Постанова від 10.02.2016 по справі 712/14110/15-а

Провадження 2-а/712/35/16

Справа № 712/14110/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі - ТІТОВА О.І.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за скаргою Начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Черкаській області на постанову про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до зі скаргоюна постанову про накладення адміністративного стягнення, посилаючись на те, що в період з 05 жовтня 2015 року по 08 жовтня 2015 року заступником начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів ОСОБА_2 проведено позапланову перевірку служби у справах дітей Черкаської міської ради щодо додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За результатами перевірки складено ОСОБА_3 перевірки № 23-01-48/001 та винесено Припис № 23-01-48/001-001 від 08 жовтня 2015 року про усунення виявлених порушень.

11 грудня 2015 року управлінням Держпраці у Черкаській області було проведено повторну позапланову перевірку, за результатами якої складено відповідний ОСОБА_3 № 23-01-47/026. Під час вказаної перевірки виявлено порушення вимог законодавства, а саме при перевірці виконання вимог припису від 08 жовтня 2015 року « 23-01-48/--1-001 встановлено, що начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради вимоги припису виконані не в повному обсязі. У термін до 08 листопада 2015 року не приведено у відповідність законодавству індексацію заробітної плати працівникам служби у справах дітей Черкаської міської ради, не забезпечено кожному працівникові базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення (зі змінами та доповненнями), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

На підставі цього, 11 грудня 2015 року начальником відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління Держпраці у Черкаській області ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 23-01-47/017, а 14 грудня 2015 року винесено постанову № 23-01-47/017-001 про накладення адміністративного стягнення відповідно до ст. 188-6 КпАП України стосовно начальника Служби у справах дітей Черкаської міської ради ОСОБА_1 Вважає, що вказана постанова є передчасною та підлягає скасуванню, оскільки питання дотримання Службою у справах дітей Черкаської міської ради фінансової дисципліни з питань оплати праці вирішується в судовому порядку.

У судовому засіданні ОСОБА_1 скаргу підтримала та просила скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення відповідно до ст. 188-6 КпАП України винесену відносно неї.

Представники Управління держпраці у Черкаській області в судовому засіданні заперечували проти задоволення скарги та просили в її задоволенні відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.

Адміністративним правопорушенням на підставі ст. 188-6КпАП України є невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу.

Судом встановлено, що в період з 05 жовтня 2015 року по 08 жовтня 2015 року заступником начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів ОСОБА_2 проведено позапланову перевірку служби у справах дітей Черкаської міської ради щодо додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За результатами перевірки складено ОСОБА_3 перевірки № 23-01-48/001 та винесено Припис № 23-01-48/001-001 від 08 жовтня 2015 року про усунення виявлених порушень.

Перевіркою встановлено порушення законодавства про працю, а саме: ч. 4 ст. 97 КЗпП України щодо неправомірного прийняття в односторонньому порядку рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством; п. 4,5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, ст. 33 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 2,6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» щодо безпідставного припинення проведення індексації за листопад 2011 - травень 2014 року та нарахування індексації за травень-серпень 2014 року не в повному обсязі; ст. 103 КЗпП України щодо обов'язку власника або уповноваженого ним органу повідомляти працівника не пізніш як за два місяці до зміни діючих умов оплати праці в бік погіршення; ч.ч. 1,2 ст. 115 КЗпП України, ст. 24 Закону України «Про оплату праці» щодо виплати заробітної плати два рази на місцяь; ч. 1 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» щодо нездійснення дій по забезпеченню виплати по тимчасовій непрацездатності у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати; ст. 25 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 щодо визначення розрахункового періоду, а саме розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах працівника; ст. 110 КЗпП України щодо проведення повідомлення працівників про нарахування заробітної плати та проведення відрахувань та утримань із заробітної плати.

09 листопада 2015 року ОСОБА_1 направлено до управління держпраці у Черкаській області листа, в якому зазначила про те, що питання проведення індексації заробітної плати працівникам служби знаходиться на розгляді Вищого адміністративного суду України, індексація заробітної плати буде проведена згідно з рішенням суду та відповідно до вимог законодавства.

11 грудня 2015 року управлінням Держпраці у Черкаській області було проведено повторну позапланову перевірку, за результатами якої складено відповідний ОСОБА_3 № 23-01-47/026. Під час вказаної перевірки виявлено порушення вимог законодавства, а саме при перевірці виконання вимог припису від 08 жовтня 2015 року № 23-01-48/001-001 встановлено, що начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради вимоги припису виконані не в повному обсязі. У термін до 08 листопада 2015 року не приведено у відповідність законодавству індексацію заробітної плати працівникам служби у справах дітей Черкаської міської ради, не забезпечено кожному працівникові базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення (зі змінами та доповненнями), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078».

На підставі цього, 11 грудня 2015 року начальником відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління Держпраці у Черкаській області ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 23-01-47/017, а 14 грудня 2015 року винесено постанову № 23-01-47/017-001 про накладення адміністративного стягнення відповідно до ст. 188-6 КпАП України стосовно начальника Служби у справах дітей Черкаської міської ради ОСОБА_1

Відповідно до ст. 251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З матеріалів справи вбачається, що на розгляді Соснівського районного суду м. Черкаси перебували справи за позовами ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3 та ОСОБА_8 до Служби у справах дітей Черкаської міської ради про скасування наказів, здійснення перерахунку та виплати індексації суми грошових доходів, за результатами розгляду яких прийняті неоднозначні рішення, а саме: задоволено позовні вимоги ОСОБА_3 та ОСОБА_7; відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_5; залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_6 та ОСОБА_8

Ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду залишено в силі лише рішення Соснівського районного суду м. Черкаси про задоволення позовних вимог ОСОБА_7 Позовні заяви інших осіб залишено без розгляду.

На даний час, на розгляді Вищого адміністративного суду знаходиться касаційна скарга Служби у справах дітей Черкаської міської ради на рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі за позовом ОСОБА_7

26 серпня 2015 року Соснівським районним судом м. Черкаси видано виконавчий лист № 2-а/712/143/15, яким зобов'язано службу у справах дітей Черкаської міської ради здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_7 за період з листопада 2011 по травень 2015 року, виходячи з базового місяця для нарахування індексації - лютий 2008.

За вказаним виконавчим листом відкрито виконавче провадження. 01 жовтня 2015 року виконавче провадження закінчено у зв'язку з повним фактичним виконанням Службою у справах дітей Черкаської міської ради рішення суду згідно виданого ним виконавчого листа.

Відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 серпня 2015 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі за касаційною скаргою служби у справах дітей Черкаської міської ради.

Таким чином, у справі за позовом ОСОБА_7 остаточного рішення не прийнято, а рішення Соснівського районного суду м. Черкаси, яке набрало законної сили, виконано в порядку виконавчого провадження згідно виданого Соснівським районним судом м. Черкаси виконавчого документа.

З-приводу ж скасування наказу начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради від 27 грудня 2011 року № 23/30-01-21 «Про визначення базового місяця для нарахування індексації працівникам служби», судом встановлено, що у справах з аналогічними за змістом позовними заявами ОСОБА_7 та ОСОБА_3 одним і тим же суддею Соснівського районного суду м. Черкаси прийнято неоднозначне за змістом рішення в частині скасування спірного наказу, а саме: у справі за позовом ОСОБА_7 наказ від 27 грудня 2011 року скасовано повністю, а у справі за позовом ОСОБА_3 цей же наказ скасовано лише в частині, що стосується позивача.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 293 КпАП України, суд, при розгляді скарги на постанову про адміністративне правопорушення, приймає рішення про скасування постанови та надсилання справи на новий розгляд.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача підлягають до часткового задоволення.

Дослідивши надані докази суд вважає, що постанова Управління держпраці у Черкаській області відносно позивача, винесена передчасно без врахування всіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. За таких обставин суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова підлягає до скасування, а справа про адміністративне правопорушення - до направлення Управлінню Держпраці у Черкаській області на новий розгляд.

Керуючись ст. ст. 14?, 122, 245, 258, 268, 283, 289 КпАП України, ст. ст. 6-14, 71, 99, 128, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Постанову № 23-01-47/017-001 від 14 грудня 2015 року по справі про адміністративне правопорушення, винесену начальником відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів ОСОБА_4 про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 за ст.188-6 КпАП України - скасувати.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 188-6 КпАП України - направити до Управління держпраці у Черкаській області на новий розгляд.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: