Постанова від 16.02.2016 по справі 822/90/16

Копія

Справа № 822/90/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Матущака В.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Агроленд" до Хмельницька об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Агроленд" (далі - ТОВ "УПК "Агроленд") звернулося до суду з позовом до Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати відповідача видати ТОВ "УПК "Агроленд" довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою №22-ОПП.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за рішенням власника розпочата процедура ліквідації ТОВ "УПК "Агроленд". Відповідно до норм Податкового кодексу України (далі - ПК України) відповідачем проведено документальну позапланову перевірку, за результатами якої виявлено ряд порушень, про що складено Акт та винесене податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 20.11.2015 №0001352201 про донарахування грошових зобов'язань з ПДВ за основним платежем в сумі 45674,00 грн. та за штрафним санкціями в сумі 22837,00 грн.

Позивачем у встановлений законодавством термін було сплачено визначені за результатами перевірки суми грошових зобов'язань (за основним платежем), відтак підстави для нарахування штрафних санкцій відсутні.

В подальшому після проведення розрахунків з бюджетом і завершення ліквідаційної процедури відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку, на підставі якої видано Довідку №1106/22/0038708957 від 25.12.2015, якою порушень з боку ТОВ "УПК "Агроленд" не встановлено.

Позивач зазначає, що повністю дотримався процедури зняття з обліку юридичної особи як платника податків, тоді як відповідач не виконав свого обов'язку щодо видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою №22-ОПП, не зважаючи на неодноразове звернення позивача із відповідними документами, передбаченими законодавством.

Позивач вважає, що вищезазначене є підставою для зобов'язання відповідача виконати відповідний обов'язок у судовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, та зазначено, що позовні вимоги позивач підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином. Подав заперечення проти даного адміністративного позову, в якому зазначає, що Довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів видається лише на підставі відсутності податкового боргу в інформаційних системах податкового органу.

У зв'язку із відсутністю нормативно-правових актів, які визначають порядок дій платників податків і контролюючих органів при скасуванні штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму визначеного контролюючим органом податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив у терміни, передбачені ПК України, згідно даних Хмельницької ОДПІ штрафні санкції за податковим повідомленням-рішенням №0001352201 від 20.11.2015 не скасовані.

Враховуючи викладене, представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 6 ст. 128 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається, розгляд справи проводиться в письмовому провадженні.

Дослідивши докази по справі, суд вважає що позов необхідно задовольнити з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, 13.08.2015 власником було прийняте рішення про припинення діяльності ТОВ "УПК "Агроленд" та призначено голову ліквідаційної комісії.

19.08.2015 дана інформація була внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та опубліковано у встановленому законом порядку.

Відповідно до пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України відповідачем проведено документальну позапланову перевірку платника податків, за результатами якої складено Акт перевірки №915/22/38708957 від 06.11.2015.

На підставі зазначеного Акта, відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення від 20.11.2015 №0001352201 про донарахування грошових зобов'язань з ПДВ за основним платежем в сумі 45674,00 грн. та за штрафним санкціями в сумі 22837,00 грн.

Встановлено, що 20.11.2015 позивачем у визначений законодавством термін було сплачено визначені за результатами перевірки суми грошових зобов'язань (за основним платежем), що підтверджується випискою по особовим рахункам ТОВ "УПК "Агроленд" з банку ПАТ "Вернум Банк" за період з 19.11.2015 по 22.11.2015.

10.12.2015 головою ліквідаційної комісії ТОВ "УПК "Агроленд" після завершення процедури ліквідації до Волочиського відділення Хмельницької ОДПІ подано:

1. відповідно до Наказу МФУ від 14.11.2014 №1130 "Про затвердження положення про реєстрацію платників податків на додану вартість":

- заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою №3-ПДВ,

- рішення про затвердження ліквідаційного балансу,

- ліквідаційний баланс.

2. відповідно до Наказу МФУ від 09.12.2011 №1588 "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів", Наказу Міндоходів України від 10.10.2013 №567 "Про затвердження порядку видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів":

- заяву встановленої форми.

18.12.2015 позивач повторно звернувся до відповідача з листом та просив діяти виключно в межах наданих повноважень та не допустити зволікань у видачі довідки про відсутність заборгованості по податках, зборах за формою №22-ОПП.

Однак, вищевказані звернення залишені контролюючим органом без належного розгляду з боку відповідача.

Обґрунтовуючи неможливість видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів форми 22-ОПП, відповідач у запереченні на адміністративний позов зазначив, що дана довідка видається лише на підставі відсутності податкового боргу в інформаційних системах податкового органу.

У зв'язку із відсутністю нормативно-правових актів, які визначають порядок дій платників податків і контролюючих органів при скасуванні штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму визначеного контролюючим органом податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив у терміни, передбачені ПК України, згідно даних Хмельницької ОДПІ штрафні санкції за податковим повідомленням-рішенням №0001352201 від 20.11.2015 не скасовані.

Однак суд не погоджується із таким твердження відповідача, виходячи з наступного.

Згідно з пунктами 11.5, 11.17 розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами та доповненнями (далі - Порядок), якщо платником податків подавалась заява за ф. N 8-ОПП, та після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів, у разі відсутності заперечень контролюючого органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи, визначених пунктом 11.27 цього розділу, та встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, контролюючий орган складає довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою N 22-ОПП (додаток 20).

Відповідно до пункту 35 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України визначено, що тимчасово, до 31 грудня 2016 включно, платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн гривень, штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені цим Кодексом, скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов'язання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору. При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов'язання не підлягає подальшому оскарженню.

Дані норми встановлюють виключні підстави для скасування нарахованих фінансових санкцій, а саме:

- подання заяви за ф. N 8-ОПП;

- проведення документальної позапланової перевірки платника податків;

- відсутність заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків;

- дата - до 31.12.2016;

- обсяг доходів та/або операцій платника податків за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн гривень;

- обов'язкова сплата суми податкового зобов'язання без оскарження податкового повідомлення-рішення;

- обов'язкова сплата суми податкового зобов'язання в терміни, визначені цим Кодексом.

Також даною нормою встановлений обов'язок контролюючого органу скасувати штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов'язання, протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов'язання.

Суд встановив, що за результатами проведеної контролюючим органом перевірки, відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 20.11.2015 №0001352201 про донарахування грошових зобов'язань з ПДВ за основним платежем в сумі 45674,00 грн. та за штрафним санкціями в сумі 22837,00 грн.

Сума нарахованого грошового зобов'язання підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.

Встановлено, що 20.11.2015 позивачем, тобто у визначений законодавством термін було сплачено визначені за результатами перевірки суми грошових зобов'язань (за основним платежем), що підтверджується випискою по особовим рахункам ТОВ "УПК "Агроленд" з банку ПАТ "Вернум Банк" за період з 19.11.2015 по 22.11.2015.

Також встановлено, що за попередній звітний період 2014 обсяг доходів та/або операцій ТОВ "УПК "Агроленд" складав 9 млн грн.

Отже, аналізуючи викладене, а також враховуючи, що встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби є обов'язком відповідача, суд вважає, що позивачем дотримано усі вимоги пункту 35 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, відтак підстави для не скасування штрафних санкцій відсутні.

Крім того в подальшому після проведення розрахунків з бюджетом і завершення ліквідаційної процедури відповідачем проведено повторно документальну позапланову виїзну перевірку, на підставі якої видано Довідку №1106/22/0038708957 від 25.12.2015, якою визначено, що порушень з боку ТОВ "УПК "Агроленд" не встановлено.

Отже, суд зазначає, що встановлені судом обставини свідчать про дотримання позивачем порядку зняття з обліку юридичної особи як платника податків та виконання всіх умов для складання відповідачем довідки щодо відсутності заборгованості з податків, зборів (обов'язкових платежів). Наведене, у свою чергу, свідчить про обов'язок відповідача у даному випадку видати платникові довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою № 22-ОПП.

Невиконання ж суб'єктом владних повноважень встановленого чинним законодавством обов'язку є підставою, зокрема, для зобов'язання такого суб'єкта виконати відповідний обов'язок у судовому порядку.

Такий висновок суду повністю узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду, викладеній в постанові суду від 21.10.2015 по справі К/800/68576/14.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, на користь позивача слід присудити понесені ним витрати у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 1378,00 грн.

Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Хмельницьку об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Агроленд" довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою №22-ОПП.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Агроленд" судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча сто триста вісімнадцять) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/В.В. Матущак

"Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак