Справа № 466/9347/15-ц
“10“ лютого 2016 року Шевченківський районний суд м.Львова у складі:
головуючої - судді ЛУЦІВ-ШУМСЬКОЇ Н.Л.
секретар РЕПЕТА К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради, ЛКП «Залізничнетеплоенерго», ПАТ «Львівгаз» про визнання протиправним рішення, зобов'язання до вчинення дій, -
11 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради, ЛМКП «Львівтеплоенерго», ПАТ «Львівгаз», в якому просить визнати протиправною відмову ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради у наданні дозволу на від'єднання квартири №55 на вул. Величковського,30-а в м. Львові від мережі централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення і зобов'язання надати дозвіл на від'єднання квартири №55 на вул. Величковського,30-а в м. Львові від мережі централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, зобов'язати ПАТ «Львівгаз» розробити та надати технічні умови на облаштування в квартирі №55 на вул. Величковського,30-а в м. Львові автономного опалення, зобов'язати ЛМКП «Львівтеплоенерго» розробити та надати технічні умови на відключення квартири №55 на вул. Величковського,30-а в м. Львові від мережі централізованого опалення.
В позовній заяві зазначив про те, що 14.10.2015 року листом № 36-2579 ОСОБА_2 районна адміністрація Львівської міської ради відмовила йому у наданні дозволу на відключення належної йому на праві приватної власності квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення та влаштуванні ним у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення. Мотивує це тим, що відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання проводиться тільки для житлових будинків в цілому за умови висловленої письмової згоди усіх мешканців будинку. Дії Відповідача по вказаній відмові вважає неправомірними.
ОСОБА_2 районна адміністрація ставить його в залежність від інших мешканців будинку, які в даний час не мають можливості встановити індивідуальне теплопостачання. У зв'язку з такою відмовою він не може від'єднатися від незадовільно функціонуючої системи центрального опалення, вимушений оплачувати у завищеному розмірі, часто, фактично ненадані йому послуги по теплопостачанню квартири, чим грубо порушуються його права і свободи, встановлені ст.41 Конституції України.
Ухвалою суду в якості належного відповідача замість ЛМКП «Львівтеплоенерго» залучено ЛКП «Залізничнетеплоенерго».
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити виходячи в обставин наведених у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради ОСОБА_4, представник відповідача ЛМКП «Залізничнетеплоенерго» Терех - ОСОБА_5 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили.
Представник відповідача «ПАТ «Львівгаз» в судове засідання не з'явився, скерував в суд заяву, в якій просив відмовити в задоволенні позову, мотивуючи це тим, що відключення передбачено не у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача, а у багатоквартирних будинках з ініціативи споживачів (окремого житлового будинку). При висловленні згоди усіх мешканців будинку на відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання належить звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при виконавчому комітеті Львівської міської ради.
Заслухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши обставини справи, права та обов'язки сторін, дослідивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.10, ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі.
За загальними положеннями ЦПК України обов'язок суду під час ухвалення рішення вирішити, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги позивача та якими доказами вони підтверджуються; перевірити наявність чи відсутність певних обставин за допомогою доказів шляхом їх оцінки; оцінити подані сторонами докази та дійти висновку про наявність або відсутність певних юридичних фактів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири №55 у буд. №30а на вул. Величковського у м. Львові, де проживає зі своєю сім'єю. Квартира розташована на 8-му поверсі 10-поверхового будинку.
З метою влаштування автономного опалення в квартирі позивач 22.09.2015р. звернувся до ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради про надання дозволу на відключення квартири від мереж центрального опалення.
Міжвідомча комісія з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання при ОСОБА_2 районній адміністрації на засіданні 13.10.2015р. прийняла рішення про відмову ОСОБА_1 у надані дозволу на відключення квартири від мереж центрального опалення з встановленням індивідуального опалення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630 (зі змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007р. №1268).
Листом від 14.10.2015р. ОСОБА_2 районна адміністрація Львівської міської ради повідомила ОСОБА_1 про вказане рішення міжвідомчої комісії.
Відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630 (зі змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007р. №1268), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мережі центрального опалення і постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок), який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005р., затвердженим у Мін'юсті 06.11.2007р. за № 1478/11758. Вказаними документами внесені принципові зміни щодо відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води (з подальшим встановленням індивідуального опалення).
Згідно пунктів 24,25 Правил надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.05 № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 4 від 22.11.2005 року із змінами, внесеними наказом 169 від 06.11.2007 року, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (пункт 2.1).
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-,водо-, теплопостачання (пункт 2.2).
При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП (підпункт 2.2.1).
Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку (підпункт 2.2.2).
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк (підпункт 2.2.3).
Враховуючи вищенаведене, позивач вправі був би відключитися від системи центрального опалення за умови дотримання вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 4 від 22.11.2005 року, зокрема, за наявності згоди всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку на відключення від системи централізованого опалення всього будинку, яка (згода) в даному конкретному випадку була відсутня.
Постановою Верховного Суду України від 16 травня 2011року за № 6-9-гс-11 визначено, що питання про відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. № 630, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи усіх споживачів. Відключення будинку відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Такого рішення про відключення багатоквартирного будинку від мереж централізованого теплопостачання за заявою усіх споживачів проживаючих у цьому будинку міжвідомчою комісією не приймалося.
Відповідно до положень ч.6 ст.11 ЦК України, у випадках встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на дані норми закону, відмова ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради у наданні позивачу дозволу на від'єднання його квартири від мережі централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення є правомірною.
Покликання позивача на ч.2 ст.383 ЦК України за якою власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого,- за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку, є безпідставним, оскільки в даному випадку мова іде по втручання в загальнобудинкову мережу центрального опалення і гарячого водопостачання.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд робить висновок, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.8,10,11,57,58,60,88,209,212,213,215 ЦПК України, суд, -
У позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради, ЛКП «Залізничнетеплоенерго», ПАТ «Львівгаз» про визнання протиправною відмови ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради у наданні дозволу на від'єднання квартири №55 на вул.Величковського,30-а в м.Львові від мережі централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення і зобов'язання надати дозвіл на від'єднання квартири №55 на вул.Величковського,30-а в м.Львові від мережі централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, зобов'язання ПАТ «Львівгаз» розробити та надати технічні умови на облаштування в квартирі №55 на вул.Величковського,30-а в м.Львові автономного опалення, зобов'язання ЛКП «Залізничнетеплоенерго» розробити та надати технічні умови на відключення квартири №55 на вул.Величковського,30-а в м.Львові від мережі централізованого опалення - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Шевченківський районний суд м.Львова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя ОСОБА_6