Справа № 716/40/16-а Категорія 87
02.02.2016 року Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючої судді Угриновської Л.Я.
секретаря Вікторівської Д.Я.,
за участю позивачки -ОСОБА_1 ,
представника УПФУ в Заставнівському районі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Заставна адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Заставнівському районі про визнання неправомірним рішення, зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії, -
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо перевизначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із грудня 2013 року на квітень 2015 року під час перерахунку пенсії на виконання судових рішень - Постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25.08.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року, починаючи із 29.04.2015 року , а також просить зобов'язати відповідача при перерахунку пенсії згідно судових рішень - Постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25.08.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із квітня 2015 року на грудень 2013 року без врахування п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 29.04.2015 року; донарахувати при цьому індексацію пенсії та виплатити із врахуванням вже виплачених сум. В мотивування позову посилається на те, що 23.12.2015 року вона звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі із заявою, в якій просила надати їй помісячний розрахунок перерахунку пенсії за період 29.04.2015 року по 23.12.2015 року на виконання Постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25.08.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року в адміністративній справі № 716/522/15-а, просила при перерахунку пенсії не враховувати положення п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078. Із отриманого від відповідача листа від 29.12.2015 року №42/М-11 довідалась, що на виконання рішень судів їй проведено перерахунок пенсії із врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а саме відповідач змінив базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії із квітня 2015 року , що був визначений при призначенні пенсії у грудня 2013 року на квітень 2015 року, внаслідок чого їй припинено нарахування та виплату індексації до пенсії. Позивачка не згідна із проведеним перерахунком її пенсії, вважає, що в неї із часу призначення пенсії не виникало права на підвищення пенсії, а тому застосування відповідачем при перерахунку її пенсії згідно судових рішень п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів є безпідставним. Внаслідок таких дій відповідача, тобто зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів її незаконно позбавлено права на належний соціальний захист у вигляді такої складової як індексація пенсії.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала позов, просила його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві, а також вирішити питання про повернення судових витрат.
Представник відповідача позов не визнав повністю. Вважають, що перерахунок пенсії позивачці із 29.04.2015 року згідно судових рішень проведено у відповідності до вимог законодавства. При перерахунку було застосовано положення п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів, згідно якого передбачено, що в разі зростання грошових доходів населення, зокрема пенсії, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів, а також положення ч.9 п.5 цього Порядку, згідно якого встановлено, що в разі, коли в результаті перерахунку пенсії за рішенням судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється. Представник відповідача вважає, що оскільки ОСОБА_1 здійснено перерахунок та виплату пенсії за рішенням суду, то це означає, що місяць проведення перерахунку пенсії - це місяць підвищення пенсії, який і повинен бути базовим (тобто грудень 2013 року). Внаслідок зміни базового місяця із грудня 2013 року на квітень 2015 року припинено нарахування індексації до настання підстав для її виплати.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України..
Судом встановлено, що 21.08.2009 року ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця за нормами ст.37 Закону України " Про державну службу".
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія державного службовця ОСОБА_1 була призначена згідно Закону України "Про державну службу". При обчисленні розміру пенсії УПФ в Заставнівському районі не було включено до заробітку за період роботи з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року отриману нею індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу в сумі 14933,26 грн..
29.04.2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй сум, які не були враховані при виході на пенсію, надавши довідки від 16.04.2015 року № 63 виданої Заставнівською районною радою та від 17.04.2015 року № 19 вданої Заставнівською РДА про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, за період з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року, в якій зазначено суми : індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі від 30.04.2015 року №11-25/М-11 ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на статтю 33 Закону України “Про державну службу”, оскільки індексація та матеріальна допомога не входять до складової заробітної плати та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії.
Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25.08.2015 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно до Законів України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування», «Про загальнообов»язкове державне пенсійне стахування» нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування .
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з розміру пенсії у відсотках встановленому ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно до Законів України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування», «Про загальнообов»язкове державне пенсійне стахування» нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 29.04.2015 року, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року рішення першої інстанції залишено без змін.
Із таблиці розрахунку пенсії на виконання судових рішень вбачається, що перерахунок проведено із врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, змінено базовий місяць для індексації пенсії на квітень 2015 року, із цього періоду індексація до пенсії не нарахована, а нарахована сума індексації до перерахунку пенсії згідно судових рішень утримана із пенсії.
Позивачці ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» в ред. чинній на 2009 року. Порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців регулює ст. 37-1 Вказаного Закону, відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії державного службовця позивачці ОСОБА_1 за судовими рішеннями, що зобов'язували відповідача провести розрахунок пенсії із не врахованими при призначенні пенсії іншими виплатами УПФ України безпідставно застосував положення п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, внаслідок чого перевизначив базовий місяць індексації пенсії із грудня 2013 року на квітень 2015 року. Відповідач при розрахунку пенсії позивачу виходив із того , що місяць проведення розрахунку згідно із рішенням суду це місяць підвищення пенсії, який і повинен бути базовим (тобто квітень 2015 року). Суд погоджується із доводами позивача про те, що перерахунок пенсії на виконання судових рішень є фактично відновленням порушеного у свій час відповідачем матеріального права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок дії згаданих чинників, передбачених у п.5 Порядку, оскільки по своїй суті перерахунок пенсії позивачу у квітні цього року є донарахуванням (коригуванням) заниженої при призначенні пенсії, на яку позивач мав право згідно Закону України «Про державну службу», Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення від 03.07.1991 року. Згідно ст.1 Закону індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими способами актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Ст. 2 Закону визначає серед об'єктів індексації і пенсію. Позивачка ОСОБА_1 є непрацюючий пенсіонер.
Згідно п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, пенсії непрацюючим пенсіонерам індексуються у межах прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до п.5 зазначеного Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплати, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів , отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця проводиться обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Зазначений п.5 Порядку містить чіткий перелік підстав , які дають право на пере визначення базового місяця індексації пенсії. Перерахунок позивачці пенсії за судовим рішенням є фактично відновленням порушеного відповідачем права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок дії підвищення розміру пенсії.
Згідно ст. 94 ч.1 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, понесені позивачкою судові витрати в сумі 551,20 грн. , які є документально підтвердженими, підлягають стягненню з Пенсійного фонду у Заставнівському районі на користь ОСОБА_1.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивачки є обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4-18, 41, 86, 94, 158-163, 167, 256 КАС України, ст.37 Закону України Про державну службу, Законом України Про індексацію грошових доходів населення, п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України віз 17.07. 2003 року, суд -
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 з врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із грудня 2013 року на квітень 2015 року під час перерахунку пенсії на виконання судових рішень - Постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25.08.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень - Постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25.08.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із квітня 2015 року на грудень 2013 року, без врахування п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 29.04.2015 року; донарахувати при цьому індексацію пенсії та виплатити із врахуванням вже виплачених сум.
Стягнути із Пенсійного фонду у Заставнівському районі на користь ОСОБА_1, жительки с. Кадубівці Заставнівського району Чернівецької області 551,20 грн. в рахунок понесених позивачкою судових витрат по справі .
Апеляційна скарга може бути подана на протязі 10 днів, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови - з дня складання в повному обсязі, до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Заставнівський районний суд з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя