Ухвала від 16.02.2016 по справі 428/11194/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Олійник В.М.

ОСОБА_1 - ОСОБА_2

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2016 року справа №428/11194/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Ляшенка Д.В., Компанієць І.Д., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 09 грудня 2015 р. у справі № 428/11194/15-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2015 року ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (надалі - відповідач, Управління) про визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Сєвєродонецьку щодо перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до сі. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Луганської області від 02.04.20І5 року про заробітну плату з 02.04.2015 року з розрахунку 60% від суми місячного заробітку та зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Сєвєродонецьку провести перерахунок її пенсії за вислугу років згідно заяви від 02.04.2015 року та на підставі довідки прокуратури Луганської області від 02.04.2015 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10. 1995 № 358/95-ВР у редакції Закону України, що діяла станом на червень 201І року з розрахунку 90 % від суми місячного(чинного) заробітку -12293,08грн. без обмеження суми пенсійної виплати із 02.04.20 15 року (а. с. 1-10).

Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Сєвєродонецьку щодо перерахунку ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Луганської області від 02.04.2015 року про заробітну плату з 02.04.2015 року з розрахунку 60% від суми місячного заробітку.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Сєвєродонецьку провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії за вислугу років згідно заяви від з 02.04.2015 року та на підставі довідки прокуратури Луганської області від 02.04.2015 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР у редакції Закону України, що діяла станом на червень 2011 року з розрахунку 90 % від суми місячного(чинного) заробітку без обмеження суми пенсійної виплати та виплатити різницю між фактично виплаченою пенсією та перерахованою (а.с. 67-69).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій останній, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що робити перерахунок пенсії позивачу, виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати не має правових підстав, оскільки редакція статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на час звернення за перерахунком не містить раніше діючих положень, які дозволяли встановлювати цей розмір. На думку апелянта, відповідачем ніяким чином не були звужені зміст та обсяг прав позивача на пенсійне забезпечення, оскільки пенсія ОСОБА_3 після проведеного перерахунку збільшилась. Крім того, апелянт зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, встановлений КАС України, а саме, апелянт вказує, що перерахунок пенсії позивача зроблено з 02.04.2015 року на підставі розпорядження від 10.04.2015 року, а до суду позивач звернулась 03.11.2015 року. При цьому, на думку апелянта, позивач не наводить жодної причини, чому нею пропущено процесуальний строк звернення до суду (а.с. 72-75).

Судом першої інстанції справа розглянута в порядку скороченого провадження, тому відповідно до абз.4 частини восьмої статті 183-2 КАС України апеляційна скарга розглянута в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Як встановлено судом першої, апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 з 01.06.2011 року перебувала на обліку в УПФУ в Артемівському районі Луганської області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсію позивачу призначено у розмірі 90% від суми середньомісячного заробітку, що підтверджується протоколом 2256 від 14.06.2011 року (а.с. 16).

10.09.2012 року УПФУ в Артемівському районі Луганської області, де позивач перебувала на обліку, проведено перерахунок її пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 01.07.2012 року в розмірі 80% від середнього заробітку.

З серпня 2014 року, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Сєвєродонецьку.

02 квітня 2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу (01.06.2011 р.) (а.с. 64).

Відповідно до розпорядження 194958 від 03.06.2015 року, позивачу зроблено перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60% від середньомісячного заробітку (а.с. 21).

Задовольняючи позовні вимоги про перерахунок пенсії позивачу з 02 квітня 2015 року, суд першої інстанції дійшов до висновку, що зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у червні 2011 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії, тощо не можуть бути застосовані при перерахунку позивачу пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-XII.

Так, відповідно до частини 1 статті 50-1 якої (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” № 3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: “Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії ”.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VI змін не зазнали.

Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

За приписами частини 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у червні 2011 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії, тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи людини і громадянина, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання апелянта на ту обставину, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, встановлений КАС України колегія суддів не приймає до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджено, що перерахунок пенсії позивачу зроблено на підставі розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 03.06.2015 року, а до суду з адміністративним позовом позивач звернулась 03.11.2015 року, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого КАС України.

Аналогічна правова позиція висловлена в поставі Верховного Суду України №21-238а13 від 10.12.2013 року та № 21-2432а15 від 06.10.2015 року.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовані, тому підстав для скасування постанови немає.

Керуючись ст.ст. 24,183-2, 195, 198, 200, 205, 207, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області - залишити без задоволення.

ПостановуСєвєродонецького міського суду Луганської області від 09 грудня 2015 р. у справі № 428/11194/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та оскарженню не підлягає.

ОСОБА_1 ОСОБА_2

Судді І.Д. Компанієць

ОСОБА_4