Провадження №2-а-579/15
у справі №760/14761/15-а
18 вересня 2015 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
10.08.2015 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом в якому просить, визнати дію Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2015 році, як учаснику бойових дій, з порушенням вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - протиправною; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому, як учаснику бойових дій, недоплачену суму щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2015 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 3870 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є військовим пенсіонером, учасником бойових дій, а тому має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
В 2015 році він звернувся до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат з проханням здійснити йому дорахування та виплату призначеної допомоги у зазначеному розмірі за 2015 рік.
Проте відповідачем було відмовлено йому у задоволенні даного прохання. Свою відмову відповідач мотивував тим, що виплата щорічної разової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 №147 «Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою визначено розмір разової грошової допомоги, яка надається в 2015 році, зокрема, учасникам бойових дій, а саме: 875,00 грн. Оскільки ним здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги саме в такому розмірі, вважає, що підстави для її донарахування відсутні.
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, та вказує на те, що не можна брати до уваги визначений постановою КМУ розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій, оскільки питання її розміру вирішені Законом України, яке не може бути обмежене або скасоване іншими нормативно-правовими актами, а тому з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку підвищення пенсії застосуванню підлягає саме Закон, а не постанова.
Таким чином, у період, коли діяли два однопредметні нормативно- правові акти, які по- різному регулюють встановлення розміру щорічної допомоги до 5 травня, відповідачем було необгрунтовано застосовано той акт, що має нижчу юридичну силу - постанову КМ України, а Закон України, який має вищу юридичну силу, відповідачем не застосовано.
Ухвалою суду від 12.08.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відкрито скорочено провадження. У відповідності до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України копія ухвали направлена відповідачу разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів.
14.09.2015 року до канцелярії суду надійшли заперечення проти позову від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в яких останній посилаються на те, що його дії щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги були правомірними, вважає адміністративний позов необґрунтованим, та просять в його задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, учасником бойових дій, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією посвідчення серії НОМЕР_1, а тому на нього поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно ч. 5 ст. 12 вказаного Закону в редакції закону від 09.07.2007 передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Положеннями пункту 20 розділу II Закону України «Про держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у статті 12 частину п'яту викладено в у новій редакції.
Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі N 10-рп/2008 положення пункту 20 розділу II Закону України «Про держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними та у зв'язку з цим втратили чинність.
Відповідно відновили свою дію положення ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які передбачають виплату щорічно до 5 травня учасникам бойових дій разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
В той же час у відповідності з ч.2 ст.95 Конституції України виключно Законом України про Державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Згідно зі статтею 30 Бюджетного кодексу України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено статтею 87 цього Кодексу.
Підпунктом 9 (б) статті 87 Бюджетного кодексу України встановлено, що до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать, зокрема, видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, а саме щорічна разова грошова допомога ветеранам війни.
Абзац 3 частиною 9 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що у 2015 році норми і положення статей деяких Законів України, зокрема ст.ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік.
Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 надано офіційне тлумачення положень ст. 1, ч.1 ст. 17, ч.3 ст.22, ст.ст. 46,48, ч.1,3 ст.95, ч.2 ст.96, пн.. 2,3,6 ст. 116 Конституції України, положень ст.6, ч.2 ст. 19, ч.2 ст. 95, ч.1 ст. 117, ч.2 ст. 124, ч.1 ст. 129 Конституції України у взаємозв'язку з положеннями пн.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України, пн.2 ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Конституційний Суд України, приймаючи рішення від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 виходить з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року № 147 «Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» грошова допомога до 5 травня за 2015 рік становить 875 грн.
З матеріалів справи вбачається та встановлено судом, що відповідачем проведено виплату на користь позивача разової грошової допомоги за 2015 рік в розмірі 875 грн. Виплата зазначеної допомоги здійснена шляхом перерахування коштів 20.04.2015 на поточний рахунок позивача в ТВБВ №10026/088 Головного управління по м. Києву та Київській області АТ «Ощадбанк».
Таким чином, ґрунтуючись на викладеному вище, суд приходить до висновку, що виплата щорічної разової грошової допомоги за 2015р. проведена відповідачем відповідно до діючого законодавства.
При цьому доводи позивача про те, що постановою КМУ від 31.03.2015 року № 147 розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій, встановлений ч. 5 ст. 12 спеціального Закону, - обмежено, не приймаються судом до уваги, оскільки вказана постанова прийнята КМУ на виконання його функцій визначених в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Даною постановою фактично визначено порядок та розміри соціальних виплат, які можуть бути профінансовані за рахунок коштів Державного бюджету України на виконання положень ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виходячи з фінансових можливостей держави.
З огляду на зазначені обставини, позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 18, 104-106, 128, 158, 159, 161-163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: