МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
Справа №521/1304/16-а
Номер провадження №2а/521/103/16
1 лютого 2016 року м.Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Маркарова С.В.,
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_2 до Малиновського РВ у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протоколу про адміністративне правопорушення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії,-
28.01.2016 року ОСОБА_2 звернувся із вищезазначеним позовом, в якому просив визнати протокол винесений Малиновським РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області від 22.07.2015 року про притягнення його до адміністративної відповідальностіта зобов'язати Малиновський РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області вчинити певні дії.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, вважаю, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду в порядку ст.100 КАС України як такий, що поданий після закінчення строків, установлених законом з наступних підстав:
За ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Позовна заява подана ОСОБА_2 в порядку КАС України, що відповідає його вимогам.
Водночас, відповідно до ч.2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі, додержання позивачем вимог ст. 106 КАС України.
Так, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (ч. 1 ст. 99 КАС України), тобто можливість захисту прав і інтересів у багатьох випадках залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
Зазначене узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України (ухвала від 15.07.2009 року), в якій суд зазначив що, норма ст. 99 КАС України є бланкетною, її зміст говорить про те, що строк звернення до суду може бути встановлений іншим законом. При вирішенні справ пов'язаних із притягненням осіб до адміністративної відповідальності застосовується строк звернення до суду, встановлений статтею 289 КУпАП, тобто 10 днів з дня винесення постанови. В цьому випадку законодавець надає перевагу строку звернення до суду, встановленому іншим законом, а не КАС України. Тільки його застосування в цій категорії справ дозволяється за приписами ст. 99 КАС України.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.
Так, з матеріалів справи вбачається, що оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення серії ПН МОД №046548 була складена 22.07.2015 року, як і протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МОД №046548.
Оскаржувану постану позивач особисто отримав 24.07.2015 року, тобто зі вказаного часу знав про порушення свого права.
Поряд із тим, до суду із даним позовом позивач звернувся тільки 28.01.2016 року, тобто після закінчення строків, установлених законом.
Окрім того, при вирішення питання про відкриття провадження у справі суд враховує вимоги ч. 2 ст. 99 КАС України, за якими перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Стаття 102 КАС України надає позивачеві право на поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, однак, ОСОБА_2 таке питання із поданням позову не порушується.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
При таких обставинах, позовна заява ОСОБА_2 підлягає залишенню без розгляду, як подана після закінчення строків звернення до адміністративного суду, установлених законом.
Керуючись ст. 100 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Малиновського РВ у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протоколу про адміністративне правопорушення недійсним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається через Малиновський районний суд м.Одеси протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Суддя С.В. Маркарова