Копія
Справа № 822/51/16
17 лютого 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретаріГненній Ю.І.
за участі:представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності, дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернулась в Хмельницький окружний адміністративний суд з адміністративним позовом в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (далі - ГУ Держгеокадастру, відповідач) щодо розгляду, у встановлені законодавством України строки, заяв про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності площею (кожної окремо) 37,9195 га; 47,0882 га; 32,8459 га; 25,3897 га; 39,0828 га; 12,6240 га;14,3610 га; 5,0710 га; 16,4269 га; 80,1018 га, які знаходяться за межами населених пунктів сільських рад Ізяславського району Хмельницької області; визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок та зобов'язати ГУ Держгеокадастру у строк передбачений ст.123 Земельного кодексу України розглянути подані позивачем заяви про затвердження проектів землеустрою.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в жовтні 2014 року та в липні 2015 року зверталась до відповідача із заявами про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею близько 310 га для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів сільських рад Ізяславського району Хмельницької області, однак вказані заяви залишались без розгляду більше року. Вказує, що листами відповідача від 27-28.10.2015 року у затвердженні проектів землеустрою на вищевказані земельні ділянки відмовлено з посиланням на відсутність у поданих позивачем документах таких, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти здобутої в аграрному навчальному закладі. Такі документи позивачем були подані, а відповідач, в свою чергу, не навів законних підстав для повторного їх подання. В зв'язку з чим, ОСОБА_3 змушена звернутись до суду за захистом порушеного права.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив позов задовольнити з підстав, що зазначені у позовній заяві.
Відповідач уповноваженого представника відповідача в судове засідання по справі не направив, хоча його представник належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача , вивчивши доводи адміністративного позову та наявні у матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Наказами Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області, правонаступником якого є ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, від 08 травня 2014 року надано дозволи на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства стосовно земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів: Сахновецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області площею 5,0710 га; 14,3610 га; 16,4269 га та 80,1019 га; Великопузирківської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області площею 12,6240 га та 39,0828 га; Тернавської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області площею 25,3897 га та 32,8459 га; Шекеринецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області площею 37,9195 га та 47,0882 га.
Доказами, які знаходяться в матеріалах справи підтверджується, що 09 жовтня 2014 та 09 липня 2015 року позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру із заявами про затвердження проектів землеустрою щодо відведення вищезазначених земельних ділянок за межами Сахновецької, Великопузирківської, Тернавської та Шекеринецької сільських рад Ізяславського району Хмельницької області.
У якості додатків до вищеназваних заяв позивачем були надані: оригінали проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок; оригінали витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок; проекти договорів оренди з відповідними додатками.
Факт отримання вищевказаних документів підтверджується підписами відповідального працівника ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області із зазначенням дати на документах, а саме - 09 жовтня 2014 року та відповідно 10 липня 2015 року.
Листами відповідача від 27-28 жовтня 2015 року у затвердженні проектів землеустрою на вищевказані земельні ділянки відмовлено з посиланням на відсутність у поданих позивачем документах таких, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти здобутої в аграрному навчальному закладі.
Однак, відповідно до поданої позивачем 05 березня 2014 року відповідачу заяви про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходяться сільських рад Ізяславського району Хмельницької області, копія якої знаходиться в матеріалах справи, позивачем надані копії трудової книжки, записами в якій підтверджується досвід роботи ОСОБА_3 в сільському господарстві.
Згідно ч.4 ст.122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.1 ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Згідно ч.ч.2, 3 ст.123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Органам виконавчої влади, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади в межах своїх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства встановлений ст.7 Закону України "Про фермерське господарство". Зокрема, для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державно, адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.
Аналогічно нормам, визначеним у ЗК України, абз.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про фермерське господарство", містить вимоги про те, що у заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №584 від 12.087.2015 року, затверджено перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, серед яких: виписка з трудової книжки громадянина із записами, які підтверджують стаж роботи в сільському господарстві; архівна довідка, що містить інформацію про стаж роботи громадянина в сільському господарстві, видана на підставі архівних документів із зазначенням їх пошукових даних; копія трудового договору (угоди) між працівником і власником підприємства, організації, уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за яким (якою) працівник виконував роботи (надавав послуги) у сільському господарстві; виписка з погосподарської книги про ведення особистого селянського господарства або участь у веденні особистого селянського господарства; відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про види економічної діяльності у галузі сільського господарства, що здійснюються фізичною особою-підприємцем.
Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
За ч.6 ст.123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до абз.2 ч.10 ст.123 ЗК України здійснюється рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення.
Згідно з ч.13 ст.123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до частини 1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Виходячи з наведених норм права та встановлених дійсних обставин справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 виконано всі передбачені чинним законодавством України умови, необхідні для відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею близько 310 га для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів сільських рад Ізяславського району Хмельницької області, адже усі документи необхідні на надання дозволів на розробку відповідних проектів землеустрою подані.
Відповідач, який в свою чергу, такі дозволи надав, не довів правомірності порушення встановлених чинним земельним законодавством України строків розгляду заяв позивача на затвердження проектів землеустрою та не навів законних підстав для повторного подання документів, що підтверджуються стаж роботи в галузі сільського господарства.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі. За ч.1 ст.98 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Суд встановив, що за подання позовної заяви до суду, позивач сплатив судовий збір на загальну суму 1102,40 грн., що підтверджується квитанціями №N17VU46936 від 13 січня 2016 року та N17VU58715 від 22 січня 2016 року. В зв'язку із задоволенням позовних вимог, вказана сума підлягає стягненню на користь ОСОБА_3 за рахунок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Керуючись ст.ст.11, 71, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яка виявилась у не розгляді у встановлені законодавством України строки розгляду заяв про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності площею (кожної окремо) 37,9195 га; 47,0882 га; 32,8459 га; 25,3897 га; 39,0828 га; 12,6240 га;14,3610 га; 5,0710 га; 16,4269 га; 80,1018 га за межами населених пунктів сільських рад Ізяславського району Хмельницької області.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності площею (кожної окремо) 37,9195 га; 47,0882 га; 32,8459 га; 25,3897 га; 39,0828 га; 12,6240 га;14,3610 га; 5,0710 га; 16,4269 га; 80,1018 га за межами населених пунктів сільських рад Ізяславського району Хмельницької області.
Стягнути на користь ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судові витрати в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ідентифікаційний код 39767479.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 18 лютого 2016 року 12:50.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук
"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук