Ухвала від 18.02.2016 по справі 817/197/16

УХВАЛА

Справа № 817/197/16

18 лютого 2016 року м. Рівне Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Гломб Ю.О., перевіривши виконання вимог статті 106 КАС України за позовною заявою

Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі

до

Приватного сільськогосподарського підприємства "Злагода"

про стягнення заборгованості із фактичних витрат на виплату та доставку пенсій

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі звернулось з адміністративним позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Злагода" про стягнення заборгованості по витратах на виплату та доставку пенсій.

Відповідно до частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Мінімальна заробітна плата з 01.01.2016 становить 1378,00 грн.

З матеріалів позовної заяви встановлено, що позивач просить стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Злагода" на користь Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі заборгованість по витратах на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з вересня 2015 року по січень 2016 року в розмірі 1950,83 грн. Таким чином, позовна заява містить вимогу майнового характеру.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати - 1378,00 грн.

Отже, позивачу слід сплатити судовий збір в розмірі 1378,00 грн.

Вказаний судовий збір слід перераховувати за наступними реквізитами: р/р 31211206784002; одержувач: УДКСУ у м.Рівному (м.Рівне) 22030101; банк одержувача: ГУ ДКСУ у Рівненській області; код ЄДРПОУ одержувача: 38012714; МФО: 833017.

Всупереч викладеному, позивачем не додано до позовної заяви документу про сплату судового збору.

Позивачем в адміністративному позові заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування клопотання зазначає, що державні асигнування спрямовуються лише на виплату пенсій. Відтак в управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі відсутні кошти для сплати судового збору.

Розглянувши клопотання позивача, дослідивши матеріали позовної заяви, суддя зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України зобов'язано органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Згідно з ч.1 ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Законом України №484-VIII від 22.05.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" статтю 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI викладено у новій редакції, відповідно до якої органи Пенсійного фонду України виключено з переліку пільговиків по сплаті судового збору. Відтак, з моменту набрання чинності новою редакцією статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI органи Пенсійного фонду України зобов'язані сплачувати судовий збір при зверненні до суду.

Пунктом 2 Закону України №484-VIII від 22.05.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

Таким чином, фінансування державних органів відповідними коштами для сплати судового збору передбачено законом.

Лише у виняткових випадках суд може звільнити особу від сплати судового збору не порушуючи принципу юридичної рівноваги та враховуючи скрутне матеріальне становище викликане об'єктивними обставинами, що підтверджуються відповідними доказами. Попри це, управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі не надало суду жодних доказів на підтвердження обставин покладених в основу доводів про скрутне матеріальне становище та неможливість сплати судового збору.

Крім того, суд зазначає, що обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати.

За таких обставин клопотання про звільнення від сплати судового збору є безпідставним, а тому до задоволення не підлягає.

Відповідно до ч.1 ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

На підставі викладеного, суддя дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України, а тому підлягає залишенню без руху. Позивачу недоліки позовної заяви слід усунути шляхом подання до суду документу про сплату судового збору в розмірі 1378,00 грн.

Для усунення недоліків судом встановлюється строк до 29 лютого 2016 року.

Керуючись ст.88, ч.1 ст.108 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі про звільнення від сплати судового збору у справі №817/197/16 - відмовити.

Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі до Приватного сільськогосподарського підприємства "Злагода" про стягнення заборгованості із фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - залишити без руху.

Встановити Управлінню Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі строк для усунення недоліків позовної заяви - до 29 лютого 2016 року.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з позовом.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Гломб Ю.О.