12.02.2016 Справа № 756/12435/15-а
унікальний № 756/12435/15-а
провадження № 2-а/756/21/16
11 лютого 2016 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Маринченко М.М.,
при секретарі Приголовкіну В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити з 27 липня 2015 року перерахунок пенсії виходячи із заробітку на територіях радіоактивного забруднення згідно ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити з 27 липня 2015 року перерахунок пенсії виходячи із заробітку на територіях радіоактивного забруднення згідно ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 27 липня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії по заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення згідно ч.3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач листом №14360/06 від 05 серпня 2015 року відмовив у проведенні вказаного перерахунку з посиланням на те, що позивачу розрахована та призначена пенсія за віком відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і підстав для обрахунку пенсії, виходячи з заробітку за періоди роботи в зоні відчуження з 17.05.1986 року по 18.05.1986 року, немає.
Позивач вважає вказану відмову у перерахунку пенсії протиправною, оскільки відповідно до ч.3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Відповідно до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої ПАТ «Автобаза №1» від 07.07.2015 року №43/97, оригінал якої разом з іншими первинним документами знаходиться в матеріалах пенсійної справи, позивач за роботу в зоні ЧАЕС отримав доплату за травень 1986 року.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали з підстав наведених в позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що врахування заробітку за період роботи в зоні відчуження застосовується при обчисленні пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Довідка від 07.07.2015 року №45/07, видана ПАТ «Автобаза №1», відображає заробітну плату за роботу в зоні відчуження за 17.05.1986-18.05.1986 року. Оскільки позивач не перебуває на пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для обрахунку пенсії, виходячи з заробітку за періоди роботи в зоні відчуження з 17.05.1986 року по 18.05.1986 року, немає підстав.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач з 11.06.2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії.
27 липня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії по заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення згідно ч.3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно листа УПФ в Оболонському районі м. Києва №14360/06 від 05 серпня 2015 року позивачу відмовлено у проведенні вказаного перерахунку з посиланням на те, що пенсія за віком обчислена позивачу відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітку за періоди роботи з 01 липня 1990 року по 31 грудня 1994 року та з 01 липня 2000 року по 31 травня 2014 року. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, може призначатися пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, або пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Довідка від 07 липня 2015 року № 45/07, видана ПАТ «Автобаза № 1» відображає заробітну плату за роботу в зоні відчуження за 17 травня 1985 року - 18 травня 1986 року. У листі зазначено, що оскільки позивач не перебуває на пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для обрахунку пенсії, виходячи з заробітку за періоди роботи в зоні відчуження з 17.05.1986 року по 18.05.1986 року немає підстав.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що розпорядженням №8688/4 від 05 серпня 2015 року УПФ в Оболонському районі м. Києва відмовило позивачу в перерахунку пенсії згідно його заяви від 27 липня 2015 року у зв'язку з тим, що позивач не перебуває на пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і підстав для обрахунку пенсії, виходячи з заробітку за періоди роботи в зоні відчуження з 17.05.1986 року по 18.05.1986 року, немає.
Суд вважає таку відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною з наступних підстав.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення.
Вказаний висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а15.
З довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №43/07, виданої 07.07.2015 року ПАТ «Автобаза №1», яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи, вбачається, що позивач за роботу в зоні ЧАЕС отримав доплату за травень 1986 року.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії виходячи із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення згідно ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку з цим позовні вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва здійснити позивачу з 27 липня 2015 року перерахунок пенсії виходячи із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 99, 159-163 КАС України, ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії виходячи із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 з 27 липня 2015 року перерахунок пенсії виходячи із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя М.М.Маринченко