Справа №568/1446/15-а
05 січня 2016 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
в складі: головуючого судді: Драновської С.З.
при секретарі: Саган В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Радивилів справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
01.12.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
11.12.2015 року подала до позову зміни та доповнення.
В обґрунтування позову посилається на те, що вона перебуваючи на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області, отримує пенсію, яка призначена їй з 16 грудня 2010 року за Законом України «Про державну службу».
Її страховий стаж становить 36 років 22 дні, в тому числі 15 років 5 місяців 13 днів - робота на посадах державного службовця.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент її виходу на пенсію) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Її пенсія державного службовця обчислювалася із розрахунку 85 відсотків заробітної плати з урахуванням стажу державної служби повних 15 років.
26.10.2015 року Радивилівським районним центром зайнятості відповідно до п.3 ст.30 Закону України «Про державну службу» для проведення перерахунку пенсії їй було видано довідку №06-722 про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» яка була подана позивачкою разом із заявою про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі (за місцем проживання) 26.10.2015 року.
06.11.2015 року відповідачем їй відмовлено в перерахунку.
Таку відмову вважає протиправною виходячи із наступного:
В 2010 році нарахування пенсії їй проводилось на основі довідки про складові заробітної плати, виданої на підставі Постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852 (Офіційний вісник України 2008, № 95, ст.3156), якою було встановлено складові заробітної плати, що враховуються при призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою №19-11 було визначено виключний перелік складових заробітної плати, на підставі яких здійснюється призначення (перерахунок) пенсій державним службовцям. Проте цей перелік не враховував інших виплат, що виплачувались державним службовцям згідно діючого законодавства України та на які нараховувались та утримувались страхові внески до Пенсійного фонду, а саме: матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації.
Не включення даних виплат до заробітної плати під час призначення та перерахунку пенсії порушує принцип соціального страхування.
Правлінням Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року прийнято Постанову №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (далі -Постанова № 5-1), за якою визнано таким, що втратило чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11. «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою.
Затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постанова №5-1 була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948, викладена на офіційному сайті Пенсійного фонду України 25 лютого 2011 року, та опублікована в Офіційному віснику України 04.03.2011 року за № 14.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум його заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7).
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премій за спеціальними системами, положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 805 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, доплати за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, надбавка за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 чи 60.
Отже, чинне законодавство як загальне так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Зазначала, що на вищезазначені виплати державним службовцям, такі, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а із січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
В підтвердження цього Радивилівським районним центром зайнятості 26.10.2015 року їй була видана довідка про складові заробітної плати в новій формі, затвердженій постановою Правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року.
26.10.2015 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії, надаючи довідку про складові заробітної плати з урахуванням інших виплат.
Звертала увагу суду, що відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки №06-722 від 26.10.2015 р. абсолютно безпідставно. Більш того, на момент перерахунку її пенсії, за рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 13.08.2010 р. № 2а-4753/09/2670 постановою від 14.02.2011 року № 5-1, затверджена довідка за новою формою з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Відповідач мотивував свою відмову тим, що матеріальні допомоги та індексації не входять до структури заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії.
Дії відповідача, що полягають у відмові перерахунку пенсії із урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідки встановленого зразка, вважає неправомірними та такими, що грунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства.
Вважає також, що відмова управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі суперечить чинному пенсійному законодавству, зокрема ст.ст. 33 п.2, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.2, 33 Закону України «Про оплату праці».
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'яковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Із ст.ст. 22, 64 Конституції України вбачається, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до частини 2 ст. 19 та частини 3 ст.22 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці, зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень, які передбачені Конституцією і законами України.
Враховуючи наведене просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області, щодо відмови здійснити перерахунок та виплату їй пенсії із врахуванням інших видів виплат (матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації), на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 26 жовтня 2015 року з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки, виданої Радивилівським районним центром зайнятості від 26 жовтня 2015 року за №06-722, виходячи із розміру 85 відсотків заробітної плати.
Крім того, просила стягнути з відповідача сплачений судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп.
Представник відповідача ОСОБА_2 позову не визнавала з підстав викладених в запереченні від 31.12.2015 року та просила в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши матеріали справи суд знаходить, що позов підлягає до задоволення частково.
ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” з 16.12.2010 року на підставі заяви від 16.12.2010 року у розмірі 85% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески.
Її страховий стаж становить 36 років 22 дні, в тому числі 15 років 5 місяців 13 днів - робота на посадах державного службовця.
26.10.2015 рокуОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача про здійснення їй перерахунку призначеної пенсії (а.с.7). Також, до заяви нею було долучено довідку видану Радивилівським районним центром зайнятості відповідно до Закону України «Про державну службу» №06-722 від 26.10.2015 року про складові заробітної плати. Форма довідки затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1.
06.11.2015 року управлінням Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області їй відмовлено в перерахунку.
Таку відмову суд вважає протиправною виходячи із наступного:
В 2010 році нарахування пенсії позивачу проводилось на основі довідки про складові заробітної плати, виданої на підставі Постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852 (Офіційний вісник України 2008, № 95, ст.3156), якою було встановлено складові заробітної плати, що враховуються при призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою № 19-11 було визначено виключний перелік складових заробітної плати, на підставі яких здійснюється призначення (перерахунок) пенсій державним службовцям. Проте цей перелік не враховував інших виплат, що виплачувались державним службовцям згідно діючого законодавства України та на які нараховувались та утримувались страхові внески до Пенсійного фонду, а саме: матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації.
Не включення даних виплат до заробітної плати під час призначення та перерахунку пенсії порушує принцип соціального страхування.
На всі виплати, що включені у довідку, нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 8-9).
Застосовуючи норми матеріального права суд виходить з наступного.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З листа управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі від 06.11.2013 року №16-5/05-06 вбачається, що позивач перебуває на пенсійному обліку в управлінні з 16.12.2010 р. та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Чинним законодавством не передбачено враховувати при обчисленні пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальні допомоги, оскільки вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій державного службовця.
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця.
Так як індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соцпитань, допомога на оздоровлення в даному переліку не значаться, вважають підстав для включення даних доплат при перерахунку пенсії немає.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (з наступними змінами) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, визначається за 60 календарних місяців такої роботи поспіль перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До заробітку, який враховується при обчисленні пенсії державним службовцям не включається матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати оскільки ці види грошового забезпечення є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати, і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу".
Аналізуючи правову конструкцію вищезазначених законодавчих норм, можна прийти до висновку, що заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, призначені ст.33 цього Закону, а також грошові винагороди, визначені постановою КМУ від 24.02.2003 р. №212 не відносяться до інших надбавок, а тому в заробіток для обчислення пенсії державним службовцям не включаються.
Отже, відповідачем не врахована матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, матеріальна допомога на оздоровлення, та індексацію доходів громадян при призначенні позивачу пенсії, оскільки відповідач вважає, що ці виплати, є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», а тому вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям.
Однак, суд не погоджується з такою думкою відповідача за наступних обставин.
Згідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії державного службовця 16.10.2010 року ) пенсія державним службовцям призначається у розмірі не більше 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Її пенсія державного службовця обчислювалася із розрахунку 85 відсотків заробітної плати з урахуванням стажу державної служби повних 15 років.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону та Наказу Державного комітету статистики України №5 «Про затвердження інструкції із статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року визначено структуру заробітної плати, яка складається з:- основної заробітної плати - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
- додаткової заробітної плати - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;- інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 ст.33 цього Закону, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Частина 7 ст. 33 Закону України Про державну службу встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічні положення містяться в підпункті 2.2.2. пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають системний характер, в відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з економічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за правилами частини 1 якої середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми витрат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
А тому, з урахуванням викладеного, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації, на які нараховувалися збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не включені до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивача, оскільки в даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваня» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» є загальними.
Такі ж позиції викладені у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11 та від 04.03.2014 року по справі № 21-3а14.
З огляду на вищевикладене, оскільки на вказані складові індексацію, компенсацію, премію та матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань нарахований відповідний збір на державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця пенсійний орган повинен врахувати їх при призначенні відповідної пенсії.
Вказане також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 20 лютого 2012 року, в якій зокрема зазначено, що усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, суд вважає неправомірними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру її пенсії.
Такої ж правової позиції дотримується й Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 11.12.2013 року по справі № К/800/43009/13.
Тому суд вважає, що доводи відповідача є безпідставними, як такі, що не ґрунтуються на вищеприведених норм права.
Отже позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчислені розміру пенсії позивача інших вище приведених виплат та зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено , що перерахунок пенсії проводиться у таки строки: у разі підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічні положення містяться в підпункті 2.2.2. пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Держаного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають системний характер, відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з економічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст.65 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за правилами частини 1 якої середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми витрат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
А тому, з урахуванням викладеного, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації, на які нараховувалися збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не включені до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивача, оскільки в даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» є загальними.
Такі ж позиції викладені у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11 та від 04.03.2014 року по справі № 21-3а14.
З огляду на вищевикладене, оскільки на вказані складові індексацію, компенсацію, премію та матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань нарахований відповідний збір на державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця пенсійний орган повинен врахувати їх при призначенні відповідної пенсії.
Вказане також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 20 лютого 2012 року, в якій, зокрема зазначено, що усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, суд вважає неправомірними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру її пенсії.
Такої ж правової позиції дотримується й Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 11.12.2013 року по справі № К/800/43009/13.
Тому суд вважає, що доводи відповідача є безпідставними, як такі, що не ґрунтуються на вище приведених норм права.
У відповідності до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76 пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) відповідно до певних законів, зокрема «Про державну службу» (стаття 37), за заявами про їх призначення або перерахунок обчислюються в розмірі 60 відсотків заробітної плати. Однак вказана норма закону стосується призначення та перерахунку пенсій, що нараховані починаючи з 1 січня 2015 року.
Згідно ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відтак, оскільки перерахунок пенсії пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії на підставі довідки, правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.
Норми права, чинні безпосередньо на дату перерахунку, у даному випадку на правовідносини не поширюються, а тому здійснюючи перерахунок її пенсії, потрібно обчислювати виплату виходячи із 85% зарплати.
Отже, позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчислені розміру пенсії позивача інших вище приведених виплат та зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача починаючи підлягають задоволенню. Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться у таки строки: у разі підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15-го числа.
Оскільки позивачем ОСОБА_3 заяву про перерахунок її пенсії подано до відповідача 26.10.2015 р. разом із довідкою про складові заробітної плати від 26.10.2015 р., то відповідно до зазначеного закону перерахунок її пенсії повинен бути здійснений з 01 листопада 2015 року.
Крім того, судом враховано, що відповідно до п.18 ч.1 ст.15 Закону України «Про судовий збір» (в редакції , що діяла до 01.09.2015 року). Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору. Тому, в частині позовних вимог про стягнення судового збору із відповідача слід - відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.6, 17, 18, 158, 160-163, 167 КАС України, ст.ст.19, 22, 46, 124 Конституції України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд
постановив :
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської областіщодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії, як державному службовцю за нормами Закону України «Про державну службу» із врахуванням інших видів виплат (матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації), на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 починаючи з 26 жовтня 2015 року згідно довідки, виданої Радивилівським районним центром зайнятості Рівненської області від 26 жовтня 2015 року за №06-722,відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційнускаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлене 11.01.2016 року
Суддя: С.З.Драновська