Постанова від 04.02.2016 по справі 710/1790/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 710/1790/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Красюк Г.П.

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Файдюк В.В., Твердохліб В.А.,

за участю секретаря - Новак О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 02 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконним рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

12 серпня 2015 року позивач звернувся до Шполянського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом, в якому просив: рішення, викладене в протоколі №429 житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 січня 2015 року скасувати як незаконне; зобов'язати житлову комісію Черкаського ОВК поставити позивача на чергу для отримання житла.

Постановою Шполянського районного суду Черкаської області від 02 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено, рішення житлової комісії Черкаського ОВК від 03.01.2015, викладене в протоколі №429 в частині відмови позивачу в постановці в чергу на поліпшення житлових умов у зв'язку з тим, що він планувався на звільнення з військової служби в запас за станом здоров'я, визнати протиправним та незаконним, скасувати його. Зобов'язано житлову комісію Черкаського ОВК поставити позивача в чергу на поліпшення житлових умов для отримання житла при Черкаському ОВК в м. Черкаси.

Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, ОСОБА_1 з 1988 року по 28.01.2015 проходив військову службу у Збройних силах України.

Відповідно до витягу з протоколу засідання житлової комісії Смілянсько-Кам'янського об'єднаного міського військового комісаріату №99 від 30.01.2014 позивач внесений до списків осіб, які користуються правом на першочергове одержання житла (а.с. 53).

31 грудня 2014 року у зв'язку з хворобою та планами на звільнення з військової служби, позивачем подано до Черкаського ОВК рапорт щодо зарахування на облік для поліпшення житлових умов після звільнення з лав Збройних сил України (а.с. 6-7).

03 січня 2015 року житлова комісія Черкаського ОВК розглянула вказаний рапорт та у відповідності до витягу з протоколу №429 відмовила позивачу в постановці в чергу на поліпшення житлових умов у зв'язку із тим, що він не планує на звільнення в запас або відставку за віком (а.с.8).

Наказом Міністерства оборони України №15 від 28.01.2015 позивач звільнений з посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 в запас за пунктом «б» (за станом здоров'я) відповідно до частини шостої 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з правом носіння військової форми одягу.

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 №42 від 25.02.2015 позивача направлено на зарахування на військовий облік до Черкаського об'єднаного міського військового комісаріату Черкаської області. Вислуга років у Збройних силах становить 26 років 05 місяців. Постійним або службовим житлом не забезпечувався (а.с. 5).

Згідно з витягом з протоколу засідання житлової комісії Смілянсько-Кам'янського об'єднаного міського військового комісаріату №100 від 04.03.2015 позивач внесений до списків осіб, які користуються правом на позачергове одержання житла (а.с. 54).

Вважаючи порушення своїх прав з боку військового комісаріату та з метою їх відновлення ОСОБА_1 звернувся за захистом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення житлової комісії Черкаського ОВК від 03.01.2015, викладене в протоколі №429 про відмову позивачу в постановці його в чергу на поліпшення житлових умов є протиправним та незаконним, що суперечить Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей» №1865-IV від 20.12.1991 та п. 2.16 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011, відтак вказане рішення підлягає скасуванню, крім того, необхідним є зобов'язання житлової комісії Черкаського ОВК поставити позивача в чергу на поліпшення житлових умов (отримання житла) при Черкаському ОВК м. Черкаси.

Колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступні обставини.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-ХІІІ від 25.03.1992.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»,«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,«Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та іншими законами.

Згідно із частиною першою ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною дев'ятою вказаної статті передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Разом з тим, відповідно до п. 1.6 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011 з метою дотримання вимог чинного законодавства під час ведення обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, розподілу жилої площі, призначеної для постійного проживання, участі в розподілі службового жилого приміщення та контролю за використанням жилого приміщення в органах військового управління, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), гарнізонах створюються житлові комісії.

Відповідно до п. 2.3 Інструкції за ведення обліку у військовій частині відповідають голова житлової комісії військової частини, у гарнізоні (або в гарнізонах) - начальник КЕВ (КЕЧ) району, який за територіальним принципом відповідає за військові частини. Керівництво діяльністю житлової комісії військової частини здійснюється командиром військової частини, а діяльністю гарнізонної житлової комісії - начальником гарнізону. При оголошенні наказом складу житлової комісії чітко вказується, хто з членів житлової комісії відповідає (далі - представник житлової комісії) за ведення протоколів, облікових квартирних справ, книги обліку осіб, які перебувають на обліку, та інших справ житлової комісії та їх зберігання.

Пунктом 2.4 Інструкції передбачено, що на облік приймаються військовослужбовці, які потребують поліпшення житлових умов і зареєстровані в цьому населеному пункті, з дня прийняття рішення житловою комісією військової частини, затвердженого командиром цієї військової частини, крім випадків, передбачених у пункті 2.14 цього розділу.

У відповідності до частини п'ятої п. 2.14 Інструкції у разі переведення військовослужбовця, який перебуває на обліку, до нового місця проходження військової служби або звільнення його з військової служби командир військової частини зобов'язаний надати до КЕВ (КЕЧ) району витяг з наказу про переміщення або звільнення військовослужбовця протягом 10 днів з дня видачі цього наказу.

Частинами п'ятою-сьомою п. 2.5 Інструкції передбачено, що перед проведенням засідання житлової комісії, на якому буде розглядатися рапорт військовослужбовця про зарахування на квартирний облік, членами житлової комісії проводиться перевірка житлових умов військовослужбовця та у п'ятиденний строк складається довідка про перевірку житлових умов (додаток 5). Рішення житлової комісії військової частини щодо взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на квартирний облік (або обгрунтована відмова) повинно бути винесене у місячний строк з дня подання ним рапорту. Військовослужбовці зараховуються на квартирний облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке оформлюється у формі протоколу засідання житлової комісії, який підписується представником житлової комісії і затверджується командиром військової частини. Підпис командира завіряється гербовою печаткою військової частини.

Згідно з частиною першою п. 2.16 Інструкції військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку з реформуванням ЗС України, зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання жилого приміщення з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району, на території обслуговування яких знаходилася розформована військова частина, та користуються правом позачергового одержання жилого приміщення.

Частиною другою пункту 2.16 Інструкції визначено якщо військовослужбовець, який звільняється в запас або у відставку за віком, перебуває на обліку та обирає для проживання після звільнення з військової служби з урахуванням існуючого порядку реєстрації інший населений пункт (якщо обирає для проживання після звільнення з військової служби гарнізон міста Києва, рішення про можливість постановки його на квартирний облік у гарнізоні міста Києва приймає Міністр оборони України), відповідний командир військової частини за його рапортом за 6 місяців до звільнення в запас або відставку за віком подає до військового комісаріату і КЕВ (КЕЧ) району, що знаходяться за обраним місцем проживання, необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання жилого приміщення. На підставі повідомлення квартирно-експлуатаційного органу про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання жилого приміщення у військовому комісаріаті він знімається з обліку за останнім місцем служби.

Якщо військовослужбовці, звільнені з військової служби з інших підстав, виявляють бажання отримати жилі приміщення не за місцем перебування на обліку, такі військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями за обраним місцем постійного проживання виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або районних державних адміністрацій на загальних підставах відповідно до вимог чинного законодавства.

Таким чином, вказаними нормами законодавства передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, при звільненні з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров'я, залишаються на квартирному обліку у військовій частині після свого звільнення до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла. У разі, якщо після звільнення такі особи бажають отримати жилі приміщення не за місцем перебування на обліку, такі військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями за обраним місцем постійного проживання виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або районних державних адміністрацій.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.01.2015 позивача звільнено в запас за станом здоров'я.

Отже, враховуючи обставини звільнення позивача (в запас за станом здоров'я) суд апеляційної інстанції наголошує, що право на поліпшення житлових умов у позивача було, проте у Смілянсько-Кам'янського об'єднаному міському військовому комісаріаті.

Частиною третьою статті 2 КАС передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відтак, доводи суду першої інстанції про задоволення позовних вимог щодо визнання рішення житлової комісії Черкаського ОВК від 03.01.2015, викладене в протоколі №429 в частині відмови позивачу в постановці в чергу на поліпшення житлових умов незаконним та таким, що підлягає скасуванню, є хибними, та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України.

У той же час, колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції стосовно задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання житлової комісії Черкаського ОВК поставити позивача в чергу на поліпшення житлових умов для отримання житла при Черкаському ОВК м. Черкаси таким, що не відповідає вимогам закону, оскільки ця вимога є похідною від розглянутих вище позовних вимог, у задоволенні яких судом відмовлено, тому вказана позовна вимога також не підлягає задоволенню.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції наголошує на тому, що діяльність зазначеної житлової комісії пов'язана з виконанням управлінських функцій та прийняттям рішень (правового акта індивідуальної дії), які породжують певні правові наслідки у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.

За таких обставин цей спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, а прийняті у зв'язку з цим рішення породжують настання юридичних наслідків.

На виконання владних управлінських функцій прийняття житловою комісією рішення з питань внесення працівників пільгових категорій до списків осіб, які відповідно до чинного законодавства України мають право на першочергове або позачергове отримання житла, виключення осіб із зазначених списків породжує для цих осіб настання певних юридичних наслідків, а тому такі спори підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 11.11.2015 (справа № 21-1606-а15).

З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення житлової комісії Черкаського ОВК від 03.01.2015, викладене в протоколі №429 про відмову позивачу в постановці його в чергу на поліпшення житлових умов є законним та таким, що відповідає вимогам частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Оскільки, судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, в зв'язку з цим виникає необхідність у задоволенні апеляційної скарги та відповідно у скасуванні постанови Шполянського районного суду Черкаської області від 02 грудня 2015 року.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 02 грудня 2015 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконним рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.М.Троян

Судді: В.В.Файдюк,

В.А. Твердохліб

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Файдюк В.В.

Твердохліб В.А.