Постанова від 13.10.2015 по справі 727/7535/15-а

Справа № 727/7535/15-а

Провадження № 2-а/727/145/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2015 року Шевченківський районний суд м. Чернівці

в складі : головуючого судді Волошина С.О.

при секретарі Кушнірюк Ю.Г.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача Бірюк Г.В.

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії.

В позові посилається на те, що 30.04.2015 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях з заявою про донарахування пенсії за рахунок включення до заробітку неврахованих під час призначення пенсії таких складових заробітної плати як: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в сумі 22541,45 грн., виплачених за рахунок коштів на оплату праці, на підставі довідки встановленого зразка про складові заробітної плати згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 27.04.2015 року №150 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі 25-4753/09/2670», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період роботи з 01.01.2011 року по 29.12.2012 року, виданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом 04.02.2015 за № 75. На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Перерахунок просила провести за відсотком, який мені був визначений при призначенні пенсії - 80 відсотків від заробітної плати за весь період недоплати пенсії - з 03.01.2013 року.

14.05.2015 року вона отримала відповідь Управління пенсійного фонду України в м. Чернівцях за № 100-Д-11, в якому їй відмовлено у проведенні перерахунку та зазначено, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу», такі види грошового забезпечення як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати не є складовими заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, а тому не враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.

Вона не погоджується з даною відмовою Управління, вважає дії та рішення неправомірним з наступних підстав.

З 03.01.2013 року їй призначено пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ). При обчисленні розміру пенсії Відповідачем не включено суми матеріальних допомог та індексації заробітної плати.

Відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час її виходу на пенсію) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 2 даної статті передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватись матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладеному в інформаційному листі про індексацію заробітної плати від 07.05.2013 р. за № 708/0/4-13, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою, оскільки: індексацію заробітної плати передбачено законом. Згідно із частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, матеріальні допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, вихідна допомога при виході на пенсію та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 даної статті до заробітку для "числення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За змістом наведених норм отримувані нею суми інших виплат, зазначених в довідці про складові заробітної плати, з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України своєю Постановою від 20.02.2012 року за № 21-430а11.

Твердження Відповідача, що матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, вихідна допомога при виході на пенсію та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не є складовими заробітної плати, а тому не враховуються при обчисленні пенсії державним службовцям є наслідком порушення правил застосування норм права: Відповідач надає перевагу положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону № 1788X11.

Для призначення пенсії вона надала Управлінню пенсійного фонду України в м. Чернівцях довідку про складові заробітної плати від 27.04.2015 року за № 150 за формою, встановленою постановою правлінням ПФУ від 30.10.2008р. №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Як виявилось пізніше, на момент оформлення пенсії вже набрала законної сили Постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010р. по справі № 2а-4753/09/2670, яка визнала, що постанова правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008р. № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. У зв'язку з чим, до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948, та в цій довідці вже передбачено відображення «інших виплат», які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Вона була переконана, що Відповідач нараховував та виплачував їй пенсію у повному розмірі відповідно до положень Законів України № 3723-ХІІ «Про державну службу» (у редакції, чинній на 26.01.2011 року), статті 41 Закону № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону № 1788 XІІ «Про пенсійне забезпечення», а тому раніше у неї не було підстав для обґрунтованих сумнівів та звернення до суду щодо відновлення порушеного матеріального права.

З огляду на вище викладене, відповідно до положень ч.2 ст.87, ст. 101 Закону України № 1788-ХІІ від 05.11.91 «Про пенсійне забезпечення», де відповідно зазначено, що «суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком», я просила донарахувати мені пенсію за весь період недоплати, оскільки форма довідки зразка 2008 року, яку я подала для призначення пенсії 03.01.2013 року, не передбачала графи «інші виплати», що відповідно занижувало розмір фактичного заробітку для призначення пенсії.

Просила визнати неправомірними рішення та дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернівцях щодо відмови в донарахуванні пенсії за рахунок включення до заробітку неврахованих під час призначення пенсії «інших виплат» - матеріальних допомог та індексації заробітної плати за період з 01.01.2011 по 29.12.2012 в сумі 22541,45грн. Всі вказані виплати проводились із фонду оплати праці та на них відповідно нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що були зазначені у довідці встановленого зразка про складові заробітної плати згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі 25-4753/09/2670», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу», за період роботи з 01.01.2011 року по 29.12.2012 року, виданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом 27.04.2015 за № 150.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернівцях включити в заробітну плату матеріальну допомогу, матеріальна допомога на оздоровлення, індексацію заробітної плати за період роботи з 01.01.2011 року по 29.12.2012 року «інші виплати» -матеріальні допомоги та індексацію заробітної плати в сумі 22541,45 грн. Провести перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця із дня її призначення -03.01.2013 року за відсотком 80% від заробітку із урахуванням матеріальних допомог та 22541,45 грн. у відповідності до довідки, виданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом 27.04.2015 за № 150.

Позивач ОСОБА_1 в судовому зсіданні позов підтримала та просила задовольнити посилаючись на обставини зазначені в позові.

Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Чернівцях - Бірюк Г.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову. В письмових запереченнях на позов посилається на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна плата на оздоровлення, індексація заробітної плати не входить до складу заробітної плати, а є окремою виплатою ( допомогою), тому у Управління не має правових підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії згідно довідки від 21.04.2015 року.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наведених нижче підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнена 29.12.2012 року з Чернівецького обласного військового комісаріату на підставі п.1 ст.40 КЗпПУ (а.с.15).

З 03.01.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Чернівцях ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. по справі № 2а-4753/09/2670, яка набрала законної сили, постанова правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 р. № 19-11» визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. У зв'язку з чим, постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1 внесені зміни до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, та постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1 затверджені нові форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії. В нових формах довідок передбачена інформація про розмір інших виплат (із розшифровкою видів інших виплат, до яких входить матеріальна допомога), які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

30.04.2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки №150 від 27.04.2015 року про складові заробітної плати, до складу якої включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових потреб, індексації заробітної плати, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 16,18,19).

14.05.2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях листом № 100/Д/11 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», на постанову КМУ № 865 від 31.05.2000 року « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» ( а.с. 17).

У відповідності зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. № 108/95ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України « Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно із ч. 7 ст. 33 Закону України « Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2.3.3 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. Надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення та приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1 788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 07.2003р. № 1058-ІV (далі - Закон № 1058- IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 46 Конституції України та вищенаведених нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день призначення пенсії та її перерахунку, та до складу якої включається матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових потреб.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії враховуються суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових потреб.

Таким чином, суд вважає, що необхідно визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях щодо відмови включити ОСОБА_1 до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та здійснити відповідний перерахунок пенсії. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 17.03.2015 року, з урахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.04.2015 року № 150, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування. В задоволенні інших вимог відмовити за безпідставністю.

На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 37, 33 ЗУ «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 ЗУ «Про оплату праці», ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 ЗУ « Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.ст. 6, 7, 9, 99, 100, 159-163, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях щодо відмови включити ОСОБА_1 до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та здійснити відповідний перерахунок пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 17.03.2015 року, з урахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.04.2015 року № 150, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.

В задоволенні інших вимог відмовити за безпідставністю.

На підставі ч. 1 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнень за один місяць.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.

СУДДЯ : С.О. Волошин