Рішення від 15.02.2016 по справі 511/57/16-а

Роздільнянський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/57/16-а

Номер провадження: 2-а/511/5/16

15 лютого 2016 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Гринчак С. І.,

секретаря - Чернецької А.В.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Вакарчук В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Роздільна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В січні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України Роздільнянському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та просить зобов'язати Управління пенсійного фонду в Роздільнянському районі Одеської області зробити перерахунок пенсії, включивши складові заробітної плати для нарахування пенсії суму 21 457, 20 грн. згідно довідки №641 від 29.12.2015 року.

В обґрунтування позову зазначила, що з 10 червня 2013 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, як утримувач пенсії державного службовця у зв'язку зі скороченням штату, 80 % від суми доходів, з якої нарахована пенсія. Однак, в суму заробітної плати, на яку нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не було включено інші виплати матеріальної допомоги для оздоровлення на суму 9602,41грн, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 3395,68грн, індексації заробітної плати 8459,11, тобто загальна сума цих виплат складає 21457,20грн. Цю суму не врахували при оформлені пенсії, посилаючись на те, що такі виплати не є складовою заробітної плати. 29 грудня 2015 року вона звернулася до Управління пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області з довідкою встановленого зразку з проханням розглянути питання перерахунку її пенсії, а саме з проханням врахувати матеріальну допомогу та суму винагороди у відповідності до ст..66 ЗУ №1788-ХІІ та ст..41 ЗУ №1058-ІУ, які передбачають те, що суми виплат які отримує працівник з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески, або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Розглянувши її заяву та перевіривши надану довідку, Управління пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області своїм Рішенням №44 від 30.12.2015 року відмовило їй в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на ст..33 ЗУ «Про державну службу», а саме, що матеріальна допомога не належить до включення в складові заробітної плати. Такі дії відповідача позивачка вважає протиправними, а тому вона була вимушена звернутися з зазначеним позовом за захистом своїх прав до суду.

Відповідач у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк подав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року (далі-Закон № 3723) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, за виконання обов'язків тимчасово-відсутніх працівників тощо). Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» ї 1282-ХІІ від 03.07.1991 року індексація грошових доходів населення - встановленні законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошовою доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчанні споживчих товарів і послуг. Це дає підставу вважати, що індексація грошових доходів населення для включення в розрахунок пенсії позивачу ніякого відношення не має. Вказане підвищення не передбачене нормою ст. 33 Закону № 3723 як складова частина заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення та матеріальна допомога на оздоровлення не враховується для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723. Статтею 5 Закону України «Про соціальні послуги» від 19.06.2003 року матеріальна допомога надається особам, що знаходяться у складній життєвій ситуації, у вигляді грошової або натуральної допомоги: продуктів харчування, засобів санітарії і особистої гігієни, засобів догляду за дітьми, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, палива, а також технічних і допоміжних засобів реабілітації. Матеріальна допомога не відноситься до поняття надбавки та доплати, а тому матеріальна допомога на оздоровлення не враховується для обчислення пенсії. Відповідно до Рекомендацій Вищого адміністративного суду України від 23.08.2007 № 07.2-10/1, оскільки матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально- побутових питань тощо) є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою статті 33 Закону України “Про державну службу”, то вона не включається до заробітку, що враховується при призначені (перерахунку) пенсії державним службовцям. Також, згідно Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено , що у разі не ухвалення до 1 червня 2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, за Законом України «Про державну службу». В той же час з 01.06.2015 року Прикінцевими положеннями Закону України від 02.03.2015року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актив України щодо пенсійного забезпечення» скасовані норми щодо пенсійного забезпечення державних службовців, тому призначення ( перерахунок) пенсій не проводиться. З урахуванням зазначеного просили в позові відмовити. (а.с.16-17)

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини зазначені в позові.

В судовому засіданні представник відповідача Вакарчук В.М., яка діяла на підставі довіреності №33/10 від 11.01.2016 року, заперечувала проти визнання позовних вимог, наполягаючи на тому, що законних підстав для перерахунку пенсії відповідачу відповідно Закону України «Про державну службу» немає, оскільки остання звернулася з заявою щодо перерахунку її пенсії 29.12.2015 року, тобто після набрання чинності 01.06.2015 року Закону України від 02.03.2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актив України щодо пенсійного забезпечення». У зв'язку із зазначеним вважає дії управління Пенсійного фонду України в Роздільняському районі правомірними та такими, що повністю відповідають вимогам законодавства, в зв'язку з чим наполягала на відмові у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, оглянувши пенсійну справу та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області з 10.06.2013 року, як утримувач пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Пенсія позивачці була розрахована на підставі довідки від10.06.2013р. №268 про складові заробітної плати за 24 місяці, в якій в графі «інші виплати» будь-які виплати були відсутні.

29.12.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою щодо перерахунку її пенсії та надала довідку Одеського обласного військового комісаріату від 29.12.2015р. № 641 про складові заробітної плати за період з 01.05.2011 року до 30.04.2013 року з урахуванням інших виплат, а саме: індексації, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області Рішенням №44 від 30.12.2015 року відмовило ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на ст.. 33 Закону України №3723 «Про державну службу» та Прикінцеві положення Закону України від 02.03.2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року (далі-Закон № 3723) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, за виконання обов'язків тимчасово-відсутніх працівників тощо).

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» N 1282- XII від 03.07.1991 року індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Вказане підвищення не передбачене нормою ст. 33 Закону № 3723 як складова частина заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення та матеріальна допомога на оздоровлення не враховується для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Згідно ст. 5 Закону України «Про соціальні послуги» №966 від 19.06.2003 року матеріальна допомога надається особам, що знаходяться у складній життєвій ситуації, у вигляді грошової або натуральної допомоги: продуктів харчування, засобів санітарії і особистої гігієни, засобів догляду за дітьми, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, палива, а також технічних і допоміжних засобів реабілітації.

Матеріальна допомога не відноситься до поняття надбавки та доплати, а тому матеріальна допомога на оздоровлення не враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до Рекомендацій Вищого адміністративного суду України від 23.08.2007 № 07.2-10/1, оскільки матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань тощо) є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою статті 33 Закону України “Про державну службу”, то вона не включається до заробітку, що враховується при призначені (перерахунку) пенсії державним службовцям.

За таких підстав, суд погодиться з думкою відповідача, що включення індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових проблем є неможливим, оскільки дані види виплат вже були включені до розрахунку пенсії на загальних підставах.

Крім того, вимоги позивачки щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» є такими, що суперечать чинному законодавству виходячи з наступного.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Статтями 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» визначались особливості призначення/перерахунку пенсії державним службовцям. Виходячи з того, що закон щодо призначення вказаних спеціальних пенсій ВР України так і не був прийнятий, то з 1 червня 2015 року положення про пенсії, які призначаються відповідно до вищезазначених законів України є недіючими.

Судом встановлено, що позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду в Роздільнянському районі Одеської області з заявою щодо перерахунку пенсії 29 грудня 2015 року, тобто після набрання чинності 01.06.2015 року Закону України № 213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», отже суд погоджується з думкою відповідача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, оскільки судом не встановлено факту порушення пенсійних прав позивачки з боку відповідача.

Керуючись ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 159-163 КАС України, Законами України «Про державну службу», «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про індексацію грошових доходів населення» п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області протягом десяти днів з часу її проголошення.

У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 19 лютого 2016 року.

Суддя С. І. Гринчак