Постанова від 29.09.2011 по справі 2-а-4252/11

Справа № 2-а-4252/11

Провадження №

ПОСТАНОВА

іменем України

29.09.2011 року м. Київ

суддя Києво-Святошинського суду Медвідь Н.О. розглянувши в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання відмови незаконною і зобов'язання зробити перерахунок розміру щорічної допомоги як учаснику бойових дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання відмови незаконною і зобов'язання зробити перерахунок розміру щорічної допомоги як учаснику бойових дій.

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що має статус учасника бойових дій. Рішенням Києво-Святошинського суду йому нараховано та виплачено грошову допомогу до 9 травня за 2007-2009 роки згідно з законами України. В 2010 та 2011 роках відповідач знов всупереч Закону виплатили щорічну допомогу в розмірі значно меншому ніж передбачено Законом.

Враховуючи викладене та посилаючись на норми закону, позивач просив визнати дії відповідача неправомірними щодо виплати щорічної допомоги як учаснику бойових дій до 9 травня в 2010, 2011 роках та стягнути з відповідача різницю недоплаченої суми одноразової щорічної допомоги за 2010 рік 2625 гр. та 2011 рік 2860 гр. та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату суми щорічної грошової допомоги до 9 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, що встановлено ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», в 2012 році з подальшим нарахуванням.

Відповідач позов не визнав, зазначивши в запереченнях що в діях відповідача немає будь-яких протиправних дій щодо нарахування допомоги позивачу . Також Згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов»язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань , встановлених кошторисами та у відповідності бюджетним паспортам даної програми . Згідно затвердженого паспорту бюджетні програми відповідач проводив виплати щорічної допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законом України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту законом України «Про жертви нацистських переслідувань та Законом « України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки т а також постанови Кабміну України № 341 від 04.04.2011 року.

Оцінивши повідомлені позивачем , та відповідачем обставини, вважаю що наявних підстав достатньо для прийняття рішення у скороченому провадженні на підставі ст.. 183-2 ч. 1 п. 2 КАС України.

Позивач є учасником бойових дій , що підтверджується посвідченням серії АА № 325152,.

Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» (у його редакції станом до внесення змін 28 грудня 2007 року, які визнані неконституційними рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року) гарантована щорічна грошова допомога до Дня Перемоги, яка не може бути нижчою п'яти мінімальних пенсій за віком.

Виходячи зі змісту ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання, виплата може бути здійснена не пізніше 30 вересня.

Всупереч положенням ст. 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р. положення ст. 12 Закону було викладено в новій редакції, відповідно до якої право на щорічну грошову допомогу учасникам бойових дій було обмежено, що є неконституційним.

Відповідно до положень ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Підпунктом 20 п. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.

З цих же міркувань виходив Конституційний суд України, ухвалюючи рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 р., зокрема, в п. 5.4 якого було встановлено, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

Попри те, що Конституція України, як закон прямої дії, має вищу юридичну силу, а Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржено, відповідач, як орган владних повноважень, відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку.

Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

3гідно зі статтею 2 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.

У свою чергу, згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, відмова Відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті позивачу соціальної державної допомоги, передбаченої ст. 12 Закону, є протиправною і такою, що суперечить Конституції України.

Враховуючи дату звернення позивача до суду, необхідно задовольнити його вимоги в період з 16.12.2010 року по день звернення до суду.

Позовні вимоги щодо здійснення нарахування та виплати щорічної допомоги в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком в період з 2010 року по 15.12.2010 року слід залишити без розгляду на підставі ст..ст. 99, 100 КАС України.

Вимоги позивача про зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати щорічну допомогу в розмірі якій передбачений законом не підлягають задоволенню, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19, 22, 55, 95 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», , ст.ст. 2, 4, 7, 9, 14, 23, 86, 94, 158-163, 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИЛА

Позов задовольнити частково .

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 9 травня як учаснику бойових дій, незаконними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок і забезпечити виплату ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, починаючи з 16.12.2010 року по 16.06.2011 року з врахуванням раніше здійснених виплат.

В решті позову відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.

Позовні вимоги щодо здійснення нарахування та виплати щорічної допомоги як учаснику бойових дій в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком в період з 2010 року по 15.12.2010 року залишити без розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя