Номер провадження 2/754/666/16
Справа №754/13821/15-ц
Іменем України
(повне заочне рішення суду виготовлено 19 лютого 2016 року)
15 лютого 2016 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Грегуль О.В.
при секретарі - Сивенко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів,
17.09.2015 року позивач звернувшись до суду з вищевказаним позовом, вимоги якого доповнювались у процесі розгляду справи і посилаючись на неналежне виконання відповідачем договірних зобов'язань, просить стягнути з відповідача: 2245 грн., що за курсом НБУ, станом на 27.04.2015 року, еквівалентно: 100 доларам США - авансу, 9000 грн. - у відшкодування моральної шкоди, яка виражається у переживаннях, неврозі, необхідності витрачати час на пошук відповідача із-за неналежного виконання ним договірних зобов'язань. Також, позивач просив стягнути з відповідача: 940 грн. 40 коп. - судового збору..
У судовому засіданні позивач позов підтримав і просив про його задоволення.
Відповідач у судове засідання не з'явився і доказів про поважність причин своєї неявки суду не надав, хоча про час і місце розгляду справи, неодноразово повідомлялась належним чином за місцем своєї реєстрації, що підтверджується наявними у матеріалах справи, зворотними поштовими повідомленнями, які повернуті до суду за закінченням терміну зберігання із-за неотримання відповідачем направленої йому судом кореспонденції.
Суд вважає, що відповідач не з'явився у судове засідання без поважних причин.
Позивач не заперечував проти заочного розгляду справи.
З урахуванням положень ст. ст. 74-77, 169, 224 ЦПК України та з метою уникнення затягування розгляду справи, суд вважає, що у матеріалах справи є достатньо даних про права та взаємовідносини сторін по справі, для її розгляду по суті заочно у відсутність відповідача.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд у судовому засіданні встановив наступне.
Відповідно до наявного у матеріалах справи, оригіналу, укладеного між сторонами спору 27.04.2015 року, договору-розписки відносно передачі грошових коштів для підготовки документів для нотаріального оформлення договору купівлі-продажу земельної ділянки в с. Мощун, Києво-Святошинський район, кадастровий номер НОМЕР_3, відповідач отримав від позивача 100 доларів США та зобов'язався протягом 14 робочих днів з моменту підписання даного договору, виконати підготовку документів для нотаріального оформлення договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Пред'явивши вищевказаний позов, позивач посилається на те, що відповідач взяті на себе зобов'язання, щодо підготовки документів для нотаріального оформлення договору купівлі-продажу земельної ділянки у передбачений договором-розпискою строк, не виконав.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦПК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно зі ст. ст. 526, 611 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно зі ст. 570 і 571 ЦК України, 1. Завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання. 2. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом. 1. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості. 2. Сторона, винна у порушенні зобов'язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором. 3. У разі припинення зобов'язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.
Будь-яких конкретних правових доказів у спростування позовних вимог про неналежне виконання ним своїх договірних зобов'язань, відповідач суду не надав і судом таких доказів не здобуто.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача грошових коштів у сумі: 2245 грн., що за курсом НБУ, станом на 27.04.2015 року, еквівалентно: 100 доларам США, обґрунтованими.
Згідно з ч. 1 ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Також суд вважає, що неналежним виконанням відповідачем договірних зобов'язань, позивачу заподіяно моральну шкоду.
Що ж стосується розміру морального відшкодування, то з урахуванням, ступеня вини відповідача, обставин неналежного виконання договірних зобов'язань, тривалості страждань та негативних наслідків, які настали для позивача у зв'язку із неналежним виконанням договірних зобов'язань, суд вважає, що 9000 грн. про стягнення яких просить позивач, є достатнім розміром для відшкодування заподіяної йому моральної шкоди.
Згідно з ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню.
Оскільки позов задовольняється, то відповідно до ст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати по справі, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог майнового і немайнового характеру.
Керуючись, ст. ст. 4-11, 209, 213-215, 224-228 ЦПК України,
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2): 2245 грн., що за курсом НБУ, станом на 27.04.2015 року, еквівалентно: 100 доларам США, 9000 грн. - у відшкодування моральної шкоди та 940 грн. 40 коп. - судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Заява про перегляд заочного рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.