Рішення від 16.02.2016 по справі 912/85/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2016 рокуСправа № 912/85/16

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Наливайко Є.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/85/16

за позовом Публічного акціонерного товариства "Олександрійський Райагрохім"

до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Олександрійської районної державної адміністрації

про визнання договору поновленим

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 427 від 15.12.2015;

від відповідача: не був присутнім;

від третьої особи: не був присутнім,

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Публічне акціонерне товариство "Олександрійський Райагрохім" (надалі - ПАТ "Олександрійський Райагрохім", позивач) звернулось до Господарського суду Кіровоградської області із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (надалі - відповідач) про визнання договору оренди земельної ділянки від 17 березня 2009 року, укладеного між Олександрійською районною державною адміністрацією та ВАТ "Олександрійський Райагрохім" (наразі ПАТ "Олександрійський Райагрохім"), який зареєстровано у Олександрійському районному відділі КРФ ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17 листопада 2009 року №040938000081, поновленим та укладеним на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

В обґрунтування підстав позову позивач послався, зокрема, на приписи статті 33 Закону України "Про оренду землі", та вказав, що є орендарем земельної ділянки згідно спірного договору оренди, належним чином виконує обов'язки орендаря та продовжує користуватися відповідною земельною ділянкою, тоді як відповідач рішення про поновлення договорів оренди не приймає, на звернення позивача стосовно поновлення договору своєчасної відповіді не надав.

Ухвалою від 12.01.2016 порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 04.02.2016, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Олександрійську районну державну адміністрацію, витребувано від учасників судового процесу необхідні для вирішення спору докази.

Від відповідача 04.02.2016 надійшов відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнаються. Заперечення обґрунтовуються необхідністю наявності волевиявлення сторін задля реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про оренду землі". Головне управління при здійсненні повноважень є вільний у реалізації права розпоряджатись землею та вільний у виборі суб'єкта щодо надання його права користування земельною ділянкою в порядку встановленому законом.

Від третьої особи надійшло пояснення, у якому зазначається, що ПАТ "Олександрійський Райагрохім" виконувало обов'язки за Договором оренди належним чином та в повному обсязі, земельна ділянка використовувалась за її цільовим призначенням. Враховуючи зазначене Олександрійська районна державна адміністрація не заперечує проти заявлених вимог ПАТ "Олександрійський Райагрохім", крім того третя особа просить розглядати справу без участі її представника.

Позивачем подано документи, витребувані господарським судом.

Також представник позивача 04.02.2016 подав заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить визнати договір оренди земельної ділянки від 17 березня 2009 року, укладений між Олександрійською районною державною адміністрацією та ВАТ "Олександрійський Райагрохім" (наразі ПАТ "Олександрійський Райагрохім"), який зареєстровано у Олександрійському районному відділі КРФ ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17 листопада 2009 року №040938000081, поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до пункту 3.11 постанови пленуму Вищого Господарського суду України №18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» ГПК, зокрема статтею 22 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:

- подання іншого (ще одного) позову, чи

- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи

- об'єднання позовних вимог, чи

- зміну предмета або підстав позову.

У будь-якому з таких випадків позивачем має бути додержано правил вчинення відповідної процесуальної дії, а недотримання ним таких правил тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ГПК та зазначені в цій постанові.

Господарський суд, враховуючи зміст поданої заяви розцінює її як заяву про зміну предмету позову.

При розгляді вказаної заяви господарський суд враховує зміст частини 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Позивачем вимоги даної процесуальної норми дотримано, а тому подана заява про зміну предмету позову приймається господарським судом до розгляду.

Також господарський суд враховує, що позивачем таку заяву направлено відповідачу та третій особі, про що свідчать описи вкладення до цінного листа та фіскальні чеки від 02.02.2016 (а.с. 97-101).

Ухвалою від 04.02.2016 відкладено розгляд справи до 12 год. 30 хв. 16.02.2016 та витребувано від сторін необхідні докази.

Відповідач та третя особа належним чином повідомлені про час і місце судового засідання засобами поштового зв'язку, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень (а.с. 139, 140)

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з урахуванням заяви про зміну предмета позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.

17.03.2009 між Відкритим акціонерним товариством "Олександрійський Райагрохім" та Олександрійською районною державною адміністрацією було укладено договір оренди (надалі - Договір), за умовами якого остання надала, а Відкрите акціонерне товариство "Олександрійський Райагрохім" прийняло в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Андріївської сільської ради. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 19,70 га, в тому числі - 19,70 га - рілля, кадастровий номер 3520380800:02:000:9050.

Договір зареєстровано у Олександрійському районному відділі КРФ ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17 листопада 2009 року за №040938000081.

Земельна ділянка передана за Актом приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 129).

Згідно з пунктом 7 Договору такий укладено на п'ять років та передбачено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до протоколу загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Олександрійський Райагрохім" від 27.04.2011 та наказу № 115 Х від 11.08.2011, який видано на виконання рішення чергових зборів учасників товариства від 27.04.2011, перейменовано з 11.08.2011 Відкрите акціонерне товариство "Олександрійський Райагрохім" у Публічне акціонерне товариство "Олександрійський Райагрохім" (надалі - ПАТ "Олександрійський Райагрохім").

Згідно змісту пункту 1.2. Статуту Публічного акціонерного товариства "Олександрійський Райагрохім" (нова редакція), затвердженого загальними зборами акціонерів ВАТ "Олександрійський Райагрохім" згідно протоколу №1 від 27.04.2011 року та зареєстрованого державним реєстратором 11.08.2011 за номером запису 14371050015000359, Публічне акціонерне товариство "Олександрійський Райагрохім" (код ЄДРПОУ 05489555) є правонаступником Відкритого акціонерного товариства "Олександрійський Райагрохім" (код ЄДРПОУ 05489555), усіх його набутих прав та обов'язків в результаті зміни назви (а.с.106).

Матеріалами справи підтверджується, що 14.10.2014 ПАТ "Олександрійський Райагрохім" подано до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області через Центр надання адміністративних послуг Олександрійської районної державної адміністрації, лист-повідомлення про поновлення Договору (а.с. 125), до якого, зокрема, додано проект додаткової угоди. Вказане підтверджується описом прийняття адміністратором від ОСОБА_2 пакету документів, необхідних для одержання адміністративної послуги та лист про проходження справи № 242 14.10.2014 прийнятим адміністратором ЦНАП Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_3 від ОСОБА_2 для одержання адміністративної послуги з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області. У зазначеному листі, крім іншого, зазначено, що 14.10.2014 передано вхідний пакет документів до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області для прийняття рішення по справі.

Проте, як свідчать матеріали справи, Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області зазначене вище клопотання не розглянуто, відповіді на вказане повідомлення на адресу позивача не направлено.

На звернення позивача до голови Олександрійської районної державної адміністрації, йому було надано відповідь (а.с. 33-34), у якій йдеться про те, що протягом 2014 року (з моменту передачі документів до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області) ніяких повідомлень про результати розгляду відповідних заяв на адресу Центру надання адміністративних послуг Олександрійської РДА не надходило; у 2015 році Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області на адресу Олександрійської РДА було направлено лист, у якому, зокрема, надано інформацію про те, що відповідь на заяви ОСОБА_2 (керівника ПАТ "Олександрійський Райагрохім") було направлено та видано адміністратору Центру надання адміністративних послуг під підпис, але станом на 23.04.2015 жодної відповіді за заявами ПАТ "Олександрійський Райагрохім" з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області до Олександрійської райдержадміністрації не надходило.

В матеріалах справи міститься копія листа № 14-11-0.6-1111/2-15 від 22.01.2015, що направлявся Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області на адресу Олександрійської РДА. Згідно такого листа на заяви ОСОБА_2 від 14.10.2014 №№ 234-245 Головним управлінням надані листи про відмову у задоволенні № 479 від 26.11.2014, які передано представником управління Держземагентства в Олександрійському районі до Центру надання адміністративних послуг під підпис (а.с. 35).

Однак на вимогу господарського суду відповідачем копію листа №479 від 26.10.2014 не надано, як і не надано доказів вручення його під підпис представнику Центру надання адміністративних послуг.

Поряд з цим господарський суд бере до уваги те, що дата такого листа свідчить про те, що Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області не дотрималось місячного строку для надання відповіді, що передбачено частиною 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі".

На думку позивача, відповідачем порушено вимоги статті 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому, позивач вказав, що після закінчення строку дії Договору продовжує користуватися земельною ділянкою площею 19,70 га.

На підставі викладеного та посилаючись на статтю 33 Закону України "Про оренду землі", позивач, згідно поданого позову, просить визнати Договір оренди землі площею 19,70 га, поновленим.

Розглядаючи спір господарський суд враховує такі положення законодавства.

Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Законом України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (стаття 1 Закону). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону).

В силу положень частини четвертої статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI внесено зміни до статті 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2013.

На момент виникнення у позивача права на поновлення Договору оренди було чинне Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, що затверджено Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445/2011, відповідно до пункту 1 якого Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Отже органом, на який було покладено право розпоряджатись земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності на момент виникнення у позивача права на поновлення Договору оренди землі було Держземагентство України та його територіальні органи. Територіальним органом щодо земельної ділянки, відносно якої укладено Договір оренди від 17.03.2009, зареєстроване за № 040938000081 від 17.11.2009 було Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області.

Водночас станом на день подання позову та розгляду справи по суті центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою статті 122 Земельного кодексу України, у власність або у користування для всіх потреб є Держгеокадастр України, що є правонаступником Держземагентства України, враховуючи таке.

Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади". Частиною 7 статті 5 цього Закону встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.

Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (надалі - Порядок).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.

Пунктом 6 Порядку визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до утвореного органу виконавчої влади у разі перетворення органу виконавчої влади.

При цьому, згідно пункту 7 Порядку майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

Згідно з пунктом 12 Порядку орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

В пунктах 5, 6 цієї постанови установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері. Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.

25.09.2014 проведено державну реєстрацію юридичної особи - Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №20, є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.

Згідно Договору та наявної у справі документації, земельна ділянка, яка є предметом Договору, належать до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, повноваження по розпорядженню якими відноситься до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів, до яких відноситься відповідач. Отже, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є належним відповідачем у даній справі, який, крім цього, є правонаступником Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області.

Цивільний кодекс України визначає, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (стаття 631).

За правилами статті 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Наслідками закінчення строку дії договору оренди землі, згідно статті 31 Закону України "Про оренду землі", є припинення договору оренди землі.

Пунктом 7 Договору встановлено строк дії договору - п'ять років, зареєстровано вказаний Договір 17.11.2009, а отже, з урахуванням положень Закону України "Про оренду землі" щодо набрання чинності договорами оренди землі в редакції Закону, яка діяла на момент укладення зазначеного Договору, строк дії останнього закінчився 17.11.2014.

Положеннями статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга).

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя).

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта).

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята).

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:

власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);

уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (частина шоста).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу (частина сьома).

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (частина восьма).

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (частина дев'ята).

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди (частина десята).

Таким чином стаття 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій - п'ятій статті 33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків.

Частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач в межах встановлених пунктом 7 Договору та частиною другою статті 33 Закону України "Про оренду землі" строків звертався до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області із листом-повідомленням від 06.10.2014 та додавав додаткову угоду.

Виходячи з положень частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі", для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених наведеною нормою, необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.

При цьому, відповідно до частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі" прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) не вимагається, що є новелою порівняно з редакцією норми до 12.03.2011.

ПАТ "Олександрійський Райагрохім" продовжує користуватися земельною ділянкою по закінченню строку дії Договору, що підтверджується довідкою № 530 від 21.12.2015 за підписом сільського голови Андріївської сільської ради (а.с. 36), у якій зазначено, що землекористувачем ПАТ "Олександрійський Райагрохім" на території Андріївської сільської ради на ділянці кадастровий номер 35203808000:02:000:9050 площею 19,7 га обробляється земля під урожай 2015 року для посіву та збирання соняшнику та гороху, а також під урожай 2016 року під посів кукурудзи на зерно.

Крім того позивачем подано копію податкової декларації, яка свідчить про сплату земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2015 рік (а.с. 39-42). У додатку до податкової декларації № 1 зазначено, що позивач сплачує вказаний податок, у тому числі, і за земельну ділянку, кадастровий номер 3520380800:02:000:9050. Також позивачем подано платіжні доручення, згідно яких сплачувалась орендна плата за жовтень 2014 року - вересень 2015 року (а.с. 55-61).

ПАТ "Олександрійський Райагрохім" на даний час використовує земельну ділянку та сплачує орендну плату.

Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області у встановлений частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" не повідомило позивача про заперечення у поновленні Договору.

За таких обставин, в силу положень частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі" Договір оренди від 17.03.2009 вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені Договором.

Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у статті 16 Цивільного кодексу України.

Між тим, законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

За положеннями частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі" поновлення договору оренди землі за наведених в даній нормі умов презюмується.

Таким чином, звернення особи до господарського суду з позовом про визнання договору оренди землі поновленим на підставі частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі" не є необхідним, проте такі вимоги можуть розглядатися судом у разі наявності відповідного спору.

Заперечення відповідача про непорушення саме ним прав та інтересів позивача спростовується тим, що таке порушення відбулось внаслідок неправомірної бездіяльності Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, правонаступником якого є відповідач.

На підставі викладеного, враховуючи, що між сторонами існує спір щодо поновлення Договору оренди від 17.03.2009, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову і визнання Договору оренди від 17.03.2009 поновленим.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, судовий збір за немайнову вимогу, яка була розглядом у даній справі, за правилами статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладається повністю на відповідача.

Керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 83, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати договір оренди земельної ділянки від 17 березня 2009 року, укладений між Олександрійською районною державною адміністрацією та ВАТ "Олександрійський Райагрохім", який зареєстровано у Олександрійському районному відділі КРФ ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17 листопада 2009 року №040938000081, поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84, ідентифікаційний код 39767636) на користь Публічного акціонерного товариства "Олександрійський Райагрохім" (28053, Кіровоградська обл., Олександрійський район, с. Андріївка, вул. Леніна, 33, ідентифікаційний код 05489555) 1218,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 19.02.2016.

Суддя Є. М. Наливайко