Постанова від 02.02.2016 по справі 688/2160/15-а

Справа 688/2160/15-а

№ 2-а/688/2/16

Постанова

Іменем України

02 лютого 2016 року м. Шепетівка

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Огородніка І.В.,

секретаря Гошовської О.О.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

представників третьої особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шепетівка справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «Шепетівське автотранспортне підприємство 16807» до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування окремих положень рішень.

ВСТАНОВИВ:

До Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області звернулось ПАТ«Шепетівське автотранспортне підприємство 16807» з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради про визнання протиправним та скасування окремих положень рішень.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що, 14 травня 2015 року в газеті Шепетівський вісник було надруковано інформацію про те, що виконавчий комітет Шепетівської міської ради оголосив конкурс на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси).

Об'єктом конкурсу оголошено маршрути: № 1 "Залізничний вокзал - с. Судилків" з кількістю чотирьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; № 5-А "Залізничний вокзал - Автостанція" з кількістю трьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; № 4 "Залізничний вокзал - Автостанція" з кількістю однієї транспортної одиниці з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 1 година.

Однією із обов'язкових умов конкурсу на маршрутах № 1 та № 5-А організатор конкурсу визначив категорію автобусів М-3 відповідно Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання та видами сполучень та режимами руху, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №285 від 12.04.2007 року.

Позивач із урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області № 98 від 07 травня 2015 року про оголошення конкурсу по визначенню перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси), в частині встановлення обов'язкової умови конкурсу на маршруті № 1 "Залізничний вокзал - с. Судилків" (вулиці Героїв Небесної Сотні, Судилківська): відповідність автобусів категорії М 3.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області № 99 від 07 травня 2015 року про оголошення конкурсу по визначенню перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси), в частині встановлення обов'язкової умови конкурсу на маршруті № 5-А "Залізничний вокзал - Автостанція" (вулиці Залізнична, ОСОБА_6 Сотні, Старокостянтинівське шосе): відповідність автобусів категорії М 3.

Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, та просив адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав просив відмовити в задоволенні позову.

Представники третьої особи в судовому засіданні також заперечували проти заявленого позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини, якими особи, що беруть участь у справі, обґрунтовують свої доводи та заперечення, надавши оцінку доказам, що містяться у справі, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову виходячи з наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт", Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081, зі змінами та доповненнями, чинним на момент проведення конкурсу.

Відповідно до статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон) визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначено Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 (далі Порядок), який є обовязковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктом 2 Порядку визначено, що організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс; конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.

Відповідно до вимог Порядку організатором визначається обєкт конкурсу.

З урахуванням викладеного 14 травня 2015 року в газеті Шепетівський вісник було надруковано інформацію про те, що виконавчий комітет Шепетівської міської ради оголосив конкурс на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси). Об'єктом конкурсу оголошено маршрути: № 1 "Залізничний вокзал - с. Судилків" з кількістю чотирьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; № 5-А "Залізничний вокзал - Автостанція" з кількістю трьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; № 4 "Залізничний вокзал - Автостанція" з кількістю однієї транспортної одиниці з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 1 година. Однією із обов'язкових умов конкурсу на маршрутах № 1 та № 5-А організатор конкурсу визначив категорію автобусів М-3 відповідно Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання та видами сполучень та режимами руху, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №285 від 12.04.2007 року.

Пунктом 8 Порядку визначено, що рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом.

Згідно з протоколом №1 від 16.06.2015 р., засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на регулярних міських автобусних маршрутах загального користування м. Шепетівка, Визначино переможцем конкурсу на міських маршрутах в автомобільному транспорті загального користування в звичайному режимі руху та в режимі маршрутного таксі: на маршруті № 1 «Залізничний вокзал - Судників» перевізника ОСОБА_7; на маршруті № 4 «Залізничний вокзал - Автостанція» перевізника ОСОБА_8; на маршруті №5-А «Залізничний вокзал - Автостанція» перевізника ОСОБА_5. З переможцями конкурсу заключити договори на перевезення пасажирів строком на 5 років.

На думку позивача умови конкурсу суперечить вимогам закону, та є протиправними.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та надаючи юридичну оцінку встановленим фактичним обставинам справи суд виходив також з наступного.

Згідно з п. 12 Порядку, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який, зокрема: подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів) ( п.п.1, 4 ).

Пунктом 29 Порядку встановлено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2 та пакет документів, в тому числі:

- перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу ( п.п. 3 );

- копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті ( п.п. 4 );

- копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті (п.п. 6 );

- анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку ( п.п. 9 ). Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.

Відповідно до пункту 32 Порядку до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Пунктом 37 Порядку визначено, що організатор перевіряє достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Як вже зазначалось вище, відповідно до вимог пункту 12 Порядку, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який, зокрема, подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

Виходячи з вищенаведених правових норм суд зауважує, що при визначенні переможця в конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування конкурсний комітет співставляє надані всіма перевізниками - претендентами відомості, зазначені в анкеті до заяви про участь у конкурсі, та шляхом нарахування балів визначає переможця.

Так має місце спір щодо обов'язкової умови конкурсу на маршрутах №1, №5-а, категорія автобусів М-3. Отже, з метою вирішення даного спору у першу чергу слід зясувати зміст самого поняття "пасажиромісткість" та його значення у контексті спірної ситуації.

Так, відповідно до підпункту 13 пункту 2 розділу 1 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176, пасажиромісткість це передбачена технічною характеристикою транспортного засобу та визначена у реєстраційних документах кількість місць для перевезення пасажирів у транспортному засобі.

Із зазначеного можна зробити висновок, що пасажиромісткість це передбачена технічною характеристикою транспортного засобу кількість місць, які призначені для перевезення виключно пасажирів (без урахування місць для обслуговуючого персоналу: водій, кондуктор), крім того така кількість місць має бути визначена у реєстраційних документах на транспортний засіб.

Вимоги до параметрів комфортності автобусів, процедуру визначення їх класу комфортності (далі - Класифікація) та сферу їхнього використання за видами сполучень та режимами руху встановлює Порядок визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху, затверджений наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 квітня 2007 р. N 285 ( далі - Порядок ). Вимоги цього Порядку застосовуються при організації перевезень на автобусних маршрутах загального користування.

Згідно з п.1.3. Класифікація автобусів за комфортністю є добровільною процедурою для виробників автобусів та автомобільних перевізників, які використовують автобуси для перевезення пасажирів, а вимоги щодо сфери використання автобусів за видами сполучень та режимами руху є обов'язковими при організації пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування.

Як зазначено у розділі 4 Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 квітня 2007 р. N 285, класифікація автобусів за конструкцією ґрунтується на положеннях Женевської Угоди 1958 року та Правил ЄЕК ООН, що до неї додаються.

Відповідно до п.4.1.3 Порядку автобуси місткістю понад 22 пасажири, крім водія, поділяються на три класи. При цьому відмінність між автобусами класу ІІ та автобусами класу ІІІ полягає у тому, що перші призначенні для перевезення головним чином сидячих пасажирів, а також стоячих пасажирів, а другі призначені для перевезення виключно сидячих пасажирів.

Судом встановлено, що позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що обов'язкова умова конкурсу як, визначення категорії автобуса, встановлена організатором конкурсу, не передбачена законом.

Однак суд із такими висновками позивача не погоджується, оскільки досліджені в судовому засіданні докази, які містяться і в матеріалах справи, а також встановлені до них відповідні правовідносини, свідчать про безпідставність посилань позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наведені позивачем доводи та аргументи в обгрунтування заявлених позивних вимог не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи, досліджені за участю присутніх учасників процесу докази спростовують твердження позивача та не свідчать про наявність підстав для задоволення позову. В свою чергу, відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, в зв'язку з чим витрати пов'язані з розглядом справи, згідно положень статті 94 КАС України, позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Шепетівське автотранспортне підприємство 16807» до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування окремих положень рішень, відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Огороднік І.В.