8.1
Іменем України
02 лютого 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/936/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Тихонов І.В,
за участю секретаря - Лященка А.Ю.,
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м.Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанський склозавод" Пролетарій" про надання дозволу на погашення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 1922947,44 грн., за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,-
18 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у м.Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанський склозавод" Пролетарій" про надання дозволу на погашення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 1922947,44 грн., за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне. Суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа Публічне акціонерне товариство "Лисичанський склозавод" Пролетарій" (далі - відповідач) зареєстровано у якості СПД Лисичанською міською радою Луганської області відповідно запису у ЄДР про державну реєстрацію юридичної особи за №13811200000000036 від 15.06.2001, 08.09.2004 внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України. Відповідача взято на облік у ДПІ у м.Лисичанську 18.06.2001 за №431. Станом на 30.07.2015 держреєстрацію відповідача не скасовано. ДПІ у м.Лисичанську Луганської області (далі - позивач) прийняло рішення від 17.02.2014 про опис майна відповідача, на підставі якого складено акт опису майна платника податків від 19.02.2014 на загальну суму 1698000,02 грн. У відповідача за період з 02.03.2015 по теперішній час утворився податковий борг за землю з юридичних осіб у загальній сумі 1922947,44 грн. Позивачем виставлена податкова вимога №16 від 04.02.2013, яка отримана особисто посадовою особою відповідача 14.02.2013. На підставі викладеного, позивач просив суд надати дозвіл на погашення податкового боргу з орендної плати за землю суб'єкта підприємницької діяльності-юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Лисичанський склозавод" Пролетарій" у розмірі 1922947,44 грн., за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача в судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином, на адресу суду надав клопотання в якому просив суд розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином. 07 вересня 2015 року на адресу суду надав заперечення посилаючись на наступне. Публічне акціонерне товариство "Лисичанський склозавод" Пролетарій" є орендатором земельних ділянок комунальної форми власності. У відповідності до умов договорів оренди ПАТ "Лисичанський склозавод" Пролетарій" зобов'язане сплачувати відповідну орендну плату. Починаючи з 07 квітня 2014 року ПАТ "Лисичанський склозавод" Пролетарій" не мало можливості виконувати вимоги вищевказаного договору оренди щодо своєчасної сплати орендної плати за користування земельною ділянкою внаслідок наступних надзвичайних та невідворотних обставин, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань згідно з законодавчими та нормативно-правовими актами України, як безпосередньо за місцезнаходженням Товариства у місті Лисичанськ Луганської області, так і за місцезнаходженням орендованої земельної ділянки у смт.Мирна Долина, с.Біла Гора, Попаснянського району Луганської області, а саме:
- прямої загрози війни;
- наявності збройного конфлікту або серйозної погрози такого конфлікту, включаючи ворожі атаки;
- актів тероризму;
- масових заворушень;
- захоплення озброєними особами підприємств та адміністративних будівель міста;
- припиненням роботи державних установ, банків, установ поштового зв'язку та телекомунікації.
В свою чергу, Верховною радою України, з метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, було прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.10.2014 року №1669-VII.
Статтею 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.10.2014 року № 1669-VII передбачено, що на період проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
У статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Такий Перелік було затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція».
У відповідності до розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053-р від 30.10.2014 року, визначені місцем проведення АТО наступні населені пункти Луганської області: м.Лисичанськ (п.8 розділу «Луганська область»); смт.Мирна Долина, с.Біла Гора, с-ще Лоскутівка, с-ще Підлісне, с.Рай-Олександрівка, с.Устимівка (Мирнодолинська селищна рада), Попаснянський район (п.12 розділу «Луганська область»).
Публічне акціонерне товариство "Лисичанський склозавод" Пролетарій" зареєстровано за адресою: м.Лисичанськ Луганської області, вул.Мічуріна, 1 здійснює основну господарську діяльність на території м.Лисичанська Луганської області.
На запит ПАТ "Лисичанський склозавод" Пролетарій" було отримано відповідь зі штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 23.01.2015 №33/330, в якій зазначено, що відповідно до ст.12 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», наказом АТЦ при СБУ від 07 жовтня 2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термів її проведення» територія Луганської області (у тому числі місто Лисичанськ) з 07 квітня 2014 року визначена районом проведення АТО. До теперішнього часу АТО триває, рішення про її припинення не прийнято. Дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція» було зупинено розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №1079-р «Про зупинення дії розпорядження КМ України від 30.10.2014 №1053». Однак постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 09.02.2015 по справі №826/18330/14, підтвердженою ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2015 року визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №1079-р. Враховуючи, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №1079-р визнано нечинним за рішенням суду, яке набрало законної сили то це є підставою для висновку, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053-р не є зупиненим і може застосовуватись до спірних правовідносин по даній справі. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду від 21 липня 2015 року по справі №908/3727/14. Крім того ПАТ "Лисичанський склозавод" Пролетарій" звернулось до Торгово-промислової України з відповідними заявами про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та за результатами розгляду зазначених заяв було отримано листа Торгово-промислової України від 24.12.2014 №6463/05-5.4 в якому зазначено, що у відповідності до ст.ст.6,7 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.10.2014 року №1669-VII під час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками і майном державної та комунальної власності. На виконання листа обласної державної адміністрації в Луганській області від 22.10.2014 №1/23-3250 «Про виконання доручення Міністерства оборони України» на території виробництва №2 та у будівлі заводоуправління №3 ПАТ "Лисичанський склозавод" Пролетарій", було розміщено особовий склад і бойову матеріальну частину підрозділів Збройних сил України». Таким чином, ПАТ "Лисичанський склозавод" Пролетарій", починаючи з 20.10.2014 року, взагалі не мало змоги використовувати деякі земельні ділянки, що є предметом договорів оренди землі, за їх цільовим призначенням, унаслідок дислокації особового складу і бойової матеріальної частини підрозділів Збройних сил України на території підприємства. На підставі викладеного, відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції у м.Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанський склозавод" Пролетарій" про надання дозволу на погашення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 1922947,44 грн., за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відмовити у повному обсязі.
Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач - ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій", зареєстрований в якості юридичної особи за адресою: м Лисичанськ Луганської обл., вул. Мічуріна, 1 (а.с.6-10).
Відповідач перебуває на обліку у ДПІ у м.Лисичанську з 18.06.2001 за №431, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків (а.с.17).
Позивачем прийнято рішення від 17.02.2014 про опис майна відповідача у податкову заставу, на підставі якого складено акт опису майна платника податків від 19.02.2014 на загальну суму 1698000,02 грн.(а.с.18-19).
За період з 02.03.2015 по 30.06.2015 у відповідача утворився податковий борг з орендної плати за землю юридичних осіб (основний платіж 18010600) у загальній сумі 1922947,44 грн., що підтверджується розрахунком суми податкового боргу з орендної плати за землю юридичних осіб (а.с.23).
На виконання вимог статей 57, 59 Податкового кодексу України позивачем виставлена податкова вимога №16 від 04.02.2013, яка отримана особисто посадовою особою відповідача 14.02.2013, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці податкової вимоги (а.с.39).
ПАТ "Лисичанський склозавод" Пролетарій" звертало до Торгово-промислової України з відповідними заявами про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (а.с.53-54). За результатами розгляду зазначених заяв було отримано листа Торгово-промислової України від 24.12.2014 №6463/05-5.4 в якому зазначено, що у відповідності до вимог чинного законодавства України, ст.6,7 Закону України ««Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.10.2014 року №1669-VII передбачено, що під час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання , які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками і майном державної та комунальної власності (а.с.55).
На запит ПАТ "Лисичанський склозавод" Пролетарій" отримано відповідь зі штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 23.01.2015 №33/330, в якій зазначено, що відповідно до ст.12 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», наказом АТЦ при СБУ від 07 жовтня 2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термів її проведення» територія Луганської області (у тому числі місто Лисичанськ) з 07 квітня 2014 року визначена районом проведення АТО. До теперішнього часу АТО триває, рішення про її припинення не прийнято (а.с.56).
Відповідно до п.п. 19-1.1.1. Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів.
Згідно з п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п. 285.1. статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п.п. 286.2, 286.3 статті 286 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 287.3. статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1. статті 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Статтею 1 Конституції України встановлено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Згідно статті 2 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Статтею 17 Конституції України закріплено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Згідно статті 107 Конституції України Рада національної безпеки і оборони України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України.
Рада національної безпеки і оборони України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони.
Головою Ради національної безпеки і оборони України є Президент України.
Персональний склад Ради національної безпеки і оборони України формує Президент України.
До складу Ради національної безпеки і оборони України за посадою входять Прем'єр-міністр України, Міністр оборони України, Голова Служби безпеки України, Міністр внутрішніх справ України, Міністр закордонних справ України.
У засіданнях Ради національної безпеки і оборони України може брати участь Голова Верховної Ради України.
Рішення Ради національної безпеки і оборони України вводяться в дію указами Президента України.
Компетенція та функції Ради національної безпеки і оборони України визначаються законом.
Преамбулою Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", який набув чинності 15.10.2014, визначено, що цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Визначення термінів) встановлено наступне.
Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Статтею 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Прикінцеві та перехідні положення) визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 5 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Прикінцеві та перехідні положення) визначено наступне.
Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону:
- забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону;
- затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення;
- у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік;
- привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
- забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.
Відповідно до п. 3 Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Зазначений Указ Президента України був опублікований у офіційному виданні "Офіційний вісник Президента України" від 14.04.2014.
Таким чином, Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014.
Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція", яке було чинне на момент виникнення спірних правовідносин, на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Закон № 1669-VII) був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Згідно Додатку в розділі "Луганська область" 1. Міста обласного значення: під номером 8 зазначене, зокрема, м. Лисичанськ (Лисичанська міська рада), під номером 12 зазначене, зокрема, Попаснянський район: смт Мирна Долина, с. Біла Гора, с-ще Лоскутівка, с-ще Підлісне, с. Рай-Олександрівка, с. Устинівка (Мирнодолинська селищна рада).
Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053", яке було чинне на момент виникнення спірних правовідносин, зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Розпорядженням КМУ від 02 грудня 2015 р. № 1275-р, "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Згідно Додатку в розділі "Луганська область" 1. Міста обласного значення: під номером 8 зазначене м. Лисичанськ (Лисичанська міська рада): м. Новодружеськ (Новодружеська міська рада); м. Привілля (Привільська міська рада); 2 Райони: під номером 12 зазначене Попаснянський район: м. Гірське (Гірська міська рада); м. Золоте (Золотівська міська рада); м. Попасна (Попаснянська міська рада); смт Білогорівка, с. Верхньокам'янка, с. Золотарівка, с. Шипилівка (Білогорівська селищна рада); смт Вовчоярівка (Вовчоярівська селищна рада); смт Врубівка, с-ще Миколаївка, с. Новоіванівка (Врубівська селищна рада); смт Калинове, с. Калинове-Борщувате, с. Новоолександрівка (Калинівська селищна рада); смт Комишуваха, с. Вискрива, с. Вікторівка, с-ще Глинокар'єр, с-ще Дружба, с-ще Ниркове, с. Олександропілля (Комишуваська селищна рада); смт Малорязанцеве, с-ще Лисичанський, с-ще Тополівка (Малорязанцівська селищна рада); смт Мирна Долина, с. Біла Гора, с-ще Лоскутівка, с-ще Підлісне, с. Рай-Олександрівка, с. Устинівка (Мирнодолинська селищна рада); смт Нижнє, с. Жолобок (Нижненська селищна рада); смт Новотошківське (Новотошківська селищна рада); смт Тошківка (Тошківська селищна рада); смт Чорнухине, с-ще Круглик, с-ще Міус (Чорнухинська селищна рада); с. Березівське, с. Катеринівка, с-ще Молодіжне (Березівська сільська рада); с-ще Голубівське, с. Оріхове (Голубівська сільська рада); с. Троїцьке, с. Новозванівка (Троїцька сільська рада).
Також пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність:
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція";
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053".
Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України (основні засади податкового законодавства України) визначено, що податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах, серед яких діє принцип презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Статтею 5 Податкового кодексу України визначено співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами.
Згідно пунктів 5.1.-5-3. вказаної статті визначені наступні положення.
5.1. Поняття, правила та положення, установлені цим Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 цього Кодексу.
5.2. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
5.3. Інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Таким чином, з аналізу норм Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669-VII від 02.09.2014) відносно спірних правовідносин можна зробити наступні висновки.
Цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції.
Оскільки Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 можна достовірно стверджувати, що період проведення антитерористичної операції розпочався. Оскільки Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не видавався, можна достовірно стверджувати, що проведення антитерористичної операції триває.
Якщо достовірно встановлено, що антитерористична операція триває, відповідно обов'язково повинна бути територія проведення такої операції.
Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначене, зокрема, м. Лисичанськ та Попаснянський район: с. Біла Гора. При цьому в самому змісті цього розпорядження прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014.
Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р. При цьому в самому змісті цього розпорядження відсутнє будь-яке нормативне обґрунтування.
Розпорядженням КМУ від 02 грудня 2015 р. № 1275-р визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 та від 05.11.2014 № 1079 та знову був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначене, зокрема, місто Лисичанськ та с. Біла Гора Попаснянського району. При цьому знову в самому змісті цього розпорядження (№ 1275-р від 02.12.2015) прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014.
Прийнявши розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, Кабінет Міністрів України до 02.12.2015 не прийняв жодного іншого розпорядження, яким би був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Наявність такого розпорядження обумовлена фактом тривання в цей період антитерористичної операції відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та дією норм Закону № 1669-VII від 02.09.2014, зокрема, частини 5 статті 11.
Таким чином, в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 (дата набрання чинності розпорядження № 1275-р від 02.12.2015) розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р суперечило Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції". Як наслідок, в силу приписів ч. 3 ст. 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 вказане розпорядження не діяло, що автоматично в силу приписів закону надає статус чинності розпорядженню КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, яким місто Лисичанськ та с. Біла Гора Попаснянського району віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
При цьому суд зауважує, що розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 не було скасоване або визнане таким, яке втратило чинність. Тобто, в наявності всі підстави для твердження, що в силу приписів ч. 3 ст. 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 у вказаний вище період часу розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р діяло.
Статтею 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
В зв'язку з чим, в силу приписів статті 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", позивач звільняється від виконання своїх обов'язків щодо сплати податкового боргу орендної плати за землю на період з 01.01.2015 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Положеннями статті 101 Податкового кодексу України передбачено, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг (п. 101.1. статті 101 ПКУ).
Під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (п.п. 101.2.4. п. 101.2. статті 101 ПКУ).
Органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу.
Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 101.4., 101.5. статті 101 ПКУ).
Пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 за № 577 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 р. за № 1844/24376, визначено, що під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Такий факт непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.
Аналізуючи вище зазначені норми, в судовому засіданні встановлено, що борг виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Таким чином, достовірно встановлено, що позивач грубо порушив положення статей 6, 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", положення статті 101 Податкового кодексу України, що є підставами для відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Питання про розподіл судових витратах судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 02.02.2016 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 05.02.2016, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у м.Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанський склозавод" Пролетарій" про надання дозволу на погашення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 1922947,44 грн., за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 05 лютого 2016 року.
Суддя І.В. Тихонов