Справа № 761/32820/15-ц
Провадження №2-о/761/45/2016
іменем України
18 січня 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого: судді - Притули Н.Г.
при секретарі: Паночко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа - Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції про встановлення факту народження, -
03 листопада 2015 року до суду надійшла заява ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа - Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції про встановлення факту народження з ухвалою Апеляційного суду м.Києва від 26.10.2015 року про визначення підсудності.
В своїй заяві заявники просять: встановити факт народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, місце народження: Автономна республіка Крим, м. Євпаторія, батьками якої записати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Миколаєва, Миколаївської області, громадянина України та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженку м. Євпаторія, АР Крим, громадянку України.
Сою заяву заявники обґрунтовують тим, що вони перебувають у зареєстрованому шлюбі та ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Євпаторія народилась ОСОБА_3, в пологовому будинку заявникам було видано медичне свідоцтво про народження дитини серія 35 №003183 від 11.08.2015 року, Російського зразка по формі №103/у, оскільки на час народження дитини Автономна Республіка Крим була окупованою.
Метою встановлення факту народження дитини є необхідність її реєстрації та отримання свідоцтва про народження українського зразка, оскільки по факту дитина народилась в м. Євпаторії, що перебуває на тимчасово окупованій території.
Заявники в судове засідання не з'явилися, направили на адресу суду заяву про розгляд справи в їх відсутність.
Заінтересована особа в судове засідання не з'явилася, направила до суду клопотання про слухання справи в їх відсутність, зазначають, що не заперечують проти задоволення заяви.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності надані докази, суд приходить до висновку про задоволення заяви виходячи з наступного.
Перевіряючи обставини по справі, судом встановлено, що заявники знаходяться у шлюбі з 28 вересня 2015 року, який зареєстрований Відділом державної реєстрації актів про шлюб реєстраційної служби Євпаторійського управління юстиції в Автономній Республіці Крим за актовим записом №629.
Як вбачається з копії медичного свідоцтва про народження серія 35 №003183 від 11.08.2015 року в м. Євпаторія, Автономної Республіки Крим ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину ОСОБА_3.
Відповідно до п. 5) ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч.2 ст.256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
У відповідності до ч.7 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи у певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Листом від 26.06.2015 року Міністерство юстиції України повідомило, що видані на тимчасово окупованій території АР Крим документи є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року №3307/5) встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма N ЮЗ/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма N 103-1/о, форма якої затверджена наказом Міністерства здоров'я України від 08 серпня 2006 року N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за ТМ 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебуванні дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою,встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я (9-2013-п), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року N 9.
Надане заявником свідоцтво про народження видане органом, що підпорядкований російській окупаційній владі, на яку як на державу окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права покладено відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території, що передбачено ст.5 ч.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території У країни» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї.
Відповідно до ч.1 ст.17 цього ж Закону, у разі порушення його положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Оскільки заявники не мають можливості надати для реєстрації народження дитини документи, встановленого законодавством України зразка, з метою захисту законних прав та інтересів заявників як громадян України та народженої у них дитини, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає за можливе встановити факт народження від матері ОСОБА_2 та батька ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року дитини жіночої статі - ОСОБА_3.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 179, 208, 209, 212, 214, 215, 223, 256-259, 294 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа - Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року дитини жіночої статті ОСОБА_3, громадянки України, місце народження: Автономна республіка Крим, м. Євпаторія, від матері ОСОБА_2 та батька ОСОБА_1.
Батьками ОСОБА_3записати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Миколаєва, Миколаївської області, громадянина України та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженку м. Євпаторія, АР Крим, громадянку України.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десять днів з дня його проголошення. Сторона, яка не була присутня при проголошенні рішення може його оскаржити протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Н.Г.Притула