Постанова від 04.02.2016 по справі 233/7021/15-а

233 № 233/7021/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В. , при секретареві Мазепа Н.А., за участі позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 17 грудня 2015 року серії АА № 218565, винесену заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 відносно неї.

В обґрунтування позовних вимог зазначала, що вона працює на посаді начальника Управління Держгеокадастру в Ясинуватському районі Донецької області з 02 жовтня 2015 року відповідно до наказу № 11-к від 02.10.2015 року у зв'язку з реорганізацією, переведена з Управління держземагенства в Ясинуватському районі Донецької області.

03 грудня 2015 року відносно неї заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_3 було винесено протокол серії АА № 729655 про адміністративне правопорушення та 17.12.2015 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серія АА № 128565 у розмірі 2550 грн.

У протоколі про адміністративне про адміністративне правопорушення від 03 грудня 2015 року за № 729655 серії АА та у постанові про адміністративне стягнення від 17.12.2015 року за № 218565 серії АА, їй інкримінують несплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з заробітної плати працівників управління за вересень 2015 року. Сума недоїмки станом на 20.10.2015 року складала 1012,16 грн., що не відповідає дійсності, з огляду на таке.

Єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня по вересень 2015 року Управління сплачено в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями.

Причина, яка призвела до недоїмки станом на 20.10.2015 року є Рішення Відповідача про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 288/17-02-0008621702-4652 від 27.07.2015 року. Зі слів головно державного ревізора -інспектора Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, 14 серпня 2015 року на особовий рахунок АІС «Податковий блок» Управління було внесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 10004,89 грн. ОСОБА_4 нараховані штраф у розмірі 5247,02 грн. та пеня у розмірі 4757,87 грн. за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску з заробітної плати за липень-вересень 2014 року.

З суб'єктивних причин, що не залежали від Управління, це Рішення отримано не було. З цих причин Управління було позбавлено права здійснення будь-яких дій передбачених законодавством. Ознайомлення з зазначеним рішенням сталося лише під час судового розгляду справи № 233/6112/15-а від 13.11.2015 року. Копію рішення отримано лише з матеріалів справи про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності її, як головного бухгалтера Управління. Рішенням суду беззаперечно було встановлено її необізнаність з рішенням відповідача № 288/17-02-0008621702-4652 від 27.07.2015 року про застосування штрафних санкцій відносно установи, де вона обіймала посаду головного спеціаліста бухгалтера, а також виключено її винну поведінку при здійсненні оплати за липень 2015 року, а отже і відповідальність за ст. 165-1 КУпАП.

Відповідно до абзацу 2 пункту 14 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми пені та штрафів, підлягають сплаті протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. При цьому Управління у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органів вищого рівня в адміністративному порядку або у суді.

Відповідно до абзацу 3 пункту 14 статті 25 даного Закону оскарження рішення про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня або судом рішення у справі.

В теперішній час в провадженні Донецького окружного адміністративного суду знаходиться справа № 805/4967/15-а за позовом Управління Держземагенства в Ясинуватському районі Донецької області про скасуванню податкових рішень відповідача, у тому числі і рішення № 288/17-02-0008621702 від 27.07.2015 року.

Крім того, Управління у відповідності до постанови КМУ від 14.01.2015 року № 5 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», на виконання наказу Комісії з реорганізації Державного агентства земельних ресурсів України «Про реорганізацію Управління Держземагенства в Ясинуватському районі Донецької області» від 22.07.2015 року № 302 знаходиться в стадії реорганізації шляхом приєднання до Управління Держгеокадастру в Ясинуватському районі Донецької області. Станом на 21.10.2015 року призупинено операції з бюджетними коштами на рахунках відкритих в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Костянтинівці Донецької області, з причин невідомих Управлінню, що повністю унеможливлює виконання будь-яких фінансових зобов'язань Управлінням, у тому числі і на сьогоднішній день.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав у повному обсязі, підтримав заперечення, надані суду у письмові формі, пояснивши, зокрема, що відповідно до картки особового рахунку позивача станом на 20.08.2015 року обліковується податковий борг з єдиного внеску нарахованого роботодавцем на суми заробітної плати на суму 6398,91 грн., який виник у разі несплати Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.07.2015 року на суму 10004,89 (з урахуванням переплати 3605,98 грн.)

Проте, відповідно до п.87.9 ст.87 ПКУ у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органу зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У також порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Тобто, незалежно від того який місяць відповідач зазначив у платіжному дорученні, сплачені кошти зараховувалися в рахунок погашення попереднього періоду, про що свідчать відомості з картки особового рахунку з єдиного внеску. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов таких висновків.

Позивач ОСОБА_1 працює на посаді начальника Управління Держгеокадарсту в Ясинуватському районі Донецької області з 02 жовтня 2015 року відповідно до наказу № 11-к від 02 жовтня 2015 року у зв'язку з реорганізацією, переведена з Управління Держземагенства в Ясинуватському районі Донецької області (надалі за текстом - Управління), є головою комісії з реорганізації Управління.

03 грудня 2015 року представником відповідача відносно позивача, як керівника Держземагенства в Ясинуватському районі Донецької області, складено протокол про адміністративне правопорушення серії АА № 729655 за ч.5 ст. 165-1 КУпАП, згідно до якого позивач допустила несплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2015 року на суму 14645,56 грн., по граничному строку сплати 20.10.2015 року, сума недоїмки склала 1012,16 грн., фактично не сплачено особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за таке ж порушення (а.с.46).

На даний протокол про адміністративне правопорушення, позивачем були надані письмові пояснення до Костянтинівської ОДПІ від 03.12.2015 року, в яких позивач не погодилась з інкримінованим їй правопорушенням та, зокрема, зазначила, що єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня по вересень 2015 року Управлінням сплачено в повному обсязі та в строки, що передбачені законодавством. Про наявність інших зобов'язань на особовому рахунку Управління, на час сплати ЄСВ за вересень 2015 року, їй нічого відомо не було. А також, повідомила відповідача про те, що станом на 03.12.2015 року Управлінням вжито заходи щодо оскарження Рішення відповідача від 27.07.2015 року про застосування штрафних санкцій та пені в судовому порядку, а саме 23 листопада 2015 року подано позовну заяву до Донецького окружного адміністративного суду (а.с. 40 -41).

17 грудня 2015 року заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_3 винесено постанову серії АА № 218565 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1, керівника Управління Держземагенства в Ясинуватському районі, за ч.5 ст. 165-1 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 2550,00 грн. за несплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2015 року на суму 14645,56 грн., по граничному строку сплати 20.10.2015 року, сума недоїмки склала 1012,16 грн., фактично не сплачено особою, яку протягом року була піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, чим порушено п.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с. 8).

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності накладення адміністративного стягнення за несплату ЄСВ, який був зарахований податковим органом на сплату податкового боргу.

Як вбачається з копій платіжних доручень № 163, № 158, № 157, № 153, № 149, № 144 (а.с.10-12) Управління Держземагенства в Ясинуватському районі Донецької області у вересні 2015 року сплачено ЄСВ у загальному розмірі 14645,56 грн.

Проте, сплачену Управлінням Держземагенства в Ясинуватському районі Донецької області суму ЄСВ у розмірі 14645,56 грн. відповідач, у відповідності до п.87.9 ст. 87 ПК України, зарахував на погашення суми у розмірі 10004,89 грн. за ОСОБА_4 відповідача № 288/17-02-0008621702-4652 від 27.07.2015 року про застосування штрафних санкцій, внаслідок чого виникла недоїмка з ЄСВ за вересень 2015 року у розмірі 1012,16 грн.

Однак, зі змістом зазначеного Рішення відповідача про застосування штрафних санкцій Управління Держземагенства в Ясинуватському районі Донецької області ознайомилось під час розгляду судом справи адміністративної юрисдикції № 233/6112/15-а у листопаді 2015 року, що встановлено зазначеним судовим рішенням (а.с.7) та не спростовано відповідачем.

Зазначене свідчить, про необізнаність позивача, на момент сплати ЄСВ за вересень 2015 року з ОСОБА_4 відповідача № 288/17-02-0008621702-4652 від 27.07.2015 року про застосування штрафних санкцій відносно Управління, де вона обіймає посаду начальника, що виключає її винну поведінку при здійсненні оплати ЄСВ за вересень 2015 року, а отже відповідальність за ст. 165-1 КУпАП.

Крім того, на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення, відповідач був повідомлений про оскарження ОСОБА_4 № 288/17-02-0008621702-4652 від 27.07.2015 року до Донецького окружного адміністративного суду, що у відповідності до абзацу 3 пункту 14 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зупиняє перебіг строку сплати штрафних фінансових санкцій та пені до ухвалення судом рішення.

Зазначені обставини не були враховані відповідачем при винесенні спірної постанови, що призвело до безпідставного притягнення позивача до адміністративної відповідальності за умов відсутності в її діях вини, як обов'язкового елементу складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст. 293 КУпАП, керуючись ст.ст. 158-163, 167, 171-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецької області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.

Постанову серії АА № 218565 від 17 грудня 2015 року, винесену заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_3, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст. 165-1 КУпАП- скасувати.

Встановити строк для ознайомлення сторін з повним обсягом постанови - 09 лютого 2016 року, відклавши до цього строку складання повної постанови.

На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В. Каліуш