ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/24400/15-а
провадження № 2-а/753/167/16
"08" лютого 2016 р. суддя Дарницького району м. Києва Колесник О.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві Державної адміністрації, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської області державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В грудні 2015 року до суду звернувся ОСОБА_3 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві Державної адміністрації, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської області державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивував тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом першої групи довічно внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та є безпосереднім учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони Київської облспоживспілки від Київського обласного відділу проектного інституту «Укооппроект», що було задіяне на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, протягом 1986-1991 років. На підставі цього та у відповідності до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який передбачає, що до ветеранів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, позивач просить зобов'язати відповідача встановити статус ОСОБА_3 як інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
Розгляд справи здійснюється у передбаченому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач, належним чином повідомлений про відкриття провадження по справі, надав письмові заперечення на позов, в яких просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та є безпосереднім учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зазначене підтверджується Маршрутним листом № 30/61 від 12.08.1991 р. (а.с.15-16), Посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 р. НОМЕР_1 від 14.05.1991 р. (а.с.14), Посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи НОМЕР_2 від 2.03.1995 р. та Вкладкою до Посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи виданої учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС НОМЕР_3 від 23.09.1997 р. (а.с.13), Подякою штаба ГО УРСР від 21.04.1987 р. (а.с.19-20 ), Довідкою Київського обласного відділу проектного інституту «Укооппроект» №127 від 6.10.1992 р. (а.с.18), Випискою з наказу по інституту «Укооппроект» №3 від 20.01.1992р. (а.с.17), Записами із Трудової книжки ОСОБА_3 викладені у вкладиші в трудову книжку за НОМЕР_4 (а.с.10-12), Довідкою Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 01-08/602 від 21.04.2010 (а.с.24). Крім того, позивач є інвалідом першої групи довічно внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується експертним висновком Київської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинних наслідків захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру №1469 (а.с.24), довідкою МСЕК серії КИЕ-1 №104236 від 06.06.2002 року (а.с.22-23).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з заявою про видачу йому посвідчення інваліда війни, однак йому було відмовлено, оскільки необхідне документальне підтвердження залучення особи до складу формувань цивільної оборони з посиланням на наказ чи розпорядження штабу цивільної оборони.
Відповідно до пункту 9 ч. 2 статті 7 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим 18.03.1976 року Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 року № 90, визначено, що формування цивільної оборони, в тому числі - невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення. Завдання щодо виконання завдань виробничого характеру на них не покладались та не покладаються.
Відповідно до частини 3 статті 1 Положення «Про цивільну оборону України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 299 від 10.05.1999 року, одним з завдань цивільної оборони є захист населення від наслідків стихійного лиха, аварій, катастроф, вибухів, великих пожеж і застосування засобів ураження. З метою виконання завдання здійснюється комплекс заходів, які мають забезпечити укриття населення в захисних спорудах, його евакуацію, медичний, радіаційний і хімічний захист, а також захист від впливу біологічних засобів ураження.
Крім того, у листах Міністерства праці та соціальної політики України від 08.11.2005 року, 31.10.2006 року, 24.04.2008 року міститься висновок про те, що підставою для встановлення статусу інваліда війни є посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка, що підтверджує залучення особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, до складу формування Цивільної оборони, видана органами Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Однак Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків ЧАЕС у своєму роз'ясненні від14.08.2006р. № 04-9492\281 зазначає, що у зв'язу з тим, що план Цивільної оборони в період аварії на ЧАЕС не вводився (не було відповідного доручення уряду СРСР) працівники, які залучалися ля ліквідації наслідків ЧАЕС і стали інвалідами внаслідок пов'язаних з цим захворюванням, не можуть бути віднесені до осіб, що підпадають під дії вимог ч.2 п.9 ст.7 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
21.04.2010 року Головним управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи позивачу було видано довідку №01-08/602, відповідно до якої управління підтверджує, що ОСОБА_3 приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування ЦО Київської облспоживспілки від Київського обласного відділу проектного інституту «Укооппроект» і в період з 19 по 21 травня, 5, 6 червня, 23 та 24 липня 1985 року був залучений до виконання завдань з обслуговування пересувних та стаціонарних пунктів харчування.
Однак вищевказана довідка не містить жодного посилання на наказ чи розпорядження штабу цивільної оборони, контракт, тощо.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного ст. 4,7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та керуючись ст. На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 71, 86, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволені позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві Державної адміністрації, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської області державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративно суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів.
СУДДЯ: О.М. КОЛЕСНИК