Єдиний унікальний номер 725/171/16-п
Номер провадження 3/725/107/16
04.02.2016 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Стоцька Л. А., розглянувши справу про порушення митних правил, яка надiйшла вiд Чернівецької митницi Державної фіскальної служби, про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi за ст.483 ч.1 Митного кодексу України громадянина України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого: ІНФОРМАЦІЯ_2, Україна , -
ОСОБА_2 Служби безпеки України в Чернівецькій області від 28.10.2015 №75/8/1300 Чернівецьку митницю ДФС було повідомлено, що з метою отримання сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій ЧЦ №826938, ЧЦ №826939 від 11.07.2014 року ОСОБА_1 надано до Чернівецького обласного управління лісомисливського господарства фіктивнітоваро-транспортні та специфікації па лісопродукцію, виготовлені на бланках таскріплені печатками СКП «Райліс» (сЯснозір'я Черкаського району, Черкаської митниці, код ЄДРПОУ 21379512).
Згідно матеріалів надісланих вказаним листом до ЧОУЛМГ надавалися фіктивні ТТН та Специфікації за №0654 від 20.06.2014 року, №0655 від 23.06.2014 р., №0656 від 24.06.2014 р., №0660 від 26.06.2014 р., №0661 від 27.06.2014 р. на загальний об'єм 25.7 м.куб. лісосировини, оскільки відповідно до листа СКП «Райліс» ТТН із вказаними номерами бухгалтерією підприємства не виписувалися.
Так, 16.06.2014 року ОСОБА_1 було укладено контракт №8 з молдовською фірмою "SRL" Сristar-Pin" на поставку пиломатеріалів. На виконання цього контракту, 18.07.2014 року до Чернівецької митниці ДФС було подано до митного оформлення митну декларацію типу ЕК10АА № 408030002/2014/000590 і товаросупровідні документи, а саме: рахунок-фактуру №11 від 17.07.2014р., СMR серії МС №0126957 від 17.07.2014р., Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЧЦ №826938, згідно яких транспортним засобом р.н.з. KDD080/KDD080 відправляється на експорт вантаж "Пиломатеріал хвойний (сосна), обрізний, гат. 1-3,згідно ГОСТ 8486-86, розміром: 25-150x100-200х3000-6000мм - 30,00 м3 в кількості 1260 шт. Виробник: ФОП ОСОБА_3,UA» загальною вагою 22000 кг., вартістю 43948,91 гривень та митну декларацію типу ЕК10АА №408030002/2014/000591 та товаросупровідні документи, а саме: рахунок-фактуру №10 від 15.07.2014р.. CMR серії МС №0126955 від 15.07.2014р.
Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЧЦ №826939, згідго яких транспортним засобом р.н.з. KDD880/KDD088 відправляється на експорт вантаж "Пиломатеріал хвойний (сосна), обрізний, гат. 1-3,згідно ГОСТ 8486-86, розміром: 25-150x100-200х3000-6000мм - 30.00 м3 в кількості 1236 шт. Виробник:ФОП ОСОБА_1К.", загальною вагою 22000 кг., вартістю 43948,91 гривень. Згідно даних митних декларацій відправником вантажу є ФОП ОСОБА_1 (Чернівецька обл.,Сторожинецький р-н, с. Чудей Україна 59024), а отримувачем фірма "SRL"Cristar-Pin"" (м.Кишинів. вул. Заводская,90 Республіка Молдова.).
Відповідно до грифи 54 - митної декларації були подані гр. ОСОБА_1
Отже, хоча Сертифікати про походження лісоматеріалів, та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій (ЧЦ №826938, ЧЦ №826939) і були видані Чернівецьким обласним управління лісового та мисливського господарства і на ФОП ОСОБА_1, але як підставу для їх отримання були подані фіктивні документи, а саме товаротранспортні накладні, які бухгалтерією СКП «Райліс» не виписувалися.
Обов'язковість подання митному органу сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операції для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, а також порядок його отримання врегульовано Законом України від 08.09.2005 року №2860-IV "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язані з реалізацією та експортом лісоматеріалів".
Відповідно до п.6 «Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.12.2005 №1260, експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах.
Згідно відповіді ЧОУЛМГ від 24.12.2015 №05-08/1432 (Вх.№19588 від 28.12.15). по сертифікату ЧЦ №826938 від 11.07.2015 року (на підставі фіктивних ТТН та Специфікації за 54 від 20.06.2014. №0655 від 23.06.2014. №0656 від 24.06.2014) відгружено пиломатеріалів обрізних (експортовано) об'ємом 9.88 м3, по сертифікату ЧЦ №826939 від 11.07.2015 року (на підставі фіктивних ТТН та Специфікації за №0660 від 26.06.2014. №0661 від 27.06.2014) відгружено пиломатеріалів обрізних (експортовано) об'ємом 7.26 м3. Всього по даних сертифікатах на підставі фіктивних ТТН експортовано - 17.14 м3 пиломатеріалів обрізних.
Таким чином, ОСОБА_1 як підставу для переміщення через митний кордон України вантажу «Пиломатеріал хвойний (сосна), обрізний, гат.1-3, об'ємом 17,14 м.куб, вартістю 25109 грн. 48 коп., подав митному органу документи отримані незаконним шляхом, тобто ним вчинені дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Дослідивши письмові матеріали вказаної вище адміністративної справи, вважаю, що остання підлягає поверненню для доопрацювання з наступних підстав.
Так, відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, 486,489 МК України, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК України здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного складання такого протоколу - повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Відповідно до викладених у ст.ст. 488, 490, 494 - 495 МК України положень, протокол про порушення митних правил - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою, про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого МК України, є найважливішим джерелом доказів у справах про порушення митних правил. У ньому, крім іншого, має бути зазначено час вчинення порушення митних правил.
Протокол про порушення митних правил повинен, зокрема, містити відомості: необхідні для розгляду відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил. Протокол підписуються посадовою особою, яка його склала. Якщо при складенні протоколу була присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, протокол підписується і цією особою, а за наявності свідків і свідками.
Якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу. Власноручно викладені цією особою пояснення додаються до протоколу, про що до протоколу вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення.
У разі складення протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, роз'яснюються її права, передбачені статтею 498 цього Кодексу, та повідомляється про можливість припинення провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу, про що до протоколу вноситься відмітка, яка підписується цією особою.
У разі потреби в протоколі зазначаються також місце, дата і час розгляду справи про порушення митних правил.
Протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митниці адресою.
Разом із тим, зазначеним вимогам протокол №1609/40800/2015 у справі про порушення митних правил не відповідає.
Так, в протоколі про порушення митних правил відсутні підпис та пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також відсутня відмітка про його відмову від підписання та надання пояснень по справі, отримання копії протоколу про порушення митних правил.
Також з матеріалів справи про порушення митних правил вбачається, що підставою для складення протоколу про порушення митних правил №1609/40800/2015 стала відповідь СКП «Райліс» від 25.09.2015 року, яка в матеріалах справи відсутня.
Суд також враховує, що у разі притягнення особа до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України на неї накладається адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Однак, матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких доказів на підтвердження зазначеної у протоколі вартості предметів порушення митних правил у розмірі 25109 грн. 48 коп.
З огляду на викладене, дослідивши матеріали справи, суд встановив що складений протокол не відповідає вимогам ст.494 МК України у зв'язку з чим, вказані матеріали справи про порушення митних правил не можуть бути прийняті до провадження та мають бути направлені на доопрацювання, оскільки вищевказані недоліки обмежують права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та перешкоджають об'єктивному розгляду і встановленню істини у справі.
Керуючись ст.278 ч.1 п.2 КУпАП, ст.ст.483, 494,495,527 ч.1 п.1 МК України,-
Справу про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ст.483 ч.1 МК України повернути Чернівецькій митницi Державної фіскальної служби для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Л. А. Стоцька