознаками ст. 95 Закону про банкрутство, відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено гр. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1Ю.), яка виконувала обов'язки голови ліквідаційної комісії у процедурі досудової ліквідації.
Відповідно до вимог Положення про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, затвердженого постановою Пленуму Вищого господарського суду України № 16 від 17.12.2013, повідомлення про визнання ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури було розміщено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет 16.04.2015 за № 17007.
За приписами ч. 3 ст. 95 Закону про банкрутство, кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
У визначений Законом про банкрутство строк з грошовими вимогами до банкрута звернулися такі кредитори.
12.05.2015 до суду надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в м. Вознесенську та Вознесенському районі Миколаївської області (далі - УПФУ в м. Вознесенську та Вознесенському районі) № 4848/07 від 06.05.2015 про визнання кредиторських вимог до банкрута в сумі 66,86 грн.
Ухвалою суду від 26.05.2015 визнано грошові вимоги УПФУ в м. Вознесенську та Вознесенському районі у сумі 66,86 грн. із задоволенням у другу чергу вимог кредиторів.
15.05.2015 до суду надійшла заява Публічного акціонерного товариства (ПАТ) “ВОЗКО” за вих. № 126 від 14.05.2015 про визнання кредиторських вимог до банкрута в сумі 576 940,70 грн.
Ухвалою суду від 26.05.2015 визнано грошові вимоги ПАТ “ВОЗКО” у сумі 576 940,70 грн. із задоволенням у четверту чергу вимог кредиторів та витрати ПАТ “ВОЗКО” на оплату судового збору в сумі 1 218,00 грн. із задоволенням у першу чергу вимог кредиторів.
18.05.2015 до суду надійшла заява Вознесенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - Вознесенська ОДПІ) № 555/14/06/10-10 від 14.05.2015 (з урахуванням заяви про уточнення за вих. № 710/14/06/10-10 від 05.06.2015) про визнання кредиторських вимог до банкрута в сумі 98 914,58 грн.
Ухвалою суду від 09.06.2015 визнано грошові вимоги Вознесенської ОДПІ частково на загальну суму 98 826,83 грн., з яких: 17 689,59 грн. із задоволенням у третю чергу вимог кредиторів, 81 137,24 грн. із задоволенням у шосту чергу вимог кредиторів; та відхилено у сумі 87,75 грн.
Ухвалою суду від 09.06.2015 затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” на загальну суму 677 052,39 грн. в наступних розмірах із вказівкою черговості їх задоволення:
І-а черга:
1) ПАТ “ВОЗКО” в сумі 1 218,00 грн.;
ІІ-а черга:
1) УПФУ в м. Вознесенську та Вознесенському районі в сумі 66,86 грн.;
ІІІ-а черга:
1) Вознесенська ОДПІ в сумі 17 689,59 грн.;
ІV-а черга:
1) ПАТ “ВОЗКО” в сумі 576 940,70 грн.;
VІ-а черга:
1) Вознесенська ОДПІ в сумі 81 137,24 грн.
26.05.2015 до суду від ліквідатора банкрута за супровідним листом за вих. № 01-34/540 від 25.05.2015 надійшов проміжний звіт про проведену роботу станом на 25.05.2015 з підтверджуючими доказами (Т. 1, а. с. 215-242).
13.01.2016 на адресу Господарського суду Миколаївської області від ліквідатора банкрута за супровідним листом за вих. 01-34/587 від 11.01.2016 надійшов звіт з доданими до нього документами та ліквідаційний баланс банкрута станом на 20.11.2015 (Т. 2, а. с. 24-72), а також за супровідним листом за вих. № 01-34/588 від 11.01.2016 - додаткові докази до звіту (Т. 2, а. с. 73-76).
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 15.01.2016 розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута було призначено на 02 лютого 2016 року об 11 год. 00 хв.; зобов'язано ліквідатора банкрута надати суду належні докази на підтвердження наявності або відсутності відкритих виконавчих проваджень, стороною яких є ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод”; зобов'язано УПФУ в м. Вознесенську та Вознесенському районі і ПАТ “ВОЗКО” надати суду відзиви на звіт ліквідатора.
02.02.2016 судове засідання не відбулося у зв'язку з перебуванням судді Адаховської В.С. на лікарняному, про що було повідомлено учасників провадження у справі про банкрутство.
05.02.2016, на виконання вимог ухвали суду від 15.01.2016, до суду від ліквідатора банкрута за супровідним листом за вих. № 01-34/589 від 04.02.2016 надійшов витребуваний доказ (Т. 2, а. с. 85-86).
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 11.02.2016 розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута призначено на 23 лютого 2016 року о 12 год. 00 хв.; приписано УПФУ в м. Вознесенську та Вознесенському районі і ПАТ “ВОЗКО” виконати вимоги п. 3 ухвали Господарського суду Миколаївської області від 15.01.2016 у даній справі. Явку кредиторів та ліквідатора банкрута визнано обов'язковою.
Усі учасники провадження у справі про банкрутство належним чином повідомлені про час та місце проведення судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами (Т. 2, а. с. 89-95).
19.02.2016 до Господарського суду Миколаївської області від Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (ідентифікаційний код 37945221) факсом надійшов лист № 2257/10 від 19.02.2016, у якому зазначається наступне: «Вознесенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області розглянуло звіт ліквідатора ОСОБА_1 про проведену роботу по справі № 915/433/15 станом на 20.11.2015 року. Управління не має заперечень щодо звіту ліквідатора. Розгляд справи призначений на 23.02.2016 просимо провести без участі представника управління» (Т. 2, а. с. 96).
Враховуючи те, що на момент проведення судового засідання, до господарського суду оригінал вищевказаного листа не надійшов, суд не може надати йому будь-яку оцінку.
При цьому, суд зауважує, що ним приймається до уваги зазначена в тексті описаного листа позиція Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області.
ПАТ “ВОЗКО” вимог суду не виконано, відзив на звіт ліквідатора не надано.
23.02.2016 у судове засідання з'явилася лише ліквідатор банкрута, яка звітувала про проведену роботу, повідомила про вжиття всіх ліквідаційних заходів, передбачених Законом про банкрутство, просила суд затвердити звіт та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідувати ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод”.
Представники кредиторів у судове засідання не з'явилися, про причини нез'явлення суд не повідомили, і таким чином не скористалися наданими їм ст. 22 ГПК України процесуальними правами.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.
Згідно зі ст. 9 Закону про банкрутство справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Так, ст. 22 ГПК України встановлено, що сторони мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії, брати участь в господарських засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, заявляти клопотання, давати усні та письмові пояснення господарському суду, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що виникають у ході судового процесу, заперечувати проти клопотань і доводів інших учасників судового процесу, оскаржувати судові рішення господарського суду в установленому цим Кодексом порядку, а також користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.
Згідно ст. 75 ГПК України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт ліквідатора з доданими до нього документами та ліквідаційний баланс банкрута, заслухавши пояснення ліквідатора та враховуючи думку Вознесенської ОДПІ, викладену в листі (що міститься у матеріалах справи), суд дійшов висновку про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, ліквідацію юридичної особи - ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод”, припинення повноважень ліквідатора, припинення провадження у справі та припинення дії мораторію, виходячи з такого.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Вознесенський шкірсировинний завод” (ідентифікаційний код 35433681) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 08.10.2007 за № 1 521 102 0000 000567.
На виконання п. 14 постанови Господарського суду Миколаївської області від 16.04.2015 у даній справі, головою ліквідаційної комісії було передано, а ліквідатором банкрута прийнято документацію та печатку ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод”, про що свідчить акт приймання-передачі документації та печатки б/н від 16.04.2015 (Т. 1, а. с. 219).
Згідно інвентаризаційного опису від 29.04.2015 майна ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” не виявлено (Т. 1, а. с. 220).
З метою виявлення майна та майнових прав банкрута, ліквідатором було направлено відповідні запити до реєструючих та контролюючих органів і установ, на які отримано такі відповіді.
Листом № 33-14-0.3-7659/2-15 від 22.06.2015 Головне управління Держземагентства у Миколаївській області повідомило ліквідатора, що за інформацією територіальних органів Держземагентства у районах та місті Южноукраїнськ Миколаївської області станом на 01.01.2013 земельні ділянки за ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” не зареєстровані (Т. 2, а. с. 32).
Згідно відмітки відділу технічного нагляду Управління технічного нагляду, ОП та ПБ Державної інспекції сільського господарства у Миколаївській області від 12.05.2015 на запиті ліквідатора за вих. № 01-34/520 від 05.05.2015, за ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” сільськогосподарська техніка та транспортні засоби не зареєстровані (Т. 2, а. с. 33).
Листом № 01-08.02/552 від 19.05.2015 Територіальне управління Держгірпромнагляду у Миколаївській області повідомило ліквідатора, що в територіальному управлінні Держгірпромнагляду у Миколаївській області за ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” майно не зареєстровано (Т. 2, а. с. 34).
Листом № 14-11-00919 від 20.05.2015 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області повідомило ліквідатора, що ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” створювалось поза процедурою приватизації державного майна, тому інформація щодо наявності об'єктів державної власності на його балансі у Регіонального відділення відсутня, а також відсутні кредиторські вимоги (Т. 2, а. с. 35).
Листом № 64/20-4490 від 18.05.2015 Управління Служби безпеки України в Миколаївській області повідомило ліквідатора, що ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, не надавався (Т. 2, а. с. 36).
Листом № КП-26/097-15 від 15.05.2015 Капітан Миколаївського морського порту Миколаївської філії ДП “Адміністрація морських портів України” повідомив ліквідатора, що в Державному судновому реєстрі України, який ведеться по Миколаївському морському порту, не зареєстровані морські та річкові плавзасоби, власником яких є ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” (Т. 2, а. с. 37).
Листом № 21.1.19-9973 від 02.06.2015 Департамент льотної придатності Державної авіаційної служби України повідомив ліквідатора, що в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України за ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” повітряні судна ніколи не були зареєстровані (Т. 2, а. с. 38).
Листом № 1-12/3879 від 18.05.2015 Державна служба інтелектуальної власності України повідомила ліквідатора про відсутність підстав для надання інформації відносно наявності об'єктів права інтелектуальної власності у ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” у порядку, передбаченому Законом України “Про доступ до публічної інформації”, оскільки надання такої інформації потребує виконання спеціальних дій, спрямованих на її створення (Т. 2, а. с. 40-42).
Згідно відомостей, отриманих ліквідатором банкрута з електронних баз даних Державного підприємства “Український інститут промислової власності” в мережі Інтернет, за ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” не зареєстровано жодного об'єкта права інтелектуальної власності (Т. 2, а. с. 43-46).
Листом № 09/04/11558/НК від 04.06.2015 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повідомила ліквідатора, що за останніми наявними щоквартальними адміністративними даними, наданими депозитарними установами, станом на 31.03.2015 ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів (10 відсотків і більше статутного капіталу), відсутнє (Т. 2, а. с. 47).
Листом за вих. № 1433/09 від 11.06.2015 Публічне акціонерне товариство “Національний депозитарій України” повідомило ліквідатора, що запитуваною інформацією може володіти безпосередньо ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” або депозитарні установи, з якими ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” укладало договір про обслуговування рахунка в цінних паперах (Т. 2, а. с. 48).
Листом № 23-07/874 від 18.05.2015 Головне управління регіональної статистики повідомило ліквідатора, що станом на 01 травня 2015 року ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” не значиться засновником інших суб'єктів господарської діяльності (Т. 2, а. с. 49).
Листом № 1967/10/14-70-10-27 від 08.06.2015 Миколаївська митниця ДФС повідомила ліквідатора, що за інформацією, наявною в Базі даних Миколаївської митниці ДФС, останнє оформлення митної декларації ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” було здійснено 29.11.2012, з 30.11.2012 фактів здійснення зовнішньоекономічних операцій вищезазначеним суб'єктом в зоні діяльності Миколаївської митниці ДФС не було (Т. 2, а. с. 50).
Із витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 47169535 від 10.06.2015 вбачається, що у вказаному реєстрі інформація про будь-які типи обтяжень рухомого майна ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” відсутня (Т. 2, а. с. 51).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (індексний номер документа 40294426 від 08.07.2015), у зазначених реєстрах відомості про права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження, безхазяйне нерухоме майно щодо ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” відсутні (Т. 2, а. с. 52-53).
Листом № 1581/10/14-06-1114 від 27.10.2015 Вознесенська ОДПІ повідомила ліквідатора, що станом на 27.10.2015 на обліку в Вознесенській ОДПІ відсутні відкриті рахунки в банківських установах по ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод”; відомості щодо участі ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” як засновника в статутах інших юридичних осіб до Вознесенської ОДПІ не надходили (Т. 2, а. с. 55).
Листом № 17641 від 30.12.2015 Відділ державної виконавчої служби Вознесенського міськрайонного управління юстиції повідомив ліквідатора, що станом на 28.12.2015 у відділі не перебувають, та згідно даних Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень не перебували на виконанні виконавчі документи, де стороною виконавчого провадження є ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” (Т. 2, а. с. 86).
За повідомленням Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автомобільних засобів, з обслуговування м. Миколаїв УДАІ УМВС України в Миколаївській області за вих. № 1422 від 14.05.2015, згідно регіональної комп'ютерної бази АІС “Автомобіль” по Миколаївській області та НАІС ДДАІ МВС України, за ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” зареєстровано лише один транспортний засіб, а саме: KRONE SDP 27, номерний знак НОМЕР_1 (Т. 2. А. с. 39).
При цьому, наявний у матеріалах договір № 4/8 від 05.08.2014 купівлі-продажу автомобільного напівпричепа (Т. 1, а. с. 115-116) свідчать про таке.
Відповідно до п. 1.1 вищевказаного договору ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” (продавець) зобов'язується передати у власність Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “В-Центр” (покупець) автомобільний напівпричіп бортовий, а покупець зобов'язується прийняти й оплатити його на умовах цього договору, технічні характеристики напівпричепа: напівпричіп бортовий, марка KRONE SDP 27, 2002 року випуску, колір синій, свідоцтво про реєстрацію САК 270310 від 15.12.2011.
Продаж зазначеного транспортного засобу підтверджується відповідним актом приймання-передачі (Т. 1, а. с. 117).
Отже, власником транспортного засобу KRONE SDP 27 (номерний знак НОМЕР_1) являється ТОВ “В-Центр”.
З огляду на вищевказані обставини, суд зазначає наступне.
Проведення операцій по зняттю з обліку транспортних засобів регламентується вимогами відповідних нормативно-правових актів, зокрема, Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 року № 1371) (із змінами) та Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженою Наказом МВС від 11.08.2010 № 379 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 січня 2011 року за № 123/18861 (із змінами, внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ № 417 від 29.04.2013) (далі - Інструкція).
Згідно зазначених актів, такі операції оформлюються на підставі заяв власників (або осіб, що мають на це документально підтверджене право), поданих особисто і документів, що посвідчують їх особу.
При цьому, вказані заяви мають відповідати зразку, наведеному в Інструкції, і можуть оформлюватися безпосередньо при зверненні вищенаведених осіб до територіальних сервісних Центрів МВС.
Також, зняття з обліку транспортних засобів проводиться лише за фактом їх огляду (крім випадків вибракування), після здачі присвоєного комплекту номерного знаку, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, сплати обов'язкових зборів (платежів), які визначені чинним законодавством, за результатами нормативно визначених перевірок тощо.
Таким чином, нормами діючого законодавства чітко врегульовано порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, відповідно до яких обов'язок звернення до відповідних реєструючи органів покладено саме на власника такого транспортного засобу.
Документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” була проведена ще до порушення провадження у даній справі, про що свідчить наявний у матеріалах справи акт Вознесенської ОДПІ № 2136/14-06-22-02/35433681 від 28.11.2014 “Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод”, код за ЄДРПОУ 35433681, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 по 30.09.2014, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 30.09.2014”.
Відокремлені підрозділи у ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” відсутні, про що свідчить наявний у матеріалах справи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 19323952 від 19.09.2014.
Згідно архівної довідки № 399/07-04-05 від 30.11.2015 Архівного відділу Вознесенської міської ради, ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” не передавало на зберігання до архівної установи бухгалтерської документації (Т. 2, а. с. 74).
На підставі наказу б/н від 18.11.2015 (Т. 2, а. с. 70) була знищена печатка ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод”, що підтверджується відповідним актом та фрагментами знищеної печатки (Т. 2, а. с. 71-72).
Також додатково з метою виявлення кредиторів банкрута, ліквідатором банкрута було направлено листи-повідомлення потенційним кредиторам банкрута, на які отримано такі відповіді.
Згідно довідки б/н від 18.05.2015 Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття Вознесенського міськрайонного центру зайнятості, ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” станом на дату реєстрації цієї довідки провів остаточні розрахунки зі сплати страхових коштів та заборгованість перед Фондом відсутня (Т. 2, а. с. 58).
Листом № 01-43-255 від 14.05.2015 Вознесенська міжрайонна виконавча дирекція Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомила ліквідатора, що станом на 01.04.2015 по ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” зобов'язання перед Фондом відсутні (Т. 2, а. с. 59).
Листом № 481/03-33 від 04.06.2015 Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Вознесенському районі Миколаївської області повідомило ліквідатора, що станом на 01.06.2015 у ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” заборгованість перед відділенням Фонду відсутня (Т. 2, а. с. 60).
Листом № 219 від 13.05.2015 Комунальне підприємство (КП) “Водопостачання м. Вознесенська” повідомило ліквідатора, що КП “Водопостачання м. Вознесенська” не знаходиться в договірних відносинах з ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод”; станом на 12.05.2015 дебіторська заборгованість ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” перед КП “Водопостачання м. Вознесенська” відсутня (Т. 2, а. с. 61).
Згідно реєстру вимог кредиторів ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” станом на 20.11.2015 загальна сума заявлених, визнаних та включених у реєстр вимог кредиторів становить 677 052,39 грн. Кредиторські вимоги, забезпечені заставою майна боржника, відсутні. Вимоги щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, відсутні.
Згідно доказів, наявних у матеріалах справи, в ході ліквідаційної процедури майнових активів банкрута виявлено не було; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси відсутні; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна відсутні.
За результатами проведеної роботи, ліквідатором банкрута складено ліквідаційний баланс ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” станом на 20.11.2015, згідно даних якого у боржника відсутні будь-які активи та рахуються поточні зобов'язання. Дебіторська заборгованість за ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” на балансі не обліковується.
У зв'язку з відсутністю ліквідаційної маси та грошових коштів розрахунки з кредиторами не проводились; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону про банкрутство звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника (для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків). Про час і місце судового засідання, у якому має розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та членів комітету кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
02.10.2015 ліквідатором банкрута було надіслано кредиторам у даній справі запрошення за вих. №№ 01-34/580, 01-34/581, 01-34/582 від 29.09.2015 на засідання загальних зборів кредиторів 15.10.2015 об 11 год. 00 хв. з метою обрання комітету кредиторів (Т. 2, а. с. 65-67).
15.10.2015 представники кредиторів на засідання не з'явилися, тому засідання загальних зборів кредиторів визнано таким, що не відбулося (протокол б/н від 15.10.2015 - Т. 2, а. с. 68).
21.11.2015 ліквідатором банкрута було надіслано кредиторам за супровідним листом за вих. № 01-34/585 від 20.11.2015 звіт про проведену роботу у справі № 915/433/15 станом на 20.11.2015 (Т. 2, а. с. 69).
17.12.2015 ліквідатором банкрута було надіслано на адресу ліквідатора ПАТ “ВОЗКО” ОСОБА_2 за супровідним листом за вих. № 01-34/586 від 16.12.2015 звіт про проведену роботу у справі № 915/433/15 станом на 20.11.2015 (Т. 2, а. с. 75).
У вищезазначених супровідних листах ліквідатор ОСОБА_1 просила направити на її адресу результати розгляду кредиторами звіту про проведену роботу у справі № 915/433/15 станом на 20.11.2015.
Листом за вих. № 1831/14/06/10-014 від 14.12.2015 Вознесенська ОДПІ повідомила ліквідатора банкрута про погодження звіту та відсутність заперечень щодо клопотання перед Господарським судом Миколаївської області про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, а також про погодження щодо винесення судового рішення про ліквідацію ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” (Т. 2, а. с. 76).
Інші кредитори не повідомили ліквідатора банкрута про результати розгляду звіту про проведену роботу у справі № 915/433/15 станом на 20.11.2015. Так само, як і не виконали вимог ухвал Господарського суду Миколаївської області від 15.01.2016 та від 11.02.2016 щодо надання суду відзивів на звіт ліквідатора.
При цьому суд враховує те, що думка членів комітету кредиторів або окремих кредиторів не є для суду обов'язковою, а розгляд звіту ліквідатора здійснюється на предмет відповідності вимогам Закону про банкрутство.
Виходячи з аналізу норм Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, зокрема, розділу ІІІ, така стадія провадження у справі про банкрутство як ліквідаційна процедура безпосередньо пов'язана з особою ліквідатора, на якого покладаються численні обов'язки в такій процедурі.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 Закону про банкрутство ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Частиною 2 названої статті встановлено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює ряд повноважень.
З матеріалів справи вбачається, що ліквідатором подано на затвердження суду звіт з підтверджуючими документами та ліквідаційний баланс банкрута, які розглянуті судом.
Враховуючи викладене, суд вважає, що ліквідатором у повній мірі проведено ліквідаційні заходи, передбачені ст. ст. 41-45 Закону про банкрутство, що відображено у звіті ліквідатора та ліквідаційному балансі банкрута.
Скарг на дії ліквідатора за час її роботи до господарського суду не надходило.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону про банкрутство якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також власнику майна та органам доходів і зборів за місцезнаходженням банкрута.
Згідно ч. 5 ст. 46 Закону про банкрутство господарський суд може винести ухвалу про ліквідацію юридичної особи, що звільнилася від боргів, лише у разі, якщо залишок її майнових активів менший, ніж вимагається для продовження нею господарської діяльності згідно із законодавством.
У частині 7 ст. 46 Закону про банкрутство зазначено, що ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 83 Закону про банкрутство господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим законом.
Згідно ч. 4 ст. 83 Закону про банкрутство у випадках, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, господарський суд в ухвалі про припинення провадження у справі зазначає, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Законом строк або відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
У відповідності з ч. 5 ст. 45 Закону про банкрутство вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.
Відповідно до ч. 5 ст. 39 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” рішення суду про ліквідацію юридичної особи - банкрута направляється державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи - банкрута для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
За таких обставин, оцінивши звіт та ліквідаційний баланс, матеріали, що стосуються здійснення ліквідаційної процедури, суд вважає за можливе затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідувати юридичну особу - ТОВ “Вознесенський шкірсировинний завод” відповідно до ст. ст. 33, 39 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, припинити повноваження ліквідатора - ОСОБА_1 з моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута у порядку ст. 46 Закону про банкрутство, припинити провадження у даній справі та припинити дії мораторію.
Керуючись ч. 7 ст. 19, ст. ст. 41, 45, 46, п. 6 ч. 1 ст. 83, ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 33, 39 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю “Вознесенський шкірсировинний завод” (ідентифікаційний код 35433681).
2. Ліквідувати Товариство з обмеженою відповідальністю “Вознесенський шкірсировинний завод” (ідентифікаційний код 35433681).
3. Вимоги, не задоволені за відсутності майна банкрута, вважати погашеними. Вимоги кредиторів, які не були заявлені в установлений Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” строк, вважати погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнати такими, що не підлягають виконанню.
4. Повноваження ліквідатора банкрута - гр. ОСОБА_1 припинити з моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута у порядку ст. 46 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
5. Припинити провадження у справі № 915/433/15.
6. Припинити дію мораторію.
7. Копію ухвали надіслати: державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Вознесенського міськрайонного управління юстиції у Миколаївській області (56500, Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Леніна, 14), Головному управлінню статистики у Миколаївській області (54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, 75), Головному територіальному управлінню юстиції у Миколаївській області (54029, м. Миколаїв, вул. 8-березня, 107).
Ухвалу може бути оскаржено у встановленому порядку згідно ст. ст. 91, 93, 106 Господарського процесуального кодексу України та ст. 8 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Суддя В.С. Адаховська