Постанова від 11.02.2016 по справі 514/1684/15-а

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа № 514/1684/15-а

Провадження по справі№ 2-а/514/2/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2016 року смт Тарутине

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді М.В. Козирєва

за участю секретаря О.В. Терзі

представників сторін:

позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2 (начальника Управління ПФУ)

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Тарутинському районі Одеської області (далі - Управління ПФУ) про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування у заробіток для призначення пенсії державного службовця середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати та сум, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок, зобов'язання провести нарахування пенсії за віком з урахуванням інших виплат у сумі 28766, 59 гривень, відображених у довідці Арцизької ОДПІ ГУ Фіскальної служби України в Одеській області від 6 серпня 2015 року № 7484/9/15-07-05-01-19 та перерахувати суми виплаченої пенсії з 21 березня 2015 року в розмірі 90 відсотків заробітної плати.

Позивач послалась на те, що вона отримує пенсію за віком, яка була призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» з 7 вересня 2011 року. Приводом для призначення пенсії стала її заява про призначення пенсії та довідка про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

21 вересня 2015 року Позивач звернулась до Управління ПФУ з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутових потреб та сум індексації заробітної плати за 60 календарних місяців роботи, які зазначені у довідці Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 6 серпня 2015 року № 7484/9/15-07-05-01-19.

Листом від 24 вересня 2015 року № 26/П-01 Управління ПФУ повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відсутній відповідний акт Кабінету Міністрів України, на підставі якого визначалися б умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.

Таким чином позивач вважає, що не включення зазначених виплат (у графах «Інші виплати»), зокрема сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за період 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією на загальну суму 28766,59 гривень, до розрахунку її пенсії є протиправними і просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії із врахуванням інших виплат, згідно наданої довідки, з 21 березня 2015 року.

Відповідач - Управління ПФУ в Тарутинському районі Одеської області подав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову, вважає його необґрунтованим та просить відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог. В письмових запереченнях відповідач пояснив, що листи від 14 вересня 2015 року № 24/П-01 та від 24 вересня 2015 року № 26/П-01 він не вважає правовими актами індивідуальної дії, тому вони оскарженню не підлягають. Окрім того, в запереченнях Відповідач зазначив, що чинним законодавством не передбачено терміну нарахування пенсії, довідка від 6 серпня 2015 року, на яку посилається відповідач, не містить суми 28766,59 гривень і перерахунок пенсії позивачу не може бути проведений з 21 березня 2015 року, позаяк позивач звернулась із такою вимогою лише 21 вересня 2015 року. Також, відповідач послався на те, що п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.

Так, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Згідно приписів п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до Преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, і зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Судом встановлено, що протоколом Управління ПФУ від 19 жовтня 2011 року № 1/236 Позивачеві призначена пенсія за віком з 7 вересня 2011 року (а.с. 13).

21 вересня 2015 року позивач звернулась до Управління ПФУ з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, соціально-побутових потреб та сум індексації заробітної плати та надала Довідку від Арцизької ОДПІ ГУ Фіскальної служби України в Одеській області від 6 серпня 2015 року № 7484/9/15-07-05-01-19 про складові заробітної плати за 60 місяців підряд перед зверненням за пенсією (а.с. 20, 24-27).

У зазначеній довідці в графі «інші виплати (індексація заробітної плати)» вказана загальна сума виплат 2504,06 гривень, в графі «інші виплати (матеріальна допомога)» зазначена сума 22055,46 гривень. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 26, 27).

Листом від 24 вересня 2015 року № 26/П-01 Управління ПФУ повідомило Позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відсутній відповідний порядок, який повинен бути затверджений Кабінетом Міністрів України (а.с. 21).

Однак, суд з такими доводами відповідача не погоджується.

Так, за змістом статті 37 Закону «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За змістом п. 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції на момент звернення за пенсією та її призначення) установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати за 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією, виданої Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 6 серпня 2015 року № 7484/9/15-07-05-01-19, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 26).

Таким чином, матеріальна допомога та індексація грошових доходів населення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії відповідача.

Таких висновків дійшов Верховний Суд України у постановах від 20 лютого 2012 року (справа 21-430а11) та від 4 березня 2014 року (справа № 21-3а14) (а.с. 62-66, 67-70).

Таким чином, на думку суду, в розрахунок пенсії за віком ОСОБА_1 повинні бути включені суми отриманих нею інших виплат (матеріальної допомоги та індексації заробітної плати), оскільки на ці виплати нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо вимог позивача врахувати при перерахунку пенсії суму 28766,59 гривень суд зазначає наступне.

Так, у довідці Арцизької ОДПІ ГУ Фіскальної служби України в Одеській області від 6 серпня 2015 року № 7484/9/15-07-05-01-19 у графах «інші виплати (індексація заробітної плати)» та «інші виплати (матеріальна допомога)» зазначені суми 2504,06 гривень та 22055,46 гривень відповідно (сумарно 24559,52 гривень).

Позивач надав до суду самостійно зроблений розрахунок цієї суми із застосуванням коефіцієнтів підвищення, на суму 28766,59 гривень (а.с. 55).

Проте, суд не погоджується з тим, що такий розрахунок повинен здійснювати позивач.

Так, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що порядок коригування виплат, зазначених у пункті 1 цієї постанови, при призначенні пенсії встановлюється Міністерством праці та соціальної політики разом з Міністерством фінансів.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11 серпня 2003 року № 226/509 затверджено «Порядок коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно якого розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані, виходячи з посадового окладу та рангу, до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати. Інші виплати, які розраховуються, виходячи з посадового окладу, коригуються на коефіцієнт підвищення, який визначається у вищезазначеному порядку шляхом ділення посадових окладів. Розміри посадових окладів і надбавок за ранги за станом на останній день до підвищення заробітної плати визначаються за довідками установ чи організацій. Якщо з моменту підвищення заробітної плати працівника було переведено на іншу посаду, то коефіцієнт підвищення визначається з урахуванням посадового окладу та надбавки до нього за ранг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за займаною посадою за станом на останній день перед підвищенням заробітної плати. Розмір виплат, нарахованих працівникові з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, не коригується.

Таким чином, коефіцієнти підвищення розраховуються окремо для кожного працівника на підставі відповідних довідок установ чи організацій органами Пенсійного фонду України, а не громадянами, яким пенсія призначається.

Судом встановлено, що за період січня 2006 року - грудня 2010 року Позивачу нараховано інших виплат (матеріальну допомогу та індексацію) на загальну суму 24559,52 грн. (а.с. 26).

Отже, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплат матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за період січня 2006 року - грудня 2010 року на загальну суму 24559,52 грн., з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням коефіцієнтів підвищення, передбачених наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11 серпня 2003 року № 226/509.

Суд також не погоджується з доводами відповідача про відсутність підстав для задоволення позову з огляду п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки ці норми не розповсюджуються на пенсіонерів, яким пенсії вже були призначені.

Стосовно позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії з 21 березня 2015 року з урахуванням інших виплат, в розмірі 90 відсотків заробітної плати, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернулась до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії та відповідною довідкою про наявність додаткових складових її заробітної плати (матеріальної допомоги та індексації заробітної плати) 21 вересня 2015 року, таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з 01 жовтня 2015 року (а.с. 20).

Як вже зазначалось судом, за змістом статті 37 Закону «Про державну службу» (у редакції, чинній станом на 7 вересня 2011 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отже вимоги позивача щодо перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків заробітної плати задоволенню не підлягають.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 256 КАС України постанова суду про присудження виплати пенсій підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини, і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області щодо відмови 24 вересня 2015 року у перерахунку пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням виплат матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за період січня 2006 року - грудня 2010 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області провести з 01 жовтня 2015 року перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги за період січня 2006 року - грудня 2010 року на суму 22055,46 грн. та індексації заробітної плати за період січня 2006 року - грудня 2010 року на суму 2504,06 грн. і з урахуванням коефіцієнтів підвищення, передбачених наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11 серпня 2003 року № 226/509.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області виплатити різницю між пенсією, яка була виплачена ОСОБА_1 з 01 жовтня 2015 року, та пенсію, що мала бути нарахована ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги за період січня 2006 року - грудня 2010 року на суму 22055,46 грн. та індексації заробітної плати за період січня 2006 року - грудня 2010 року на суму 2504,06 грн. і з урахуванням коефіцієнтів підвищення, передбачених наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11 серпня 2003 року № 226/509.

В іншій частині вимог відмовити.

Звернути постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Суддя М.В. Козирєв