Постанова від 23.02.2016 по справі 583/446/16-а

Справа№ 583/446/16-а

2-а/583/27/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2016 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді - Сидоренка Р.В.,

при секретарі - Зубатовій І.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирці адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася з позовом про визнання неправомірним та скасувати рішення Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 26.01.2016 р. за № 12 про відмову ОСОБА_3 провести перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 89% від розміру заробітної плати, яка включає в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, та індексацію заробітної плати; зобов'язання Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести із 01.11.2015 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, врахувавши її заробіток (дохід) суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4380 гривень 64 копійки, матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 1810 гривні, грошової винагороди в сумі 4378,50 та індексації заробітної плати у розмірі 5507 гривень 37 копійок, які вона отримала у період із 01.01.2009 р. по 31.12.2010 р. включно, та здійснити відповідні виплати із урахуванням раніше виплачених сум, оскільки вважає, що відповідач неправомірно відмовляє в перерахунку та виплаті пенсії.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити із підстав викладених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти вимог та просила суд відмовити в їх задоволенні. Суду пояснила, що такі виплати не включаються до заробітної плати при обчисленні пенсії. В обґрунтування своєї позиції представником було надане та долучене до матеріалів справи письмове заперечення.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд приходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні було встановлено, що управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області перейменоване на Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Позивач перебуває на обліку в Охтирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію, призначену на умовах Закону України «Про державну службу», із 04.01.2011 року.

ОСОБА_3 19 жовтня 2015 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області із письмовою заявою про проведення перерахунку її пенсії з 04.01.2011 року. При цьому, довідки про складові заробітної плати, до зазначеної заяви не додала.

Листом від 02.11.2015 року № П-83 УПФУ у м. Охтирці та Охтирському районі, Сумської області, повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку її пенсії. Позивачу роз'яснено, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, а в разі незгоди з відповіддю вона може бути оскаржена до суду.

Непогодившись з позицією відповідача позивачка звернулася за захистом своїх прав до суду. Постановою Охтирського міськрайонного суду, Сумської області, від 11.01.2016 року позовні вимоги позивачки були залишені без задоволення: „Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області розглянути заяву ОСОБА_3 від 19.10.2015 року про перерахунок пенсії у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1”.

Позивачка знову звернулася до відповідача про перерахунок пенсії на що листом від 02.02.2016 року № П-5 відповідач повідомив позивача про те що рішенням УПФУ у м. Охтирці та Охтирському районі, Сумської області від 26.01.2016 року №12 їй відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця у розмірі 89% від заробітної плати, яка включає в себе: матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду та індексації заробітної плати.

Відповідно до частини 2, ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, який діяв на час призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2, 6, 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу»).

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу) (ч. 1, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»).

Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно довідки Охтирського міського центру зайнятості від 20.11.2015 № 04/944 про складові заробітної плати на всі виплати, які отримувала позивачка в період 2009-2010 роки - матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 4380 гривень 64 копійки, матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 1810 гривні, грошова винагорода в сумі 4378,50 та індексація заробітної плати у розмірі 5507 гривень 37 копійок, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також, в листі Пенсійного фонду України №2929/03-30 від 08.02.2012 р. зазначено, що відповідно до підпункту 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за №114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788 (Постанова Верховного Суду України від 20.02.2012 по справі № 21-430а11).

Відповідно до правової позиції, викладеної Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13 та від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13, в зв'язку з тим, що перерахунок пенсії (у тому числі і на підставі судового рішення) пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, то правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.

Пенсія позивача була призначена за нормами Закону України «Про державну службу» (в редакції до 01.10.2011 року), тому приписи Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи», Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та інших нормативних актів щодо обмеження пенсії на позивача не поширюється.

Частиною 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 ст. 71 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте, відповідачем не надано суду беззаперечних доказів правомірності його дій.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Разом із тим, положенням ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа у місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і в першого числа наступного місяця. Якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, оскільки необхідну довідку від 20.11.2015 № 04/944 про складові заробітної плати на всі виплати, які отримувала позивачка в період 2009-2010 роки позивачкою відповідачу було подано 21.01.2016 р., то перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 слід проводити починаючи із першого числа наступного місяця, тобто із 01.02.2016 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного Бюджету України.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача 551 гривню 20 копійок.

На підставі викладеного, ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 99, 100, 104, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_3 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 26.01.2016 р. за № 12 про відмову ОСОБА_3 провести перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 89% від розміру заробітної плати, яка включає в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду передбачену постановою КМУ від 24.02.2003 р. за №212 та індексацію заробітної плати.

Зобов'язати Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести із 01.02.2016 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, врахувавши її заробіток (дохід) суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4380 гривень 64 копійки, матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 1810 гривні, грошової винагороди в сумі 4378,50 та індексації заробітної плати у розмірі 5507 гривень 37 копійок, які вона отримала у період із 01.01.2009 р. по 31.12.2010 р. включно, та здійснити відповідні виплати із урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_3 з Державного бюджету України 551 гривню 20 копійок в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з часу її проголошення.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області ОСОБА_4