Постанова від 18.02.2016 по справі 515/57/16-а

Справа № 515/57/16-а

Провадження № 2-а/515/229/16

Татарбунарський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2016 року м.Татарбунари

Татарбунарський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Шевиріна А.О.,

за участю секретаря - Чумаченко Д.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

відповідача - ОСОБА_3,

представника відповідача - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_3 про визнання незаконними дій, визнання протиправним та скасування розпорядження сільського голови,

ВСТАНОВИВ:

14 січня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Приморського сільського голови Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_3, в якому просила визнати незаконними його дії в частині зупинення рішення Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області від 05.01.2016 року «Про вибори секретаря Приморської сільської ради», а також визнати протиправним та скасувати розпорядження сільського голови №1-ср від 06.01.2016року «Про зупинення рішення Приморської сільської ради від 05.01.2016р. «Про вибори секретаря Приморської сільської ради». В обґрунтування позову зазначила, що її було обрано секретарем ради 17.12.2015року шляхом таємного голосування на пленарному засіданні сесії Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області VII скликання. Зазначила також, що 05.01.2016року рішенням сільської ради затверджено результати голосування про обрання ОСОБА_1 секретарем, однак відповідач наступного дня, всупереч положенням Закону України (далі - ЗУ, Закон) «Про місцеве самоврядування в Україні», вийшовши за межі своїх повноважень, та надмірно застосувавши надане йому право вето, своїм розпорядженням зупинив вказане рішення Приморської сільської ради та призначив повторне пленарне засідання ради для вирішення цього питання. Посилаючись на те, що сільський голова в силу приписів Закону не може вирішувати питання про обрання секретаря, яке належить до виключної компетенції сільської ради, а також позбавлений можливості скасовувати волевиявлення депутатів, які вже проголосували за позивача 17.12.2015року, відтак, згідно з регламентом сільради вона є обраною, ОСОБА_1 вважала, що є підстави для визнання дій відповідача незаконними та скасування винесеного ним розпорядження.

Позивач та її представник в судовому засіданні вимоги підтримали повністю, наполягали на їх задоволенні з підстав, викладених в адміністративному позові.

Відповідач та його представник позов не визнали та просили у ньому відмовити. Відповідач надав письмові заперечення, в яких зазначив, що ОСОБА_1 не набрала достатньої для обрання секретарем ради кількості голосів, рішення сільської ради від 05.01.2016року прийнято з порушенням вимог антикорупційного законодавства, оскільки в голосуванні брала участь депутат ОСОБА_5, яка є рідною сестрою позивача, та мала б утриматися від голосування, складання протоколу лічильної комісії №5 від 17.12.2015року та голосування 05.01.2016року було проведено з грубими порушеннями регламенту та рішення самої сільської ради від 24.12.2015року. Крім того, зазначив, що надав обґрунтовані зауваження щодо зупинення ним рішення Приморської сільської ради, і 20.01.2016року рада зазначені зауваження не відхилила та не підтвердила своє рішення від 05.01.2016 року, тому підстав для визнання його дій незаконними, а розпорядження протиправним немає.

Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що 12 листопада 2015 року за підсумками виборів депутатів Приморської сільської ради та Приморського сільського голови визнано повноваження Приморського сільського голови ОСОБА_3 (а.с.а.с.96).

В судовому засіданні також встановлено, що 17 грудня 2015 року на пленарному засіданні Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області VII скликання, до складу якої входить 14 депутатів (а.с.99), розглядалося питання про вибори секретаря ради.

З протоколу засідання від 17.12.2015року вбачається, що відповідачем запропоновано на кандидатуру секретаря сільської ради депутата ОСОБА_6, яка під час таємного голосування не набрала достатньої для обрання кількості голосів (а.с.а.с.53-56).

З цього протоколу засідання також вбачається, що 17.12.2015 року проводилося таємне голосування, в якому брав участь сільський голова, за обрання на посаду секретаря сільської ради ОСОБА_1, яка за результатами голосування набрала 8 голосів «за», однак рішення про затвердження результатів не було прийнято, оскільки лічильна комісія та депутати не змогли дійти згоди щодо кількості голосів, необхідної для обрання особи секретарем.

З матеріалів справи слідує, що за результатами таємного голосування лічильною комісією складено та затверджено протокол №5 від 17.12.2015року, в якому зафіксовано результати волевиявлення депутатів Приморської сільської ради, згідно з якими ОСОБА_1 під час таємного голосування набрала 8 голосів «за» та 6 голосів «проти» (а.с.5).

З протоколу пленарного засідання ради від 24.12.2015року вбачається, що під час відкритого голосування рішення про обрання ОСОБА_1 секретарем ради не було прийняте у зв'язку з ненабранням необхідної для затвердження результатів таємного голосування кількості голосів від загального складу ради (а.с.а.с.49-52).

Судом встановлено, що 05.01.2016року під час пленарного засідання V сесії Приморської сільської ради VII скликання повторно розглядалося питання про вибори секретаря ради, під час розгляду якого депутатами більшістю від загального складу ради (8 голосів «за») прийнято рішення про затвердження протоколу №5 засідання лічильної комісії Приморської сільської ради про результати таємного голосування з виборів секретаря сільської ради та обрано депутата ОСОБА_1 секретарем сільської ради, при цьому рішення ради відповідачем не підписано (а.с.а.с.36-45, 95).

З матеріалів справи вбачається, що 06.01.2016 року головою сільської ради прийнято розпорядження №1-ср, яким зупинено рішення Приморської сільської ради від 05.01.2016року та призначено проведення відкритого пленарного засідання ради на 20 січня 2016 року з повторним розглядом питання про вибори секретаря (а.с.24).

В судовому засіданні встановлено, що зауваження сільським головою надані 20.01.2016року при розгляді питання про підтвердження рішення Приморської сільської ради від 05.01.2016року, в яких відповідач вказав, що зупинив рішення ради від 05.01.2015року, оскільки ОСОБА_1 не набрала необхідних 9 голосів під час таємного голосування. Крім того зазначив, що під час голосування 05.01.2015року порушено вимоги антикорупційного законодавства, а також регламент, грубо порушено протокольне рішення ради від 24.12.2015року, яке передбачало необхідність голосування повним складом ради. Послався також на допущені лічильною комісією порушення під час складання протоколу №5 від 17.12.2015року (а.с.94).

Зі змісту протоколу пленарного засідання VI сесії Приморської сільської ради VII скликання від 20.01.2016року вбачається, що вказане рішення від 05.01.2016року не підтверджено радою у зв'язку з не набранням необхідної кількості голосів, а саме двох третин від її загального складу (а.с.а.с.91-93).

Крім того, сторонами визнано обставину, що депутати Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області VII скликання ОСОБА_5 та ОСОБА_1 є рідними сестрами.

Вирішуючи публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл).

За змістом п.4 ч.1 ст.26 Закону до виключної компетенції сільських рад належить вирішення питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.

Порядок формування, організація роботи органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені главою 5 цього Закону.

Так, згідно з ч.1 ст.50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою (п.2 ч.1 ст.50 Закону).

Відповідно до ч.15 ст.46 цього Закону порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

За змістом п.4.1.2 Регламенту Приморської сільської ради (а.с.а.с.74-90) сесія сільради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Для колегіального вирішення питань, прийняття актів, формування персонального складу виборчих органів та виборів посадових осіб ради та її органів застосовується відкрите, поіменне або таємне голосування (п. 4.3.1 Регламенту).

За змістом п.4.3.5 Регламенту для проведення таємного голосування та визначення його результатів рада обирає із числа депутатів відкритим голосуванням лічильну комісію у кількості 5 осіб. Рішення лічильної комісії приймаються більшістю голосів членів комісії.

Згідно з п.4.3.10 Регламенту результати таємного і поіменного голосування лічильна комісія заносить до протоколу, які підписують всі присутні її члени. В разі незгоди будь-кого з членів лічильної комісії з протоколом, він у письмовій формі викладає свою окрему думку, яка додається до протоколу і оголошується на пленарному засіданні. За доповіддю лічильної комісії про підсумки голосування рада відкритим голосуванням приймає рішення про затвердження результатів голосування. У випадку, коли рішення не прийняте, проводиться повторне голосування.

Відповідно до п.4.3.11 Регламенту кандидат вважається обраним чи затвердженим, якщо в результаті таємного, поіменного або відкритого голосування він отримав більше половини голосів депутатів від їх загальної кількості.

Пунктом 4.3.12 Регламенту встановлено, що затвердження порядку денного сесії, порядку розгляду питань та інших процедурних питань приймаються більшістю голосів депутатів, які беруть участь у засіданні. При цьому процедурними вважаються питання, що стосуються визначення способу розгляду питань на засіданні ради. Процедурні питання не потребують їх попереднього розгляду на комісіях.

Частиною 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

За змістом частини 4 цієї статті рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

З аналізу наведених норм законодавства про місцеве самоврядування та Регламенту слідує, що для обрання депутата Приморської сільської ради її секретарем необхідним є дотримання низки умов, серед яких: проведення таємного голосування за кандидатуру секретаря на правомочній сесії ради, отримання кандидатом більшості голосів від загального складу ради, що з урахуванням кількості депутатів (14) та голосу голови, складає 8 голосів, встановлення результатів таємного голосування повноважним складом лічильної комісії та затвердження цих результатів більшістю депутатів від загального складу ради під час відкритого голосування.

Матеріалами справи підтверджується, що 17 грудня 2015 року на правомочній сесії сільської ради (13 присутніх депутатів), було проведено таємне голосування за кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану сільським головою ОСОБА_3, яка не набрала достатньої кількості голосів, після чого за поданням депутатів проведено таємне голосування за кандидатуру позивача, яка набрала 8 голосів «за», що є більшістю від загального складу ради. Результати голосування, які визнаються сторонами, встановлені повноважною лічильною комісією у складі 5 осіб, відображені в день голосування у протоколі №5 від 17.12.2015року та затверджені 24.12.2015року більшістю її членів. Матеріалами справи також підтверджується, що 05 січня 2016 року на правомочній сесії ради (12 присутніх депутатів) було проведено відкрите голосування, за результатами якого більшістю від загального складу ради (8 голосів «за) прийнято рішення про затвердження результатів таємного голосування та обрання ОСОБА_1 секретарем ради.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що при прийнятті рішення про обрання ОСОБА_1 секретарем ради було дотримано процедурні вимоги, встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, і тому підстав для його зупинення у сільського голови не було.

Суд вважає надуманими та необґрунтованими зауваження відповідача щодо рішення Приморської сільської ради від 05.01.2016 року, оскільки нормами ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено порядок прийняття рішення ради більшістю від її загального складу, який з урахуванням голосу Приморського сільського голови, дорівнює 15 голосам, при цьому посилань на необхідність визначення більшості із застосуванням методу 50 відсотків плюс один голос чи іншого спеціального методу положення Закону не містять. Відтак, на думку суду, набрання кандидатом на посаду секретаря 8 голосів «за» є достатнім для того, щоб отримати більшість голосів від загального складу ради.

Суд також критично оцінює зауваження відповідача про порушення депутатами абз.2 п.4.3.10 Регламенту при проведенні повторного відкритого голосування 05.01.2016року за рішення, яке не було прийняте 24.12.2015року, оскільки вказані положення не встановлюють обов'язок проведення повторного саме таємного голосування за кандидатуру секретаря, а лише визначають необхідність проведення повторного відкритого голосування за затвердження результатів таємного голосування за доповіддю лічильної комісії у випадку, якщо рішення не було прийняте.

Доводи Приморського сільського голови про порушення вимог ч.2 ст.35 Закону України «Про запобігання корупції» депутатом ОСОБА_5, яка голосувала за прийняття рішення від 05.01.2016року про обрання її рідної сестри ОСОБА_1, спростовуються матеріалами справи, які не містять належних та допустимих доказів встановлення цього факту. Суд зазначає, що відповідачем в наданих 20.01.2016року зауваженнях не наведено обґрунтувань, в чому полягає реальний чи потенційний конфлікт інтересів у депутатів ОСОБА_1 та ОСОБА_5, які згідно з цим Законом, є виборними особами, та на яких не поширюються обмеження спільної роботи близьких осіб, передбачених ст.27 ЗУ «Про запобігання корупції».

Суд не погоджується з доводами відповідача про те, що депутатами сільради при голосуванні неповним складом 05.01.2016 року грубо порушено рішення Приморської сільської ради від 24.12.2015року про необхідність голосування у повному складі, оскільки таке рішення в силу п.4.3.12 Регламенту є процедурним, тому що стосується способу розгляду питання на засіданні ради, та може бути змінено більшістю голосів депутатів, які беруть участь у засіданні. Про процедурний характер цього рішення свідчитть те, що інші рішення, які приймалися 24.12.2015року та стосувалися, зокрема, затвердження структури та чисельності апарату, затвердження сільського бюджету, тощо, проходили за визначеною процедурою (із залученням депутатських комісій), викладалися за результатами іх прийняття окремими документами (рішення №9-VII, 10-VII, 11-VII, 12-VII) та були безпосередньо пов'язані із виконанням Приморською сільською радою наданих Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноважень. Суд вважає, що голосування радою 05.01.2016 року неповним складом та неприбуття депутата ОСОБА_7 для участі у голосуванні не вплинуло на його результати, за якими рішення про обрання ОСОБА_1 секретарем ради набрало більшість голосів від її загального складу.

Суд не бере до уваги доводи голови Приморської сільської ради про допущення лічильною комісією під час складання протоколу №5 від 17.12.2015року порушень у якості додаткової підстави для зупинення рішення сільської ради, оскільки факт затвердження комісією рішення про обрання ОСОБА_1 секретарем 24.12.2015року та невідображення цієї обставини у протоколі №5 від 17.12.2015року, не спростовують факт волевиявлення депутатів та набрання позивачем більшості голосів від загального складу ради під час таємного голосування, що визнається не заперечується сторонами.

За таких обставин суд вважає, що відповідач, зупиняючи рішення Приморської сільської ради від 05.01.2016 року вийшов за межі своїх повноважень, непропорційно застосував надане Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» право вето, штучно створив для позивача необхідність отримання двох третин голосів депутатів для обрання на посаду секретаря замість простої більшості голосів, яку позивач отримала 17.12.2015року, і тому його дії слід визнати незаконними, а розпорядження про зупинення рішення сільради - протиправним та скасувати.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст.2, 4, 7-11, 69-71, 86, 122, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до голови Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_3 про визнання незаконними дій, визнання протиправним та скасування розпорядження сільського голови - задовольнити повністю.

Визнати дії голови Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_3 щодо зупинення рішення Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області від 05 січня 2016 року №13-VII незаконними.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області «Про зупинення рішення Приморської сільської ради від 05.01.2016року «Про вибори секретаря Приморської сільської ради» від 06 січня 2016 року №1-ср.

Апеляційна скарга на постанову подається Одеському апеляційному адміністративному суду через Татарбунарський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: