08 лютого 2016 рокусправа № 804/15426/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Шальєвої В.А. Білак С.В.
за участю секретаря судового засідання: Фірсіка Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2015 р. у справі № 804/15426/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Інтерпайп "Новомосковський трубний завод"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС
про скасування податкових повідомлень-рішень,-
Публічне акціонерне товариство "Інтерпайп "Новомосковський трубний завод" звернулося до суду з позовом, в якому, з урахування заяви про уточнення позовних вимог, просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровська Міжрегіонального управління Міндоходів № 0000384602 від 03.06.2015 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2015 року у розмірі 285 040,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 142 520,00 грн.; № 0000394602 від 03.06.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ за лютий 2015 року у розмірі 495 214,00 грн.; № 0000334601 від 27.05.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ за березень 2015 року у розмірі 501 880 грн. а також визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровська Міжрегіонального управління ДФС № 0000574602 від 08.07.2015 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2015 року у розмірі 495 214,00 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 247 607,00 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач дійшов до безпідставного висновку про завищення позивачем сум бюджетного відшкодування з ПДВ у лютому 2015 року у розмірі 285 040,00 грн. та у березні 2015 року на суму 495 214,00 грн., завищення суми від'ємного значення з ПДВ, яка включається до складу податкового кредиту у лютому 2015 року у розмірі 495 214,00 грн. та у березні 2015 року у розмірі 501 880 грн. за операціями постачання відходів та брухту чорних та кольорових металів, оскільки відповідно до пункту 22 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України з 01.01.2011 року по 01.01.2017 року від оподаткування ПДВ звільнені операції з постачання, в т.ч. операції з імпорту відходів та брухту чорних та кольорових металів, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15. На підтвердження своєї правової позиції позивач посилається на лист Державної фіскальної служби України від 01.01.2015 року, яким затверджено "Довідник № 73/2 інших податкових пільг, станом на 01.01.2015 року". У вказаному довіднику зазначено, що пільга передбачена п. 22 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України діє з 01.01.2011 року по 01.01.2017 року. Тобто звільнення операцій з постачання відходів та брухту чорних та кольорових металів повинно діяти вже з 01.01.2015 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Зокрема апелянт звертає увагу на те, що позивачем завищено сум бюджетного відшкодування з ПДВ у лютому 2015 року у розмірі 285 040,00 грн. та у березні 2015 року на суму 495 214,00 грн., завищення суми від'ємного значення з ПДВ, яка включається до складу податкового кредиту у лютому 2015 року у розмірі 495 214,00 грн. та у березні 2015 року у розмірі 501 880 грн. за операціями постачання відходів та брухту чорних та кольорових металів, оскільки у постанову Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15, яка визначає перелік відходів та брухту чорних та кольорових металів, постачання в т.ч. і імпорт яких звільняється від оподаткування ПДВ, внесено відповідні зміни стосовно дати " 01.01.2017 року" лише 31.03.2015 року. Станом на 01.01.2015 року нормативно-правового акта Уряду, який би визначив переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів до операції з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений п.23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. Отже, операції з постачання у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за основною ставкою 20%.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просить суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
В судовому засіданні представник позивача проти апеляційної скарги заперечив, вважають рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, фахівцями СДПІ у Дніпропетровську МГУ ДФС було проведено ряд перевірок ПАТ "Інтерпайп "Новомосковський трубний завод":
- документальна позапланова виїзна перевірка за період з 23.04.2015 року по 19.05.2015 року щодо правомірності нарахування Товариством бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2015 року. За результатами перевірок складено Акт від 19.05.2015 року №264/28-01-46-02-05393139, в якому зазначено порушення абз. «б» 200.4 ст.200 ПК України в частині завищення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за лютий 2015 року на 285 040 грн., сформованого за рахунок залишку від'ємного значення січня 2015 року, абз. «в» 200.4 ПК України в частині завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду, а саме: лютий 2015 року в розмірі 495 214 грн.
За наслідками акту перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення - рішення № 0000384602 від 03.06.2015 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2015 року у розмірі 285 040,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 142 520,00 грн. та № 0000394602 від 03.06.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ за лютий 2015 року у розмірі 495 214,00 грн.
Позиція податкового органу полягає в тому, що причиною виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту є здійснення експортних операцій за січень 2015 року - 61,53 % від загального обсягу постачання, які згідно з чинним законодавством оподатковуються податком за ставкою « 0», а також за лютий 2015 року здійснення експортних операцій - 63,45% від загального обсягу постачання, які згідно з чинним законодавством оподатковуються податком за ставкою «0».
- камеральна перевірка даних, задекларованих Товариством у декларації за березень 2015 року щодо сум бюджетного відшкодування, за період з 21.04.2015 року по 08.05.2015 року. За результатами перевірки складено Акт від 08.05.2015 року №238/28-01-46-01-05393139, в якому зазначено порушення п. 200.1 ст.200 ПК України в частині завищення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за березень 2015 року у розмірі 501 880 грн., абз. «в» 200.4 ст.200 ПК України в частині завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду, а саме: квітня 2015 року в розмірі 501 880 грн.
За наслідками акту перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення - рішення № 0000334601 від 27.05.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ за березень 2015 року у розмірі 501 880 грн.
Позиція податкового органу базується на встановлені завищення обсягів поставки по операціях з реалізації металобрухту за березень 2015 року, що відображено у рядку 5 декларації з ПДВ на суму 2 509 401 грн., а також заниження обсягів поставки по операціях на митній території України, що оподатковується за ставкою 20% в період з 01.03.2015 року по 30.03.2015 року включно.
- документальна позапланова виїзна перевірка щодо правомірності нарахування Товариством бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень, квітень 2015 року. За результатами перевірки складено Акт від 19.06.2015 року №4/28-01-46-02-05393139, в якому зазначені порушення п.23 підрозділу 2 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України в частині завищення обсягів, які звільнені від оподаткування по операціях з реалізації металобрухту у лютому 2015 року на 2 476 072 грн., п.185.1,ст..185, п.193.1 ст.193, ст..194 з урахуванням п.10 підрозділу 2 РозділуXX Перехідних положень Податкового кодексу України в частині заниження операцій, що оподатковуються за ставкою 20% за лютий 2015 року, в сумі 2 476 072 грн. крім того ПДВ 495 214 грн.
За наслідками акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 08.07.2015 року № 0000574602, яким визначено суму завищення бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2015 року у розмірі 495 214,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 247 607,00 грн.
Позиція податкового органу обґрунтована тим, що позивачем завищено сум бюджетного відшкодування з ПДВ у лютому 2015 року у розмірі 285 040,00 грн. та у березні 2015 року на суму 495 214,00 грн., завищення суми від'ємного значення з ПДВ, яка включається до складу податкового кредиту у лютому 2015 року у розмірі 495 214,00 грн. та у березні 2015 року у розмірі 501 880 грн. за операціями постачання відходів та брухту чорних та кольорових металів, оскільки у постанову Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15, яка визначає перелік відходів та брухту чорних та кольорових металів, постачання в т.ч. і імпорт яких звільняється від оподаткування ПДВ, внесено відповідні зміни стосовно дати " 01.01.2017 року" лише 31.03.2015 року.
Задовольняючи позов , суд першої інстанції дійшов висновку, що податкові повідомлення - рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України , в період з 01.01.2015 р. по 31.03.2015 р. за умови наявності норми Податкового кодексу України, що регулює питання звільнення від оподаткування операцій з постачання зазначених товарів в той самий період, не дає підстав вважати вказані операції такими, що підлягають оподаткуванню.
Колегія суддів апеляційної інстанції із висновком суду першої інстанції погоджується виходячи з наступного.
Спірним в межах даної справи є застосування норм законодавства в частині порядку застосування податкової пільги щодо оподаткування операцій з постачання металобрухту.
Згідно із пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податків, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до положень п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3 статті 200 Податкового кодексу України).
Пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України до 01.01.2015 передбачалось, що тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00). Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 затверджено Перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків» № 71 - VIІІ від 28.12.2014внесено зміни до абзацу 1 пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, а саме: цифри та слова « 1 січня 2015 року» замінено на цифри та слова « 1 січня 2017 року».
Отже, вказана норма з 01.01.2015 викладена у наступній редакції: «Тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 136 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість», а саме: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово 1 січня 2015 замінено цифрами і словом 1 січня 2017; у назві додатків 1 і 2 до постанови цифри і слово 1 січня 2015 замінено цифрами і словом 1 січня 2017.
Таким чином дію Постанови Кабінету Міністрів України № 15 від 12.01.2011 продовжено до 01 січня 2017 року.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що змінами до Податкового Кодексу України законодавець відтермінував строк закінчення дії вказаної податкової пільги та Постанови Кабінету Міністрів України №15 від 12.01.2011 без змін її змісту.
Законом України № 71 - VIІІ від 28.12.2014 строк дії пільги продовжено, зокрема, на 2015 рік, а прийняття 25.03.2015 Кабінетом Міністрів України постанови № 136, не може вказувати на те, що в період з 01.01.2015 по 31.03.2015 податкова пільга не повинна застосовуватись.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що з 01.01.2015 операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, перелік яких визначено постановою Кабінетом Міністрів України від 12.01.2011 № 15, у тому числі з їх імпорту, оподатковуються не в загальному порядку з нарахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 відсотків, а в пільговому порядку за ставкою 0 відсотків відповідно до положень пункту 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Відповідно, є помилковим твердження відповідача про відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, в період з 01.01.2015 року по 31.03.2015 року.
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.
З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд-
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2015 р. у справі № 804/15426/15 - без змін.
Стягнути на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України ( Отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030001; Код з ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012 ) з бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС несплаченого судового збору у розмірі 35 763 грн. (тридцять п'ять тисяч сімсот шістдесят три гривні) 33 коп.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили після її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст.212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 08.02.2016 року.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак