Дата документу 16.02.2016
Справа № 320/827/16-ц
16 лютого 2016 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Ніколової І.С.,
при секретарі - Колесніковій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту встановлення народження дитини, зацікавлена особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Мелітополь реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області, суд, -
Заявниця звернулась до суду з заявою, відповідно до якої простить встановити факт народження її сина ОСОБА_2, що народився 08.06.2015 року в м. Алчевськ Луганської області, мати - ОСОБА_1, батько - ОСОБА_3, зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області провести державну реєстрацію факту народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та допустити негайне виконання рішення суду. Заявниця зазначила, що вона перебуваючи в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, 08.06.2015 року народила сина - ОСОБА_2 в пологовому будинку м. Алчевськ Луганської області. У відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Алчевського міського управління у Луганській області вона отримала свідоцтво про народження сина серії І-ЕД №327330 від 20.06.2015 року. Виїхавши з території Луганської області вона дізналась, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відомостей про свідоцтво про народження її сина не має, коли вона звернулась до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Мелітополю реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області з заявою про проведення реєстрації народження дитини у відповідності з законодавством України, оскільки і вона, і її чоловік є громадянами України, то отримала відмову, оскільки не має відповідних документів, а саме довідки з пологового будинку, яка була надана нею для отримання свідоцтва про народження у м. Алчевськ. Просить встановити факт народження дитини.
Заявниця в судове засідання не з'явилась, від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, наполягає на задоволенні заяви.
Представник заінтересованої особи - відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області в судове засідання не з'явилась, від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, заперечень по справі не має.
Вивчивши матеріали цивільної справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню за наступними підставами.
Судом встановлено, що 27.06.2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Алчевського міського управління у Луганській області зареєстровано шлюб між заявницею та ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб,актовий запис № 347. /а.с.9/.
Від шлюбу 08.06.2015 року у них народився син, про що свідчить свідоцтво про народження сина серії І-ЕД №327330 від 20.06.2015 року /а.с.8/.
Також, судом встановлено, що заявники є громадянами України /а.с.4-7,9/.
З метою реєстрації народження дитини заявники звернулись до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, однак їм було відмовлено у вказаній реєстрації, оскільки ними не були надані встановленого зразка документи, які підтверджують факт народження дитини /а.с.11/.
Згідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Пунктом 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5(у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року № 3307/5) встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма N 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N 545(z1150-06), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма N 103-1/о (z1151-06), форма якої затверджена наказом Міністерства здоров'я України від 08 серпня 2006 року N 545 (z1150-06), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за N 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою,встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я (9-2013-п), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року N 9.
Статтею 9 ч.2,3,4 України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до ст.17 ч.1 цього Закону у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
З аналізу вищенаведеного законодавства, суд приходить до висновку, що ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою. Свідоцтво про народження, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Алчевського міського управління у Луганській області, який створений та діє у порядку, не передбаченому законом, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Пунктом 7 ч. 1ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно ч. 2ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Отже, оскільки заявниця не має можливості надати для реєстрації народження дитини документи, передбачені законодавством України, з метою захисту її законних прав та інтересів, як громадянки України, її дитини суд вважає необхідним встановити факт народження ОСОБА_2, що народився 08.06.2015 року в м. Алчевськ Луганської області, мати - ОСОБА_1, батько - ОСОБА_3.
Також з метою захисту прав заявників та їх дитини, суд вважає можливим відповідно до статті 7 Європейської конвенції про здійснення прав дітей від 25.01.1996 року, ратифікованої Законом України № 69-V від 03.08.2006 року, допустити негайне виконання рішення суду.
Вимога заявників в частині зобов'язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області про проведення реєстрації факту народження ОСОБА_2 та видачі відповідного свідоцтва про народження, задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до п.3.17 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" рішення суду про встановлення факту народження, постановлене судом у разі неможливості їх реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану є підставою для державної реєстрації такого факту.
Керуючись ст.ст. 208,209,212-215,234,256-259 ЦПК України, ст.ст.13,18 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,суд
ОСОБА_4 Едуардівни про встановлення факту встановлення народження дитини, зацікавлена особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Мелітополь реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області - задовольнити частково.
Встановити факт народження ОСОБА_2, що народився 08.06.2015 року в м. Алчевськ Луганської області, мати - ОСОБА_1, батько - ОСОБА_3.
Рішення підлягає негайному виконанню.
В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Ніколова І.С.