Рішення від 28.01.2016 по справі 522/22386/14-ц

Номер провадження: 22-ц/785/159/16

Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1

Доповідач Гончаренко В. М.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.2016 року м. Одеса

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі головуючого Гончаренко В.М.

суддів Комаровської Н.В., Короткова В.Д.,

з участю секретаря Желєзнова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, треті особи - Одеська міська рада, Комунальне підприємство «ЖКС «Фонтанський» про усунення перешкод у користуванні нежитловим приміщенням шляхом виселення та передачу приміщення ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради за апеляційними скаргами Одеської міської ради та ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 04 червня 2015 року,-

встановила:

24.11.2014 року позивач ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради звернувся до суду з вищезазначеним позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, посилаючись на те, що нежитлове приміщення першого поверху № 502 в будинку № 7 по вул. Мала Арнаутська в м. Одесі є комунальною власністю територіальної громади м. Одеси.

Згідно з розпорядженням районної адміністрації від 12.03.2002 року № 208, дане нежитлове приміщення передано в оренду Громадської організації «Районна рада багатодітних матерів».

На виконання вказаного розпорядження між ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради та Громадською організацією «Районна рада багатодітних матерів» 12.03.2012 року укладено договір оренди № 118/51, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування спірне нежитлове приміщення.

10.10.2013 року співробітниками орендного відділу №1 ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради складено акт обстеження вказаного нежилого приміщення, яке зайнято двірниками - відповідачами по справі без жодних правовстановлюючих документів, однак, з дозволу КП «ЖКС «Фонтанський».

Оскільки, згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 24.05.2011 року, спірне підвальне приміщення зареєстровано за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради на підставі свідоцтва про право власності серії САЕ №068874 від 04.10.2010 року, ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради просить про усунення перешкод у користуванні нежитловим приміщенням шляхом виселення та передачу приміщення ОСОБА_2.

Відповідач ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав.

Справа розглянута у відсутність відповідача ОСОБА_4 та представників третіх осіб.

Рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 04.06.2015 року у задоволенні позову відмовлено.

Одеська міська рада та ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради, вважаючи рішення незаконним та таким, що постановлене з порушенням норм матеріального та процессуального права, просять про його скасування з постановленням нового рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, законність і обгрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з»ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Зазначеним вимогам закону оскаржуване рішення не відповідає.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Одеської міської ради від 27.06.2006 року «Про впорядкування роботи виконавчих органів Одеської міської ради з виконання, функцій орендодавця нежилих приміщень, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси», встановлено єдиним уповноваженим органом ОМР з питань виконання функцій орендодавця нежилих будівель (споруд, приміщень), що знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, за винятком нежилих будівель (споруд, приміщень) комунальних установ та підприємств охорони здоров'я, є Представництво по управлінню комунальною власністю ОМР, окрім нежилих будівель (споруд, приміщень), що знаходяться на балансі виконавчих органів ОМР та комунальних підприємств, засновником яких виступає ОМР (а.с.4).

Крім того п.3..2. вказаного рішення ОМР передбачено забезпечення передачі за актами приймання-передачі Представництву зазначених нежилих приміщень протягом 30 днів з дня прийняття цього рішення.

З положення про ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого рішенням ОМР від 28.02.2011 року №384-VI вбачається, що ОСОБА_2 комунальної власності ОМР є виконавчим органом ОМР та правонаступником Представництва по управлінню комунальною власністю ОМР (а.с.5).

Нежитлове приміщення першого поверху № 502, загальною площею 22,9 кв. м, що розташоване по вул. Мала Арнаутська, 7, м. Одеса, є комунальною власністю територіальної громади м. Одеси згідно з рішенням Одеської обласної ради народних депутатів УРСР від 25.11.1991 року «Про розмежування державного майна між власністю обласної ради, міст обласного підпорядкування та районів області» та свідоцтвом про право власності від 04.10.2010 року, виданим на підставі рішення виконкому Одеської міської ради від 20.08.2010 року № 441 (а.с.13-14).

Повноваження управління даним об'єктом здійснює ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради на підставі Положення про департамент комунальної власності Одеської міської ради, яке затверджене рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року № 2752-УІ.

Згідно із розпорядженням Приморської районної адміністрації від 12.03.2002 року № 208 дане нежитлове приміщення передане в оренду Громадській організації «Районна рада багатодітних матерів».

На виконання вказаного розпорядження між Приморською районною адміністрацією виконкому Одеської міської ради та Громадською організацією «Районна рада багатодітних матерів» укладено договір оренди від 12.03.2002 року № 118/51, згідно з яким орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування «житлове приміщення першого поверху, загальною площею 22,6 кв. м., розташоване по вул. М. Арнаутська, 7 в м. Одесі.

При цьому, судом першої інстанції не звернуто увагу на розпорядження міського голови від 18.02.2005 року № 185-01р «Про передачу в управління представництву по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради нежилих приміщень, які належать територіальній громаді м. Одеси та знаходяться в управлінні комунальних підприємств дирекцій єдиного замовника», відповідно до якого представництву по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради в управління передаються нежилі приміщення, які належали територіальній громаді м. Одеси та знаходилися в управлінні комунальних - підприємств дирекцій єдиного замовника, які ліквідуються, згідно з додатками 1, 1 3. 4. Відповідно до додатку № 1 КП ДЕЗ «Арнаутське» передало, зокрема, нежитлове приміщення 1-го поверху, загальною площею 136 кв.м, що розташоване по вул. Мала Арнаутська 7 в м. Одесі.

Згідно акту від 10 жовтня 2013 року комісією орендного відділу № 1 ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради під час обстеження нежилого приміщення за вище загаданою адресою, переданого за договором оренди №118/51 від 12.03.2002 року Громадській організації «Районна рада багатодітних матерів», вказане приміщення зайнято двірниками (без зазначення конкретних прізвищ) без будь-яких правовстановлюючих документів (а.с.8).

З відповіді директора КП «ЖКС «Фонтанський» від 28.04.2014 року № 749 вбачається, що приміщення тривалий час ніким не використовувалось, у зв»язку з чим надано дозвіл на мешкання з 01.01.2014 року сім'ї двірника гр. ОСОБА_3 у складі трьох чоловік (а.с.15).

Відповідно до приписів ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження належним йому майном.

Відповідно до ст. 327 Цивільного кодексу України управління майном, що знаходиться у комунальній власності здійснює безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Як передбачено ч. 2 ст. 2, п. 31 ч. 1 ст. 26, ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами міст, як безпосередньо, так і через міські ради та їх виконавчі органи.

До виключної компетенції міських ради віднесено, зокрема, прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження, а саме повноваження з управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад;

Відповідно до п. 1.1., п. 1.2. розділу 1. Загальні положення Положення "Про департамент комунальної власності Одеської міської ради", затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року № 2752-УІ (далі - Положення про ОСОБА_2) департамент комунальної власності Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та наділений, зокрема, повноваженнями щодо управління комунальною власністю територіальної громади міста.

Відповідно до 2.2.1.2. Положення про ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради ОСОБА_2 здійснює облік, інвентаризацію комунального майна, що знаходиться в управлінні ОСОБА_2, виконавчих органів Одеської міської ради та комунальних підприємств, забезпечує контроль за його використанням і збереженням. Здійснює контроль за ефективним використанням майна, що належить територіальній громаді м. Одеси на праві комунальної власності та закріплене за комунальними підприємствами на праві господарського відання або на праві оперативного управління.

Таким чином, Одеська міська рада в порядку передбаченому ст.ст. 26, 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передала повноваження щодо управління майном комунальної форми власності виконавчому органу місцевого самоврядування - департаменту комунальної власності Одеської міської ради, шляхом прийняття відповідного рішення, копія якого є в матеріалах справи.

Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та володіння його майном.

Виходячи з вищенаведеного, заслуговують на увагу доводи апеляційних скарг, що власником спірного майна є територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради, а ОСОБА_3 та ОСОБА_4 займають спірне приміщення без жодних правових підстав, тим самим порушуючи право власника на користування майном, яке йому належить.

Відповідно до ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Таким чином, колегія суддів звертає свою увагу на те, що відповідачами не надано доказів про правову підставу зайняття ними спірного приміщення.

При цьому, власник спірного майна - територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради та ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради як орган уповноважений власником здійснювати управління спірними приміщеннями, мають право вимагати повернення спірного приміщення по вул. Мала Арнаутська, 7 в м. Одесі у комунальну власність та про усунення перешкод у користуванні нежитловим приміщенням, однак, не шляхом виселення, як зазначив позивач ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради в позовній заяві, а шляхом звільнення нежитлового приміщення за зазначеною адресою.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1 ст. 58 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

За правилами ст.60 ч.1 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції у достатньому обсязі не перевірив вказаних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, наданим доказам не дав належної правової оцінки в сукупності та їх взаємному зв»язку, належним чином не перевірив протиріччя та суперечності наданих сторонами доказів у справі, та ухвалив помилкове рішення, у зв'язку з чим судове рішення підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про часткове задоволення позову.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради судовий збір у розмірі 121, 80 грн. у рівних частках та на користь Одеської міської ради судовий збір у розмірі 121, 80 грн. у рівних частках.

Керуючись п.2 ч.1 ст. 307, п.1, 3, 4 ст.309, 315, 319 ЦПК України, колегія суддів,-

вирішила:

Апеляційні скарги Одеської міської ради та ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради задовольнити частково.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 04 червня 2015 року скасувати, постановити нове рішення.

Позов ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про усунення перешкод у користуванні нежитловим приміщенням шляхом виселення та передачу приміщення ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради задовольнити частково.

Усунути перешкоди у користуванні нежитловим приміщенням загальною площею 22, 6 кв.м. в будинку № 7 по вул. Мала Арнаутська в м. Одесі шляхом звільнення ОСОБА_3, ОСОБА_4»ю Лук'янівною нежитлового приміщення площею 22, 6 кв.м. в будинку № 7 по вул. Мала Арнаутська в м. Одесі та передати приміщення ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради.

В решті позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 комунальної власності Одеської міської ради з ОСОБА_3, ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 121, 80 грн. у рівних частках.

Стягнути на користь Одеської міської ради з ОСОБА_3, ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 121, 80 грн. у рівних частках.

Рішення суду набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий В.М.Гончаренко

Судді Н.В.Комаровська

ОСОБА_6