ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/654/16-а
провадження № 2-а/753/230/16
"19" лютого 2016 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Комаревцевої Л.В.
при секретарі - Драгой В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Козинської селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення,
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Шістдесят сьомої сесії Козинської селищної ради VI скликання від 29.07.2015р. № 12 «Про виконання Постанови Дарницького районного суду міста Києва від 12.06.2015 по справі № 753/131/15 та повторний розгляд заяви ОСОБА_2 від 03.09.2014 вх. № 1532 від 03.09.2014. Посилався на те, що відповідач незаконно відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку біля території с/т «Міжріччя» Вказував, що оспорюване рішення було прийняте в порушення вимог ст. 118 Земельного кодексу України, що порушило права позивача.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяв про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до суду не з'явився, про розгляд справи повідомлений в установленому законом порядку (а.с.23). Заперечень на позов не надав, будь - яких клопотань щодо розгляду справи не направив.
Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України у разі не прибуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд вивчивши заяву представника позивача та дослідивши матеріали справи, вважає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача, 27 липня 2015 року (вх.№1539 від 27.07.2915р.) позивач звернулась до Козинської селищної ради Київської області з заявою на виконання постанови Дарницького районного суду м. Києва від 12.06.2015р. по справі №753/131/15 та повторний розгляд заяви від 03.09.2014р. (вх..№1532 від 03.09.2014р.) і участі позивача в роботі сесії Козинської селищної ради відповідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Разом з тим, рішенням шістдесят сьомої сесії Козинської селищної ради VI скликання від 29 липня 2015р. №12 за підписом селищного голови В.В. Гартіка позивачу було повторно відмовлено в задоволені заяви, оскільки вона на думку відповідача не відповідає вимогам законодавства, які раніше не були зазначені в рішенні №20/1 від 29 липня 2015 року шістдесят сьомої сесії Козинської селищної ради VI скликання. В своєму рішенні Відповідач свою думку мотивував наступним: невідповідністю цільового призначення земельної ділянки, яке зазначено будівництва та обслуговуванню житлового будинку» цільовому призначенню, в заяві гр. ОСОБА_2 від 03.09.2014р. (вх.№1532 від 03.09.2014р.) «для визначеному детальним планом території смт. Козин 2013р., в якому на непрофесійну думку голови і вказаної сесії Козинської селищної вказана ділянка має цільове призначення «для ведення садівництва» та «землі реакраційного призначення», а, отже невідповідністю заяви вимогам ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, схемам землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Козинської селищної ради, детальному плану територій смт. Козин 2013р. іншій затвердженій у встановленому порядку містобудівній документації.; невідповідність заяви вимогам ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України щодо обов'язкового зазначення в клопотанні орієнтовної площі земельної ділянки.
Як зазначає позивач, що рішення Відповідача про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є незаконним та таким, що суперечить положенню земельного законодавства України. Позивач в порядку ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України звернулася до Козинської селищної ради Обухівського району Київської області з вказаною заявою. У прохальній частині заяви зазначено про надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку на території смт. Козин, біля території СТ «Міжриччя» ділянка №55. До заяви були додані додатки: 1)Додаток №1 (1 аркуш) - в якому в довільній формі надані необхідні пояснення; 2) Додаток №2 - кадастровий план земельної ділянки із зазначенням розмірів та опис меж, площі земельної ділянки - 0,066 га.
Як зазначає позивач, твердження Відповідача в рішенні Козинської селищної ради № 12 від 29 липня 2015р. та в рішенні №20/1 від 08 жовтня 2014 р., яке оскаржене в Дарницькому районному суді м. Києва з постановою " Визнати незаконним та скасувати рішення п'ятдесят шостої сесії Козинської селищної ради VI скликання від 08.10.2014р. №20/1 є заздалегідь навмисним твердженням.
Разом з тим, детальним планом території смт. Козина затвердженому в 2013р., вказана ділянка відповідає цільовому призначенню 02.01 « Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд».
Таким чином, як вказує позивач виконано всі вимоги передбачені ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України.
Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ( присадибної ділянки). індивідуального дачного будівництва, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, якій передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 112 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користування інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявності освіти здобутої, в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади, та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими Законами.
Відповідно до ч. 1 ст.83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Згідно з п. «г» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Згідно ч. 3 ст.24 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Способи захисту прав на земельні ділянки визначені ст.. 152 Земельного кодексу України.
27.07.2015 (вх. №1539від27.07.2015 року) позивач, на підставі ст. 40 Конституції України, ст. 1, частини третьої ст. З, ст. 5, 7, 20 Закону України «Про звернення громадян» , ст. 46, п. 17 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» особисто звернувся до голови Козинської селищної ради з заявою щодо винесення на розгляд сесії питання про виконання рішення Дарницького районного суду м. Києва від 12.06.2015р. по справі №753/131/15. та бути присутнім при розгляді заяви.
Відповідно ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, до повноважень яких належить розгляд заяв, зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх. перевіряти викладені в них Факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв.
29.07.2015р. позивач після 13 годин отримав лист (відправлений з смт. Козин 29.07.2015р) за номером 679 від 28.07.2015р. з повідомленням про засідання чергової сесії Козинської селищної ради запланованій на 29 липня 2015 року на 16.00, відповідно позивач фізично не міг потрапити з м. Києва до Козинської селищної ради, Обухівського району.
Вимоги про скликання сесії ради і повідомлення населення про дату проведення сесії регламентуються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. 10. в якій зазначено: рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 дніє до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
В зв'язку з викладеним Відповідач не об'єктивно розглянув заяву, не забезпечив права позивача бути на сесії, не довів до відома позивача про скликання сесії, як не пізніше за 10 днів.
Ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішення, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені їх права, свободи або інтереси. Згідно ч.3ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені вони): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.4) безсторонньо; 5)добросовісно; 6)розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене та з урахуванням встановлення судом протиправності рішення відповідача №12 від 29 липня 2015 року шістдесят сьомої сесії Козинської селищної ради VI скликання прийняте не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України. При прийнятті порушено вимоги ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а відтак зазначене рішення повинно бути скасоване.
Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій при винесенні оскаржуваного рішення.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 69 -71, ст.122, 158-163 КАС України, суд-
Позов ОСОБА_2 до Козинської селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Шістдесят сьомої сесії Козинської селищної ради VI скликання від 29.07.2015р. № 12 «Про виконання Постанови Дарницького районного суду міста Києва від 12.06.2015 по справі № 753/131/15 та повторний розгляд заяви ОСОБА_2 від 03.09.2014 вх. № 1532 від 03.09.2014.
Зобов'язати Козинську селещну раду в місячний строк повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 03.09.2014 вх. № 1532 від 03.09.2014 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Комаревцева Л.В.