Постанова від 08.02.2016 по справі 822/31/16

Копія

Справа № 822/31/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участі:представника позивача: ОСОБА_3, представника відповідача: ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Хмельницька АЕС" до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання бездіяльності і дй протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Хмельницька АЕС" (далі - ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС») звернулося до суду з позовом до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області (далі - Славутська ОДПІ), в якій просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Славутської ОДПІ, яка полягає:

- у не вчиненні дій з погашення суми податкового боргу ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС» з податку на прибуток код платежу - 11020100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" за рахунок надмірно сплачених сум з податку на прибуток по коду платежу - 11023100 "Податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності".

- у не врахуванні заяви ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС» про зарахування переплати надміру сплачених сум з податку на прибуток код платежу - 11020100 "Податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток по коду платежу - 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності".

2. визнати протиправними дії Славутської ОДПІ щодо нарахування ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС» пені в сумі 62960,01 грн. та її погашення в сумі 62960,01 грн. шляхом зарахування переплати з податку на прибуток код платежу - 11020100 "податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" в рахунок авансових внесків по коду платежу - 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності", що призвело до утворення недоїмки в сумі 62960,01 грн.

3. зобов'язати Славутську ОДПІ здійснити коригування даних в картці особового рахунку ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС» за платежем 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" шляхом здійснення облікової операції скасування нарахованої пені за період з 01.01.2013 по 31.10.2015 в сумі 62960,01 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в грудні 2012 до державного бюджету України позивачем було сплачено 99175060,00 грн. з призначенням платежу "авансова сплата податку на прибуток за січень-вересень 2013". Станом на 31.12.2012 переплата становила 143304790,75 грн. Позивач неодноразово звертався до податкового органу з заявами про зарахування наявної переплати з податку на прибуток у рахунок зарахування авансових внесків, що будуть нараховані за звітні поточні податкові періоди 2013. Вказав, що всупереч цьому, податковим органом нараховано пеню на загальну суму 32960,01 грн., яка погашалася за рахунок зарахованої податковим органом переплати з податку на прибуток, а тому вказана сума в кінцевому рахунку відображена як недоїмка, тобто борг перед бюджетом. Вважає бездіяльність, а в подальшому і дії контролюючого органу щодо нарахування пені внаслідок несвоєчасного зарахування відповідачем переплати з податку на прибуток в рахунок авансових внесків з податку на прибуток - протиправними.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила про задоволення позову повністю.

Представник відповідача надала суду письмові заперечення на позовну заяву, позов не визнала. Зазначила що дійсно позивачем було сплачено 99175060,00 грн. з призначенням платежу "авансова сплата податку на прибуток за січень-вересень 2013". В подальшому позивач звертався до податкового органу з заявами про зарахування наявної переплати з податку на прибуток у рахунок зарахування авансових внесків, що будуть нараховані за звітні поточні податкові періоди 2013. Однак, Нетішинським відділенням Славутської ОДПІ отримано лист №256/7/15-121 від 11.01.2013 ДПС у Хмельницькій області, в якому у зв'язку із змінами та доповненнями до Податкового кодексу України наголошено, що авансові внески є узгодженими податковими зобов'язаннями. При цьому при розрахунку узгодженої суми зобов'язань в цілях сплати авансових внесків з податку на прибуток надміру сплачені суми цього податку не враховуються. Враховуючи зазначене, відповідачем було відправлено позивачу лист з відмовою про зарахування переплати з податку на прибуток на авансові внески по податку на прибуток та повернення коштів на розрахунковий рахунок позивача.

Зарахування коштів в рахунок авансових внесків з податку на прибуток за січень-лютий 2013 Нетішинське відділення Славутської ОДПІ почало здійснювати лише з 29.03.2013. Відтак, внаслідок несвоєчасного зарахування податковим органом переплати з податку на прибуток для погашення авансових внесків на загальну суму 6234667,52 грн. відповідачем одночасно погашено суму авансових внесків за січень-лютий 2013 в розмірі 3692406,00 грн. та пеню в розмірі 46888,50 грн.(30500,29 грн.+16388,21 грн.), нараховану в період з 21.01.2013 по 28.03.2013 через несвоєчасне зарахування податку на прибуток в рахунок авансових внесків з цього податку. Вказане привело до нестачі коштів переплати податку на прибуток для погашення авансових внесків з податку на прибуток за березень 2013 в сумі 46888,50 грн.

30.03.2013 нараховано авансовий внесок з податку на прибуток за березень 2013 в розмірі 2542262,00 грн. Враховуючи викладене, у позивача утворилася недоїмка в сумі 46888,98 грн.

30.04.2013 було зараховано кошти з податку на прибуток для погашення авансових внесків на загальну суму 2542263,00 грн. з яких автоматично була знято кошти на погашення недоїмки в розмірі 46888,98 грн., пені в розміні 335,29 грн. (нарахованої за період з 01.04.2013 по 29.04.2013) та частково здійснено проплату авансового внеску за квітень 2013 в сумі 2495038,73 грн. Враховуючи викладене, у позивача утворилася недоїмка в сумі 47223,27 грн.

Станом на 06.10.2015 у позивача утворилася недоїмка в сумі 54283,05 грн.

В результаті об'єднання карток з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток дана сума недоїмки була перенесена в ІКП податку на прибуток та погашена за рахунок наявної переплати (нарахована пеня - 8676,96 грн.)

З таких підстав, просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані суду докази, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що 20.12.1996 державним реєстратором Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації ДП НАЕК "Енергоатом" зареєстроване як юридична особа, а 24.02.1998 створено ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС» без статусу юридичної особи.

У зв'язку із чим, як вбачається з матеріалів справи, ДП НАЕК "Енергоатом" нараховує та сплачує податок на прибуток, у том числі авансові внески з цього податку, за місцезнаходженням юридичної особи та її відокремлених підрозділів пропорційно питомій вазі витрат відокремлених підрозділів, що враховуються під час обчислення об'єкта оподаткування.

Тобто юридична особа одержує дані податкового обліку від створеної нею філії та розраховує суму податку на прибуток, що підлягає сплаті ним до бюджету одночасно за себе і за зазначену філію.

Відокремлені підрозділи зазначеної юридичної особи, відповідно зобов'язані подавати до податкового органу за своїм місцезнаходженням "Розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства".

В силу вимог пп.133.1.5 п.133.1 ст.133 ПК України, яким визначено, що платниками податку з числа резидентів є відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у підпункті 133.1.1 цього пункту, визначені відповідно до розділу I цього Кодексу, за винятком представництв, ВП «ХАЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» є платником податку на прибуток та перебуває на обліку в Славутській ОДПІ.

Судом встановлено і представником відповідача не заперечується, що 30.10.2012 ВП «ХАЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» подав до податкового органу розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2012, відповідно до якого податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств визначене в сумі 14490293,00 грн., а 11.02.2013 - розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств за 2012 рік, відповідно до якого податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств визначене в сумі 30507145,00 грн..

28.12.2012 згідно з платіжним дорученням №7445 ДП НАЕК «Енергоатом» сплачено податок на прибуток в сумі 99175060,00 грн. з призначенням платежу «авансова сплата податку на прибуток за січень-вересень 2013 за ВП «ХАЕС» ДП НАЕК «Енергоатом».

Станом на 31.12.2012 згідно з Актом звіряння ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС» та Нетішинським відділенням Славутської ОДПІ стосовно розрахунків з податку на прибуток підприємств по особовому рахунку за даними податкового органу переплата по податку на прибуток підприємств складала 143304790,75 грн.

Судом встановлено і представником відповідача не заперечується, що враховуючи наявну переплату 29.12.2012 ДП НАЕК «Енергоатом» неодноразово зверталося до Славутської ОДПІ з заявами про зарахування наявної переплати з податку на прибуток за 2012 рік, що виникла станом на 31.12.2012 по ВП «ХАЕС» у рахунок зарахування авансових внесків, за січень-лютий 2013 (№1874115 від 29.12.2012, №443/15 від 11.01.2013, №2101/15 від 14.02.2013, №4238/15 від 28.03.2013).

Державна податкова служба в Україні в листі від 01.04.2013 №4420/6/15-14/15-13 вказує на необхідність такого зарахування, зазначаючи наступне: "Для сплати платниками щомісячних авансових внесків з податку на прибуток наказом Міністерства фінансів України від 17.01.2013 №19 "Про затвердження змін до бюджетної класифікації" виділені спеціальні коди бюджетної класифікації. У зв'язку із цим Державною казначейською службою України відкриті відповідні рахунки для сплати платниками податку щомісячних авансових внесків з податку на прибуток.

Відповідно до п.87.1 ст87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів".

Як висновок у вказаному листі зазначено, що зарахування надміру сплачених грошових зобов'язань платника з податку на прибуток у сплату щомісячних авансових внесків може бути здійснене на підставі поданої платником відповідної заяви про таке зарахування.

Однак, незважаючи на наявність у відповідача чотирьох заяв позивача, вони залишені без задоволення.

З матеріалів справи вбачається, що зарахування коштів в рахунок авансових внесків з податку на прибуток за січень-лютий 2013 податковим органом почало здійснюватися лише з 29.03.2013.

Так, з облікової картки позивача вбачається, що внаслідок несвоєчасного (29.03.2013) зарахування податковим органом переплати з податку на прибуток в рахунок авансових внесків на загальну суму 6234667,52 грн. Славутською ОДПІ одночасно погашено суму авансових внесків за січень-лютий 2013 в розмірі 3692403,00 грн. та пеню в сумі 46888,50 грн.(30500,29грн.+16388,21грн.), нараховану в період з 21.01.2013 по 28.03.2013 через несвоєчасне зарахування відповідачем переплати позивача з податку на прибуток в рахунок авансових внесків з цього податку.

Такі дії податкового органу по нарахуванню пені з 21.01.2013 по 28.03.2013 в сумі 46888,50 грн. та її погашенню призвели до нестачі коштів переплати податку на прибуток для погашення авансових внесків з податку на прибуток за березень 2013 в сумі 46888,50 грн., що відображено в обліковій картці позивача по авансових внесках з податку на прибуток (код 11023100).

З облікової картки також вбачається, що 30.03.2013 податковим органом позивачу нараховано авансовий внесок з податку на прибуток за березень 2013 в сумі 2542262,00 грн.

В результаті несвоєчасного зарахування відповідачем переплати позивача з податку на прибуток в рахунок авансових внесків з податку на прибуток за січень-лютий 2013 в сумі 3692406,00 грн., нарахування пені та її погашення в сумі 46888,50 грн., станом на 30.03.2013 у ДП НАЕК «Енергоатом» утворилася недоїмка в сумі 46888,98 грн., тобто на суму пені, нарахованої і погашеної податковим органом та на суму недоплати - 0,48 грн. (яка погашена 30.04.2013).

З матеріалів справи вбачається, що 30.04.2013 податковим органом зараховано з податку на прибуток (код 11020100) в рахунок авансових внесків з податку на прибуток (код 11023100) кошти в сумі 2542263,00 грн., з яких автоматично було здійснено погашення недоїмки в сумі 46888,98 грн., пені в сумі 335,29 грн. (нарахованої за період з 01.04.2013 по 29.04.2013) та частково здійснено проплату авансового внеску за квітень 2013 в сумі 2495038,73 грн.(2542263,00 грн. - 46888,98 грн. - 335,29 грн.), внаслідок чого станом на 30.04.2013 по обліковій картці утворилася недоїмка в сумі 47223,27 грн.

Матеріали справи свідчать і представником відповідача не заперечується, що таким чином, станом на 06.10.2015 в ДП НАЕК «Енергоатом» недоїмка збільшилася і становила 62960,01 грн.(54283,57 грн. за 2013-2015 з них: 49653,95 грн. - 2013; 3685 грн. - 2014; 943,97 грн. - 2015 та в результаті об'єднання карток з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток дана сума недоїмки була перенесена в ІКП податку на прибуток та погашена за рахунок наявної переплати (нарахована пеня - 8676,96 грн.).

У зв'язку з вище викладеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку діям Славутської ОДПІ щодо нарахування позивачу пені за період з 21.01.2013 по 06.10.2015 на загальну суму 62960,01 грн. та її погашення, що призвело до виникнення заборгованості (недоїмки) з авансових внесків з податку на прибуток в сумі 62960,01 грн., суд виходить з наступного.

Згідно з пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України - податкове зобов'язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Визначення поняття, порядок нарахування та сплата податку на прибуток підприємств визначені та в повній мірі врегульовані ПК України, який набрав чинності з 01.01.2011.

В силу вимог ст.9 ПК України до загальнодержавних належать такі податки та збори: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; збір за першу реєстрацію транспортного засобу; екологічний податок; рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України; плата за користування надрами; плата за землю; збір за користування радіочастотним ресурсом України; збір за спеціальне використання води; збір за спеціальне використання лісових ресурсів; фіксований сільськогосподарський податок; збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства; мито; збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками; збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

Установлення загальнодержавних податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.

В липні 2012 Законом України від 05.07.2012 №5083-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" запроваджено сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств, починаючи з 01.01.2013.

У зв'язку з чим, наказом Міністерства фінансів України від 17.01.2013 №19 внесено зміни до бюджетної класифікації, затвердженої наказом МФУ від 14.01.2011 р. №11 "Про бюджетну класифікацію" (із змінами), а саме: Класифікацію доходів бюджету доповнено відповідними позиціями і код платежу 11020100 - "Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності" змінений на 11023100 - "Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності".

Таким чином, починаючи з 01.01.2013, платники податків (крім новостворених підприємств, підприємств, що займаються виробництвом сільськогосподарської продукції, неприбуткових організацій, а також підприємств, дохід яких за попередній звітний період не перевищує 10 мільйонів гривень) зобов'язані щомісяця сплачувати податок на прибуток у вигляді авансових внесків.

Законом України від 05.07.2012 №5083-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" доповнено пункт 2 підрозділу 4 Розділу ХХ "Перехідних положень Податкового Кодексу України, яким передбачено що платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 Кодексу, сплачують у січні-лютому 2013 авансовий внесок з цього податку в розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до положення пункту 57.1 статті 57 розділу ІІ ПК України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 млн. грн.) зобов'язані подавати у складі річної податкової звітності за 2012 рік розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають ними сплачуватися наступні дванадцять місяців (у березні-грудні 2013 та січні і лютому 2014), а саме: щомісячно у строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік.

Відповідно до п.п.17.1.10 ПК України платники податків мають право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

В силу вимог п.43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно до п.43.2 та п.43.3 ст.43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Згідно з п.43.5 ст.43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Ця стаття не містить будь-яких винятків (заборон) щодо видів податків, за якими не може бути здійснено погашення грошового зобов'язання за рахунок надміру сплачених сум такого зобов'язання, що вказує на наявність норми закону, якою платнику податку надано право та можливість погашення податкового зобов'язання (в тому числі щодо авансових внесків з податку на прибуток) за рахунок наявності сум надмірної сплати грошових зобов'язань. Таким чином, як статтями 17 та 87, так і жодною іншою нормою ПК України не встановлена заборона погашення авансових внесків з податку на прибуток за рахунок надмірно сплачених сум з цього ж податку.

Як зазначалося вище, нормами п.п.9.1, п.п.9.4 ст.9 ПК України встановлено вичерпний перелік загальнодержавних податків та зборів і, зокрема, передбачено такий вид податку як «податок на прибуток підприємств». Таким чином, термін «авансовий внесок з податку на прибуток» зазначає строк сплати одного й того ж виду податку - «податок на прибуток підприємств», а саме: його попередню оплату - авансування до наступного терміну сплати за підсумками річної декларації.

Систематичний аналіз вказаних норм ПК України свідчить про те, що надміру сплачену суму податку може бути не тільки повернуто в порядку ст.43 ПКУ, а і спрямовано на самостійне погашення грошових зобов'язань (а також на погашення податкового боргу) платника податків відповідно до вимог ст. 87 ПК України.

Зазначені норми ПК України не суперечать одна одній, а встановлюють порядок реалізації двох самостійних прав платника податку, які зазначені у п.п.17.1.10 ПК України - право на залік надміру сплачених сум податку (яке деталізовано у ст.87ПКУ) та право на повернення надміру сплачених сум податку (яке деталізовано у ст.43 ПКУ).

Враховуючи те, що податок на прибуток та авансовий внесок з податку на прибуток є одним й тим самим видом податку в розумінні ст.9 ПК України, суд звертає увагу, що податковий орган, в силу вимог п.87.1 ст.87 ПК України зобов'язаний був самостійно без будь-якої заяви платника податків здійснити зарахування суми надміру сплаченого 28.12.2012 позивачем платежу з податку на прибуток в сумі 99175060,00 грн. у рахунок авансового платежу з цього податку, що знайшло б своє відображення в обліковій картці позивача по коду 11023100 у вигляді наявної переплати з авансових внесків з податку на прибуток за 2013, яка автоматично зараховувалася б в рахунок їх сплати у визначені податкові періоди (щомісяця) і не призвело б до нарахування податковим органом пені і її безпідставного погашення.

Проте Славутською ОДПІ цього безпідставно здійснено не було, внаслідок чого позивач змушений був звернутися до суду про визнання такої бездіяльності протиправною.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що протиправна бездіяльність самого відповідача стала підставою для нарахування тим же податковим органом позивачу пені і її погашення за рахунок коштів, вчасно сплачених останнім, що в результаті призвело до виникнення у ВП «ХАЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» станом на 06.10.2015 «штучної» недоїмки в сумі 62960,01 грн.

Таким чином, дії податкового органу щодо нарахування і погашення пені за період з 21.01.2013 по 06.10.2015 на загальну суму 62960,01 грн., суд вважає протиправними, оскільки умовою, яка спричинила її виникнення було не порушення позивачем вимог ПК України щодо сплати податкових зобов'язань, а протиправна бездіяльність самого відповідача щодо не зарахування наявної переплати з податку на прибуток в рахунок авансових внесків з цього ж податку.

Крім того, судом встановлено, що податковим органом не лише безпідставно не здійснено зарахування наявної переплати позивача з податку на прибуток в рахунок авансових внесків з цього ж податку, але й всупереч вимог ст.43 та ст.87 ПК України не взято до уваги заяв позивача про таке зарахування: №18741/15 від 29.12.2012, №443/15 від 11.01.2013, №2101/15 від 14.02.2013 та №4238/15 від 28.03.2013, що також свідчить про протиправною бездіяльність відповідача, що виявилась у неврахуванні заяви про зарахування переплати з податку на прибуток з коду платежу - 11020100 "Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності" в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток код платежу - 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності".

Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Вищого адміністративного суду України, викладені в ухвалі суду К/800/5947/14 від 09.09.2014.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач при нарахуванні ВП «ХАЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» пені в сумі 62960,01 грн. та її погашенні в сумі 62960,01 грн. шляхом зарахування переплати з податку на прибуток код платежу - 11020100 "податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" в рахунок авансових внесків по коду платежу - 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності", що призвело до утворення недоїмки в сумі 62960,01 грн., діяв не на підставі, не в межах повноважень та не в спосіб, визначений чинним законодавством, а тому такі дії податкового органу є протиправними.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити коригування даних в картці особового рахунку ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС» за платежем 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" шляхом здійснення облікової операції скасування нарахованої пені за період з 01.01.2013 по 31.10.2015 в сумі 62960,01 грн., суд виходить з такого.

Порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства встановлено Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 18.07.2005 за №276 (далі - Інструкція №276).

В силу вимог п.1.4 Інструкції №276 облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Пунктом 1.6 Інструкції №276 встановлено, що проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку.

В силу вимог п.1.7 Інструкції №276, облікові операції з коригування даних у картках особових рахунків платників податків проводяться підрозділами адміністрування облікових показників та звітності на підставі відповідних документів, датою їх надходження, з візою керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби "До обліку".

Згідно з п.4.2.3 Інструкції №276 нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі "Нарахування сум пені". Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини).

Тобто, у картках особових рахунків відображається повна хронологія нарахувань податкових зобов'язань, їх сплата і дана інформація не може бути виключена з картки особового рахунку платника.

За наведених обставин, суд зазначає, що відповідності до п.4.2.4 Інструкції №276 облікові операції скасування зазначених податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені здійснюються на підставі рішення керівника (заступника керівника) податкового органу датою прийняття такого рішення.

Згідно з пунктами 4.1 та 4.2 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 17.12.2010 року №953 (далі - Інструкція №953) пеня, нарахована на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягає скасуванню, а якщо така пеня була сплачена, вона підлягає зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов'язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 Кодексу.

Оскільки окремого рішення податкового органу про нарахування позивачу грошового зобов'язання, на суму якого нараховано позивачу пеню за період з 21.01.2013 по 06.10.2015 на загальну суму 62960,01 грн., що могло б бути оскаржене в судовому чи адміністративному порядку, відповідачем не приймалося, проте дії податкового органу щодо такого нарахування і погашення пені визнані судом протиправними, то така пеня в сумі 62960,01 грн. не має права на існування.

Таким чином, суд вважає, що для повного захисту і відновлення порушеного права позивача, слід прийняти рішення про скасування протиправно нарахованої пені шляхом зобов'язання Славутської ОДПІ здійснити коригування даних в картці особового рахунку ВП "ХАЕС" ДП НАЕК «Енергоатом» за платежем 110123100 («Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності») шляхом здійснення облікової операції скасування нарахованої пені за період з 21.01.2013 по 31.10.2015 в сумі 62960,01 грн. Такий спосіб захисту порушених прав створить підстави для реалізації п.4.1 та п.4.2 Інструкції №953, тобто скасування пені в сумі 62960,01 грн. і автоматично спричинить зарахування її сплати в рахунок погашення податкового боргу позивача в сумі 62960,01 грн., що в результаті відобразиться як «0» в графі «Недоїмка» облікової картки позивача «Авансовий внесок з податку на прибуток (код 11023100)».

Згідно зі ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів, не довів правомірності вчинених ним дій, відтак за таких обставин, позовні вимоги ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ХАЕС» підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа..

За таких обставин, на користь позивача слід присудити понесені ним витрати у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 4134,00 грн.

Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, яка полягає у не вчиненні дій з погашення суми податкового боргу Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Хмельницька АЕС" з податку на прибуток код платежу - 11020100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" за рахунок надмірно сплачених сум з податку на прибуток по коду платежу - 11023100 "Податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності".

Визнати протиправною бездіяльність Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, яка полягає у не врахуванні заяви Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Хмельницька АЕС" про зарахування переплати надміру сплачених сум з податку на прибуток код платежу - 11020100 "Податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток по коду платежу - 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності".

Визнати протиправними дії Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо нарахування Державному підприємству Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Хмельницька АЕС" пені в сумі 62960,01 грн. та її погашення в сумі 62960,01 грн. шляхом зарахування переплати з податку на прибуток код платежу - 11020100 "податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" в рахунок авансових внесків по коду платежу - 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності", що призвело до утворення недоїмки в сумі 62960,01 грн.

Зобов'язати Славутську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області здійснити коригування даних в картці особового рахунку Державному підприємству Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Хмельницька АЕС" за платежем 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності" шляхом здійснення облікової операції скасування нарахованої пені за період з 01.01.2013 по 31.10.2015 в сумі 62960,01 грн.

Присудити на користь Державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Хмельницька АЕС" судовий збір в розмірі 4134 (чотири тисячі сто тридцять чотири) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 12 лютого 2016 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1