25 січня 2016 р. м. Чернівці справа № 824/2492/15-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицький В.К.
за участю:
секретаря судового засідання Пелехатої А.В.
сторін:
представника позивача - Марусяка М.В.
представника відповідача - Гаврилюка В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області
до Виробничо-заготівельного підприємства "Кіцманський хлібокомбінат" Кіцманської райспоживспілки
про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області звернулося до суду із адміністративним позовом до Виробничо-заготівельного підприємства "Кіцманський хлібокомбінат" Кіцманської райспоживспілки про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що головним фахівцем Кіцманського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області майором служби цивільного захисту Гуцуляком В.Є. проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог з пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту в будівлях та приміщеннях Виробничо - заготівельного підприємства «Кіцманський хлібокомбінат» Кіцманської райспоживспілки (код ЄДРПОУ 32699979), що розташоване на вул. Кутузова,34 м.Кіцмань Чернівецької області.
За підсумками перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 16.12.2015р. № 126 та Припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 16.12.2015 р. № 126, примірник якого отримав директор ВЗП «Кіцманський хлібокомбінат» Кіцманської райспоживспілки Гаврилюк В.В.
Під час проведеної перевірки виявлено ряд суттєвих порушень вимог нормативних актів у сфері пожежної і техногенної безпеки, що викладені в акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно - рятувальних служб від 16.12.2015 р. № 126.
З урахуванням уточнень до позовної заяви позивач, просить суд: застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді - зупинення експлуатації будівлі хлібзаводу (літ.Б) Виробничо - заготівельного підприємства «Кіцманський хліблкомбінат» Кіцманської райспоживспілки (код ЄДРПОУ - 32699979), що розташована на вул.Кутузова, 34 м.Кіцмань Чернівецької області, до повного виконання протипожежних заходів, визначених приписом Кіцманського РВ Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 16.11.2015р., відносно зазначеного об'єкту.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та підтримав їх повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав уточненні позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Виробничо-заготівельне підприємство "Кіцманський хлібокомбінат" Кіцманської райспоживспілки (59300, м. Кіцмань, Чернівецька область, вул. Кутузова, 10, код ЄДРПОУ 32699979) зареєстроване як юридична особа 24.12.2003 р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 20).
На підставі наказу від 07.12.2015 р. №230 та затвердженого плану-графіку від 18.09.2015 р., а також повідомлення на проведення планової перевірки від 20.09.2015 р., головним фахівцем Кіцманскього районного відділу управління ДСНС України Чернівецькій області майором служби цивільного захисту Гуцуляком В.Є. проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту в будівлях та приміщеннях виробничо-заготівельного підприємства "Кіцманський хлібокомбінат" Кіцманської райспоживспілки за результатами якої складено акт перевірки від 16.12.2015 р. №126 (а.с. 27-28).
Під час перевірки позивачем виявлено ряд порушень відповідачем вимог нормативно-правових актів у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, а саме: ст. 55, розділ V п. 1.2 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЗЦУ) №5403- VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ III п. 2.5 КЦЗУ №5403- VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ V п. 3.17 КЦЗУ №5403- VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ IV п. 1.20 КЦЗУ №5403- VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ II п. 16 КЦЗУ №5403- VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ II п. 2 КЦЗУ №5403-VI п. 2.1.5 "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ II п. 7 КЦЗУ №5403-VI, розділ VI п. 2.1.5 "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ II п. 8 КЦЗУ №5403-VI, розділ VI п. 2.1.5 "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ II п. 2.1 КЦЗУ №5403-VI, розділ VI п. 2.1.5 "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ V п. 3.21 КЦЗУ №5403-VI, розділ VI п. 2.1.5 "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 39, 40 п.3.1-3.3 КЦЗУ №5403-VI, "Порядку здійснення підготовки населення на підприємствах, в установах та організаціях до дій при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" затверджених наказом МНС України №97 від 23.04.2001 р., ст. 55 розділ V п. 2.1 КЦЗУ №5403-VI п. 2.1.5 "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 35 КЦЗУ №5403-VI п. 4.3 Наказу МНС України від 15.08.2007 р. №557 "Правила техногенної безпеку сфері цивільного захист на підприємствах, в установах, організаціях, установах та на небезпечних територіях", ст. 55, розділ V п. 1.5 КЦЗУ №5403-VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ III п. 2.9 КЦЗУ №5403-VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ V п. 2.2 пп.3 КЦЗУ №5403-VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ V п. 3.17 КЦЗУ №5403-VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ IV п. 1.20 КЦЗУ №5403-VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ IV п. 1.118 КЦЗУ №5403-VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ IV п. 1.8 КЦЗУ №5403-VI "Правил пожежної безпеки в Україні", ст. 55, розділ IV п. 1.118 КЦЗУ №5403-VI "Правил пожежної безпеки в Україні".
З метою усунення порушень законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, 16.12.2015 р. позивач видав припис № 126, яким приписано відповідачу усунути виявлені порушення під час перевірки. (а.с. 37).
В судовому засіданні сторони не заперечили факт часткового виконання припису в частині складання технічного звіту про результати профілактичних вимірювань в електроустановках ВЗП Кіцманського хлібокомбінату та заключення договору № 416/15 від 30.12.2015 р. про проведення послуг з технічного обслуговування вогнегасників.
Як вбачається із матеріалів справи, за невиконання протипожежних заходів, 16.12.2015 р. головним інспектором Кіцманського районного відділу управління ДСНС України у Чернівецькій області майором служби цивільного захисту Гуцуляком В.Є. складено протокол ЧВП №033587 про адміністративне правопорушення та прийнято постанову №130 накладення штрафу за правопорушення у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, якою директора Гаврилюка В.В. притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 34,00 грн. (а.с. 40).
За наведених обставин та посилаючись на приписи Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Абзацом 1 ст. 1 цього Закону визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до пп. 63 п. 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3, Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України (далі КЗЦ України) факт забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб'єктів господарювання.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач, всупереч положень ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 КЦЗ України не забезпечив у повному обсязі техногенну та пожежну безпеку на об'єкті, що підтверджується актом перевірки № 126 від 16.12.2015р.
Суд вважає, що порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які виявленні під час перевірки посадовими особами Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області у відповідача створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно із ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч.2 ст.64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Таким територіальних органом на території Чернівецької області є позивач.
Згідно із пп.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч.1 ст.68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляду сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом, а згідно із ч.2 цієї ж статті КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із ст.70 КЦЗ України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів у т.ч. є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Позивач просить суд застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді - зупинення експлуатації будівлі хлібзаводу (літ.Б) Виробничо - заготівельного підприємства «Кіцманський хліблкомбінат» Кіцманської райспоживспілки (код ЄДРПОУ - 32699979), що розташована на вул.Кутузова, 34 м.Кіцмань Чернівецької області, до повного виконання протипожежних заходів, визначених приписом Кіцманського РВ Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 16.11.2015р., відносно зазначеного об'єкту.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Виробничо-заготівельного підприємства "Кіцманський хлібокомбінат" Кіцманської райспоживспілки про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є обґрунтованим та повністю доведеним в судовому засіданні.
Таким чином, в силу вказаних вище положень чинного законодавства, позивач уповноважений на звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Частиною 3 статті 136 КАС України визначено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову під час судового розгляду ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112 цього Кодексу.
Згідно частини 3 статті 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Зважаючи на вищевикладене, суд приймає до уваги заяву відповідача про повне визнання адміністративного позову, оскільки вона не суперечить вимогам закону та не порушує права, свободи або інтереси сторін у справі.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
У відповідності до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19 Конституції України, 11, 71, 79, 86, 94, 112,136, 158-162, 183-2 КАС України, суд,-
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Застосувати захід реагування сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівлі хлібзаводу (літ. Б) Виробничо-заготівельного підприємства "Кіцманський хлібокомбінат" Кіцманської райспоживспілки (код ЄДРПОУ 32699979), що розташована на вул. Кутузова, 34, м. Кіцмань Чернівецької області до повного виконання протипожежних заходів, визначених приписом Кіцманського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 16.12.2015 р. відносно зазначеного об'єкту.
3.Постанова підлягає до негайного виконання.
У відповідності до ст. ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.К. Левицький
Постанова в повному обсязі складена 08.02.2016 р.