Справа № 727/6784/15-а
Провадження № 2-а/727/139/15
02 вересня 2015 року Шевченківський районний суд м. Чернівці
в складі : головуючого - судді Волошина С.О.
при секретарі Кушнірюк Ю.Г.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради про визнання протиправним призупинення пільги та зобов'язання поновити призупинену пільгу, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради про визнання протиправним призупинення відповідачем пільги та зобов'язання поновити призупинену пільгу з дати призупинення 01.07.2015 р.
В позові посилається на ст. 356 Податкового кодексу України та ст. 22 Закону України «Про міліцію», згідно яких він - пенсіонер податкової міліції і члени його сім'ї в січні 2013 року надано право довічно на 50% знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
01.07.2015 р. Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради пільгу призупинено з посиланнями на постанову Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 389, оскільки середньомісячний дохід сім'ї перевищує 1710 грн. доходу на одну особу. Про що його повідомили 07.08.2015 р. після письмового звернення (вх. 177 від 06.08.2015 р.).
Пільгу та пенсію в розмірі 4378,81 грн. на місяць йому встановлено довічно ще у 2013 році, тому постанова Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 суперечить ст. 58 Конституції України, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а ст. 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На думку позивача, Управлінням праці та соціального захисту населення вчинено дії, які виходять за межі наданих їм прав та повноважень, заподіявши істотну шкоду його правам, що охороняються Конституцією України.
Просив визнанати протиправним призупинення пільги Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України № 389 від 04.06.2015 р., яка суперечить Конституції України та зобов'язати поновити призупинену пільгу з дати призупинення 01.07.2015 р.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належними чином повідомленими про час та місце судового розгляду справи. Від позивача надійшла заява з письмовими поясненнями та клопотанням задовольнити позов і проводити розгляд справи у його відсутність (а.с. 3, 10).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи належними чином повідомленими про час та місце судового розгляду справи. Від Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці надійшли письмові пояснення та клопотання про розгляд справи у їх відсутність.
За таких обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи у письмовому провадженні.
З письмових пояснень Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради вбачається, що Управління здійснює повноваження по наданню пільг з оплати за житлово-комунальних послуг, які делеговані державою та фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 143 Конституції України та ст. 67 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку передбачаються в Законі України про Державний бюджет України.
Згідно ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 10.04.2015 р. у ЗУ «Про міліцію» частину сьому статті 22 викладено у такій редакції:
«Установити, що пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Аналогічна норма передбачена і в ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», а саме:
У статті 22 Закону України «Про міліцію» (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 4, ст. 20; Відомості Верховної Ради України, 2008 р., №№ 5-8, ст. 78):
1) частину четверту викласти у такій редакції:
«Працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством»;
2) частини шосту та сьому викласти у такій редакції:
«За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом.
Пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Враховуючи вищезазначені норми Законів та згідно «Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389, а саме:
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.
2. Дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України: «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції.
3. Пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
4. До членів сім'ї пільговика під час надання пільг належать особи, на яких згідно із законодавчими актами, зазначеними у пункті 2 Порядку, поширюються пільги: дружина (чоловік); їх неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; непрацездатні батьки; особа, яка перебуває під опікою або піклуванням пільговика та проживає разом з ним.
Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача (дві особи)-4378,81 грн. перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, Управлінням згідно норм чинного законодавства пільги з оплати за житлово-комунальні послуги зупинено з 01.07.2015 р.
Згідно рішення Конституційного суду України від 25.01.2012 р. №3-рп/2012 державні соціальні гарантії можуть бути визначені як Законами України так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, просили в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті ради, відмовити.
Суд, дослідивши пояснення сторін, матеріали справи, приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення, з наведених нижче підстав.
Судом встановлено, що починаючи з 30.12.2012 р., згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років в розмірі 4378,81 грн. на місяць довічно, що підтверджується довідкою Головного управління ПФУ в Чернівецькій області № 467/08 від 14.01.2013 р. (а.с.5).
У відповідності до довідки Департаменту персоналу Державної податкової служби України № 1636 від 17.01.2013 р., виданої пенсіонеру ОСОБА_1, звільненому з податкової міліції органів ДПС через хворобу для подання в житлово-комунальну контору в тому, що він і члени його сім'ї мають право довічно відповідно до ст. 356 Податкового кодексу України та ст. 22 Закону України «Про міліцію», введеного в дію постановою Верховної Ради УРСР від 25 грудня 1990 року № 583-ХІІ, на 50-ти процентну знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива (а.с. 6).
Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради № 5360-Г від 07.8.2015 р. на звернення ОСОБА_1 з приводу підстав припинення надання йому пільг з оплати за житлово-комунальні послуги з 01.07.2015 р., відповідач послався на п.2 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 389 особам, які мають право на пільги за соціальною ознакою, зокрема звільненим із служби за вислугою років особам начальницького складу податкової міліції пільги надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика з розрахунку на одну особу за попередніх 6 місяців не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1710грн.).
Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача (2 особи) враховуючи розмір пенсії (4378,81 грн.) перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, пільги з оплати за житлово-комунальні послуги призупинено з 01.07.2015 року (а.с. 7-8).
Судом також встановлено, що зазначені обмеження встановлені Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 389 від 04.06.2015 року, який регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, в межах повноважень Кабінету Міністрів України.
Зокрема, у відповідності до п.п. 2, 3 Рішення Конституційного суду України від 25.01.2012 р. № 3-рп/2012, «2. В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
3. В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України».
Згідно п. 1 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 389 від 04.06.2015 року, «1. Цей Порядок визначає механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку, «2. Дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України: “Про міліцію” (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні), …
3. Пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу».
Аналогічні обмеження в праві на отримання пільг внесені Законом України N 1166-VII (1166-18) від 27.03.2014 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» в ст. 22 Закон України «Про міліцію», яка встановлює державні гарантії соціального захисту працівників міліції.
Зокрема ст. 22 Закон України «Про міліцію», викладена в наступній редакції:
«Держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.
…
Працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством.
Частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N 107-VI (107-17) від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 (v010p710-08) від 22.05.2008; частина четверта статті 22 в редакції Закону N 1166-VII (1166-18) від 27.03.2014}
…
За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом.
Статтю 22 доповнено частиною згідно із Законом N 107-VI (107-17) від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 (v010p710-08) від 22.05.2008; частина шоста статті 22 в редакції Закону N 1166-VII (1166-18) від 27.03.2014}
Установити, що пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частина статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92, N 107-VI (107-17) від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 (v010p710-08) від 22.05.2008; частина сьома статті 22 в редакції Законів N 1166-VII (1166-18) від 27.03.2014, N 76-VIII (76-19) від 28.12.2014 - щодо набрання чинності норм зазначеного Закону див. "Прикінцеві положення" (76-19)}».
В той же час, суд, вважає законним і обґрунтованим посилання позивача на вимоги ст.ст. 22, 58 Конституції України, з тих підстав, що пенсію за вислугу років ОСОБА_1 призначено довічно з 30.12.2012 р., згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та відповідно будучи звільненим з податкової міліції органів ДПС через хворобу, він і члени його сім'ї набули право довічно на 50-ти процентну знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Тоді як Закони, що звужують коло осіб, які мають право на такі пільги і безпосередньо скасовують право ОСОБА_1 на їх отримання, набрали чинності 27.03.2014 року та 04.06.2015 року, тобто після визнання Державою за позивачем права на такі пільги.
Згідно ст. 8 Конституції України, «В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй».
Відповідно до ст. 22 Конституції України, «Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
Статтею 58 Конституції України, визначено, що «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».
Відповідно до ст. 68 Конституції України, «Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей».
З урахуванням наведених вище Конституційних норм, суд дійшов переконання, що на правовідносини, які виникли між позивачем і відповідачем не розповсюджується дія Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 389 від 04.06.2015 року та зміни, внесені Законом України N 1166-VII (1166-18) від 27.03.2014 року «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» в ст. 22 Закон України «Про міліцію», яка встановлює державні гарантії соціального захисту працівників міліції.
Згідно Рішення Європейського (Страсбурзького) суду від 08.11.2005 р. по справі «Кечко проти України» (Заява № 63134/00), «Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань», тобто органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.
Статтею 356 ПК України, закріплено, що «356.1. Держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 24 ч. 3 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1, починаючи з 30.12.2012 р., згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та відповідно будучи звільненим з податкової міліції органів ДПС через хворобу, він і члени його сім'ї набули право довічно на 50-ти процентну знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
При цьому, представник відповідача не навів належних доказів, які спростовують доводи позивача.
Згідно вимог ст. 71 ч. 2 КАС України, «2. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову».
У відповідності до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Встановлені судом обставини повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами.
Висновок суду ґрунтується на письмових поясненнях сторін та всіх наявних у справі матеріалах в сукупності, які досліджені судом і яким дана правова оцінка.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради необхідно задовольнити. Визнати припинення надання пільг з оплати за житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України № 389 від 04.06.2015 р., протиправним та зобов'язати Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради поновити ОСОБА_1 призупинену пільгу з оплати за житлово-комунальні послуги з дати призупинення 01.07.2015 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 28, 58, 68 Конституції України, ст. 356 ПК України, ст.ст. 24, 59 ч. 10, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Рішенням Європейського (Страсбурзького) суду від 08.11.2005 р. по справі «Кечко проти України» (Заява № 63134/00), ст.ст. 11, 70, 71, 128 п.6, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради задовольнити.
Визнати припинення надання пільг з оплати за житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України № 389 від 04.06.2015 р., протиправним.
Зобов'язати Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Чернівці ради поновити ОСОБА_1 призупинену пільгу з оплати за житлово-комунальні послуги з дати призупинення 01.07.2015 р.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ : С.О. Волошин