Постанова від 27.01.2016 по справі 826/1270/15-а

печерський районний суд міста києва

Справа № 826/1270/15-а

Категорія 88

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2016 року суддя Печерського районного суду м. Києва Матійчук Г.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2015 року в провадження судді за підсудністю з Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла справа за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України в частині незабезпечення своєчасно та в повному обсязі фінансування і виплати пенсії Управлінням пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області та зобов'язати Пенсійний фонд України поновити фінансування і забезпечити виплату належної йому пенсії за віком.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управлінням пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області йому була призначена пенсія за віком, пенсійна справа №168314/0510. В порушення положень ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу не була виплачена пенсія за липень-грудень 2014 року. Після звернення до УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки ОСОБА_1 було повідомлено, що Пенсійний фонд України не забезпечує фінансування пенсій у Донецькій області у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території області. Позивач вважає, що своєю бездіяльністю відповідач порушує його конституційне право на соціальне забезпечення, що є підставою для звернення до суду за захистом порушених прав.

Представник відповідача подав до суду заперечення, в яких зазначив, що проти задоволення позову заперечує та просив відмовити у його задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши письмові докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що управлінням пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області позивачу була призначена пенсія за віком, номер пенсійної справи 168314/0510.

Згідно довідки УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області № 1053 від 28 листопада 2014 року ОСОБА_1 пенсія фактично виплачена по 30 червня 2014 року.

Право ОСОБА_1 як громадянина України на соціальний захист гарантовано статтями 24, 46 Конституції України, статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення.

До основних завдань і функцій Пенсійного фонду України належить: керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; організація, координація та контроль роботи головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій (пункти 3, 4 Положення).

Згідно п. 7 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Проведення соціальних виплат особам в районах проведення антитерористичної операції здійснюється з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції", від 05.11.2014 р. № 637 "Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" та від 07.11.2014 р. № 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей».

Вказаними підзаконними нормативно-правовими актами передбачено припинення фінансування з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування органів державної влади на тимчасово неконтрольованій території Донецької та Луганської областей, переміщення осіб з району проведення антитерористичної операції, взяття їх на облік та проведення всіх соціальних виплат на контрольованій території за фактичним місцем проживання (перебування).

Згідно із п. 2. Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою КМУ від 07 листопада 2014 року № 595, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

У разі переміщення пенсіонера на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання пенсійної виплати за місцем фактичного проживання необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду України (за місцем проживання) та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсії, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії) та довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.

При дотриманні встановленого порядку з врахуванням проведення АТО на території Луганської та Донецької областей, виплата пенсії за новим місцем проживання пенсіонера буде проводитись невідкладно.

За таких обставин, підстави для визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України в частині незабезпечення своєчасного нарахування та в повному обсязі фінансування і виплати пенсії Управлінням пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області та підстави для зобов'язання Пенсійний фонд України поновити фінансування і забезпечити виплату належної позивачу пенсії за віком відсутні.

Поновлення виплати позивачу належної йому пенсії за віком можливе виключно при дотриманні останнім вимог встановленого на законодавчому рівні порядку, враховуючи проведення на території Донецької області антитерористичної операції.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1

Керуючись ст. ст. 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Г.О. Матійчук